UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Zgubiłeś prawo jazdy? Sprawdź, co powinieneś zrobić? Jak zastrzec dokument i jak wygląda wydanie wtórnika prawa jazdy?

Kierujący pojazdami mechanicznymi w Polsce nie muszą mieć przy sobie fizycznego dokumentu uprawniającego do poruszania się po drogach. Nie narażą się przez to na nałożenie mandatu, nawet w trakcie kontroli policyjnej. Jeśli jednak zgubisz prawo jazdy, powinieneś wyrobić nowy dokument. Jak to zrobić i jak postępować, jeśli dojdzie do zgubienia czy kradzieży prawa jazdy w Polsce i poza granicami kraju?

Zgubiłeś prawo jazdy? Sprawdź, co powinieneś zrobić? Jak zastrzec dokument i jak wygląda wydanie wtórnika prawa jazdy?

Co zrobić w razie zgubienia prawa jazdy czy dowodu rejestracyjnego pojazdu? Gdzie to zgłosić?

Jeżeli prawo jazdy zostało zgubione, zniszczone lub skradzione, powinieneś zgłosić to do odpowiedniej instytucji. Oczywiście nadal możesz poruszać się autem, ponieważ nie utraciłeś uprawnień a jedynie fizyczny dokument. Warto jednak zadbać o uzyskanie nowego dokumentu, ponieważ w przypadku wyjazdu zagranicznego musisz posiadać dokument, który okażesz w razie kontroli.

Od 5 grudnia 2020 roku nie ma obowiązku, aby kierowca miał ze sobą prawo jazdy. Musi posiadać jedynie uprawnienia do prowadzenia pojazdów. W razie kontroli funkcjonariusze sprawdzą tę informację w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Nie ma też potrzeby wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu. Obowiązek ten został zniesiony 1 października 2018 roku. Jednak jeśli zgubiono dowód rejestracyjny, nie będziesz mógł m.in. sprzedać takiego pojazdu czy przejść badanie techniczne w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Fizyczny dokument powinieneś także posiadać w przypadku wyjazdu poza granice kraju. Gdzie zgłosić zgubienie dowodu rejestracyjnego pojazdu? Jeśli do takiej sytuacji dojdzie w Polsce, zgłoszenia dokonujesz w wydziale komunikacji urzędu miasta czy urzędu gminy. Za granicą natomiast zgłosisz to do najbliższego komisariatu policji. Policja wyda zaświadczenie, które przedstawisz w ambasadzie RP. Tam otrzymasz dokument zastępczy. Obecnie nie jest już problemem zgubiona karta pojazdu, gdyż nie jest wymagana.

Zgubione prawo jazdy za granicą – co robić?

Bez względu na to, czy zgubisz prawo jazdy za granicą, czy dojdzie do kradzieży dokumentu, wyrób nowy dokument. Podobnie będzie, jeśli straciłeś je w Polsce, a wybierasz się do innego kraju.

Jeśli zgubiłeś prawo jazdy za granicą, zgłoś to zdarzenie na najbliższym komisariacie czy posterunku policji. Dodatkowo możesz udać się do konsulatu lub ambasady RP. Tam uzyskasz zaświadczenie, na podstawie którego możesz kontynuować podróż i bezpiecznie wrócić do kraju, bez narażania się na nałożenie wysokich kar.

Po powrocie złóż wniosek o duplikat prawa jazdy do wydziału komunikacji urzędu miasta lub gminy (wniosek o wydanie wtórnika zgubionego prawa jazdy).

Jak zastrzec zgubione prawo jazdy?

Utratę prawa jazdy nie musisz zgłaszać na policję – podobnie jak w przypadku kradzieży takiego dokumentu. Możesz to jednak zrobić, aby udaremnić ryzyko wykorzystania Twoich danych z prawa jazdy przez oszustów. Żeby zastrzec dokument, zgłoś go do bazy dokumentów zastrzeżonych. Zrobisz to np. w oddziale dowolnego banku na podstawie swojego dowodu osobistego jako dokumentu tożsamości.

Jak wyrobić wtórnik – duplikat prawa jazdy?

Po zgubieniu, zniszczeniu lub kradzieży prawa jazdy możesz otrzymać wtórnik z takimi samymi danymi jak w pierwotnym dokumencie. Wniosek możesz złożyć na dwa sposoby:

  • przez internet, z wykorzystaniem swojego Profilu Zaufanego,
  • w urzędzie, stacjonarnie.

Każda osoba, która zgubiła ten dokument lub doszło do jego zniszczenia, ma prawo otrzymać wtórnik polskiego prawa jazdy lub dokumentu wydanego w Unii Europejskiej, o ile mieszka w Polsce.

Czy można jeździć samochodem z duplikatem dokumentu prawa jazdy?

Tak, taki dokument pozwoli Ci na powrót do kraju bez narażania się na nałożenie mandatu. W Polsce nie potrzebujesz wtórnika, ponieważ w ogóle nie musisz mieć ze sobą prawa jazdy.

Jak wyrobić nowy dokument prawa jazdy?

Aby wyrobić wtórnik dokumentu, powinieneś przygotować:

  • wniosek o wydanie wtórnika prawa jazdy – możesz go pobrać ze strony www.gov.pl, wypełnić, wydrukować, własnoręcznie podpisać i zeskanować lub zanieść do urzędu bądź wysłać pocztą na adres urzędu,
  • aktualne zdjęcie w formie elektronicznej lub w formie konwencjonalnej,
  • potwierdzenie wniesienia opłaty za wydanie wtórnika prawa jazdy – opłata wynosi 100 zł.
  • ewentualnie skan zniszczonego prawa jazdy, jeśli widoczne są na nim podstawowe dane.

Zgromadź potrzebne dokumenty, zapłać za wydanie wtórnika, a następnie załatw sprawę przez internet za pośrednictwem Profilu zaufanego lub po prostu w wydziale komunikacji urzędu miasta czy urzędu gminy.

Jak złożyć wniosek o wydanie nowego prawo jazdy - wtórnika prawa jazdy

Wygodnie i bez wychodzenia z domu możesz to zrobić przez platformę ePUAP. Wypełniasz wymagane formularze, dołączasz potrzebne dokumenty, a następnie zatwierdzasz wniosek podpisem elektronicznym. Wysyłasz formularz online do urzędu. Otrzymasz urzędowe poświadczenie przedłożenia dokumentu.

Wniosek o wyrobienie nowego prawa jazdy ma wiele pól. Dzieli się na kilka części:

  • Część A – uwzględnia dane kierowcy, w tym imię, nazwisko, numer PESEL, miejsce urodzenia, adres zamieszkania, obywatelstwo, numer telefonu i adres mailowy;
  • Część B – wydany dokument – wypełniają to tylko osoby, które mają już prawo jazdy;
  • Część C – prawo jazdy – pozwolenie na kierowanie tramwajem oraz informacja o załącznikach;
  • Część D – potwierdzenie kwalifikacji, dla zawodowych kierowców;
  • Część E – wydanie wtórnika lub zmiana danych; w tym miejscu określisz powód wnioskowania o wydanie duplikatu prawa jazdy i wypiszesz, jakie załączniki dołączasz do wniosku;
  • Część F – sposób przekazania dokumentu, czyli osobiście lub wysyłka pocztą;
  • Część G – oświadczenie oraz miejsce na podpis i wklejenie fotografii.

Na wydanie wtórnika prawa jazdy musisz poczekać:

  •  do 9 dni roboczych od wysłania wniosku,
  • do 2 miesięcy – w wyjątkowych sytuacjach, jeśli urząd musi wyjaśnić Twoją sytuację indywidualnie.

Na stronie www.info-car.pl można sprawdzić, czy wtórnik jest już gotowy – wystarczy podać swój numer PESEL wraz z imieniem i nazwiskiem.

Odmowa wydania wtórnika może się niekiedy zdarzyć, a Ty masz możliwość odwołania się od takiej decyzji w ciągu 14 dni od jej otrzymania. Odwołanie kieruj do samorządowego kolegium odwoławczego albo złóż w urzędzie.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Ilona Sonnenberg
Starsza Specjalistka ds. Rozwoju Produktów Komunikacyjnych UNIQA TU S.A.

Jest absolwentką Wydziału Ekonomiki Ubezpieczeń i Bankowości Akademii Finansów w Warszawie. Z rynkiem ubezpieczeniowym związana jest od 2004 roku. Swoją karierę zawodową zaczynała w TUiR Allianz Polska S.A., początkowo jako Specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych. W latach 2010 – 2012 była pracownikiem w Centrali PZU S.A. W II połowie 2012 powróciła do TUiR Allianz Polska, gdzie do 2018 roku zarządzała Zespołem underwritingu. W lutym 2020 roku dołączyła do nowego projektu, którego efektem jest Beesafe Sp. z o.o., gdzie jak Ekspert ds. Produktu, odpowiadała za wdrożenie ubezpieczeń komunikacyjnych, mieszkaniowych oraz NNW Szkolnego. 1 lutego 2024 roku dołączyła do Uniqa TU S.A. do Działu Rozwoju Ubezpieczeń Komunikacyjnych obejmując stanowisko Starszej Specjalistki ds. Rozwoju Ubezpieczeń Komunikacyjnych.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Międzynarodowe prawo jazdy – jak wyrobić dokument i uzyskać międzynarodowe prawo jazdy? Kiedy będzie nam potrzebne?

W 2022 roku Rzeczpospolita informowała, że 42,5 proc. Polaków wybierało się na wakacyjny wyjazd własnym samochodem. Część z nich decydowała się na urlop poza granicami kraju. Jeśli i Ty planujesz taką podróż, sprawdź, czy nie będziesz potrzebować międzynarodowego prawa jazdy. Niestety, nie wszędzie akceptowany jest polski dokument. Jak wyrobić międzynarodowe prawo jazdy i w jakich przypadkach będzie to wymagane?

Czytaj dalej

Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Co to za kategoria? Jak zrobić prawo jazdy na motor?

Aby poruszać się po drogach pojazdami mechanicznymi, kierowca musi mieć prawo jazdy właściwej kategorii. W przeciwnym wypadku korzystać będzie z dróg publicznych nielegalnie. Sprawdź, jakie uprawnienia daje prawo jazdy kategorii A.

Czytaj dalej
ruch uliczny

Jazda bez prawa jazdy – co grozi za jazdę bez uprawnień w 2024 roku?

Żeby móc prowadzić pojazdy danego rodzaju, trzeba najpierw zdobyć do tego uprawnienia. Kiedy już je posiadasz, możesz legalnie jeździć np. samochodem osobowym. Niektórzy decydują się jednak na prowadzenie pojazdów mimo tego, że nie mają uprawnień. Co grozi za jazdę bez prawa jazdy?

Czytaj dalej
Policjant zabiera kierowcy prawo jazdy

Utrata prawa jazdy na 3 miesiące. Jak można stracić prawo jazdy za prędkość - nowe przepisy ruchu drogowego. Jak można odzyskać utracone prawko?

Funkcjonariusze policji zatrzymują miesięcznie z różnych powodów nawet kilka tysięcy praw jazdy. Bardzo często przyczyną tego jest zgromadzenie przez kierowców zbyt dużej liczby punktów karnych. Nie wszyscy prowadzący pojazdy zdają sobie sprawę z tego, że inny limit obowiązuje młodych kierowców, a inny doświadczonych. Za co można stracić prawo jazdy i jak je odzyskać?

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę