UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Ubezpieczenie najemcy nieruchomości — czy każdy najemca musi mieć OC w życiu prywatnym?

Według oficjalnych danych popyt na wynajem mieszkań stanowi około 22% zapotrzebowania na rynku nieruchomości. To źródło dochodu dla właściciela lokalu, jednak warto się odpowiednio zabezpieczyć, aby wyeliminować ryzyko poniesienia strat, zwłaszcza gdy wynajmujemy w pełni urządzone mieszkanie. Jak zalecają specjaliści, rozsądnie jest wykupić dwa ubezpieczenia dla jednej nieruchomości — oprócz standardowego ubezpieczenia mieszkania przez właściciela, warto zdecydować się na OC najemcy. Ta druga polisa przynosi obopólne korzyści.

Ubezpieczenie najemcy nieruchomości — czy każdy najemca musi mieć OC w życiu prywatnym

WYNAJEM MIESZKANIA — O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ?

Wynajem mieszkania lub domu to dla właściciela nieruchomości możliwość stałego przychodu, zwłaszcza jeśli nieruchomość znajduje się w dużym mieście. Chętnych na wynajem mieszkania nie brakuje, a w wyniku napływu do Polski uchodźców zainteresowanie było wręcz rekordowe. Nie jesteśmy w stanie ocenić, jak najemca będzie dbać o nasze mieszkanie. Dlatego właściciel nieruchomości powinien zabezpieczyć się za pomocą:

  • umowy najmu,
  • kaucji,
  • standardowego ubezpieczenia mieszkania,
  • ubezpieczenia OC najemcy nieruchomości (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej).

Dzięki takim działaniom właściciel mieszkania może skutecznie zabezpieczyć się przed kosztami zniszczenia czy uszkodzenia wynajmowanego lokalu.

UBEZPIECZENIE OC NAJEMCY — CO OBEJMUJE UBEZPIECZENIE NAJEMCY?

Ubezpieczenie OC najemcy jest to odpowiedzialność cywilna deliktowa osób trzecich wynajmujących i zamieszkujących nieruchomość, którą oni ponoszą na podstawie przepisów z tytułu użytkowania wynajmowanej nieruchomości. Odpowiedzialność ta jest ponoszona wyłącznie w zakresie czynności dokonywanych w miejscu ubezpieczenia, za szkodę rzeczową lub na osobie.

Lokator może wykupić ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. To dużo lepsze zabezpieczenie niż kaucja. Ubezpieczenie najemcy mieszkania zabezpiecza przed finansowymi kosztami strat, które powstały z jego winy, np. zalania czy pożaru. Odszkodowanie za zniszczone np. ruchomości w mieszkaniu wypłaca wówczas ubezpieczyciel.

KIEDY PRZYDAJE SIĘ POLISA OC NAJEMCY?

W wielu sytuacjach kaucja może okazać się niewystarczająca na pokrycie szkód w mieszkaniu, gdyż zwykle wynosi równowartość miesięcznego czynszu. Tymczasem ubezpieczenie OC najemcy chroni jego interesy i sprawdza się w takich sytuacjach, jak:

  • zalanie mieszkania,
  • pożar w wyniku np. niewyłączonego żelazka.
  • wybuch,
  • przepięcie i inne.

Najczęstszą szkodą, przy której przydaje się dobre ubezpieczenie najemcy mieszkania, jest zalanie w wyniku np. awarii pralki. Woda może spowodować ogromne spustoszenie w domu - oprócz zalania lokalu sąsiada, mogą ucierpieć rzeczy lokatora, a także mienie wynajmującego (ściana, drewniana podłoga, dywany, meble, sprzęty RTV i AGD).

Korzyści płynące z ubezpieczenia OC najemcy mieszkania to:

  • uzupełnienie standardowego ubezpieczenia mieszkania wykupionego przez wynajmującego,
  • zabezpieczenie interesów nie tylko dla najemcy, lecz także właściciela mieszkania,
  • atrakcyjna alternatywa dla kaucji - przy niższym koszcie zapewnia większą ochronę,
  • zabezpieczenie mieszkania przed szkodami wynikającymi z nieuwagi najemcy.

Warto przed wykupieniem ubezpieczenia OC najemcy sprawdzić, jakie szkody obejmuje i czy są to zdarzenia losowe, czy też może do nich dojść z winy najemcy. 

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
Tomasz Kozina - autor artykułu to Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.
Tomasz Kozina
Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Tomasz Kozina – Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A. Ukończył Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 12 lat pracuje w e-commerce, a od 3 w obszarze ubezpieczeń. Swoją karierę rozwijał w sklepach internetowych z branż fashion i automotive odpowiadając za sprzedaż, zarządzając katalogiem produktów oraz tworząc specjalistyczne treści. Obecnie w dziale Digital zajmuje się stroną uniqa.pl oraz odpowiada za sprzedaż produktów ubezpieczenia mieszkania.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
mieszkanie

Najem krótkoterminowy jako sposób na biznes? Co warto o nim wiedzieć?

Jeśli posiadasz mieszkanie, z którego nie korzystasz, to może się ono stać dla ciebie źródłem dochodu. Warto zdecydować się na wynajem długo ‑ lub krótkoterminowy. W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszy się ta druga forma. Na czym to polega? Ile możesz zarobić na najmie krótkoterminowym? Ile wynosi podatek od osiągniętego w ten sposób dochodu?

Czytaj dalej
zalane mieszkanie

Zalanie mieszkania – co robić, gdy sąsiad zalał Twoje mieszkanie? Gdzie zgłosić szkodę i jak uzyskać odszkodowanie?

Zalanie mieszkania przez sąsiada mieszkającego na wyższej kondygnacji to częste zdarzenie, które może wyrządzić wiele szkód. W rzeczywistości jednak wina nie zawsze spoczywa na tej osobie, ponieważ przyczyną usterki mogą być błędy instalacyjne. Wówczas zalanie mieszkania może wynikać z winy spółdzielni. Niejednokrotnie do takich zdarzeń dochodzi także przez awarię sprzętów domowych. Zobacz, co zrobić w takiej sytuacji i jak przebiega procedura uzyskania odszkodowania po zalaniu mieszkania.

Czytaj dalej
zwrot z inwestycji w nieruchomość

Rentowność nieruchomości – jak ją obliczyć? Jaka jest rentowność najmu mieszkań w Polsce?

Kupno nieruchomości z przeznaczeniem na wynajem to inwestycja, która może przynieść comiesięczny dochód. Tylko czy to rzeczywiście się opłaca? Jak obliczyć rentowność? W poniższym artykule przedstawiamy kilka pomocnych wskazówek.

Czytaj dalej
mieszkanie - najem okazjonalny

Najem okazjonalny – na czym polega? Jak wygląda wzór umowy najmu okazjonalnego lokalu mieszkalnego?

Badania pokazują, że większość Polaków kupuje swoje pierwsze mieszkanie przed 30-tką. Zanim zdecydujemy się na taką inwestycję, najpierw staramy się wygospodarować jak najwięcej oszczędności, które są potrzebne nie tylko na wyposażenie mieszkania, ale również jako wkład własny do kredytu hipotecznego. Wcześniej przeważnie albo mieszkamy z rodzicami, albo wynajmujemy mieszkanie. Jedną z form wynajmu jest najem okazjonalny. Na czym on polega?

Czytaj dalej
PRODUKT ROKU
15% zniżki

Już od 74 zł /rok!

Ubezpieczenie
mieszkania

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat