Ubezpieczenie najemcy nieruchomości — czy każdy najemca musi mieć OC w życiu prywatnym?
Według oficjalnych danych popyt na wynajem mieszkań stanowi około 22% zapotrzebowania na rynku nieruchomości. To źródło dochodu dla właściciela lokalu, jednak warto się odpowiednio zabezpieczyć, aby wyeliminować ryzyko poniesienia strat, zwłaszcza gdy wynajmujemy w pełni urządzone mieszkanie. Jak zalecają specjaliści, rozsądnie jest wykupić dwa ubezpieczenia dla jednej nieruchomości — oprócz standardowego ubezpieczenia mieszkania przez właściciela, warto zdecydować się na OC najemcy. Ta druga polisa przynosi obopólne korzyści.
WYNAJEM MIESZKANIA — O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ?
Wynajem mieszkania lub domu to dla właściciela nieruchomości możliwość stałego przychodu, zwłaszcza jeśli nieruchomość znajduje się w dużym mieście. Chętnych na wynajem mieszkania nie brakuje, a w wyniku napływu do Polski uchodźców zainteresowanie było wręcz rekordowe. Nie jesteśmy w stanie ocenić, jak najemca będzie dbać o nasze mieszkanie. Dlatego właściciel nieruchomości powinien zabezpieczyć się za pomocą:
- umowy najmu,
- kaucji,
- standardowego ubezpieczenia mieszkania,
- ubezpieczenia OC najemcy nieruchomości (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej).
Dzięki takim działaniom właściciel mieszkania może skutecznie zabezpieczyć się przed kosztami zniszczenia czy uszkodzenia wynajmowanego lokalu.
UBEZPIECZENIE OC NAJEMCY — CO OBEJMUJE UBEZPIECZENIE NAJEMCY?
Ubezpieczenie OC najemcy jest to odpowiedzialność cywilna deliktowa osób trzecich wynajmujących i zamieszkujących nieruchomość, którą oni ponoszą na podstawie przepisów z tytułu użytkowania wynajmowanej nieruchomości. Odpowiedzialność ta jest ponoszona wyłącznie w zakresie czynności dokonywanych w miejscu ubezpieczenia, za szkodę rzeczową lub na osobie.
Lokator może wykupić ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. To dużo lepsze zabezpieczenie niż kaucja. Ubezpieczenie najemcy mieszkania zabezpiecza przed finansowymi kosztami strat, które powstały z jego winy, np. zalania czy pożaru. Odszkodowanie za zniszczone np. ruchomości w mieszkaniu wypłaca wówczas ubezpieczyciel.
KIEDY PRZYDAJE SIĘ POLISA OC NAJEMCY?
W wielu sytuacjach kaucja może okazać się niewystarczająca na pokrycie szkód w mieszkaniu, gdyż zwykle wynosi równowartość miesięcznego czynszu. Tymczasem ubezpieczenie OC najemcy chroni jego interesy i sprawdza się w takich sytuacjach, jak:
- zalanie mieszkania,
- pożar w wyniku np. niewyłączonego żelazka.
- wybuch,
- przepięcie i inne.
Najczęstszą szkodą, przy której przydaje się dobre ubezpieczenie najemcy mieszkania, jest zalanie w wyniku np. awarii pralki. Woda może spowodować ogromne spustoszenie w domu - oprócz zalania lokalu sąsiada, mogą ucierpieć rzeczy lokatora, a także mienie wynajmującego (ściana, drewniana podłoga, dywany, meble, sprzęty RTV i AGD).
Korzyści płynące z ubezpieczenia OC najemcy mieszkania to:
- uzupełnienie standardowego ubezpieczenia mieszkania wykupionego przez wynajmującego,
- zabezpieczenie interesów nie tylko dla najemcy, lecz także właściciela mieszkania,
- atrakcyjna alternatywa dla kaucji - przy niższym koszcie zapewnia większą ochronę,
- zabezpieczenie mieszkania przed szkodami wynikającymi z nieuwagi najemcy.
Warto przed wykupieniem ubezpieczenia OC najemcy sprawdzić, jakie szkody obejmuje i czy są to zdarzenia losowe, czy też może do nich dojść z winy najemcy.