UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Co to jest wartość odtworzeniowa nieruchomości?

O tym, jak duże odszkodowanie możemy otrzymać, decyduje wartość mienia objętego ochroną, czyli domu, mieszkania i wyposażenia. Ich wycena nie jest zawsze taka sama, gdyż może odbywać się w oparciu o różne podstawy szacowania wartości: odtworzeniowej, rzeczywistej lub rzadziej - rynkowej. Czym się różnią i która jest dla nas najbardziej korzystna?

dokumenty do podpisu

WARTOŚĆ RYNKOWA W UBEZPIECZENIU NIERUCHOMOŚCI

Wartość rynkowa odpowiada cenie nieruchomości (zazwyczaj mieszkania, nie domu), którą mogłaby uzyskać na rynku, czyli po wystawieniu jej na sprzedaż. Wspomnianą wartość, szacowaną na podstawie kosztu metra kwadratowego w danej okolicy, ustala się na dzień zawarcia umowy z towarzystwem.

Z tego względu wybór takiej opcji jest ryzykowny, ponieważ ceny rynkowe w różnych okresach mogą być zupełnie inne. Jeśli trafimy na czas obniżek, musimy liczyć się z ryzykiem pomniejszenia wartości naszej nieruchomości.

Warto pamiętać, że w przeciwieństwie do ruchomych elementów naszego dobytku, takich jak np. sprzęty AGD czy RTV, wartość mieszkania z czasem rośnie, między innymi dzięki remontom. Przed przyjęciem rynkowej wyceny mieszkania musimy być pewni, że jest adekwatna do kosztów, które pochłonął jego zakup i odnowa.

WARTOŚĆ ODTWORZENIOWA LOKALU LUB DOMU

W tym wypadku wycena dotyczy kosztów doprowadzenia nieruchomości do stanu sprzed szkody, czyli nowego, ale nie ulepszonego, zgodnie z zasadą, że na odszkodowaniu nie można się wzbogacić.

W skład wyceny wchodzą przede wszystkim koszty remontów lub odtworzenia mienia do stanu sprzed zdarzenia. Wartość odtworzeniową wybiera się zwłaszcza ubezpieczając domowe sprzęty. Jeśli dojdzie do szkody, odszkodowanie powinno pozwolić na skuteczne odtworzenie elementów stałych, bądź zastąpienie zniszczonej rzeczy nową o takich samych lub podobnych parametrach. Stopień zużycia ubezpieczonego mienia nie ma wtedy znaczenia dla wysokości odszkodowania.

WARTOŚĆ RZECZYWISTA W POLISIE UBEZPIECZENIA MIESZKANIA

Wartość rzeczywista jest wartością odtworzeniową nieruchomości pomniejszoną o jej faktyczne zużycie. Jak to wygląda w praktyce?

Przykładowo, jeśli w wyniku nieszczęśliwego wypadku zniszczeniu ulegnie elewacja domu pokrywająca go od wielu lat, ubezpieczyciel przy wypłacie odszkodowanie weźmie pod uwagę nie tylko koszty naprawy elewacji, ale również to, jak dawno została położona i wypłaci nam odszkodowanie pomniejszone o wartość jej zużycia.

Kwota, którą otrzymamy, będzie odpowiadać odtworzeniu nie nowej, ale kilkuletniej elewacji i zostanie ustalona na podstawie jej wartości w dniu wystąpienia szkody.

KTÓRY WARIANT WYBRAĆ? JAK DOBRAĆ SUMĘ UBEZPIECZENIA I JAK OBLICZYĆ ODPOWIEDNIĄ WARTOŚĆ LOKALU MIESZKALNEGO?

To zależy, jakiego typu ochrony oczekujemy od polisy. Ubezpieczenia na wartość odtworzeniową są droższe, ale z drugiej strony w razie wystąpienia szkody pomogą nam odtworzyć zniszczone mienie w całości. Trzeba jednak pamiętać, że wiele towarzystw ogranicza możliwość ubezpieczenia mienia na wartość odtworzeniową do ściśle określonego wieku lub stopnia zużycia.

Wartość rzeczywista przekłada się na niższą składkę, ale pieniądze mogą nie wystarczyć na pokrycie szkód.

Z kolei ubezpieczenie na wartość rynkową może - ale nie musi - być korzystne. Wszystko zależy od aktualnej sytuacji i typu nieruchomości, którą chcemy objąć ochroną.

W podjęciu decyzji pomoże uważna lektura Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, od których powinniśmy zacząć sprawdzanie oferty każdego ubezpieczyciela, zanim przyjrzymy się bliżej, jak będzie uwzględniana pod względem technicznym wartość nieruchomości w ubezpieczeniu majątkowym.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
Tomasz Kozina - autor artykułu to Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.
Tomasz Kozina
Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A.

Tomasz Kozina – Specjalista ds. e-commerce w Departamencie Sprzedaży Zdalnej UNIQA TU S.A. Ukończył Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 12 lat pracuje w e-commerce, a od 3 w obszarze ubezpieczeń. Swoją karierę rozwijał w sklepach internetowych z branż fashion i automotive odpowiadając za sprzedaż, zarządzając katalogiem produktów oraz tworząc specjalistyczne treści. Obecnie w dziale Digital zajmuje się stroną uniqa.pl oraz odpowiada za sprzedaż produktów ubezpieczenia mieszkania.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Użytkowanie wieczyste a własność – co się zmieniło?

Jeszcze przed 1 stycznia 2019 r. blisko 2,5 mln właścicieli mieszkań nie posiadało prawa własności do gruntu, na którym te mieszkania się znajdowały. Znowelizowana w 2018 r. ustawa o użytkowaniu wieczystym nieruchomości wprowadziła istotne zmiany. Wraz z nastaniem 2019 r. użytkownicy wieczyści gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe stali się ich właścicielami. Jakie są najważniejsze konsekwencje ostatnich zmian w prawie?

Czytaj dalej

Ubezpieczenie mienia od wszystkich ryzyk — co obejmuje?

Ubezpieczenie mienia to dodatkowe zabezpieczenie dla osoby prywatnej lub firmy. Polisa może dotyczyć domu, mieszkania lub lokalu użytkowego, a także innych dóbr materialnych wchodzących w skład nieruchomości. Zakres zależy natomiast od umowy. Zobacz, od jakich zdarzeń możesz ubezpieczyć swój majątek!

Czytaj dalej
ochrona domu

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania czy ubezpieczenie domu – przybliżamy koszty polisy. Co wpływa na cenę ubezpieczenia?

Koszt ubezpieczenia mieszkania zależy od wielu różnych czynników, dlatego składki wahają się od 60 zł do ponad 1000 zł rocznie. Zatem na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?”, nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Należy wziąć pod uwagę takie okoliczności, jak wartość nieruchomości, zakres ochrony czy lokalizacja. W poniższym artykule przybliżamy koszty ubezpieczenia mieszkania.

Czytaj dalej
zwrot z inwestycji w nieruchomość

Rentowność nieruchomości – jak ją obliczyć? Jaka jest rentowność najmu mieszkań w Polsce?

Kupno nieruchomości z przeznaczeniem na wynajem to inwestycja, która może przynieść comiesięczny dochód. Tylko czy to rzeczywiście się opłaca? Jak obliczyć rentowność? W poniższym artykule przedstawiamy kilka pomocnych wskazówek.

Czytaj dalej
PRODUKT ROKU
15% zniżki

Już od 74 zł /rok!

Ubezpieczenie
mieszkania

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę