Informacja o ataku hakerskim na firmę EuroCert.

Sprawdź szczegóły.
UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Jak szybko sprzedać mieszkanie – poradnik krok po kroku dotyczący sprzedaży nieruchomości

Szacuje się, że w Polsce sprzedaż nieruchomości zajmuje od 3 miesięcy do nawet 2 lat. Chcąc uniknąć niepotrzebnych błędów, warto odpowiednio się przygotować, zanim wystawimy ogłoszenie. Jak sprzedać mieszkanie z zyskiem i bez problemów? Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym? Co z ubezpieczeniem po zbyciu nieruchomości?

klucze do nowego mieszkania

NAJCZĘSTSZE BŁĘDY POPEŁNIANE PRZY SPRZEDAŻY NIERUCHOMOŚCI

Osoby, które zastanawiają się, jak sprzedać mieszkanie, powinny przede wszystkim wiedzieć, w jaki sposób tego nie robić. Jakie błędy mogą skutecznie zniechęcić kupujących? Jednym z głównych „grzechów” jest nieprzygotowanie nieruchomości do sprzedaży – nieuporządkowane wnętrza, rozrzucone przedmioty osobiste właścicieli, nieprzyjemny zapach, brudne ściany i okna nie robią dobrego wrażenia ani na zdjęciach, ani na żywo.

Często wiele do życzenia pozostawiają też ogłoszenia, które są chaotyczne i nie zawierają wszystkich istotnych dla potencjalnego nabywcy informacji. Innym problemem są nieuregulowane formalności, np. niejasny stan prawny mieszkania oraz wąski przedział czasowy, w którym możliwe jest umawianie spotkań z zainteresowanymi. Częstym błędem, jaki popełniają niedoświadczeni inwestorzy, jest udostępnienie oferty zbyt dużej ilości agencji nieruchomości. Kolejny błąd to zawyżona oferta cenowa oraz brak otwartości na negocjacje – co sprawia, że lokal nie sprzedaje się miesiącami, a nawet latami. Jak więc wycenić nieruchomość, aby mieszkanie szybko znalazło nowego właściciela?

SPRZEDAŻ MIESZKANIA – OD CZEGO ZACZĄĆ KROK PO KROKU

Zacznij od zastanowienia się, czemu właściwie ma służyć sprzedaż mieszkania? Być może zależy Ci na szybkim zbyciu, a może wolisz uzyskać konkretną kwotę? Sprzedajesz mieszkanie, bo potrzeba ci gotówki, czy może po prostu chcesz pozbyć się niepotrzebnej Ci już nieruchomości? Odpowiedz sobie również na pytanie, jakie oczekiwania masz względem kupującego? Wolisz, by za nieruchomość zapłacił ze środków własnych, czy dopuszczasz kredyt? Każda z tych decyzji będzie miała niebagatelny wpływ na czas sprzedaży.

Jeśli potrzebujesz gotówki „na już”, to pewnie będziesz bardziej skłonny do podjęcia negocjacji cenowych z kupującym niż wtedy, kiedy ze sprzedaży chcesz uzyskać dokładnie taką kwotę, na jakiej Ci zależy. Jeśli chcesz, by kupujący sfinansował zakup z własnych środków, to pewnie trudniej będzie Ci znaleźć nabywcę, ale z drugiej strony transakcja przebiegnie szybciej, bo nie wymaga zawarcia umowy kredytowej. Jeśli sprzedajesz mieszkanie, w którym akurat żyjesz, musisz też rozważyć, jak szybko będziesz w stanie zwolnić nieruchomość po jej zakupie.

JAK SPRZEDAĆ MIESZKANIE BEZ POŚREDNIKA – CENNE WSKAZÓWKI

Jak sprzedać mieszkanie? Zbycie nieruchomości powinno przebiegać zgodnie z ustalonym wcześniej planem, którego główne punkty to:

  • decyzja o sprzedaży,
  • kompletowanie dokumentów potrzebnych do transakcji,
  • wycena nieruchomości,
  • przygotowanie mieszkania do sprzedaży,
  • stworzenie oferty sprzedaży,
  • prezentowanie lokalu potencjalnym nabywcom,
  • negocjacje warunków i zawarcie umowy sprzedaży,
  • przekazanie nieruchomości nabywcy.

Przy procesie sprzedaży nieruchomości istotną rolę odgrywa tzw. pierwsze wrażenie. Warto wykonać więc drobne, niezbędne naprawy (np. wymienić przepalone żarówki, zniszczone gniazdka elektryczne) i odświeżyć pomieszczenia. Pomalowanie ścian (najlepiej na neutralny, biały kolor) nie jest dużą ani czasochłonną inwestycją, a powoduje, że wnętrze wygląda czysto i świeżo. Należy pozbyć się też rzeczy osobistych, niepotrzebnych z punktu widzenia kupującego. W mieszkaniu nie powinien też unosić się nieprzyjemny zapach (pomocne mogą okazać się odświeżacze powietrza, kawa, bukiet kwiatów na stole lub olejki eteryczne).

Na polskim rynku działa coraz więcej firm zajmujących się tzw. home stagingiem, które uatrakcyjniają wizualnie wystawiane na sprzedaż nieruchomości. Jeśli nigdy nie prowadziliśmy rozmowy handlowej, warto poznać najpopularniejsze techniki sprzedaży nieruchomości (np. zły i dobry policjant) i nauczyć się używać języka korzyści. Na rynku znajdziemy mnóstwo materiałów poświęconych negocjacjom i sprzedaży mieszkań. Decydując się na zbycie bez pośrednika, niejako musimy wejść w jego rolę. Kwestię przygotowania i promowania ogłoszenia o sprzedaży poruszamy w dalszej części artykułu.

SPRZEDAŻ MIESZKANIA – FORMALNOŚCI, O KTÓRYCH TRZEBA PAMIĘTAĆ. JAKIE DOKUMENTY DO SPRZEDAŻY MIESZKANIA SĄ POTRZEBNE?

Osoby, które nie mają doświadczenia na rynku nieruchomości i zastanawiają się, jak sprzedać mieszkanie, powinny być świadome, że ten proces wiąże się z dopełnieniem wielu formalności. Dokumenty, które są niezbędne to m.in.:

  • odpis z księgi wieczystej – aby go uzyskać, należy udać się do Sądu Rejonowego,
  • akt notarialny przeniesienia własności lub darowizny,
  • zaświadczenie o braku zaległości w opłatach czynszowych w spółdzielni,
  • zaświadczenie o braku zameldowania w nieruchomości,
  • dokument poświadczający tożsamość obu stron (np. dowód osobisty).

Umowę sprzedaży nieruchomości zawsze sporządza się u notariusza. Najczęściej za tego typu usługę płaci nabywca (choć zdarza się, że obie strony w porozumieniu dzielą się kosztami po połowie). Koszty, jakie ponosi strona kupująca, zależą od kilku czynników, składają się na nie:

  • taksa notarialna (wynagrodzenie dla notariusza),
  • opłata za odpis aktu notarialnego,
  • opłata za założenie księgi wieczystej (jeśli lokal nie posiada księgi) i dokonanie do niej wpisu prawa własności,
  • opłata za dokonanie wpisu hipoteki do księgi wieczystej (w przypadku kupna mieszkania na kredyt),
  • koszty dodatkowe.

JAK WYCENIĆ MIESZKANIE NA SPRZEDAŻ?

Jak sprzedać mieszkanie szybko i oczekiwaną kwotę? Klucz to dobra cena (atrakcyjna dla obu stron). Warto wspomnieć o podstawowych sposobach wyceny nieruchomości. Jak więc wycenić lokal, aby znaleźć kupca, ale też nie sprzedać poniżej wartości rynkowej? Można to zrobić, porównując inne lokale mieszkalne o zbliżonym metrażu i lokalizacji. Jednak warto mieć świadomość, że ceny widoczne w ogłoszeniach na serwisach nieruchomości są tak naprawdę wyższe niż transakcyjne. Dlaczego? Ponieważ zawierają „zapas” na ewentualne negocjacje (zwykle to 5-10% ceny ofertowej). Chcąc obliczyć wartość mieszkania, można też skorzystać z internetowych porównywarek, które automatycznie dokonują wyceny nieruchomości w określonych lokalizacjach.

Bardziej profesjonalną taktyką, która wymaga pewnego wkładu finansowego, jest skorzystanie z usług rzeczoznawcy majątkowego, który pomoże ustalić realną wartość mieszkania. Jak działa rzeczoznawca? Dokonuje analizy porównawczej – przykładowo zestawia ze sobą 30 mieszkań i w ten sposób określa średnią, minimalną i maksymalną cenę za m2. Koszt takiej usługi tzw. operatu szacunkowego, wynosi 400-1000 zł. Do tego eksperta często zgłaszają się osoby, które planują sprzedaż mieszkania ze spadku. Innym sposobem na oszacowanie wartości lokalu jest zwrócenie się do pośrednika – agencji nieruchomości, która dokonuje wyceny w oparciu o przeprowadzone na rynku transakcje, uwzględniając realne ceny z aktów notarialnych.

OGŁOSZENIE OFERTOWE – GDZIE WYSTAWIĆ MIESZKANIE NA SPRZEDAŻ?

Chcąc z sukcesem znaleźć nabywcę mieszkania, należy przygotować konkretne i kompletne ogłoszenie z atrakcyjnymi, ale nieodbiegającymi od rzeczywistości zdjęciami. Pomieszczenia widoczne na fotografiach powinny być schludne i uporządkowane. Coraz więcej sprzedających nawiązuje współpracę z fotografami, którzy wiedzą, jak profesjonalnie zaprezentować mieszkanie i zainteresować kupujących wysokiej jakości zdjęciami. W ogłoszeniu warto podkreślić największe zalety nieruchomości, jak np. lokalizacja czy dobrze nasłonecznione wnętrza, jednak bez stosowania kwiecistego języka. Opis nie powinien być zbyt zwięzły ani przesadnie rozbudowany. W ogłoszeniu muszą znaleźć się standardowe informacje, takie jak:

  • lokalizacja, numer kondygnacji, powierzchnia nieruchomości,
  • rok i rodzaj zabudowy (np. blok, kamienica),
  • stan techniczny (mieszkanie jest gotowe do użytku, czy wymaga remontu),
  • okolica, w której znajduje się mieszkanie (czy w pobliżu są sklepy, parki, szkoły),
  • komunikacja z centrum miasta (np. odległość od przystanków autobusowych),
  • czy komórka lokatorska, miejsce garażowe lub piwnica są w cenie,
  • stan prawny mieszkania,
  • kwota, jakiej oczekuje sprzedający, i gotowość do negocjacji.

Według podobnego schematu powinna być przygotowana oferta sprzedaży domu. Gdzie wystawić mieszkanie na sprzedaż? Ogłoszenie należy opublikować na najpopularniejszych serwisach i portalach poświęconych nieruchomościom (płatnych i bezpłatnych). Warto też zamieścić informację o chęci sprzedaży mieszkania w mediach społecznościowych.

Po ilu latach można sprzedać mieszkanie, aby być zwolnionym z konieczności płacenia podatku od sprzedaży nieruchomości?

CZY MOŻNA SPRZEDAĆ MIESZKANIE Z KREDYTEM HIPOTECZNYM? PODATEK OD SPRZEDAŻY NIERUCHOMOŚCI

Tak, wiele osób decyduje się na taką opcję przed zakończeniem okresu kredytowania. Natomiast sprzedaż przed upływem 5 lat (podatkowych, nie kalendarzowych) od chwili jego zakupu lub wybudowania wiąże się z obowiązkiem zapłacenia podatku dochodowego od zbycia nieruchomości, który wynosi 19%. Natomiast jeśli środki finansowe uzyskane ze sprzedaży mieszkania zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe, zbywca może skorzystać z tzw. ulgi podatkowej.

CO Z UBEZPIECZENIEM PO SPRZEDAŻY MIESZKANIA LUB DOMU

Co w sytuacji, gdy doszło do sprzedaży nieruchomości, a poprzedni właściciel ma nadpłaconą składkę za niewykorzystany okres ubezpieczenia mieszkania? Czy ma szansę odzyskać te środki? Tak, zgodnie z obowiązującym prawem osobie, która korzystała z tego rodzaju ochrony, przysługuje zwrot składki za okres niewykorzystanej ochrony. Wystarczy, że zgłosi chęć rozwiązania umowy ubezpieczenia przed jej upływem. Zwykle środki są zwracane w 30 dni od daty otrzymania wniosku o zwrot nadpłaconej składki.

Podsumowując, kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek jest czasochłonnym, wieloetapowym procesem, który wymaga odpowiednich przygotowań. Wbrew obiegowej opinii sukces sprzedażowy na rynku nieruchomości nie jest efektem przypadku i szczęścia, a dużego wysiłku, jaki właściciel włoży w finalizację transakcji. Warto pamiętać, że dopiero po upływie 5 lat od nabycia mieszkania sprzedaż lokalu nie jest objęta podatkiem od sprzedaży nieruchomości, a w przypadku nadpłacenia składek ubezpieczeniowych, po zbyciu mieszkania możemy starać się o ich zwrot.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
Tomasz Kozina - autor artykułu to Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.
Tomasz Kozina
Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Tomasz Kozina – Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A. Ukończył Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 12 lat pracuje w e-commerce, a od 3 w obszarze ubezpieczeń. Swoją karierę rozwijał w sklepach internetowych z branż fashion i automotive odpowiadając za sprzedaż, zarządzając katalogiem produktów oraz tworząc specjalistyczne treści. Obecnie w dziale Digital zajmuje się stroną uniqa.pl oraz odpowiada za sprzedaż produktów ubezpieczenia mieszkania.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Wartość odtworzeniowa nieruchomości – czym jest wartość odtworzeniowa i czym różni się od wartości rynkowej i rzeczywistej?

Przy ustalaniu ubezpieczenia domu lub mieszkania można posłużyć się różnymi podstawami szacowania wartości - odtworzeniowej, rzeczywistej lub rynkowej. Wyjaśniamy, czym różnią się względem siebie i jak wpływają na konstrukcję ubezpieczenia domu lub mieszkania?

Czytaj dalej

Podatek od kupna mieszkania – ile wynosi podatek od zakupu mieszkania (podatek PCC) i kto go zapłaci przy umowie kupna-sprzedaży nieruchomości?

Dodatkowym kosztem, wynikającym ze sprzedaży lub nabycia nieruchomości, jest podatek. Mowa tu o różnych kategoriach obciążeń – podatku od czynności cywilnoprawnych, podatku VAT oraz podatku dochodowym od osób fizycznych. Dowiedz się więcej na temat podatku PCC i okoliczności jego zapłaty.

Czytaj dalej

Czym jest operat szacunkowy nieruchomości i kto go sporządza?

Określenie wartości nieruchomości – mieszkania, działki, domu jednorodzinnego czy innego obiektu, wymaga dokładnej analizy. W celu jej potwierdzenia sporządza się operat szacunkowy. Czym on jest i kto może go przygotować?

Czytaj dalej

Podatek od sprzedaży nieruchomości – ile trzeba zapłacić podatku od sprzedaży mieszkania w PIT-39 w 2024 roku?

Sprzedaż nieruchomości implikuje konieczność odprowadzenia podatku w wysokości 19 proc. zysku od takiej transakcji. Nie zawsze jednak przy odpłatnym zbyciu nieruchomości musisz go zapłacić. Możesz go uniknąć, korzystając z ulg i wyłączeń. Zobacz, jak wyliczyć podatek od sprzedaży nieruchomości i kiedy nie musisz go płacić.

Czytaj dalej

Przeniesienie własności nieruchomości – akt notarialny i podatek

Kupiłeś mieszkanie od dewelopera? Zanim się do niego wprowadzisz, musisz przepisać je na siebie. Czym jest przeniesienie własności nieruchomości, jak się odbywa i ile kosztuje? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym poradniku.

Czytaj dalej

Jak wycenić mieszkanie do sprzedaży? Jak oszacować wartość mieszkania? Samodzielna wycena nieruchomości

Wartość mieszkania zmienia się w czasie i zależy od wielu czynników, m.in. od tendencji na rynku nieruchomości, skomunikowania dzielnicy z innymi częściami miasta czy też stanu technicznego budynku, w którym dany lokal się znajduje. Oszacowanie wartości jest ważne, gdy chcemy kupić lub sprzedać mieszkanie, a także zaciągnąć kredyt hipoteczny. To także istotne, jeżeli dany lokal stanowi przedmiot darowizny czy spadku bądź też należy do majątku, od którego ma zostać wypłacony zachowek. Wreszcie…

Czytaj dalej
PRODUKT ROKU
15% zniżki

Już od 74 zł /rok!

Ubezpieczenie
mieszkania

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat