UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj
Czy do Albanii potrzebny jest paszport

Czy do Albanii potrzebny paszport? Jaki dokument wymagany jest przy przekraczaniu granicy?

Potencjał turystyczny Albanii jest ogromny. Określa się ją nową Chorwacją, a Google umieściło ten kraj na trzecim miejscu w światowym rankingu rozwoju turystyki. Statystyki wskazują, że w 2023 roku Albanię odwiedziło około 10 mln podróżnych z całego świata. Dla porównania w 2014 roku było to 3,6 mln przyjezdnych. Jaki dokument jest potrzebny, aby przekroczyć granicę tego kraju? Dowód osobisty czy paszport?

Albania modnym kierunkiem turystyki wyjazdowej

Oficjalne statystyki rozwoju turystyki w Albanii w 2023 roku wskazywały na ponad 30-procentowy wzrost liczby przyjezdnych rok do roku. Podróżni wypoczywają albo na północy Albanii, w Durres, albo dalej, na południu - we Vlorze, Saranadzie czy Ksamilu.

Do Albanii turyści z Polski podróżują nie tylko z biurami podróży, na zorganizowane wakacje, ale także własnymi środkami transportu, samodzielnie znajdując noclegi. Można tam jechać nie tylko latem, ale i zimą. Warto sprawdzić, jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe za granicą.

Jeśli wybierasz się tam własnym autem, koniecznie wykup assistance na wakacje. Dzięki temu w przypadku wielu nieoczekiwanych zdarzeń możesz skorzystać z pomocy ubezpieczyciela.

Czy potrzebny jest paszport przy podróżowaniu do Albanii? Jaki dokument będzie niezbędny?

Przed każdym urlopem zagranicznym sprawdź, jakie zasady wjazdu obowiązują na miejscu. Przykładowo, jeśli wybierasz się do Stanów Zjednoczonych, zweryfikuj, jak wyglądają aktualnie kwestie związane z wizami do USA turystycznymi. A jak jest w przypadku Albanii?

Czy niezbędny jest paszport? Wymagane dokumenty wskazane na portalu gov.pl wskazują, że paszport to tylko jeden z takich, na podstawie których możesz przebywać w tym kraju. Wymagane jest przy tym, aby był ważny co najmniej 3 miesiące przed planowaną datą opuszczenia terytorium Albanii. Musisz koniecznie sprawdzić ważność paszportu, jeśli chcesz uniknąć problemów podczas odprawy w Polsce lub kontroli granicznej na terytorium Republiki Albanii. Zasady przekraczania granicy i legalnego pobytu na terytorium tego kraju leżą w gestii służb straży granicznej. Jeśli pojawiają się w tym zakresie problemy, konsul nie podejmuje niestety żadnej interwencji.

Dozwolony jest pobyt do 90 dni w okresie kolejnych 180 dni w Albanii, bez obowiązku meldunkowego. Możesz przedłużyć okres przebywania na miejscu, ale tylko z uzasadnionych powodów, do których zalicza się pracę czy naukę. W takim przypadku wcześniej skontaktuj się z Biurem Imigracyjnym. Do przedłużenia legalnego pobytu w Albanii niezbędne będzie okazanie:

  • ważnego paszportu,
  • zaświadczenia o niekaralności,
  • potwierdzenia adresu zamieszkania w Albanii – umowa najmu czy akt własności nieruchomości,
  • dokumentów uzasadniających potrzebę przedłużenia pobytu.

Jeśli pozostaniesz w Albanii przez okres dłuższy niż 90 dni bez dopełnienia formalności związanych z przedłużeniem pobytu, musisz liczyć się z nałożeniem kary grzywny przez służby graniczne w momencie wyjazdu z kraju.

Wjazd do Albanii na podstawie paszportu tymczasowego i na podstawie dowodu osobistego

Możesz spokojnie jechać do Albanii na wakacje czy ferie nie tylko z użyciem paszportu biometrycznego. Wystarczą również tymczasowy paszport lub dowód osobisty.

Albania zezwala na wjazd obywatelom polskim i obywatelom innych krajów Unii Europejskiej na podstawie dowodów osobistych. Nie jest to jednak wynikiem międzynarodowych czy dwustronnych umów a jedynie jednostronnym ułatwieniem. Co ciekawe, do Polski i do pozostałych krajów Unii Europejskiej obywatele Albanii mogą wjeżdżać jedynie na podstawie ważnych paszportów.

Dodatkowo, obywatele Polski nie są objęci obowiązkiem wizowym. Wystarczy, że masz paszport lub dowód, aby wyjechać do Albanii do 90 dni w ciągu 180 kolejnych dni. Podróżujący samochodem powinny mieć Zieloną Kartę. Upewnij się, czy Twój ubezpieczyciel OC ją wydaje.

Bezpieczeństwo wyjazdu do Albanii

Wyjeżdżający do Albanii powinni mieć świadomość, że kraj ten położony jest w regionie sejsmicznym, dlatego istnieje ryzyko wystąpienia trzęsienia ziemi.

Jeśli decydujesz się na wyjazd własnym samochodem lub motorem do Albanii, bądź wynajmujesz pojazd na miejscu, zachowaj wysoką ostrożność. Miejscowi kierowcy niekoniecznie przestrzegają zasad ruchu drogowego.

Czy warto mieć ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Albanii?

Przy planowaniu wyjazdu do Albanii pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym. Powinno ono pozwolić przynajmniej na pokrycie kosztów leczenia w placówkach medycznych oraz transportu medycznego do kraju, jeśli okaże się on niezbędny.

Co prawda strona Polska zawarła z Albanią umowę o bezpłatnym leczeniu, ale publiczna służba zdrowia w tym kraju jest mocno niedoinwestowana. Dlatego w razie wypadku czy nagłego zachorowania, raczej na pewno będziesz musiał skorzystać z prywatnej kliniki. Wizyta kosztuje około 50 euro.

Tymczasem ubezpieczenie turystyczne, np. w UNIQA, możesz wybrać w odpowiednim wariancie, z właściwym dla Ciebie zakresem ochrony. Obejmuje ono nie tylko koszty leczenia, leków czy rehabilitacji, koszty prowadzenia akcji ratunkowych, ale i odszkodowanie, jeśli doszło do odwołania lotu. Możesz zapewnić sobie ochronę, która obejmuje uprawianie sportów ekstremalnych i sportów wysokiego ryzyka czy ubezpieczenie bagażu.

Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Dyrektor Działu Ubezpieczeń Turystycznych w UNIQA TU S.A.

Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od ponad 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych. Od 2009 w AXA TUiR S.A. na stanowisku Menedżera odpowiedzialnego za produkt i ocenę ryzyka. Obecnie Dyrektor Działu Ubezpieczeń Turystycznych UNIQA TU S.A. i odpowiada za sprzedaż, tworzenie produkt, ocenę ryzyka, rozwój sieci sprzedaży, relację z Polską Izbą Turystyki, uczestniczy również w komisji PIU dotyczącej ubezpieczeń turystycznych i gwarancji turystycznych. Bierze czynny udział w szkoleniach dla sieci agentów, Biur Podroży, spotkaniach branżowych, publikuje w prasie branżowej.

Już od Już od 4,62 zł/dzień
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Te porady mogą Cię zainteresować
Dutch wind mills

Kwiecień to miesiąc, który sprzyja podziwianiu budzącej się do życia natury. W wielu miejscach na świecie jest już wystarczająco ciepło, aby leniuchować na plaży czy spędzać czas aktywnie na świeżym powietrzu i zwiedzaniu. Sprawdź, gdzie warto wybrać…

Magdalena Oszczak08-04-2025
Czytaj dalej
Kobieta spacerująca nad morzem na Teneryfie – plaża, ocean i słoneczny krajobraz Wysp Kanaryjskich

Majówka to okres, kiedy Polacy korzystają z długiego weekendu i wyruszają w Polskę lub za granicę. W maju bywa już tak ciepło, że można opalać się na plaży, ale pogoda wciąż może być kapryśna. Aby mieć pewność, że nie zaskoczą Cię niskie temperatury…

Magdalena Oszczak08-04-2025
Czytaj dalej
Czy do Turcji potrzebny jest paszport

Ministerstwo Kultury i Turystyki Turcji opublikowało statystyki dotyczące przyjezdnych. W 2023 roku padł rekord - kraj odwiedziło aż 56,7 mln turystów. Wśród nich było aż 1,5 mln Polaków. Jakie zasady wjazdu do Turcji obowiązują w 2024 roku? Czy…

Magdalena Oszczak08-08-2024
Czytaj dalej

Czas czytania:

Ubezpieczenie podróży

Już od 4,62 zł/dzień!

Zniżka -15%

Udostępnij poradę

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat