UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Urządzanie mieszkania – jak urządzić nowoczesne wnętrze?

Kupno mieszkania na rynku pierwotnym najczęściej oznacza zakup od dewelopera. Mieszkanie w stanie deweloperskim zazwyczaj nie nadaje się do zamieszkania od razu. Należy przygotować się na kompleksowe i kosztowne wykańczanie takiego mieszkania. Jeśli kompletnie nie wiesz, od czego zacząć urządzanie mieszkania w stanie deweloperskim, skorzystaj z naszych porad dotyczących planowania prac oraz sporządzenia kosztorysu wykończenia mieszkania.

urządzenie nowego mieszkania

Mieszkanie w stanie deweloperskim – od czego zacząć?

Jak wygląda mieszkanie w stanie deweloperskim? Puste ściany, szara wylewka na podłodze lub gumolit, brak drzwi wewnętrznych i oświetlenia – tak zazwyczaj prezentuje się mieszkanie po odebraniu kluczy. Ma to swoje wady i zalety. Urządzanie mieszkania od zera wiąże się ze sporymi kosztami i wymaga umiejętnego rozplanowania zakupów oraz prac, aby zaoszczędzić czas i pieniądze. W zależności od naszych oczekiwań, możliwości finansowych i wkładu własnego, urządzanie mieszkanie może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Plusem jest to, że mieszkanie w stanie deweloperskim możemy modyfikować odpowiednio do swoich potrzeb, możemy je urządzić po swojemu, według własnego gustu. 

Czeka nas wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim – od czego zacząć? Prace wykończeniowe i urządzanie wnętrz powinniśmy zacząć od stworzenia szczegółowego planu działania. Projekt wnętrz powinien powstać dużo wcześniej, na etapie stanu surowego. Na jego bazie należy tak pokierować pracami, aby urządzanie mieszkania przebiegało sprawnie, szybko i efektywnie. Część prac, takich jak malowanie ścian czy umeblowanie, bez problemu wykonasz sam, do innych będziesz musiał zatrudnić ekipę.  

Podczas planowania przebiegu wykończenia mieszkania krok po kroku, istotną kwestią jest to, jaki efekt ostateczny chcemy uzyskać. Warto bazować na aktualnych trendach w wystroju wnętrz, ale przede wszystkim powinniśmy kierować się własnym gustem, by stworzyć miejsce, w którym każdy z domowników będzie czuł się komfortowo. Zanim wybierzemy się na zakupy, warto przejrzeć różne inspiracje i wybrać te najbardziej interesujące. W spornych kwestiach powinniśmy wprowadzać kompromisy. 

Wiesz już, jak powinno wyglądać Twoje wymarzone mieszkanie? Zanim udasz się na zakupy, warto stworzyć listę materiałów budowlanych, mebli i dekoracji. Można zrobić to na podstawie katalogów producentów oraz stron sklepów internetowych. Nie powinniśmy robić zakupów spontanicznie, ponieważ w ten sposób łatwo przepłacić i kupić zbyt wiele niepotrzebnych przedmiotów. 

Zaplanuj, jakie elementy obowiązkowo muszą znaleźć się w mieszkaniu i w poszczególnych pomieszczeniach. Czy w łazience chcesz mieć wannę, a może prysznic? Czy wolisz meble wolnostojące, czy też zamówisz zabudowę meblową na wymiar? Jakie sprzęty elektroniczne będą ci potrzebne na początek w urządzanym od podstaw mieszkaniu? To tylko wybrane pytania, na które musisz sobie udzielić odpowiedzi.

Możesz opisać lub nawet narysować schemat wnętrza swojego lokalu. Jeśli chodzi o wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim, będzie trzeba nie tylko zaplanować rozkład mebli i sprzętów, ale również tego, jak wykończyć podłogi, ściany i sufity w poszczególnych pomieszczeniach.

Wykończenie mieszkania krok po kroku

Zastanawiasz się, jak się zabrać do wykończenia mieszkania? Od czego zacząć? Kluczem skutecznego i szybkiego urządzenia mieszkania jest dobre zaplanowanie wszystkich działań. Jak wykończyć mieszkanie? Zazwyczaj stosuje się następującą kolejność:

  • elektryka – należy ustalić, czy w mieszkaniu znajduje się odpowiednia liczba punktów elektrycznych, jeśli jest ich za mało lub znajdują się w nieodpowiednich miejscach, to dobry moment na przeróbki;
  • hydraulika – jeśli umiejscowienie przyłączy hydraulicznych i kaloryferów jest niezgodne z naszym planem, należy na samym początku dokonać odpowiednich modyfikacji;
  • ściany – czasem podczas urządzania mieszkania w stanie deweloperskim konieczne jest też położenie gładzi na ścianach, niektórzy decydują się na zastosowanie dodatkowych ścian działowych;
  • glazura – należy położyć ją, zanim w naszym nowym mieszkaniu pojawi się parkiet, panele czy wykładzina;
  • malowanie – powinniśmy zdecydować się na wysokiej jakości farby dostosowane do danego wnętrza, np. farby lateksowe wyróżniające się podwyższoną odpornością na ścieranie – warto zastosować je w miejscach najbardziej narażonych na zabrudzenia;
  • układanie parkietu lub terakoty – drewniana podłoga (parkiet) powinna być użytkowana dopiero około 2 tygodnie po jej położeniu, natomiast panele można użytkować bezpośrednio po montażu.

Poszczególne prace mogą różnić się w zależności od tego, w jakim stanie odbierzemy mieszkanie od dewelopera. Dlatego przed zakupem mieszkania warto upewnić się, co będzie zawierała nieruchomość w stanie deweloperskim. Musisz mieć na uwadze, że większość z powyższych czynności będziesz musiał powierzyć ekipie remontowej, aby prace zostały wykonane fachowo, precyzyjnie i stosunkowo szybko. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami (pamiętaj, aby uwzględnić je w kosztorysie). Dzięki profesjonalnej ekipie unikniesz niepotrzebnych kłopotów.

Nowoczesne elementy mieszkania – jak wykańczać mieszkanie energooszczędne?

W dzisiejszych czasach bardzo ważną kwestią związaną z wykończeniem mieszkania jest zużycie energii i chęć jego ograniczenia. Wysokie ceny prądu powodują, że skupienie się na wdrożeniu rozwiązań energooszczędnych to krok w dobrą stronę.  Można zastosować przy tym m.in. nowoczesne, inteligentne systemy sterujące. Za ich pośrednictwem da się zautomatyzować funkcjonowanie całego mieszkania i sprzętów, w jakie jest ono wyposażone. Działać to może w ten sposób że:

  • temperatura wewnątrz będzie obniżała się w czasie, gdy nikt nie przebywa w pomieszczeniu i w godzinach nocnych,
  • zautomatyzowanie działania rolet zewnętrznych,
  • sterowanie oświetleniem.

Dobrym pomysłem jest zainstalowanie w domu energooszczędnych urządzeń i elementów oświetleniowych. Coraz powszechniejsze stają się panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne instalowane na balkonach w mieszkaniach blokowych, które pozwalają na zaspokojenie z odnawialnych źródeł energii potrzeb energetycznych domowników.

Jak urządzić nowe mieszkanie?

Kiedy wszelkie prace remontowe zostaną zakończone, nadchodzi czas, aby zabrać się za urządzanie wnętrz. W pierwszej kolejności warto zająć się kuchnią i łazienką – są to pomieszczenia, które służą zaspokajaniu naszych podstawowych potrzeb życiowych. Gdy kuchnia i łazienka zostaną ostatecznie wykończone, będziemy mogli zamieszkać w naszym nowym mieszkaniu, a następnie zająć się urządzaniem pozostałych wnętrz. Wszakże nie przygotujemy obiadu bez kuchenki, nie umyjemy się bez kabiny prysznicowej lub wanny. Natomiast w sypialni na początek wystarczy materac, a w salonie pufy. 

Z jednej strony warto dobrze przemyśleć zakupy, wybrać meble i sprzęty w najniższych cenach, skorzystać z promocji. Z drugiej strony powinniśmy uważać, by nie wpaść w pułapkę niskich cen, które często idą w parze z niską jakością. Urządzając mieszkanie, warto wybierać meble i urządzenia wysokiej jakości, które posłużą nam długie lata. Meble powinny być wygodne i wykonane z solidnych materiałów, a sprzęty funkcjonalne. Takie podejście może spowodować, że wybór wymarzonej komody będzie przeciągał się w czasie, lecz ostateczny zakup będzie trafniejszy.

Urządzanie mieszkania to w dzisiejszych czasach spore wyzwanie. Mamy do czynienia z wieloma stylami i ogromnym wyborem produktów na rynku. Warto zastanowić się, jaki styl najbardziej nam odpowiada oraz zastosować dogodną dla nas kolorystykę i zgodnie z tym wybierać meble i dodatki.

