UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Zakaz zatrzymywania i zakaz postoju - znak B-35 i B-36 w praktyce

Znajomość znaków i ich poprawna interpretacja oraz stosowanie się do nich to obowiązek każdego uczestnika ruchu drogowego. Młodzi adepci uczący się zasad poruszania się po drogach, przyszli kierowcy, muszą wiedzieć, co oznacza znak zakaz postoju. Często jest mylony ze znakiem zatrzymywania się. Zobacz, jak go rozumieć.

Jak wygląda zakaz postoju – znak B-35?

Znak zakazu postoju określany jest jako znak B-35. Zalicza się go do grona znaków zakazu i ma postać okrągłej tarczy z czerwoną obwódką i czerwoną ukośną linią umieszczoną na niebieskim tle. Ogranicza on możliwości określonego zachowania się uczestników ruchu drogowego.
 

Zakaz postoju zezwala kierowcy na chwilowe zatrzymanie samochodu, które zwykle nie powinno trwać dłużej niż 1 minutę. Zatrzymanie interpretowane jest przy tym jako unieruchomienie pojazdu wynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego lub unieruchomienie, które z nich nie wynika, ale nie trwa dłużej niż 1 minutę. Postój zawsze jest wynikiem indywidualnie podjętej przez kierowcę decyzji, a nie np. rezultatem korka występującego na drodze. Może być realizowany w celu zabrania lub wysadzenia pasażera, co powinno zawsze odbywać się bezpiecznie przy krawędzi jezdni.

Kiedy zastosowanie ma znak zakaz postoju?

Znak zakazu postoju pojazdu czy też zakazu parkowania stosuje się wszędzie tam, gdzie z różnych powodów istnieje potrzeba ograniczenia możliwości postoju samochodów na dłuższy czas – dłużej niż zwykłe, jednominutowe zatrzymanie się.

Uwaga! O ile umieszczona pod znakiem tabliczka nie stanowi inaczej, znak zakazu postoju obowiązuje zawsze, czyli przez całą dobę, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku. Będzie dotyczył jednak tylko tej strony jezdni, po której został ustawiony. Jeśli znak zakazu postoju znajduje się poza obszarem zabudowanym, dotyczy jezdni i pobocza czy chodnika.

Do takiego oznaczenia nie muszą stosować się pojazdy komunikacji publicznej zatrzymujące się na wyznaczonych dla siebie przystankach.

Dodatkowe wskazówki dotyczące zakazu postoju

Bardzo często możesz spotkać się z sytuacją, w której pod znakiem zakazu postoju znajdzie się dodatkowa tabliczka. Informuje ona kierowcę o tym, jaki jest zakres obowiązywania takiego znaku. Możesz znaleźć na niej takie wskazówki jak:

  • na jaki czas obowiązuje znak zakazu – np. w godzinach od 6 do 18 albo w określone dni tygodnia,
  • obszar obowiązywania – wtedy zakaz obowiązywać może nawet na terenie wyłączonym spod niego, w tym na poboczu,
  • czas postoju – zwyczajowo możesz zatrzymać przy znaku swój pojazd na 1 minutę, ale tabliczka może zezwalać np. na krótki postój do 30 minut itp.,
  • konsekwencje niedostosowania się do istniejącego zakazu – np. możliwość nałożenia blokady na koło czy usunięcia z drogi pojazdu na koszt właściciela.
     

Strzałka umieszczona pod znakiem zakazu postoju informuje też, gdzie zaczyna się i gdzie jest koniec zakazu:

  • strzałka skierowana na boki – informuje o stronie obowiązywania zakazu,
  • strzałka skierowana w dół – wskazuje koniec strefy wykluczającej postój,
  • strzałka skierowana w górę – wskazuje początek strefy wykluczającej postój,
  • strzałka skierowana jednocześnie górę i w dół – wskazuje na kontynuację obowiązującego i wyrażonego znakiem zakazu.

Różnice pomiędzy znakami drogowymi zakazu zatrzymywania się i zakazu postoju

Oba znaki zakazu są podobne. B-35 to zakaz postoju, a B-36 to znak zakazu zatrzymywania się i jest to okrągła tarcza z czerwoną obwódką i dwiema krzyżującymi się czerwonymi liniami na niebieskim tle. Postój a zatrzymanie się to dwie różne czynności. Zakaz postoju pozwala na zatrzymanie samochodu na chwilę, a zakaz zatrzymywania się oznacza, że kierowca nie może nawet na moment unieruchomić w danym miejscu czy w danej strefie auta.

Jaki mandat za zatrzymanie lub postój pojazdu na zakazie?

Często wiele czasu zajmuje Ci w dużym mieście znalezienie wolnego miejsca do parkowania. Kiedy wszystkie są zajęte, możesz odczuwać pokusę pozostawienia choć na kilka minut swojego samochodu tam, gdzie obowiązuje zakaz postoju. Ryzykujesz w takim przypadku, że zostanie nałożony na Ciebie mandat karny w wysokości od 100 do 300 zł oraz dwa punkty karne.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
kierowca prowadzi auto

Ograniczenia prędkości w Polsce – jakie są dopuszczalne przez znaki i przepisy Prawa o ruchu drogowym prędkości na polskich drogach w km/h?

Nagłe zderzenie można porównać do upadku z pewnej wysokości. W przypadku gdy dojdzie do tego przy prędkości 15 km/h uderzenie będzie tak dotkliwe jak spadnięcie z krzesła. Natomiast przy 50 km/h będzie miało taki sam efekt, jak upadek z 4 piętra. Zderzenie przy jeździe w tempie 80 km/h można porównać do upadku z 10 piętra. Z tego właśnie powodu nie tylko w Polsce, ale i na świecie obowiązują określone ograniczenia prędkości.

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę