Informacja o ataku hakerskim na firmę EuroCert.

Sprawdź szczegóły.
UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Choroby przewlekłe a ubezpieczenie turystyczne – czy można rozszerzyć ochronę w ubezpieczeniu turystycznym dla osób przewlekle chorych?

Z chorobami przewlekłymi boryka się ponad 1/3 Polaków, a odsetek osób, dotkniętych różnymi problemami zdrowotnymi, stale rośnie. Jakich dolegliwości najbardziej się obawiamy? Co to są choroby przewlekłe? Czy możesz ubezpieczyć się przed ich skutkami? Sprawdź, jakie masz możliwości.

para seniorów na wakacjach

Choroby przewlekłe – czyli jakie? Sprawdź listę chorób przewlekłych

Choroby mogą mieć charakter przewlekły lub ostry. Do chorób przewlekłych zalicza się każdą jednostkę, która charakteryzuje się wolnym postępowaniem zmian. Najczęściej dolegliwości te dotyczą osób po 50. roku życia. Ponadto wyróżnia je:

  • konieczność podjęcia specjalistycznego leczenia, opieki, obserwacji czy rehabilitacji;
  • długi czas trwania;
  • niejednoznaczny przebieg i leczenie;
  • z reguły nieuleczalny charakter.

Wśród chorób przewlekłych wymienia się nawet 100–200 różnych schorzeń. Często osoby, które się z nimi zmagają, mogą przez lata nie mieć świadomości istnienia problemu. Oto lista chorób przewlekłych, które dotykają dużej części populacji:

  • otyłość,
  • nowotwory,
  • cukrzyca,
  • padaczka,
  • stwardnienie rozsiane,
  • choroby układu krążenia, np. niewydolność serca,
  • choroby układu oddechowego.

Nie wymieniliśmy na tej liście chorób psychicznych. Bez wątpienia depresja może mieć jednak charakter choroby przewlekłej. Ministerstwo Zdrowia w Polsce informuje, że depresja przewlekła występuje, gdy zaburzenie trwa u pacjenta dłużej niż dwa lata.

Ubezpieczyciel definiuje chorobę przewlekłą w OWU swoich polis dotyczących zdrowia i życia ubezpieczonego. Według UNIQA to choroba, w której obrazie, zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, znajduje się długotrwałe, stałe lub nawracające występowanie objawów, lub odchyleń w badaniach dodatkowych, i która była rozpoznana, leczona lub dawała objawy w okresie nie dłuższym niż 24 miesiące poprzedzające datę zawarcia umowy.

Schorzenia przewlekłe przyczyną zgonów na świecie i w Polsce

Narodowy Test Zdrowia z 2023 roku pokazał, że niemal co trzeci Polak deklaruje, że ma zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze. Co trzeci ma alergię lub astmę, co szósty – depresję. Co jedenasta osoba choruje natomiast na cukrzycę. Z raportu mogliśmy się dowiedzieć, że długotrwałe problemy zdrowotne lub choroby przewlekłe, trwające dłużej niż 6 miesięcy, ma 52% Polaków. Z publikacji GUS wynikało, że w 2018 roku odsetek ten wynosił 36%. Liczba osób, mających kłopoty ze zdrowiem, stale rośnie. Wynika to w dużej mierze ze starzenia się społeczeństwa.

A jak wygląda sytuacja na świecie? Najbardziej kompleksowym badaniem, m.in. chorób przewlekłych, jest Global Burden of Disease, koordynowane przez Institute for Health Metrics and Evaluation. Jak twierdzą autorzy raportu, otyłość, cukrzyca, choroby układu krążenia czy zanieczyszczenia powietrza sprawiają, że tak wiele osób zmaga się z ciężkim przebiegiem chorób takich jak COVID-19 (i tak wysoki jest w tym przypadku wskaźnik śmiertelności).

Według raportu WHO z 2023 roku choroby przewlekłe są przyczyną 41 mln zgonów w światowej populacji, czyli odpowiadają za 74% wszystkich zgonów. Każdego roku aż 17 mln ludzi umiera na tego rodzaju choroby przed ukończeniem 70. roku życia. To między innymi takie schorzenia jak:

  • choroby układu krążenia – 17,9 mln zgonów rocznie,
  • nowotwory – 9,3 mln zgonów,
  • przewlekłe choroby układu oddechowego – 4,1 mln zgonów,
  • cukrzyca, w tym zgony z powodu chorób nerek spowodowanych cukrzycą – 2 mln zgonów.

Czynniki ryzyka związane z największą na świecie liczbą zgonów w 2023 roku według WHO to:

  • wysokie skurczowe ciśnienie krwi – 19% wszystkich zgonów na świecie,
  • palenie tytoniu, bierne palenie i żucie – ponad 8 mln zgonów,
  • zbyt duża ilość soli w diecie – 1,8 mln zgonów,
  • nadużywanie alkoholu – 3 mln zgonów, z czego ponad połowa z powodu chorób przewlekłych, w tym nowotworów,
  • zbyt mała aktywność fizyczna (siedzący tryb życia) – 830 tys. zgonów,
  • zanieczyszczenia powietrza – 6,7 mln zgonów.

Ochrona dla osób z chorobami przewlekłymi a ubezpieczenie turystyczne

Ryzyko zmagania się z chorobami przewlekłymi dotyczy niemal wszystkich, dlatego warto posiadać ochronę ubezpieczeniową, która je obejmuje. Pokrycie kosztów leczenia chorób przewlekłych można otrzymać w ramach ubezpieczenia turystycznego. Wybierając taką ochronę, koniecznie zwróć uwagę na sumę ubezpieczenia. Upewnij się, czy będzie ona wystarczająca, aby możliwy był zwrot wysokich kosztów leczenia za granicą. Prawdopodobnie do wyboru będzie kilka wariantów ochrony, które różnią się zakresem, ceną i właśnie sumą ubezpieczenia.

Kolejna kwestia dotyczy tego, jaka jest definicja choroby przewlekłej według ubezpieczyciela. W OWU powinna znaleźć się lista chorób przewlekłych, których dotyczy dane ubezpieczenie. Wśród nich są zwykle:

  • otyłość,
  • nowotwory,
  • cukrzyca,
  • padaczka,
  • stwardnienie rozsiane,
  • choroby układu krążenia,
  • choroby układu oddechowego,
  • Parkinson,
  • Alzheimer.

Często, aby posiadać ubezpieczenie dla osób przewlekle chorych, musisz kupić rozszerzenie podstawowej ochrony. W przeciwnym wypadku ubezpieczenie kosztów leczenia nie będzie uwzględniać zaostrzenia objawów choroby, z którą zmagałeś się wcześniej, przed wyjazdem.

Rozszerzenie ochrony wiąże się z dodatkowymi wydatkami, jednak jest to niezbędne, żeby ubezpieczenie obejmowało choroby przewlekłe. Co się stanie, jeśli wykupisz nieodpowiednie? Jeśli polisa nie będzie dotyczyła pokrycia kosztów takich zdarzeń, wówczas towarzystwo odmówi wypłaty świadczenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości dopytaj ubezpieczyciela.

Uwaga!

W UNIQA obejmujemy ochroną następstwa chorób przewlekłych w ubezpieczeniu turystycznym. Polisa może pokryć koszty leczenia zaostrzeń chorób nowotworowych, psychicznych i przewlekłych, do których doszło nagle.

Warto wiedzieć, czy depresja to choroba przewlekła ubezpieczona w ramach polisy turystycznej. W ubezpieczeniu Supertravel obejmujemy ochroną również zaostrzenia chorób psychicznych i nowotworowych. Czego nie obejmuje ubezpieczenie turystyczne?. Ubezpieczyciel nie pokryje z polisy turystycznej kosztów planowanego leczenia chorób przewlekłych ubezpieczonego.

Ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania oraz ubezpieczenie na życie dla osób przewlekle chorych

Nie tylko ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania zapewnia pokrycie kosztów leczenia i ochronę. Gwarantuje to również polisa na życie. Na ogół przynosi wypłatę środków, jeżeli w okresie trwania polisy ubezpieczony dozna zawału serca czy udaru mózgu. Zdiagnozowanie poważnego zachorowania może spowodować wypłatę świadczenia.

Uwaga!

Wypłata z polisy, w razie poważnego zachorowania, będzie tym wyższa, im większa suma ubezpieczenia.

Warto mieć polisę na wypadek śmierci lub z tytułu poważnego zachorowania, jeśli masz możliwość wykupienia ubezpieczenia grupowego. Za każdy zabieg medyczny, hospitalizację czy diagnozę poważnej choroby ubezpieczony może otrzymać świadczenie, ale musi mieć odpowiednio dobrany zakres polisy na życie wraz z pakietem zdrowotnym.
 

Już od Już od 4,62 zł/dzień
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Dyrektor Działu Ubezpieczeń Turystycznych w UNIQA TU S.A.

Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od ponad 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych. Od 2009 w AXA TUiR S.A. na stanowisku Menedżera odpowiedzialnego za produkt i ocenę ryzyka. Obecnie Dyrektor Działu Ubezpieczeń Turystycznych UNIQA TU S.A. i odpowiada za sprzedaż, tworzenie produkt, ocenę ryzyka, rozwój sieci sprzedaży, relację z Polską Izbą Turystyki, uczestniczy również w komisji PIU dotyczącej ubezpieczeń turystycznych i gwarancji turystycznych. Bierze czynny udział w szkoleniach dla sieci agentów, Biur Podroży, spotkaniach branżowych, publikuje w prasie branżowej.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
wizyta lekarska

Ubezpieczenie KL (kosztów leczenia) - co pokrywa, ile kosztuje?

Ubezpieczenie KL (kosztów leczenia) stanowi jedną z części składowych ubezpieczenia turystycznego obok NNW, pakietu Assistance czy ochrony bagażu podróżnego. Ubezpieczenie kosztów leczenia jest niezastąpione podczas wyjazdu zagranicznego, gdy może dojść do wielu przykrych zdarzeń, wymagających udzielenia ubezpieczonemu pomocy medycznej. Koszty leczenia za granicą mogą sięgać astronomicznych sum, dlatego warto zapewnić sobie odpowiednią ochronę przed urlopem.

Czytaj dalej

Europejskie Ubezpieczenie Zdrowotne – czy to wystarczy?

Czy Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) wystarczy w podróży po Europie? Niekoniecznie. EKUZ nie gwarantuje bowiem w pełni bezpłatnej podstawowej opieki w publicznych placówkach zdrowotnych, nie wspominając już o bardziej specjalistycznych świadczeniach czy transporcie medycznym do Polski. Dlatego, wyruszając w podróż po Europie, warto mieć także ubezpieczenie turystyczne.

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,62 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat