UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Leasing nieruchomości – leasing mieszkania alternatywą dla finansowania zakupu mieszkania na kredyt hipoteczny

Większość nieruchomości kupowana jest w Polsce w ramach zewnętrznego finansowania ze środków z kredytu hipotecznego. Zainteresowani taką inwestycją mogą również skorzystać z innej formy pozyskania pieniędzy – chodzi o leasing nieruchomości. Na czym to polega? Czy jest to bardziej opłacalne rozwiązanie od hipoteki?

kobieta odbiera klucze do domu

NA CZYM POLEGA LEASING NIERUCHOMOŚCI?

Leasing może się kojarzyć przede wszystkim z formą finansowania zakupu pojazdów, z której korzystają głównie firmy. Dzięki temu mogą korzystać z samochodów czy maszyn i urządzeń bez konieczności dysponowania gotówką na ich zakup. W praktyce leasing jest również w zasięgu konsumentów indywidualnych i może obejmować finansowanie przeróżnych zakupów. Co ciekawe, leasing nieruchomości nie jest nowością. Pierwszą taką transakcję zawarto już w latach 90. XX wieku. Początkowo z tej możliwości korzystały wyłącznie duże firmy, ale z czasem leasing nieruchomości, również w Polsce, stał się dostępny także dla mikroprzedsiębiorstw.

Na czym polega leasing nieruchomości mieszkaniowych? Zasady są takie same, jak w przypadku finansowania zakupu samochodów. Firma leasingowa nabywa daną nieruchomość i przekazuje klientowi w użytkowanie. W zamian korzystający płaci miesięczne raty leasingowe, a po zakończeniu umowy może wykupić budynek czy lokal po wcześniej ustalonej cenie. Umowy leasingu nieruchomości, pojazdów czy maszyn nie są jednak takie same. Największa różnica polega na zdecydowanie dłuższym okresie obowiązywania umowy, który w przypadku nieruchomości dochodzi nawet do 15 lat.

Leasing nieruchomości nie jest popularną formą finansowania w Polsce. Statystyki Związku Polskiego Leasingu pokazują, że w okresie pomiędzy I a III kwartałem 2023 roku struktura finansowania leasingiem przedstawiała się następująco:

  • 76,68 proc. – pojazdy osobowe i ciężarowe do 3,5 t,
  • 24,5 proc. – pojazdy ciężarowe,
  • 19,41 proc. – maszyny i inne urządzenia, a w tym IT,
  • 1,7 proc. – samoloty, statki i kolej,
  • 0,84 proc. – nieruchomości.

Mimo że popularność leasingu nieruchomości jest niewielka, biorąc pod uwagę inne przedmioty, których nabycie finansujemy w taki sposób, to jednak jest on często wybierany przez firmy jako alternatywa dla kredytu hipotecznego.

Leasingiem nieruchomości można objąć takie nieruchomości komercyjne jak hotele, salony samochodowe, lokale użytkowe, centra logistyczne, budynki i lokale biurowe czy też handlowe i usługowe.

LEASING MIESZKANIA – ZALETY I WADY

Finansowanie w formie leasingu nieruchomości jest godne uwagi, ale nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad. Oto, dlaczego warto rozważyć taką opcję:

  • Dzięki dużej konkurencji na rynku można uzyskać finansowanie na bardzo atrakcyjnych warunkach.
  • Wymogi stawiane przez firmy leasingowe nie są tak duże, jak te proponowane przez banki.
  • Finansowanie można uzyskać szybciej niż w przypadku wniosku kierowanego do banku.
  • Firma nie musi mieć bardzo dobrej kondycji finansowej i zdolności kredytowej, by skorzystać z leasingu.

Do największych zalet takiego finansowania należy zaliczyć większe szanse na jego otrzymanie, niż w przypadku ubiegania się o środki w banku. Nawet firma, która nie znajduje się w dobrej kondycji finansowej, ma szansę na pozyskanie w ten sposób nieruchomości. Taki leasing nie jest jednak pozbawiony wad:

  • Mniejsze firmy mogą otrzymać gorszą ofertę niż duże przedsiębiorstwa.
  • Minimalna wartość przedmiotu leasingu jest wysoka – może to być kilkaset tysięcy złotych, a nawet więcej niż milion.
  • Możliwe są dodatkowe koszty formalne.
  • Nieruchomość jest własnością firmy, która umożliwia korzystanie z niej. Może ona ją sprzedać bez zgody leasingobiorcy, jeśli np. pojawiają się problemy z porozumieniem się między stronami umowy.

MIESZKANIE W LEASING KONSUMENCKI – CZY TO MOŻLIWE?

Choć w Polsce nie ma problemów ze skorzystaniem z leasingu nieruchomości, a nawet można przebierać w ofertach, to jednak jest to propozycja niemal wyłącznie dla firm, przeznaczona na finansowanie nieruchomości komercyjnych. Co więcej, poprzez ustalenie wysokiej minimalnej wartości przedmiotu leasingu, większość leasingodawców ogranicza grono klientów do dużych przedsiębiorstw. Tak naprawdę znalezienie oferty skierowanej do konsumentów jest bardzo trudne. Zatem, choć w teorii możliwy jest zakup mieszkania w ramach leasingu na prywatne potrzeby, to jest to bardzo rzadko praktykowane. W zasadzie oferta kierowana do konsumentów jest dopiero na etapie rozwoju, chociaż w wielu krajach takie finansowanie cieszy się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem.

Trudno przewidzieć, czy w przypadku mieszkań leasing zyska na popularności. Dla klientów problemem może być to, że nieruchomość do momentu zapłacenia wszystkich rat i wykupienia pozostaje własnością finansującego. Jeśli taka firma zbankrutuje, to korzystający może pozostać z niczym. Dlatego, jeśli bierzemy pod uwagę leasing nieruchomości, to przede wszystkim powinniśmy zbadać kondycję finansową firmy, z którą zamierzamy współpracować. Czy jest to sprawdzona marka? Jak długo działa na rynku?

LEASING ODWRÓCONY NIERUCHOMOŚCI – CZYM JEST LEASING ZWROTNY NIERUCHOMOŚCI?

Podejmując tematykę leasingu nieruchomości, warto wspomnieć również o leasingu odwróconym, zwanym inaczej zwrotnym. Na czym on polega? Jest to odwrotność standardowej umowy leasingu nieruchomości. W tym przypadku role się odwracają. Właściciel danej nieruchomości sprzedaje ją firmie leasingowej, ale jednocześnie może z niej dalej korzystać na dotychczasowych zasadach, co przypomina nieco wynajem nieruchomości. Zbywca uzyskuje dzięki temu środki, które może przeznaczyć np. na finansowanie bieżącej działalności czy na spłatę zobowiązań. Po zakończeniu umowy jej przedmiot jest sprzedawany za cenę, która została w niej ustalona. Następuje zakup nieruchomości.

KREDYT HIPOTECZNY CZY LEASING NIERUCHOMOŚCI DLA OSÓB FIZYCZNYCH? KTÓRA OFERTA FINANSOWANIA JEST LEPSZA?

Znamy już wady i zalety leasingu nieruchomości. Czy jednak jest to opcja lepsza od kredytu hipotecznego? Przede wszystkim należy sobie zdawać sprawę z tego, że  leasing nieruchomości nie jest rodzajem finansowania zakupu mieszkania czy hali dostępnym dla każdego. Na pewno jego plusem jest łatwiejsza dostępność oferty, ale tylko w przypadku firm, głównie dużych. Aby przyznany został kredyt hipoteczny należy spełnić większe wymagania, więc jednocześnie przedsiębiorca może nie mieć odpowiedniej zdolności, żeby pozyskać środki.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
Tomasz Kozina - autor artykułu to Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.
Tomasz Kozina
Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Tomasz Kozina – Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A. Ukończył Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 12 lat pracuje w e-commerce, a od 3 w obszarze ubezpieczeń. Swoją karierę rozwijał w sklepach internetowych z branż fashion i automotive odpowiadając za sprzedaż, zarządzając katalogiem produktów oraz tworząc specjalistyczne treści. Obecnie w dziale Digital zajmuje się stroną uniqa.pl oraz odpowiada za sprzedaż produktów ubezpieczenia mieszkania.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Kredyt czy wynajem? Sprawdź, co się bardziej opłaca!

Za wynajem dwupokojowego mieszkania w centrum płacisz tyle, ile wynosi rata znajomego, który kupił podobnej wielkości mieszkanie na kredyt? Zastanawiasz się, co Ci się bardziej opłaca i które rozwiązanie jest bardziej przyszłościowe? Kredyt czy wynajem – oto 4 kwestie, które warto wziąć pod uwagę.

Czytaj dalej
przekazanie kluczy do mieszkania

Cesja kredytu hipotecznego – jak jest uregulowane prawnie przeniesieniu kredytu hipotecznego na inną osobę?

Cesja kredytu hipotecznego to dobrowolne przeniesienie zobowiązań wynikających z pożyczki na inną osobę. Cesję najczęściej podpisują małżonkowie po rozwodzie, jednak również bank musi wyrazić na to zgodę. Innym rodzajem cesji jest przeniesienie kredytu hipotecznego na inną nieruchomość. Zobacz, czym jest cesja kredytu hipotecznego oraz jak to zagadnienie uregulowane jest prawnie.

Czytaj dalej
PRODUKT ROKU
15% zniżki

Już od 74 zł /rok!

Ubezpieczenie
mieszkania

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę