Informacja o ataku hakerskim na firmę EuroCert.

Sprawdź szczegóły.
UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Co zabrać na wyjazd? 6 rzeczy, o których musisz pamiętać. Lista rzeczy na wyjazd do spakowania na wakacje

W ramach przygotowań do wyjazdu, czy to na weekend, czy na wakacje, w Polskę lub za granicę, dowolnym środkiem transportu, musisz się rzecz jasna spakować. Pod uwagę w takim przypadku musisz wziąć to, czego tak naprawdę potrzebujesz podczas wyjazdu i jak dużym bagażem dysponujesz. Nasz poradnik dotyczący listy rzeczy do spakowania na wakacje może posłużyć Ci jako wskazówka podczas tworzenia własnej listy „must have” na wczasy.

Lista rzeczy, jakie musisz zabrać na wakacje

Przygotowaliśmy listę rzeczy do zabrania na wczasy. To oczywiście nasz subiektywny przegląd tego, co warto zabrać do torby na wakacje, by przygotować się właściwie na każdą ewentualność i mieć ze sobą najpotrzebniejsze przedmioty.

1. Niezbędne dokumenty podróży – lista rzeczy do zabrania w bagażu

Bez dokumentów potwierdzających Twoją tożsamość i honorowanych na granicy danego państwa, nie dotrzesz do danego miejsca. Sprawdź nawet kilkukrotnie, czy spakowałeś dowód osobisty lub paszport. Przed wyjazdem powinieneś skontrolować wymagania danego kraju odnośnie do dokumentów wjazdowych i innych formalności.

Ważny paszport będzie niezbędny przy przekraczaniu granicy krajów, które nie należą do strefy Schengen. Wystarczy Ci dowód osobisty, jeśli jedziesz lub lecisz samolotem do krajów członkowskich Unii Europejskiej. Sprawdź, jak długo od dnia planowanego wylotu z danego kraju musi być jeszcze ważny paszport, by nie spotkały Cię nieprzyjemności na granicy.

Dokument tożsamości schowaj tak, byś w czasie odprawy na lotnisku czy podczas kontroli na granicy bez problemu po niego sięgnął. Możesz go trzymać w plecaku czy torebce. Pamiętaj, że to najważniejszy dokument, bez którego nie będziesz mógł wyjechać za granicę ani wrócić do kraju.

Dokumenty podróżne to również ewentualnie umowa z biurem podróży dotycząca organizowanego wyjazdu turystycznego albo bilet lotniczy, jeśli lecisz na wczasy na własną rękę rejsowymi liniami. Miej na uwadze również to, że bilet lotniczy możesz mieć ze sobą w formie papierowej lub elektronicznej.

Co ponadto zabrać na wyjazd? Numer polisy ubezpieczeniowej. Na wszelki wypadek wydrukuj polisę (urządzenia elektroniczne lubią odmawiać posłuszeństwa wtedy, kiedy są najbardziej potrzebne). Pamiętaj, by wcześniej zapoznać się z warunkami ubezpieczenia. Poza obowiązkowym zakresem jak koszty leczenia i NNW w UNIQA masz na przykład możliwość uzyskania odszkodowania za uszkodzenie bagażu czy odwołanie lotu.

2. Pieniądze obowiązkowe przy pakowaniu bagażu w podróż

Dokumenty i pieniądze są zwykle wymieniane na pierwszych miejscach na listach niezbędnych rzeczy do spakowania. Możesz mieć ze sobą gotówkę, ale i kartę – debetową lub kredytową, nawet w formie wirtualnej, coraz częściej akceptowalnej. Dowiedz się, jaka waluta jest akceptowana w kraju, do którego się wybierasz, i zabierz ze sobą choć trochę pieniędzy w gotówce, np. na napiwki dla kierowców czy bagażowych.

3. Jakie ubrania spakować na wyjazd?

Na wakacje w tropikach potrzebujesz mniej ubrań niż na wczasy w Norwegii czy na Islandii. Wszystko zależy od pogody panującej na miejscu. Staraj się nie brać więcej odzieży, niż rzeczywiście będzie Ci potrzebne na miejscu. Jadąc np. do Włoch jesienią, musisz liczyć się z możliwością występowania opadów deszczu, ale już do Egiptu latem nie musisz pakować żadnych cieplejszych rzeczy, kurtek przeciwdeszczowych czy parasola. Z pewnością nie będą one potrzebne.

W przypadku gdy jedziesz do miejsca, gdzie będzie naprawdę gorąco, spakuj do bagażu kapelusz, czapeczkę czy chustkę na głowę. To konieczne, byś chronił swoją głowę przed przegrzaniem w wyniku oddziaływania promieniowania słonecznego.

4. Podstawowa lista kosmetyków do spakowania

Sam musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, jakich kosmetyków potrzebujesz – w podróży i w miejscu docelowym, do jakiego się wybierasz. Jeśli na miejscu ma być gorąco, nie zapominaj o zapakowaniu kremu do opalania z filtrem dostosowanym do typu Twojej skóry. Na wakacje z dziećmi filtr ten powinien być wysoki – co najmniej SPF50. Do tego przyda się balsam chłodzący po opalaniu.

W egzotycznych lokalizacjach, choć nawet w Polsce, przydają się repelenty na komary i kleszcze. Do tego pamiętaj o maściach do smarowania skóry po ugryzieniu.

Wszystkie inne kosmetyki pakuj wedle własnego uznania i tego, co będzie Ci naprawdę potrzebne podczas wyjazdu. Weź chusteczki higieniczne czy produkty do dezynfekcji rąk i powierzchni.

5. Apteczka w walizce – co warto spakować na wakacje?

Gdziekolwiek jedziesz, bez względu na to, czy poza domem nie będzie Cię kilka dni, czy kilka tygodni, zawsze musisz mieć ze sobą przyjmowane stale leki. Nadciśnienie, cukrzyca, zakrzepica – to wybrane z wielu schorzeń, na które pacjenci leczą się przewlekle. Bezwzględnie leki na nie powinny znaleźć się w Twoim bagażu, najlepiej wraz z receptami od lekarza, by mieć potwierdzenie, że potrzebujesz takich farmaceutyków.

Prócz tego w apteczce podróżnej miej podstawowe leki: przeciwbólowe, przeciwzapalne, na biegunkę, antyseptyczne czy podstawowe materiały opatrunkowe. Jeśli wybierasz się na wczasy z dzieckiem, apteczka z pewnością będzie lepiej wyposażona, jeśli chcesz się zabezpieczyć na wszelki wypadek.

Chcąc być takim przewidującym, wystarczy jednak wykupić np. nasze ubezpieczenie turystyczne na Europę i świat, w ramach którego pokrywamy koszty zakupu niezbędnych, przepisanych przez lekarzy leków.

6. Elektronika użytkowa w bagażu – co warto wiedzieć?

Jeśli zastanawiasz się, co spakować do bagażu podręcznego, gdy wybierasz się w podróż lotniczą, z pewnością będzie to cała elektronika: tablet, komputer, telefon komórkowy czy też słuchawki z wbudowanym akumulatorem, głośnik lub czytnik książek oraz powerbank. Czy wiesz, że również aparat fotograficzny, dodatkowe akumulatory oraz wszystko to, co ma baterię, powinno znaleźć się w Twoim bagażu podręcznym? W przypadku linii lotniczych mamy wówczas do czynienia z bagażem rejestrowanym.

Taki bagaż nadajesz do luku bagażowego podczas odprawy biletowo-bagażowej. Przy stanowisku odprawy na lotnisku znajdują się tablice informacyjne dotyczące tego, co może znaleźć się w bagażu głównym, a czego absolutnie nie może w nim być.

Analogicznie przy kontroli bezpieczeństwa jesteś informowany o tym, czego nie może być w bagażu podręcznym. Nie mogą to być płyny i pojemniki z płynami o pojemności przekraczającej 100 ml, wszelkie przedmioty ostre i niebezpieczne, w tym nawet cążki do paznokci. Miej to na uwadze przy pakowaniu elektroniki, ale i wszystkich innych przedmiotów na wakacje.

Już od Już od 4,62 zł/dzień
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Dyrektor Działu Ubezpieczeń Turystycznych w UNIQA TU S.A.

Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od ponad 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych. Od 2009 w AXA TUiR S.A. na stanowisku Menedżera odpowiedzialnego za produkt i ocenę ryzyka. Obecnie Dyrektor Działu Ubezpieczeń Turystycznych UNIQA TU S.A. i odpowiada za sprzedaż, tworzenie produkt, ocenę ryzyka, rozwój sieci sprzedaży, relację z Polską Izbą Turystyki, uczestniczy również w komisji PIU dotyczącej ubezpieczeń turystycznych i gwarancji turystycznych. Bierze czynny udział w szkoleniach dla sieci agentów, Biur Podroży, spotkaniach branżowych, publikuje w prasie branżowej.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Ubezpieczenie bagażu podróżnego – ile kosztuje polisa, dlaczego warto ją mieć? Jaką ochronę wykupić dla bagażu zabieranego na urlop?

Zniszczony, zagubiony lub skradziony bagaż lotniczy potrafi zepsuć wymarzoną podróż i przysporzyć turystom sporo stresu. Nieprzyjemną sytuacją są również opóźnienia w transporcie. Chcąc uniknąć tego typu problemów i ochronić swój ekwipunek przed zagubieniem lub uszkodzeniem, warto przed wyjazdem wykupić dobre ubezpieczenie bagażu. Na czym to dokładnie polega? Jaka jest standardowa cena ubezpieczenia bagażu?

Czytaj dalej

Staycation – jak dobrze zaplanować wakacje w domu?

Media ostrzegają przed wysokimi cenami wyjazdów wakacyjnych na lato 2024. Biura podróży podwyższają ceny po okresie oferowania wyjazdów „first minute”, czyli z wczesną rezerwacją. Z uwagi na wysokie koszty wyjazdów tegoroczny sezon urlopowy może zostać zdominowany przez staycation. O co chodzi? Dowiedz się więcej o wypoczynku w domu i sprawdź, czy trend zapoczątkowany jeszcze w pandemii na szeroką skalę ma szansę na podbicie rynku turystycznego.

Czytaj dalej
kobieta pakuje walizkę na podróż samolotem

Jak spakować się do samolotu? W jaki sposób spakować bagaż rejestrowany i bagaż podręczny?

W ramach przygotowania do wakacji, na które wybierasz się samolotem, musisz się spakować. Dla wielu turystów jest to najmniej lubiany etap organizacji wczasów. Jednak nie sposób go uniknąć. Jeśli będziesz wiedzieć, jak spakować walizkę na lot samolotem, możesz to zrobić szybko i uniknąć problemów w porcie lotniczym. Zobacz, jak to wykonać i spakować bagaż podręczny czy rejestrowany.

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,62 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat