UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Wiata bez pozwolenia – czy na budowę wiaty niezbędne jest pozwolenie? Formalności związane z budową wiaty bez pozwolenia na budowę

Budowa pewnych obiektów na Twojej działce może wymagać uzyskania pozwolenia, co generuje koszty, zajmuje czas i powoduje, że proces staje się o wiele bardziej skomplikowany. Jednak wiele budynków i budowli możesz postawić na działce bez pozwolenia. Czy wiata zalicza się do nich?

Mężczyzna buduje wiatę garażową. Spogląda na to, czy dobrze wykonał pracę.

Czym jest wiata? Definicja wiaty garażowej i innych

Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych definiuje wiatę jako szczególny rodzaj budynku. Według niej jest to pomieszczenie naziemne, nie ze wszystkich stron obudowane ścianami. Może być też pomieszczeniem pozbawionym ścian, wspartym na słupach będących podstawowym elementem konstrukcyjnym wiaty.

Czy można wybudować wiatę bez pozwolenia na budowę? Kiedy pozwolenie na budowę wiaty na działce nie będzie wymagane?

W ustawie Prawo budowlane co prawda nie ma definicji wiaty, ale za to znajdują się w niej dokładne wytyczne dotyczące jej wznoszenia na działce. Część z nich nie będzie wymagała uzyskania pozwolenia na budowę wiaty. Bez niego, ale za zgłoszeniem, możesz wybudować:

  •  Wolnostojący obiekt o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych wiat na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.
  • Wiaty o prostej konstrukcji, związanej z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 300 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 7 m i wysokości nie większej niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.

Natomiast bez pozwolenia na budowę i bez zgłoszenia inwestycji w odpowiednim urzędzie masz prawo wybudować wiatę o powierzchni do 50 m2 (powierzchni zabudowy do 50 m2) usytuowaną na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub działce przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe. W takim przypadku łączna liczba wiat na działce nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m2 działki. Bez pozwolenia i zgłoszenia wybudujesz wiaty o prostej konstrukcji, związane z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 150 m2, przy zachowaniu warunków:

  • rozpiętość konstrukcji nie większa niż 6 m,
  • wysokość nie większa niż 7m,
  • obszar oddziaływania mieszczący się w całości na działce lub działkach, na których wiata została zaprojektowana - bez wpływu budowy wiaty garażowej czy wiaty rolnej na sąsiednią działkę

Jeśli wszystkie wymogi związane z postawieniem wiaty bez pozwolenia i bez zgłoszenia budowy są spełnione, możesz realizować całą inwestycję bez dopełniania jakichkolwiek formalności. Roboty nie mogą być przy tym prowadzone przy obiekcie lub na obszarze wpisanym do rejestru zabytków, a przedsięwzięcie nie może wymagać przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisku lub na obszar Natura 2000.

Co ciekawe, również inne obiekty na działce mogą być budowane bez pozwolenia ani zgłoszenia takiej inwestycji w urzędzie. Podejmując się budowy, trzeba liczyć się z tym, że koszty budowy domu obecnie są bardzo wysokie, a ceny materiałów budowlanych na razie nie spadają. Dlatego przy planowaniu całej inwestycji dobrze jest rozważyć kredyt na dom, a w trakcie procesu budowy zabezpieczyć się, wykupując ubezpieczenie domu w budowie.

Budowa wiaty bez pozwolenia – minimum formalności

W przypadku gdy chcesz wybudować wiatę garażową i spełnia ona wymogi, które pozwalają ją wznieść bez pozwolenia i zgłoszenia, nie załatwiasz żadnych formalności urzędowych. Ważne jest, aby powierzchnia wiaty wynosiła maksymalnie 50 m2 na działce z budynkiem mieszkalnym. Powierzchnia zabudowy wiaty może być liczona po jej obrysie zewnętrznym słupów, ścian, czy wyznaczana na podstawie rzutu dachu.

Musisz wiedzieć też, że nie możesz zupełnie dowolnie umieszczać wiaty na swojej działce. Pojęcie wiaty nie mieści się w definicji budynków jako takich, dlatego nie obowiązują w tym przypadku przepisy dotyczące minimalnych odległości budynków od granic działki. Pamiętaj jednak, że powinieneś ją sytuować na działce w odpowiedniej odległości od drogi. Aby nie popełnić błędu, sięgnij do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy, a także do ustawy o drogach publicznych. W akcie prawnym wskazano minimalne odległości, które zależą od:

  • kategorii drogi,
  • usytuowania obiektu na działce – na terenie zabudowy czy poza nim.

W terenie zabudowy przyjmuje się, że minimalna odległość od zewnętrznej krawędzi jezdni gminnej wynosi 6 m, dla drogi powiatowej i wojewódzkiej – 8 m, drogi krajowej – 10 m, ekspresowej – 20 m, zaś autostrady – 30 m. Jeśli chodzi o budowę wiaty poza terenem zabudowy, to odległości te będą jeszcze większe.

Jeśli Twoja wiata wymaga zgłoszenia w urzędzie, to wystarczy, że złożysz dokumenty wraz z rysunkami i opisami i zgłosisz je do urzędu gminy. Jeśli urząd w ciągu 21 dni nie wezwie Cię do uzupełnienia dokumentacji, ani nie wniesie względem niej sprzeciwu, masz prawo rozpoczynać budowę. Możesz w ten sposób wybudować wiatę garażową, wiatę grillową czy taras przydomowy, który oparty będzie na czterech słupach bez ścian. W takich miejscach dobrze jest zainstalować systemy bezpieczeństwa, zwłaszcza jeśli pod wiatą masz, np. drogi grill, który nie jest wstawiany na noc do pomieszczenia gospodarczego czy domu. Zobacz, jak zamontować czujnik ruchu i systemy alarmowe w takiej sytuacji, na zewnątrz pomieszczenia, np. w obrębie wiaty. To rozwiązanie, które jest istotne ze względów bezpieczeństwa. 

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia domu lub mieszkania?
Oblicz składkę
Agnieszka Malinowska
Specjalista ds. Indywidualnej Oceny Ryzyka w Dziale Rozwoju Pozostałych Ubezpieczeń Majątkowych i Osobowych

Od 13 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń. W UNIQA TU s.a. początki swojego doświadczenia zdobywała jako konsultant telefonicznej obsługi klienta, następnie na stanowisku Specjalisty ds. Wsparcia Sprzedaży. W 2020 r. objęła stanowisko Specjalisty ds. Indywidualnej Oceny Ryzyka w Zespole Oceny Ryzyka dla produktów Majątkowych. Od 2024 roku kontynuuje pracę na tym stanowisku w Dziale Rozwoju Pozostałych Ubezpieczeń Majątkowych i Osobowych.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o rozbudowie domu – czy potrzebne będzie pozwolenie na budowę czy nadbudowę? Jakich formalności dopełnić przy rozbudowie domu jednorodzinnego?

Przy kupnie domu jednorodzinnego czy jego budowie nabywca bierze pod uwagę bieżące potrzeby rodziny, która ma w nim zamieszkać. Jednak w miarę upływu czasu mogą one ulec zmianie i pojawia się, np. potrzeba posiadania większej powierzchni mieszkalnej. Zamiast budować nowy dom lub zamieniać dotychczasowy na większy, można zdecydować się na rozbudowę. Dowiedz się, z jakimi formalności wiąże się przebudowa domu i jak to wygląda krok po kroku.

Czytaj dalej

Budowa domu – formalności krok po kroku

Zanim na placu budowy na twojej działce wbita zostanie pierwsza łopata, musisz dopełnić wielu formalności, by działania te były całkowicie legalne. Jak zacząć budowę domu? Przedstawiamy proces inwestycyjny krok po kroku.

Czytaj dalej
PRODUKT ROKU
15% zniżki

Już od 74 zł /rok!

Ubezpieczenie
mieszkania

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat