Odszkodowanie z AC krok po kroku – sprawdź, jak ustala się wysokość odszkodowania z polisy AC
Odszkodowanie z polisy AC można uzyskać dopiero wtedy, gdy zostaną dopełnione wszystkie formalności w związku z zaistniałą szkodą. Najważniejszą kwestią jest termin zgłoszenia, który wynosi zazwyczaj 3 dni, ale może być jeszcze krótszy. Dopiero po dostarczeniu wszystkich wymaganych dokumentów, dochodzi do wyceny szkody i wypłaty odszkodowania.
Stało się – spowodowałeś stłuczkę i teraz pozostaje Ci ubiegać się o odszkodowanie z ubezpieczenia Autocasco. Aby uzyskać świadczenie, musisz najpierw zgłosić szkodę do towarzystwa ubezpieczeniowego. Podpowiadamy, jak to zrobić!
Odszkodowanie z AC otrzymasz dopiero po dopełnieniu wszystkich formalności związanych ze szkodą. Pamiętaj, aby jak najszybciej zawiadomić swojego ubezpieczyciela. Terminy oraz sposób zgłaszania szkody są szczegółowo opisane w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
Odszkodowanie z AC: zgłoszenie szkody ubezpieczycielowi
Nasi Klienci, którzy ubiegają się o odszkodowanie po wypadku z AC, mają na zgłoszenie szkody siedem dni, a w przypadku kradzieży pojazdu – 48 godzin. Zawiadomienia dokonują w formie pisemnej lub telefonicznie do centrum obsługi Klienta. Zgłoszenie powinno zawierać dane osobowe właściciela i kierowcy, numer rejestracyjny pojazdu, czas, miejsce oraz okoliczności zdarzenia, a także numer polisy, z której ma zostać wypłacone odszkodowanie.
Odszkodowanie z ubezpieczenia AC: skutki niedotrzymania terminów
Jeżeli właściciel polisy, z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa, nie zgłosi szkody w określony przez OWU sposób, a jego działania przyczynią się do zwiększenia szkody albo uniemożliwią ustalenie okoliczności i skutków zdarzenia, ubezpieczyciel może odpowiednio zmniejszyć odszkodowanie z AC. Właśnie dlatego tak istotne jest, aby szkodę zgłosić jak najszybciej.
Odszkodowanie z Autocasco: dostarczenie dodatkowych dokumentów przez kierowcę
Ubezpieczający, Ubezpieczony lub Kierowca, w dodatkowym terminie wyznaczonym przez ubezpieczyciela, wypełnia wymagane oświadczenia, druki, a także udostępnia wymagane dokumenty. Ubezpieczyciel ustala wówczas okoliczności zdarzenia i rozmiar szkody. Udzielone informacje pomogą pracownikom towarzystwa wykonać czynności niezbędne do szybkiej wypłaty odszkodowania z AC.
UNIQA daje swoim Klientom możliwość przyspieszenia formalności dzięki usłudze online. Jest to nowoczesny sposób przeprowadzenia oględzin polegający na udostępnieniu za pomocą smartfona lub tabletu obrazu zaistniałej szkody. Wówczas do wypłaty odszkodowań może dojść jeszcze szybciej niż w przypadku standardowej procedury.
Odszkodowanie z OC: jak zgłosić szkodę z OC sprawcy i z własnego OC?
Pojazd, uszkodzony w wyniku wypadku czy kolizji drogowej, albo przy zaistnieniu szkody parkingowej, można naprawić i przywrócić do pierwotnego stanu z ubezpieczenia OC sprawcy. To obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. OC chroni przed ponoszeniem finansowych konsekwencji szkód osobowych i majątkowych. Jeśli samochód ucierpi w wyniku wypadku czy kolizji, albo kierowca czy pasażerowie doznają uszczerbku na zdrowiu, możesz otrzymać odszkodowanie czy zadośćuczynienie z OC.
Istnieje możliwość zgłoszenia szkody z OC sprawcy, jeśli ten jest znany. Polega to na złożeniu kompletu dokumentów do ubezpieczyciela. Później rzeczoznawca wyceni poniesione straty. Szkodę z OC możesz zgłosić do ubezpieczyciela sprawcy w ciągu 3 lat od dnia, w którym jako poszkodowany dowiedziałeś się o szkodzie, ale nie później niż 10 lat po zaistnieniu zdarzenia. Najlepiej jednak zrobić to niezwłocznie, aby jak najszybciej otrzymać odszkodowanie z OC sprawcy.
Jeśli do szkody doszło w wyniku kolizji tylko dwóch pojazdów, nikt nie doznał uszczerbku na zdrowiu, a sprawca zdarzenia jest znany i ma ważną polisę OC w towarzystwie prowadzącym działalność na terenie kraju, możesz zgłosić szkodę w systemie Bezpośredniej Likwidacji Szkód (BLS). Z tego udogodnienia można skorzystać w przypadku zaistnienia szkód majątkowych, których wartość nie przekracza 30 tys. zł. Zgłoszenie może wówczas trafić do ubezpieczyciela, z którym masz podpisaną umowę. Odszkodowania z OC można otrzymać w ramach uproszczonej procedury formalnej.