UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Przegląd instalacji gazowej 2025: wymogi prawne, koszty i terminy

Przegląd instalacji gazowej jest jednym z obowiązków spoczywających na Tobie jako właścicielu nieruchomości z przyłączem gazowym. To kontrola techniczna, której konieczność przeprowadzenia wynika z ustawy Prawo Budowlane (Dz.U. 2023 poz. 682). Wykonanie przeglądu instalacji gazowej, średnio 1-2 razy do roku, zwiększa prawdopodobieństwo utrzymania jej w szczelności. W naszym artykule przedstawimy najważniejsze aspekty dotyczące kontroli instalacji, w tym: podstawę prawną, proces diagnostyczny czy koszty związane z przeglądem. Potrzebujesz profesjonalnego przeglądu instalacji gazowej? Skontaktuj się z certyfikowanym specjalistą i umów kontrolę już dziś.

 

Zdjęcie przedstawia pracownika, który kontroluje stan instalacji gazowej

Podstawy prawne wykonywania przeglądów gazowych

Gaz jest medium wykorzystywanym do ogrzewania i zasilania kuchenek. Jako że to substancja łatwopalna i wybuchowa, jej ulatnianie się z instalacji może doprowadzić do groźnego w skutkach zatrucia. Dlatego też tak ważne jest dbanie o bezpieczeństwo domowników, co przekłada się na obowiązkowe kontrole szczelności.

Przegląd techniczny instalacji gazowej polega na kompleksowej ocenie stanu technicznego całego systemu gazowego w budynku. Wykwalifikowany specjalista sprawdza szczelność połączeń, stan techniczny urządzeń gazowych czy drożność przewodów wentylacyjnych i spalinowych. Podczas przeglądu kontroluje także działanie zabezpieczeń i zaworów. Kontrola musi być wykonywana co najmniej raz w roku. Obowiązek ten wynika z art. 62 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku – Prawo budowlane.

Rodzaje i zakres kontroli instalacji gazowej

Zasadniczo przeprowadzana jest standardowa inspekcja. Jedną z odmian przeglądu jest próba szczelności instalacji gazowej wykonywana z użyciem specjalistycznych detektorów lub metod spadku ciśnienia. Polega na napełnieniu instalacji gazem obojętnym i dokonaniu pomiaru spadku ciśnienia przez określony czas. Kontrolowane są wszystkie połączenia, zawory i urządzenia pod kątem ewentualnych wycieków gazu. Test ten przeprowadza specjalista w trakcie corocznej kontroli.

Koszty i terminy realizacji przeglądów

Termin realizacji przeglądu okresowego instalacji gazowej w domach jednorodzinnych raz do roku jest dowolny, ale już przy dużych obiektach powinien on być wykonany co najmniej dwa razy w roku w terminach:

  • do 31 maja,
  • do 30 listopada.

Kontrola instalacji gazowej a przepisy prawa

Instalacja gazowa musi być kontrolowana co najmniej raz do roku. Jedynie w przypadku obiektów budowlanych o znacznej wielkości, gdzie powierzchnia przekracza 2000 mkw., czy też powierzchnia dachu jest większa niż 1000 mkw., obowiązkową kontrolę instalacji gazowej należy wykonać dwa razy do roku.

Wymagane uprawnienia kontrolerów przy kontroli okresowej gazu

Art. 62 ust. 4 wskazuje, że przegląd musi być przeprowadzany przez osoby, które dysponują stosownymi uprawnieniami. Zgodnie z art. 62 pkt. 5 Prawa budowlanego kontroli stanu technicznego instalacji gazowych dokonują także osoby posiadające kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci energetycznych i gazowych.

Czy wiesz, że…?

Uprawnienia gazowe G3D lub D3 uzyskuje się zgodnie z odpowiednim rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 1 lipca 2022 roku w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci (Dz. U. z 2022 r. poz. 1392). Osoba z uprawnieniami może wykonać więc serwis instalacji gazowej.

Przegląd okresowy – elementy składowe

Okresowy przegląd instalacji gazowej w mieszkaniu czy domu powinien obejmować:

  • sprawdzenie prawidłowości usytuowania na nieruchomości skrzynek gazowych,
  • kontrolę szczelności przewodów, gazomierzy i pozostałych elementów systemu,
  • kontrolę mocowania rurociągów instalacji gazowej,
  • sprawdzenie podłączenia przewodów spalinowych urządzeń gazowych (kotłów grzewczych).

Kontrola szczelności instalacji gazowej

Podstawowym punktem każdej kontroli technicznej instalacji gazowej jest sprawdzenie szczelności. W tym celu specjalista ustala, czy wewnątrz i na zewnątrz obiektu, nie dochodzi nawet do minimalnych wycieków gazu. Kontroluje detektorem gazowym:

  • układ przewodów znajdujących się za kurkiem głównym, na zewnątrz lub wewnątrz budynku – łącznie z armaturą, kształtkami i wszelkimi innymi elementami wyposażenia;
  • urządzenia do pomiaru zużycia gazu – gazomierze;
  • urządzenia podłączone do instalacji gazowej i korzystające z niej stale, wraz z przewodami spalinowymi lub powietrzno-spalinowymi.
Uwaga!

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, określa szczegółowe wymagania dotyczące instalacji gazowych i konieczności przeprowadzania raz do roku przeglądu technicznego.

Konsekwencje prawne za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących przewożenia dziecka w foteliku

Pomiary techniczne i diagnostyka techniczna instalacji gazowej

Uprawniony do przeprowadzania pomiarów technicznych i diagnostyki instalacji gazowej specjalista powinien przeprowadzić swoje pomiary dwukrotnie – przy odciętym dopływie gazu, a następnie po jego włączeniu.

Przygotowanie do przeglądu instalacji gazowej w budynkach

W pierwszej kolejności specjalista zakręca gaz i dokonuje pomiarów stężenia gazu za pomocą detektora. Jako właściciel lub zarządca budynku mieszkalnego powinieneś udostępnić mu wszystkie zawory i newralgiczne miejsca instalacji. Po przeprowadzeniu przeglądu z zamkniętym dopływem gazu kontroler realizuje kolejny etap oceny przy otwartym dopływie.

Etapy kontroli technicznej gazu w budynku

Krok po kroku specjalista sprawdza miejsca potencjalnych nieszczelności. Dokonuje pomiarów między gazomierzem a sprzętem. Sprawdza stan techniczny przyłączy, podłączenie armatury i wszystkich przewodów. Poddaje przeglądowi urządzenia gazowe, kontrolując, czy działają poprawnie.

Prace diagnostyczne wykonywane są przy użyciu przyrządów pomiarowych. Norma PN-M-34507 wskazuje, że przyrząd używany do lokalizacji wycieków gazu powinien mieć czułość na poziomie 0,1‰ czyli 0,01% czyli 100 ppm.

Dokumentacja pokontrolna – protokół ze sprawdzenia instalacji gazowej

Po przeprowadzeniu prób szczelności instalacji zawsze sporządza się protokół. Powinny się w nim znaleźć informacje na temat stanu technicznego systemu i ewentualne wskazania do wprowadzenia zmian czy poprawek.

Uwaga!

Każda stwierdzona w ramach przeglądu instalacji gazowej usterka powinna zostać przez Ciebie niezwłocznie usunięta.

Protokół sporządzony po kontroli zachowaj w domowym archiwum i przedstaw w kolejnym roku specjaliście przeprowadzającego przegląd.

Cennik usług przeprowadzenia kontroli szczelności instalacji gazowej według typu obiektu

Sprawdź koszty zlecenia wykonania przeglądu instalacji gazowej w zależności od typu obiektu budowlanego.

Zakres pracCena
Przegląd okresowy, kontrolny kuchenki gazowej, płyty gazowej wraz z protokołem100-120 zł
Przegląd okresowy, kontrolny kotła, piecyka gazowego z protokołem120-150 zł
Przegląd okresowy i kontrola szczelności instalacji gazowej w budynku jednorodzinnym z protokołem120-200 zł
Przegląd okresowy i kontrola szczelności instalacji gazowej w budynku wielorodzinnym do 20 lokali z protokołem zbiorowym40 zł
Przegląd okresowy i kontrola szczelności instalacji gazowej w budynku wielorodzinnym powyżej 20 lokali z protokołem zbiorowym30 zł

Źródło: Cennik www.instal-budex.pl/cennik---instalacje-gazowe.html

Sankcje prawne i kary za złamanie przepisów prawa dotyczących okresowych przeglądów gazowych w budynku

Jeśli nie wykonujesz obowiązkowego przeglądu instalacji gazowej, grozi Ci kara grzywny, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności. Art. 91a Prawa budowlanego stanowi, że kto nie spełnia obowiązku określonego w art. 61, obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym (…) podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Uwaga!

Brak protokołu z wykonanego przeglądu instalacji gazowej wiąże się z nałożeniem na Ciebie kary finansowej w wysokości do 5 tys. zł. Mandat nałoży nadzór budowlany.

Aspekty bezpieczeństwa przy użytkowaniu instalacji gazowej w mieszkaniu czy domu

W celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania domu czy innego obiektu budowlanego powinieneś pilnować terminów okresowych kontroli. Ulatniający się gaz z kuchenki gazowej może prowadzić do groźnego w skutkach zatrucia domowników, a także wywoływać ryzyko pożaru i wybuchu.

Uwaga!

Nieszczelna instalacja jest poważnym zagrożeniem nie tylko dla mieszkańców budynku, ale i osób przebywających w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Warto wiedzieć, jak rozpoznać czad, który prowadzi do tragicznych w skutkach zatruć u ludzi i zwierząt.

Właściciel powinien zadbać o przeglądy i działania serwisowe. Konserwacja instalacji gazowej obejmuje regularne czynności, które pozwalają na utrzymanie sprawności i bezpieczeństwa całego systemu. Zakres prac obejmuje czyszczenie urządzeń, regulację palników, wymianę zużytych elementów czy kontrolę szczelności połączeń. Właściwa konserwacja powinna być wykonywana przynajmniej raz w roku.

 

Odpowiedzialność właściciela za brak kontroli instalacji gazowej

Właściciel domu jednorodzinnego czy innego budynku zobowiązany jest do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkich osób przebywających w nim i do okresowego kontrolowania stanu wszystkich instalacji – zwłaszcza gazowych. Jeśli w toku kontroli wykryte zostaną pewne usterki, jako właściciel masz obowiązek ich usunięcia lub naprawienia. Jeśli tego nie zrobisz, narażasz się na nałożenie odpowiedzialności karnej.

Najczęściej zadawane pytania o przeglądy instalacji gazowej

Agnieszka Malinowska
Specjalista ds. Indywidualnej Oceny Ryzyka w Dziale Rozwoju Pozostałych Ubezpieczeń Majątkowych i Osobowych

Od 13 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń. W UNIQA TU s.a. początki swojego doświadczenia zdobywała jako konsultant telefonicznej obsługi klienta, następnie na stanowisku Specjalisty ds. Wsparcia Sprzedaży. W 2020 r. objęła stanowisko Specjalisty ds. Indywidualnej Oceny Ryzyka w Zespole Oceny Ryzyka dla produktów Majątkowych. Od 2024 roku kontynuuje pracę na tym stanowisku w Dziale Rozwoju Pozostałych Ubezpieczeń Majątkowych i Osobowych.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Przydomowa elektrownia wiatrowa – czy opłaca się instalacja przydomowej turbiny wiatrowej?

Polski Instytut Ekonomiczny informuje, że polskie możliwości produkcji paneli fotowoltaicznych są lokowane na 4. pozycji w całej Unii Europejskiej. Polenergia podała z kolei, że w 2022 roku już 14 proc. domów jednorodzinnych w Polsce posiadało instalację fotowoltaiczną. Polacy inwestują w odnawialne źródła energii – nie tylko w fotowoltaikę, ale i przydomowe elektrownie wiatrowe wykorzystujące siłę wiatru do produkcji energii z OZE. Jak zbudować taką elektrownię i ile to kosztuje?

Czytaj dalej
gaśnica

Gaśnica do domu – jaką wybrać? Jak zabezpieczyć się na wypadek pożaru? Sprawdź, jaka gaśnica do domu będzie najlepsza

W wyniku pożaru domu czy mieszkania możesz stracić nawet cały swój dobytek. Nieruchomość będzie wymagać generalnego, kosztownego remontu. Warto przygotować się na takie zdarzenie i wybrać odpowiednią gaśnicę. Nie zapominaj również o skorzystaniu z ochrony ubezpieczeniowej, która obejmuje takie ryzyko. Jaką gaśnicę do domu wybrać?

Czytaj dalej

Czujnik ruchu: jak działa i czy warto go zainstalować w domu?

W systemach oświetleniowych i alarmowych wykorzystywane są czujniki ruchu, które inicjują odpowiednią akcję w przypadku wykryciu ruchu. Sprawdźmy, jakie są rodzaje takich czujników, gdzie i czy warto je instalować w swoim domu lub firmie?

Czytaj dalej
PRODUKT ROKU
15% zniżki

Już od 74 zł /rok!

Ubezpieczenie
mieszkania

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat