Czy do Turcji potrzebny jest paszport? Zasady wjazdu do Turcji w 2024 roku
Ministerstwo Kultury i Turystyki Turcji opublikowało statystyki dotyczące przyjezdnych. W 2023 roku padł rekord - kraj odwiedziło aż 56,7 mln turystów. Wśród nich było aż 1,5 mln Polaków. Jakie zasady wjazdu do Turcji obowiązują w 2024 roku? Czy potrzebujesz paszportu, czy wystarczy dowód osobisty?
Podróż do Turcji w 2024 roku - wybór wielu Polaków
Ciepły klimat, sezon turystyczny trwający właściwie od początku maja do października, wielowiekowe zabytki w Stambule, Efezie czy Aspendos, a do tego zjawiskowe widoki w Kapadocji czy Pamukkale, sprawiają, że Turcja pozostaje bardzo atrakcyjnym kierunkiem wyjazdów dla Polaków.
Prezes Śródziemnomorskiego Stowarzyszenia Hotelarzy i Operatorów Turystycznych przekazał z kolei, że jeszcze przed startem sezonu turystycznego w Turcji w 2024 roku zanotowano zwiększoną liczbę wczesnych rezerwacji. Powiedział również, że za największą liczbę odpowiadają kolejno Brytyjczycy, Niemcy, Rosjanie i Polacy. Turcja postrzegana jest jako wakacyjny raj dla Polaków, co potwierdzają dane przekazane przez Polską Izbę Turystyki. Często rezerwujemy tam nie tylko same miejsca noclegowe, ale hotele z pełnym wyżywieniem typu all Inclusive, co pozwala na pełen relaks.
Czy do Turcji potrzebny jest paszport? Wjazd do Turcji na podstawie paszportu
Zasady wjazdu do Turcji przez lata ulegały zmianom. Jeszcze do niedawna jedyną możliwością przekroczenia tureckiej granicy było okazanie paszportu – zarówno jeśli chodzi o osoby dorosłe, jak i o dzieci. Jednak od 19 kwietnia 2022 roku uległo to zmianie dla obywateli Polski przybywających do Turcji w celach turystycznych lub tranzytowych. Nie potrzebują oni wiz, a przy tym mają prawo przekroczyć granicę na podstawie nie tylko paszportu, ale i dowodu osobistego.
Dowód osobisty i paszport tymczasowy – co potrzebne do wjazdu do Turcji?
W 2024 roku możesz przekroczyć granicę z Turcją za okazaniem:
- paszportu,
- paszportu tymczasowego,
- dowodu osobistego – ale tylko wówczas, gdy podróżujesz w celach turystycznych i tranzytowych na nie dłużej niż 90 dni w okresie 180 dni.
Co istotne, dokument paszportowy, którym będziesz się posługiwać, musi być ważny co najmniej 60 dni dłużej niż dozwolony okres pobytu bezwizowego w Turcji. Co za tym idzie, paszport czy paszport tymczasowy powinny być aktualne jeszcze przez minimum 150 dni, licząc od dnia pierwszego wjazdu do tego kraju.
Natomiast w momencie, gdy przekraczasz granicę z wykorzystaniem swojego dowodu osobistego, tureckie przepisy nie określają minimalnego okresu ważności takiego dokumentu. Konieczne jest jednak, aby dowód tożsamości pozostawał aktualny przez cały planowany okres pobytu.
Jeśli w trakcie wakacji w Turcji okaże się, że Twój dowód osobisty stracił ważność, będziesz zmuszony do wyrobienia paszportu tymczasowego w konsulacie Rzeczypospolitej Polskiej czy w ambasadzie Polski w Turcji, aby móc przekroczyć granicę i wrócić do domu.
Po wjeździe za okazaniem dowodu osobistego możesz spotkać się z sytuacją, gdy służby celne wręczą Ci kartkę zawierającą potwierdzenie Twojego wjazdu – ze stemplem i datą przyjazdu. Dokument ten należy przechowywać w bezpiecznym miejscu i okazać przy wyjeździe z Turcji.
Czy potrzebna jest wiza turystyczna na podróż do Turcji?
Obywatele Rzeczypospolitej Polskiej objęci są ruchem bezwizowym w Turcji. Nie musisz mieć wizy, jeśli podróżujesz w celach turystycznych na okres nieprzekraczający 90 dni. Ruch bezwizowy dotyczy także wyjazdów w celach odbycia rozmów czy spotkań biznesowych oraz udziału w konferencjach.
Natomiast, jeśli jedziesz do Turcji na dłużej i Twój pobyt potrwa ponad 90 dni, np. w związku z podjęciem pracy czy nauki, musisz złożyć wniosek wizowy w Ambasadzie Turcji w Warszawie.
W przypadku gdy jesteś tu przez pewien czas i wiesz, że będziesz przebywać w Turcji ponad 90 dni, to jeszcze zanim minie ten okres, powinieneś złożyć wniosek o pozwolenie na pobyt na terytorium tureckim tzw. ikamet. Wniosek ten składasz w urzędzie ds. cudzoziemców. W przeciwnym wypadku, przy samowolnym przekroczeniu dozwolonego okresu pobytu w Turcji, licz się z możliwością nałożenia kary pieniężnej, zakazu ponownego wjazdu przez określony w decyzji władz czas albo deportacją.
Bezpieczeństwo podróżowania do Turcji
Planując wakacje za granicą, w tym m.in. w Turcji, warto zwrócić uwagę na komunikaty, jakie pojawiają się na rządowej stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W czerwcu 2024 roku MSZ odradzało wszelkie podróże do Turcji, do regionów graniczących z Syrią i Irakiem, a więc do okręgów: Hatay, Kilis oraz Diyarbakir, Batman, Şırnak i Hakkari. Na terenach tych odbywały się operacje wojskowe i policyjne, a także występowało zagrożenie atakami terrorystycznymi.
MSZ wskazywało też okręgi, do których odradzało podróżowanie, o ile nie jest to konieczne. Były to:
- Gaziantep, Şanliurfa, Mardin i przy granicy z Syrią,
- Van i Ağrı na wschodzie Turcji (przy granicy z Iranem).
Dla własnego komfortu i bezpieczeństwa podróżowania do Turcji zadbaj o to, aby na czas całego wyjazdu zapewnić sobie ubezpieczenie kosztów leczenia czy ubezpieczenie NNW i bagażu. Jeśli zachorujesz w czasie wakacji, ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia, hospitalizacji czy rehabilitacji, a nawet transportu medycznego do kraju. W przeciwnym wypadku, bez polisy, takie koszty musiałbyś pokryć z własnej kieszeni.
Wylicz w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych, ile będzie Cię kosztowała polisa. Wybierz wariant ochrony i ciesz się przygodą w Turcji bez zbędnego ryzyka. Do planowania podróży czy ułatwienia kontaktu z miejscowymi przydadzą się użyteczne aplikacje podróżnicze na Twój telefon, z których wszędzie będziesz mógł skorzystać.