UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Klimatyzacja w mieszkaniu w bloku – koszt, montaż

W gorące, letnie dni w mieszkaniach, zwłaszcza tych położonych na wysokich kondygnacjach budynków wielorodzinnych, może być naprawdę bardzo ciepło. Dla zapewnienia sobie ochłody i komfortowych warunków warto zastanowić się nad instalacją klimatyzacji w mieszkaniu. Koszt jej wykonania wcale nie musi być wysoki!

Mężczyzna w białej koszulce serwisuje klimatyzację w mieszkaniu, sprawdzając filtr i wewnętrzne komponenty, zapewniając utrzymanie optymalnej temperatury i jakości powietrza w pomieszczeniu.

Jaki wybrać klimatyzator do mieszkania w bloku?

O ile przy wyborze klimatyzatorów do domu nie musimy się liczyć z tym, czy urządzenie to będzie musiało być zainstalowane na elewacji i jak będzie wpływało na sąsiadów, to przy montażu klimatyzacji mieszkaniowej jest to często kluczową kwestią.

Dlatego do użytku mieszkaniowego proponowane są zwykle przez ekspertów małe klimatyzatory montowane na ścianie lub klimatyzatory przenośne. W bloku można z powodzeniem wykorzystać urządzenia zapewniające schładzanie powietrza takie jak:

  • Klimatyzator domowy przenośny, nazywany monoblokowym, mobilnym lub kompaktowym, który warto kupić, jeśli będzie używany sporadycznie, tylko przy największych upałach i przenoszony z jednego pokoju do drugiego, jeśli zajdzie taka potrzeba.
  • Klimatyzator stacjonarny typu split – pozwala on na chłodzenie pomieszczeń mieszkalnych w trybie ciągłym.
  • Klimatyzator multisplit – system klimatyzacji do mieszkań wymagających schłodzenia kilku pomieszczeń w jednym czasie.

Najprostszym sposobem zapewnienia sobie klimatyzacji domowej, nawet w mieszkaniu blokowym, jest wykorzystanie w tym celu klimatyzatorów przenośnych. To urządzenia mobilne, które są w stanie obsłużyć z reguły tylko jedno pomieszczenie w danym czasie. Pracują w ten sposób, że dokonują wymiany powietrza w obsługiwanym wnętrzu, a warunkiem ich prawidłowego działania jest podłączenie urządzenia do prądu oraz zainstalowanie rury wentylacyjnej na zewnątrz, w celu odprowadzania gorącego powietrza. Rurę można umieścić w kratce wentylacyjnej czy nawet w uchylonym oknie. Sprzęty te mogą mieć charakter klimatyzatorów przypodłogowych typu konsola, które umieszcza się w dowolnym miejscu w domu. Chłodne powietrze nadmuchiwane jest z górnej części urządzenia, a ciepłe płynie dołem.

Zaletą klimatyzatorów przenośnych jest ich mobilność, skuteczność w oczyszczaniu powietrza i to, że są w stanie osuszać powietrze tam, gdzie pracują, co pozwala na obniżenie zbyt dużej wilgotności powietrza. Taki klimatyzator bez jednostki zewnętrznej nie wymaga montażu żadnej części urządzenia na balkonie czy w piwnicy, a spełnia swoje zadanie, choć w ograniczonym zakresie. Wadą klimatyzatorów tego typu jest to, że pracują głośniej od stacjonarnych odpowiedników i mniej efektywnie. Osiągają moc w zakresie 2–4 kW.

Dużą popularnością cieszą się wśród właścicieli domów i mieszkań klimatyzatory split, które mają jednostkę zewnętrzną przeznaczoną do montażu na ścianie poza mieszkaniem oraz jednostkę wewnętrzną. Zewnętrzny element klimatyzatorów split montowany jest zwykle na balkonie – możemy go zamocować do balustrady lub do ściany zewnętrznej. Jeśli chodzi o mieszkania na parterze, gdzie nie ma balkonu, pozostaje zainstalowanie jednostki zewnętrznej urządzenia w piwnicy. W przypadku gdy w bloku wielorodzinnym chcemy wykonać montaż klimatyzatora na balkonie, na elewacji zewnętrznej bloku, niewykluczona jest konieczność uzyskania pozwolenia ze spółdzielni lub ze wspólnoty mieszkaniowej.

Jednostka zewnętrzna i wewnętrzna połączone są w klimatyzatorach split układem sterującym oraz przewodem freonowym, który pozwala na transport czynnika chłodniczego i jego skroplin. Zaletą takiej klimatyzacji pokojowej jest to, że hałaśliwe części urządzenia znajdują się poza pomieszczeniem mieszkalnym. Dzięki temu nie powodują one hałasu, a przy tym działają sprawnie i są w stanie chłodzić mieszkanie przez całe lato.

Rodzajem rozwiązań typu split są klimatyzatory multisplit, które obsługują kilka pomieszczeń. System ten ma jednostkę zewnętrzną, umieszczaną np. na balkonie lub na zewnątrz budynku, jak i kilka jednostek wewnętrznych, jakie możemy zainstalować w różnych pomieszczeniach. W kategorii rozwiązań typu multisplit znajdują się klimatyzatory ścienne, kasetowe, kanałowe i konsole.

Jakie parametry trzeba brać pod uwagę, szukając klimatyzacji do bloku?

Przystępując do wyboru klimatyzacji do domu czy mieszkania, należy przyjrzeć się kluczowym parametrom takich urządzeń czy systemów:

  • Poziom generowanego hałasu podczas pracy – jeśli kupujemy klimatyzator do pokoju, w którym śpimy, to jego głośna praca będzie przeszkodą przy zasypaniu i spaniu. Klimatyzatory split najczęściej mają wiele elementów, które są głośne, montowanych poza mieszkaniem. Poziom hałasu o wartości 35 dB jest porównywalny z cichą rozmową prowadzoną normalnym głosem. Cichy klimatyzator emituje podczas pracy głośność nieprzekraczającą 30 dB (mierzoną w odległości 1 m). Warto sprawdzić, jakie dźwięki wydaje klimatyzator na najwyższym lub średnim biegu.
  • Regulacja temperatury pomieszczenia – montaż klimatyzacji w mieszkaniu ma najczęściej na celu obniżenie temperatury w lokalu, ale do zadanego z góry poziomu. Użytkownikom może zależeć na tym, by utrzymać w domu temperaturę np. 19 stopni Celsjusza. W prostych modelach klimatyzatorów możliwa jest skokowa regulacja mocy, ustawiana pilotem lub na panelu klimatyzacji. Do dyspozycji są dwie lub trzy prędkości obrotów wentylatora. Lepsze klimatyzatory domowe mają tryb pracy auto (automatyczny), w którym klimatyzator dobiera samodzielnie najlepszy tryb pracy, by utrzymać żądaną temperaturę. Bardzo proste i tanie klimatyzatory, które jednak w dzisiejszych czasach są już rzadko spotykane, mogą mieć tylko przycisk włączający, bez możliwości regulowania pracy urządzenia.
  • Moc klimatyzatora – musi być ona dobrana pod kątem powierzchni pomieszczenia, w którym urządzenie ma schładzać powietrze. Przyjmuje się najczęściej, że 1 kW mocy wystarczy na schłodzenie około 10 mkw powierzchni mieszkalnej.
  • Klasa efektywności energetycznej – parametr ten informuje, ile prądu zużywa klimatyzacja. Najwyższa i zarazem najlepsza z punktu widzenia rachunków za prąd jest klasa energetyczna A+++.
  • Chłodzenie i grzanie powietrza – dwa tryby pracy w klimatyzacji stają się powoli standardem. Dzięki temu urządzenie latem może być wykorzystywane do schładzania pomieszczenia, ale zimą będziemy mogli je ustawić na tryb grzewczy i będzie działać tak, jak pompa ciepła – pobierając ciepło z otoczenia i oddając je do wnętrza.

Dodatkowe funkcje takiego rozwiązania także mogą pomóc nam w wyborze takiej klimatyzacji, która będzie wygodna w użytkowaniu i spełni idealnie swoje zadanie. Komfortową obsługę zapewni programowanie pracy klimatyzatora – w cyklach dobowych, a czasem również tygodniowych. Automatyczne włączanie i wyłączanie się klimatyzacji przy zadanych z góry ustawieniach to sposób na utrzymanie właściwej, pożądanej temperatury w pomieszczeniu. Ponadto taki klimatyzator nie będzie musiał pracować cały czas i pobierać nadmiernej ilości energii elektrycznej. Tryb cichej pracy w godzinach nocnych to następna ważna i pożądana cecha takiego urządzenia.

Klimatyzacja do mieszkania – cena urządzenia i montażu

Błędem jest postrzeganie klimatyzacji jako luksusu, na który stać tylko wybranych. Tak naprawdę jej montaż nie musi pociągać za sobą wyższych kosztów od zakupu średniej klasy telewizora. Mobilne, domowe klimatyzatory przenośne kosztują 1000–2000 zł. Z instalacją zewnętrznego rozwiązania będzie wiązać się wyższy koszt. Klimatyzacja w mieszkaniu z wykorzystaniem urządzenia typu split będzie kosztować kilka tysięcy złotych, a jeśli ma to być system multisplit – nawet kilkanaście tysięcy złotych. Rodzaj urządzenia wpływa na koszt montażu. W przypadku klimatyzacji bez jednostki zewnętrznej właściwie nie ponosimy kosztów instalacji. Montaż klimatyzatora przenośnego wymaga jedynie ustawienia go w wybranym miejscu w domu czy w mieszkaniu.

Za kilkaset złotych możemy kupić do mieszkania urządzenie nazywane klimatorem, klimatyzerem lub klimatyzatorem ewaporacyjnym. Nie można jednak oczekiwać, że sprzęty te przyniosą takie same rezultaty jak choćby sprzęt przenośny. Są one wyposażone w wentylator wywołujący ruch powietrza w jego zasięgu, przez co mogą przynieść rzeczywistą ulgę w czasie upałów, ale nie pozwolą one na ustalenie temperatury w pomieszczeniu. Mają na swoim wyposażeniu zbiornik, który trzeba co jakiś czas napełniać wodą. Ciecz odparowuje, odbiera ciepło od przepływającego przez urządzenie powietrza, dzięki czemu można obniżyć temperaturę w pokoju o 2–3 stopnie Celsjusza.

Inaczej jest, jeśli nasz wybór padnie na klimatyzatory split lub multisplit, które umożliwiają indywidualne ustawienie pożądanej temperatury i jej utrzymywanie nawet w całym domu. Jednak musimy wiedzieć, że inwestycja w taką klimatyzację będzie wiązała się z dużo wyższymi kosztami. Dlaczego? Otóż do instalacji jednostki zewnętrznej potrzebne może być wykonanie rusztowania lub wynajęcie dźwigu z podnośnikiem. Koszt rośnie, jeśli klimatyzatory do domu znajdują się w dużej odległości od zainstalowanej na zewnątrz jednostki. Przeciętnie za montaż klimatyzatora split trzeba zapłacić 1000–1500 zł. Przy takich wydatkach warto ubezpieczyć urządzenia klimatyzacyjne, jako stały element mieszkania, przed zniszczeniem w wyniku działania sił natury, jak i przed dewastacją i kradzieżą, o ile są one montowane na ścianie czy na balkonie. Wystarczy wybór odpowiedniego wariantu ubezpieczenia nieruchomości.

Cena instalacji klimatyzacji to nie koniec kosztów, jakie poniesiemy w związku z zapewnieniem sobie chłodu w czasie gorącego lata. Trzeba pamiętać o regularnym czyszczeniu klimatyzacji, wymianie filtrów czy jej serwisowaniu.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
Tomasz Kozina - autor artykułu to Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.
Tomasz Kozina
Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Tomasz Kozina – Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A. Ukończył Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 12 lat pracuje w e-commerce, a od 3 w obszarze ubezpieczeń. Swoją karierę rozwijał w sklepach internetowych z branż fashion i automotive odpowiadając za sprzedaż, zarządzając katalogiem produktów oraz tworząc specjalistyczne treści. Obecnie w dziale Digital zajmuje się stroną uniqa.pl oraz odpowiada za sprzedaż produktów ubezpieczenia mieszkania.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Jak ubezpieczyć mieszkanie w bloku, czyli spokój na lata. Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku?

Czy zdarzyło Ci się, że zepsuta pralka, zalała lokum sąsiadów z piętra niżej? A może innego rodzaju awaria spowodowała zniszczenia wewnątrz Twojego mieszkania? Nie ma potrzeby dłużej zwlekać i każdego dnia obawiać się o bezpieczeństwo swoich bliskich oraz nadwyrężenie domowego budżetu z powodu niespodziewanych szkód. Jest na to jedno rozwiązanie: ubezpiecz swoje mieszkanie! Wsparcie ze strony towarzystwa zapewni Ci należne odszkodowanie, ale nie tylko. Jeśli wykupisz ubezpieczenie mieszkania z…

Czytaj dalej
PRODUKT ROKU
15% zniżki

Już od 74 zł /rok!

Ubezpieczenie
mieszkania

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat