Informacja o ataku hakerskim na firmę EuroCert.

Sprawdź szczegóły.
UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Mieszkanie na wynajem – co z ubezpieczeniem?

Wrzesień to wzmożony okres na rynku mieszkaniowym - w tym czasie wielu studentów poszukuje mieszkania do wynajęcia. Wynajem nieruchomości wiąże się jednak z dużym ryzykiem, zarówno dla wynajmujących jak i najemców. Zabezpieczeniem dla obu stron jest nie tylko umowa, ale również ubezpieczenie mieszkania. Kto powinien zadbać o polisę mieszkaniową i w jakim zakresie? – radzi Ilona Tomaszewska, ekspert ubezpieczeniowy.

para w mieszkaniu

Pożar, zalanie czy kradzież z włamaniem to tylko niektóre ze zdarzeń, jakie mogą wystąpić w naszym mieszkaniu. Katalog szkód oraz ryzyko ich wystąpienia są jeszcze większe w przypadku mieszkań na wynajem, dlatego polisa mieszkaniowa jest w tym przypadku niezbędna. Co więcej, o ubezpieczenie powinni zadbać nie tylko właściciele nieruchomości, ale również najemcy.

Jaka polisa ubezpieczeniowa dla wynajmującego?

Osoby, które powierzają mieszkanie obcym osobom, w pierwszej kolejności powinny objąć ochroną ubezpieczeniową mury, elementy stałe oraz ruchomości domowe. Pamiętajmy, że polisa polisie nierówna. Towarzystwa w różny sposób określają warunki i zakres ubezpieczenia, dlatego jeszcze przed podpisaniem umowy należy sprawdzić, co ubezpieczamy, na jaką kwotę i od jakich zdarzeń.

Podstawą przy ubezpieczeniu mieszkania jest ochrona od zdarzeń losowych, takich jak np. pożar, zalanie, powódź czy huragan. W polisie warto również uwzględnić ubezpieczenie od przepięć elektrycznych, stłuczeń czy dewastacji. Tego rodzaju szkody mogą wystąpić niespodziewanie i z przyczyn niezależnych od lokatorów, dlatego straty finansowe wywołane zdarzeniem będą najmocniej odczuwalne właśnie dla wynajmującego.

Kolejną zalecaną polisą jest ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem lub rabunku. O tego typu ochronę w szczególności powinni zatroszczyć się właściciele mieszkań, którzy wyposażyli nieruchomość w cenne przedmioty, np. nowoczesny sprzęt RTV i AGD lub drogie meble.

Co dla najemcy?

Choć najemcy lokalu nie mają obowiązku ubezpieczenia mieszkania i nie może tego od nich zażądać jego właściciel, to jednak dla ochrony własnego majątku powinni ubezpieczyć ruchomości domowe. Należą do nich wszystkie elementy wyposażenia mieszkania, które stanowią własność lokatorów. Jest to ważne, ponieważ jeśli tylko wynajmujący zadbał o polisę mieszkaniową, to pamiętajmy, że ochroną objęte są przedmioty należące jedynie do właściciela nieruchomości. Zarówno wynajmujący, jak i ubezpieczyciel nie odpowiadają za nasze rzeczy pozostawione w mieszkaniu. A przecież kradzież komputera, drukarki czy telewizora mogą mocno obciążyć nasz budżet.

Dodatkowo, wynajmując mieszkanie, warto rozważyć rozszerzenie ochrony o OC w życiu prywatnym. Dzięki tej polisie zyskujemy ochronę na wypadek szkód rzeczowych i osobowych wyrządzonych osobom trzecim np. przypadkowo zalejemy mieszkanie sąsiada lub zniszczymy komuś rabatę w ogródku. Co ważne, polisa OC zadziała także wtedy, gdy szkodę osobom trzecim spowodują inni domownicy lub nasze zwierzęta.

Pamiętajmy, że każda szkoda w mieszkaniu wiąże się ze stratami finansowymi. Dlatego warto już wcześniej zadbać o polisę. Tym bardziej, że jej miesięczny koszt jest niewielki. Czasami to nie więcej niż równowartość ceny jednego wyjścia do kina.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
Tomasz Kozina - autor artykułu to Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.
Tomasz Kozina
Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Tomasz Kozina – Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A. Ukończył Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 12 lat pracuje w e-commerce, a od 3 w obszarze ubezpieczeń. Swoją karierę rozwijał w sklepach internetowych z branż fashion i automotive odpowiadając za sprzedaż, zarządzając katalogiem produktów oraz tworząc specjalistyczne treści. Obecnie w dziale Digital zajmuje się stroną uniqa.pl oraz odpowiada za sprzedaż produktów ubezpieczenia mieszkania.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
salon

Podnajem mieszkania – na czym polega?

Rozpoczęcie inwestowania w nieruchomości wydawać się może działaniem, które wiąże się wyłożeniem dużego kapitału. Zakup mieszkania wymaga przecież nawet w średniej wielkości miejscowościach wygospodarowania kilkuset tysięcy złotych. Okazuje się jednak, że zainteresowani podnajmem nieruchomości mogą zarabiać bez przygotowania na ten cel wysokiego budżetu.

Czytaj dalej
para w mieszkaniu

Kaucja w umowie najmu mieszkania – co warto wiedzieć przed wynajmem mieszkania?

Wynajem mieszkania wiąże się z koniecznością ponoszenia najczęściej miesięcznej opłaty za użytkowanie lokalu. W umowie ustalana jest stała kwota, do której należy doliczyć wydatki na wodę, gaz czy energię elektryczną. Zanim jednak zaczniemy ponosić te koszty, jeszcze przed rozpoczęciem użytkowania lokalu będziemy musieli zapłacić również kaucję za mieszkanie. Co warto o niej wiedzieć i czy zawsze jest konieczna?

Czytaj dalej
mieszkanie

Najem krótkoterminowy jako sposób na biznes? Co warto o nim wiedzieć?

Jeśli posiadasz mieszkanie, z którego nie korzystasz, to może się ono stać dla ciebie źródłem dochodu. Warto zdecydować się na wynajem długo ‑ lub krótkoterminowy. W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszy się ta druga forma. Na czym to polega? Ile możesz zarobić na najmie krótkoterminowym? Ile wynosi podatek od osiągniętego w ten sposób dochodu?

Czytaj dalej

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania – o czym należy pamiętać?

Obecnie często zmieniamy miejsce zamieszkania, przeprowadzamy się ze względu na pracę czy rodzinę. Wiele osób, które wynajmują mieszkania, ma obawy, jak bezpiecznie i zgodnie z prawem rozwiązać umowę. Wypowiedzenie umowy najmu można dokonać w konkretnych przypadkach: po upływie czasu, na jaki umowa została zawarta, po okresie wypowiedzenia, na mocy porozumienia stron bądź ze skutkiem natychmiastowym.

Czytaj dalej

Wynajem mieszkania obcokrajowcowi – o czym pamiętać?

Główny Urząd Statystyczny podaje, że na dzień 31 grudnia 2019 roku w Polsce mieszkało 2 106 101 cudzoziemców. Od 1 marca do 30 kwietnia 2020 roku liczba ta zmniejszyła się o ponad 200 tys. osób. Nadal jednak wielu obcokrajowców mieszka i pracuje w Rzeczypospolitej Polskiej. Na koniec marca 2023 roku według GUS w Polsce było 1,02 mln cudzoziemców wykonujących pracę. W związku z tym duża większość z nich wynajmuje mieszkania. Jak taki wynajem wygląda z perspektywy właściciela nieruchomości?

Czytaj dalej

Rentowność wynajmu mieszkań – ile zarabia się na wynajmie?

Zakup mieszkania na własne potrzeby to tylko jedna z możliwości użytkowania takiego lokalu. Niemal równie często zdarza się, że kupujemy nieruchomość w celach inwestycyjnych. Zarabianie na wynajmie może być dobrym pomysłem na uzyskanie stałego i pewnego dopływu gotówki. Jest też świetnym sposobem chronienia zaoszczędzonego kapitału przed skutkami inflacji. Opłacalność inwestycji w nieruchomości jest jednak zależna od wielu czynników, m.in. kosztów zakupu i amortyzacji mieszkania w wynajmie.…

Czytaj dalej
PRODUKT ROKU
15% zniżki

Już od 74 zł /rok!

Ubezpieczenie
mieszkania

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat