UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie OC

Już od 321 /rok!

Zniżka -15%
ubezpieczenie OC
Komunikacja
Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę

Czas czytania:

Złomowanie samochodu – jak pozbyć się auta?

Kiedy samochód nie nadaje się do użytku, właściciel zwykle decyduje się na złomowanie pojazdu, aby móc go wyrejestrować i uniknąć kosztów związanych z utrzymaniem. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje kasacja auta i gdzie najlepiej to zrobić? Jakie dokumenty są niezbędne podczas złomowania pojazdów?

Zezłomowane pojazdy

ODDANIE AUTA NA ZŁOM - W JAKICH SYTUACJACH DECYDUJEMY SIĘ NA TEN KROK?

Niejeden początkujący kierowca zadaje sobie pytanie: „Kiedy warto lub należy złomować pojazd?”. Istnieje kilka sytuacji, w których to konieczne lub po prostu najbardziej opłacalne pod względem finansowym, np.:

  • samochód jest w bardzo złym stanie technicznym, nie nadaje się do dalszego użytku, jego naprawa jest nieopłacalna a sprzedaż ryzykowna dla nowego nabywcy z punktu widzenia licznych usterek,
  • ubezpieczyciel stwierdził tzw. szkodę całkowitą (tj. koszt ewentualnej naprawy auta przewyższa jego wartość sprzed uszkodzenia, jest więc ona nieopłacalna),
  • poruszanie się mocno wyeksploatowanym samochodem stanowi zagrożenie dla nas i innych uczestników ruchu drogowego,
  • wieloletnie auta to wysokie koszty ubezpieczenia OC (nowe auta są w oczach towarzystw ubezpieczeniowych bezpieczniejsze), dla właściciela starego samochodu wykupowanie kolejnej polisy może być po prostu zupełnie nieopłacalne. 

Jak widać, istnieje co najmniej kilka przesłanek przemawiających za złomowaniem pojazdów, które są stare, awaryjne lub powypadkowe – jak w takim razie wyglądają formalności związane z oddaniem auta na złom?

ZŁOMOWANIE POJAZDÓW – DOKUMENTY WYMAGANE PODCZAS KASACJI SAMOCHODU

W trakcie złomowania pojazdu należy posiadać dokument potwierdzający tożsamość właściciela samochodu, może to być np. dowód osobisty lub inny dokument zawierający dane, takie jak: imię i nazwisko, adres zameldowania, PESEL, a także zdjęcie. Kierowca złomowanego pojazdu powinien również zabrać ze sobą dowód rejestracyjny, kartę pojazdu podlegającego kasacji (o ile została wydana) i tablicę rejestracyjną (jeśli została zniszczona lub zagubiona, należy wypełnić specjalne oświadczenie, dołączając je do zgromadzonej dokumentacji). Co ważne, unikalny dla każdego samochodu numer VIN (Vehicle Identification Number) musi być czytelny. Jeśli złomujemy pojazd w imieniu właściciela, powinniśmy okazać w punkcie kasacji samochodów podpisane przez niego upoważnienie (pełnomocnictwo). Następnie pracownicy stacji demontażu pojazdów unieważniają dokumenty dotyczące samochodu, a  my otrzymujemy specjalne zaświadczenie o demontażu pojazdu. Co dalej? W ciągu 30 dni (w wyjątkowych przypadkach 60 dni) musimy udać się do właściwego wydziału komunikacji i złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu (wyrejestrowanie pojazdu kosztuje 10 zł – jeśli robimy to w imieniu właściciela samochodu, opłata dodatkowa wynosi 17 zł). Jeżeli tego nie zrobimy, musimy liczyć się z groźbą kary za niewyrejestrowanie zezłomowanego samochodu, która obowiązuje od 1 stycznia 2020 roku (jest to 200-1000 złotych, nakłada ją starosta). Pamiętajmy, że aby dopełnić procedur związanych ze złomowaniem pojazdu, konieczne jest też opłacenie ewentualnych zaległości w ubezpieczeniu OC! Jeśli oddamy na złom auto, które nie posiada aktualnej polisy OC, UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny) może nałożyć na nas karę finansową. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pojazd musi być ubezpieczony aż do dnia jego wyrejestrowania. 

GDZIE ZEZŁOMOWAĆ POJAZD? CENA ZŁOMOWANIA AUTA

Warto podkreślić, że samodzielny demontaż samochodu jest nielegalny. Kasacja auta powinna odbyć się w specjalnym, przeznaczonym do tego punkcie – należy oddać pojazd do legalnie działającej stacji demontażu. Zgodnie z ustawą o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji z dnia 20 stycznia 2005 r., powinny to być miejsca, które dysponują zezwoleniem na prowadzenie działalności od marszałka województwa. 

Wiele osób zastanawia się, jaki jest koszt złomowania pojazdu. Możemy na tym zarobić kilkaset złotych (za swój wrak otrzymamy prawdopodobnie od 200 do 600 zł). Warto dodać, że auto oddane na złom nie powinno mieć mniej niż 90% masy własnej, ujętej w dowodzie rejestracyjnym – w przeciwnym razie punkt złomujący może doliczyć dodatkowe opłaty za brakujące kilogramy. 

ZŁOMOWANIE AUTA A OC – CZY MOŻNA UBIEGAĆ SIĘ O ZWROT NIEWYKORZYSTANEJ SKŁADKI OC?

Jeśli nie chcemy, by ubezpieczyciel naliczył nam składkę OC na kolejny rok, powinniśmy zgłosić wyrejestrowanie samochodu do towarzystwa ubezpieczeń (nie mając auta, jego ubezpieczenie w oczywisty sposób przestaje być potrzebne). Warto wspomnieć, że złomując pojazd, możemy domagać się zwrotu części składki OC, która obejmuje niewykorzystany okres. Natomiast jeśli podpiszemy z firmą złomującą umowę kupna-sprzedaży auta – nie będziemy mogli wnioskować o zwrot niewykorzystanej składki OC – warto mieć tego świadomość. 

JAK WYREJESTROWAĆ POJAZD BEZ ZŁOMOWANIA?

Czy można wyrejestrować auto bez kasacji? Czasowo - jak najbardziej tak, jednak tylko w kilku ściśle określonych sytuacjach, a mianowicie w przypadku:

  • autobusów,
  • ciągników samochodowych,
  • samochodów ciężarowych, a także przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t,
  • pojazdów specjalnych.

Wycofanie jednego z powyższych pojazdów na 2 miesiące kosztuje 80 zł (możemy wydłużać ten okres do 48 miesięcy, uiszczając dodatkowe opłaty).

Jeśli chodzi o samochody osobowe, mamy mniejsze pole manewru. Niestety, nie można czasowo wycofać z ruchu drogowego samochodów osobowych. Możemy złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu, jeśli został skradziony lub zniszczony w kraju bądź za granicą. Wywóz albo sprzedaż za granicą również skutkuje wykreśleniem auta z ewidencji. 

Mamy nadzieję, że nasze porady okażą się przydatne dla wszystkich osób, które nie wiedzą, jak wygląda złomowanie pojazdów - dopełnienie niezbędnych formalności pozwala uniknąć wielu kłopotów.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Hanna Klimek - autor artykułu to Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej w UNIQA S.A.
Hanna Klimek
Specjalista ds. Digital w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Ukończyła Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, ale w życiu zawodowym  zajęła się ubezpieczeniami. Od ponad 14 lat jej praca wiąże się z rożnymi aspektami ubezpieczeń. Zaczynała swoją karierę ubezpieczeniową w Dziale Obsługi Klienta Call Center jako Doradca do spraw ubezpieczeń komunikacyjnych, a od 10 lat jest częścią zespołu E-Commerce w dziale Digital. Aktualnie odpowiada za redakcje, recenzję i publikację treści na stronie internetowej uniqa.pl, ale jednocześnie prowadzi projekty z zakresu analityki, cyfryzacji oraz prototypowania udogodnień UX/UI dla Klientów od strony biznesowej.  

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
autobusy

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu: zasady i procedura

Posiadasz pojazd, ale na kilka miesięcy wyjeżdżasz za granicę i wtedy nie będziesz z niego korzystać. Auto w tym czasie nie będzie również użytkowane przez innych kierowców. Czy w takim przypadku możesz czasowo wycofać pojazd z ruchu, żeby nie płacić za ten okres obowiązkowego OC? Czy prawo dopuszcza zawieszenie ubezpieczenia OC?

Czytaj dalej
Podpisanie umowy - przerejestrowanie samochodu

Przerejestrowanie samochodu a ubezpieczenie OC – czy pozostaje ważne? Czy zmiana tablic rejestracyjnych jest konieczna?

Jeśli kupiłeś pojazd lub otrzymałeś go w ramach darowizny, to wymaga on przerejestrowania. Chociaż od 2022 roku nie jest konieczna wymiana tablic, to obowiązkowo należy zmienić dane w dowodzie rejestracyjnym, a to nie jedyne powinności. Co z ubezpieczeniem? Czy OC z dotychczasowego właściciela przechodzi na kupującego? Czy można korzystać z ubezpieczenia poprzedniego właściciela?

Czytaj dalej
SUPER OFERTA
15% zniżki

OC już od 321 zł/rok!

Ubezpieczenie
samochodu

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat