FLEXA – zakres ubezpieczenia nieruchomości. Co oznacza?
FLEXA to skrót z języka angielskiego utworzony od słów: Fire, Lightning, EXplosion, Aircraft crash landing, który oznacza podstawową wersję ubezpieczenia nieruchomości z zakresem ograniczonym do kilku ryzyk. Dla kogo jest przeznaczona taka ochrona ubezpieczeniowa? Czy warto się na nią zdecydować?
FLEXA – co to jest?
Wspomniane słowa, od których pochodzi nazwa FLEXA, to jednocześnie nazwy ryzyk, które obejmuje taka ochrona ubezpieczeniowa. Kolejno:
- fire – pożar,
- lightning – uderzenie pioruna,
- explosion – wybuch,
- aircraft crash landing – katastrofa lotnicza.
Jest to ubezpieczenie na bazie ryzyk nazwanych, czyli przeciwieństwo all risk, ochrony ubezpieczeniowej, która obejmuje wszystkie ryzyka, o ile nie zostały one wskazane jako wykluczenie odpowiedzialności w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Czy jednak polisa ograniczona do zaledwie 4 ryzyk to dobre rozwiązanie na ochronę ubezpieczeniową nieruchomości? W zależności od zakładu ubezpieczeń ubezpieczenie FLEXA może mieć nieco inny zakres, co powinno być jasno przedstawione w ofercie. Te wspomniane 4 ryzyka wchodzą zazwyczaj w skład polisy ogniowej, czyli ubezpieczenia od ognia i innych zdarzeń losowych. Może to być zdecydowanie zbyt wąska ochrona ubezpieczeniowa. Zanim zdecydujesz się na daną polisę, poświęć czas na analizę potencjalnych zagrożeń, dzięki czemu będziesz w stanie wskazać, jaka ochrona jest ci jeszcze potrzebna. Wtedy zdecydujesz o rozszerzeniu ubezpieczenia o dodatkowe ryzyka. Inne zdarzenia losowe, które warto brać pod uwagę to m.in.:
- trzęsienie ziemi,
- powódź,
- lawina śnieżna,
- tąpnięcie,
- silny wiatr,
- uderzenie pojazdu mechanicznego,
- grad,
- implozja (przeciwieństwo eksplozji – działanie ciśnienia zewnętrznego, które powoduje uszkodzenie urządzeń lub aparatów próżniowych),
- deszcz nawalny,
- zapadnięcie ziemi.
Nie są to wszystkie ryzyka, które mogą być objęte ochroną. Warto brać pod uwagę wyłącznie te zdarzenia, które rzeczywiście mogą wystąpić w przypadku twojej nieruchomości.
Plusem ubezpieczenia FLEXA jest stosunkowo niski koszt oraz transparentność, tzn. konkretnie wypunktowane są wszystkie ryzyka. Zanim jednak zdecydujesz się na taką ochronę ubezpieczeniową, powinieneś się dokładnie zapoznać z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Bardzo ważna jest górna granica odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń w przypadku poszczególnych ryzyk – zastanów się, czy jest ona dostatecznie wysoka, aby wystarczyła na pokrycie kosztów ewentualnego remontu mieszkania?
Powinieneś mieć również świadomość zakresu ochrony. Jednym z ryzyk, jakie obejmuje ubezpieczenie FLEXA jest uderzenie pioruna. Odszkodowanie otrzymasz wtedy, gdy piorun uderzy bezpośrednio w dom, czego efektem będą widoczne uszkodzenia. Natomiast jeśli piorun uderzy w drzewo, które przewróci się na twój dom, to z reguły nie będziesz mógł dostać odszkodowania, gdyż uderzenie pioruna nie jest w takim przypadku bezpośrednią przyczyną zdarzenia.
FLEXA – czy warto?
Zanim zdecydujesz się na ubezpieczenie FLEXA, zapoznaj się z zakresem innych ubezpieczeń nieruchomości, jakie są dostępne w ofercie. Być może ocenisz, że podstawowa ochrona, którą zapewnia FLEXA, to zbyt mało? Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze ubezpieczenia mieszkania czy domu, skontaktuj się z doradcami.