Obecnie popularne aranżacje wnętrz, to:

  • styl industrialny – wyróżniają go duże lampy (najczęściej metalowe), wstawki z czerwonej cegły, przestrzennie, minimalistycznie urządzone wnętrza;
  • styl rustykalny – wyróżnia się masywnymi meblami często stylizowanymi na stare, naturalnymi kolorami oraz licznymi dekoracjami; pasuje do domku na wsi, ale z powodzeniem jego elementy można przenieść do nowoczesnego mieszkania w mieście;
  • styl skandynawski – cieszy się niesłabnącą popularnością od lat, charakteryzuje się prostotą kształtów oraz dominacją bieli i jasnych, stonowanych kolorów;
  • styl nowoczesny – wnętrza urządzone w sposób prosty, przejrzysty i przestrzenny, bez zbędnych dekoracji, z umiłowaniem do geometrii.
  • styl minimalistyczny – z niewielką liczbą dodatków, często wykorzystujący monochromatyczne barwy.

Nie masz jednego ulubionego stylu? Bez problemu stworzysz gustowne mieszkanie, które będzie inspirowane różnymi trendami. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia. Pamiętaj, że idealne mieszkanie nie musi wyglądać, jak z katalogu, powinno przede wszystkim podobać się jego mieszkańcom.

Oprócz wyglądu ważny jest aspekt praktyczny urządzania mieszkania. Istotną cechą przedmiotów, którymi się otoczymy w nowym mieszkaniu jest ich funkcjonalność. Łóżko powinno być duże i wygodne, szafa pojemna, a wielkość stołu w kuchni dostosowana do liczby domowników, aby możliwe było spożywanie wspólnych posiłków. Dlatego w czasie urządzania mieszkania i zakupu wyposażenia, należy wziąć pod uwagę nie tylko estetykę, ale też wszystkie potrzeby jego mieszkańców.

Kolejność, jaką warto zastosować podczas urządzania mieszkania to:

  • montaż urządzeń sanitarnych i armatur w łazience,
  • instalacja zabudowy łazienkowej,
  • montaż szaf i drzwi wewnętrznych,
  • wstawienie mebli kuchennych, podłączenie sprzętów (lodówki, zmywarki, piekarnika), położenie blatów,
  • instalacja płyty kuchennej, zlewu i armatur,
  • montaż listew przypodłogowych i sprzętu elektrycznego,
  • wybór zasłon, rolet lub firan na okna,
  • umeblowanie sypialni, salonu oraz innych pomieszczeń.

Koszt wykończenia mieszkania

Zasadniczym elementem planowania urządzania mieszkania jest ustalenie budżetu, jaki na ten cel możemy przeznaczyć. Kapitalny remont wnętrza oraz jego pełne wyposażenie wiąże się z wysokimi wydatkami. Średni koszt wykończenia mieszkania o powierzchni 50 m2 może wahać się od 60 tysięcy do 120 tysięcy złotych i więcej – właściwie trudno jest wskazać górną granicę. Nie zawsze wkład własny jest wystarczający i konieczne może być skorzystanie z kredytu na remont, by urządzanie mieszkania dopiąć na ostatni guzik. Sporządzenie dokładnego kosztorysu pozwoli właściwie rozporządzić finansami i określić wysokość ewentualnej pożyczki. 

Ile kosztuje wykończenie mieszkania? Koszt ten zależy od wielu czynników. Skąd się biorą różnice w kosztach? Zależą one od:

  • lokalizacji – ma ona ogromne znaczenie – dużo więcej zapłacimy za urządzenie mieszkania w Warszawie niż w małym miasteczku lub na wsi;
  • materiałów – rozpiętość cen materiałów wykończeniowych jest ogromna; inna będzie cena wykńczenia mieszkania, w którym znajdą się wysokogatunkowe płytki czy drewniana podłoga, a inna mieszkania, w którym zastosowane zostaną standardowe rozwiązania;
  • robocizny – jeśli mamy kwalifikacje, aby większość prac wykończeniowych wykonać samodzielnie, zapłacimy dużo mniej za robociznę niż przy zatrudnieniu profesjonalnej ekipy; koszty robocizny zależą też bardzo często od lokalizacji;
  • powierzchni mieszkania – jak można się domyślić, urządzenie małego mieszkania będzie kosztowało nas mniej niż wykończenie dużej przestrzeni.

Co powinien zawierać kosztorys wykończenia mieszkania?

Kosztorys wykończenia mieszkania powinien być jak najbardziej szczegółowy. Im dokładniejsze wyliczenia, tym trafniejsze podsumowanie kosztorysu. Należy sporządzić listę materiałów, mebli i dodatków potrzebnych do urządzenia mieszkania, a następnie rozeznać się w cenach dostępnych produktów: środków gruntujących do ścian i podłóg, kafelków, tapet czy farb, tynków dekoracyjnych, paneli lub desek, a następnie nanieść to wszystko na arkusz kalkulacyjny czy po prostu spisz na kartce. Nie zapominaj o elementach wykończeniowych, które wpłyną na ostateczną kwotę, jaką należy przeznaczyć na urządzenie mieszkania. Listwy, łączniki, cokoły i tym podobne mogą sporo kosztować, ale są niezbędne do wykończenia podłóg i ścian. Trzeba też pamiętać o uwzględnieniu w kosztorysie wykończenia mieszkania fachowców, których zatrudnimy do wykonania części prac remontowych. 

Kosztorys wykończenia mieszkania jest niezbędny nie tylko do właściwego zaplanowania remontu, ale również stanowi ważny dokument dla banku, gdy chcemy wziąć kredyt na urządzenie mieszkania. W tym przypadku szczególnie ważne jest prawidłowe wykonanie kosztorysu. 

Istnieje kilka sposobów sporządzania kosztorysu wykończenia mieszkania. Najdokładniejszy z nich polega na podzieleniu kosztorysu na różne pomieszczenia. W każdym z pomieszczeń należy wyszczególnić rodzaje prac, potrzebne materiały oraz koszty robocizny. Dzięki temu w klarowny sposób przedstawimy, w którym pomieszczeniu prac będzie najwięcej, i które będzie najdroższe w wykończeniu. 

Najczęstsze błędy popełniane przy sporządzaniu kosztorysu urządzania mieszkania:

  • brak uwzględnienia wszystkich prac budowlanych,
  • pomijanie kosztu materiałów pomocniczych, np. folii ochronnej, taśmy malarskiej, czy nawet pędzli,
  • nieprawidłowe oszacowanie wartości robót – stawki robocizny zmieniają się w zależności od regionu Polski i wielkości miasta,
  • brak uwzględnienia transportu – dostarczenie materiałów kosztuje zarówno wtedy, gdy zamawiamy je w sklepie internetowym, jak i stacjonarnym. 

Co powinien zawierać kosztorys wykończenia mieszkania, na przykładzie łazienki:

Podłoga:

  • zakup płytek podłogowych,
  • zakup fug,
  • zakup kleju do płytek,
  • preparat gruntujący,
  • robocizna – układanie płytek podłogowych.

Ściany:

  • zakup płytek ściennych,
  • zakup fugi,
  • zakup kleju do płytek,
  • preparat gruntujący,
  • robocizna – układanie płytek podłogowych.

Urządzenia sanitarne:

  1. kabina prysznicowa wraz z armaturą,
  2. umywalka,
  3. armatura umywalkowa,
  4. WC wraz ze zbiornikiem na wodę,
  5. robocizna – montaż urządzeń sanitarnych.

Po zakończonych pracach remontowo - wykończeniowych pamiętaj o kompleksowym ubezpieczeniu swojego mieszkania.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
Tomasz Kozina - autor artykułu to Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.
Tomasz Kozina
Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Tomasz Kozina – Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A. Ukończył Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 12 lat pracuje w e-commerce, a od 3 w obszarze ubezpieczeń. Swoją karierę rozwijał w sklepach internetowych z branż fashion i automotive odpowiadając za sprzedaż, zarządzając katalogiem produktów oraz tworząc specjalistyczne treści. Obecnie w dziale Digital zajmuje się stroną uniqa.pl oraz odpowiada za sprzedaż produktów ubezpieczenia mieszkania.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Ruchomości domowe – co wchodzi w ich skład?

Polisy mogą obejmować tylko elementy stałe mieszkania, ale także wybrane ruchomości domowe znajdujące się w danej nieruchomości objętej ubezpieczeniem. Pakiet z większymi możliwościami wiąże się także z wyższą ceną, jednak ubezpieczenie ruchomości domowych jest trafnym wyborem. Zobacz, czym są takie przedmioty i na czym polega ubezpieczenie mienia ruchomego.

Czytaj dalej
budowa mieszkań ceny

Jakie czynniki wpływają na ceny mieszkań w Polsce? Najnowsze dane dotyczące rynku pierwotnego i wtórnego na 2023 rok

Z analiz rynkowych dowiadujemy się, że ceny nieruchomości mieszkalnych w naszym kraju osiągnęły rekordowo wysoki poziom. Dlaczego? Jakie czynniki mają wpływ na to, ile kosztują mieszkania w Polsce w 2023 roku?

Czytaj dalej
PRODUKT ROKU
15% zniżki

Już od 74 zł /rok!

Ubezpieczenie
mieszkania

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat