Informacja o ataku hakerskim na firmę EuroCert.

Sprawdź szczegóły.
UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Czym jest heliskiing i heliboarding? Heli ski dla narciarzy i snowboardzistów

Szacuje się, że nawet 4 miliony dorosłych Polaków uprawia narciarstwo, choć najczęściej jedynie amatorsko. To jednak i tak wysoki wynik. Z pewnością niewielu stawia na heliskiing. Co to jest? Jak uprawiać heliskiing i czy trzeba dodatkowo się ubezpieczyć z tego tytułu?

Czym jest heliskiing i heliboarding

Czym jest heliskiing? Ekstremalna dyscyplina narciarska z Alp

Heliskiing to szczególna forma narciarstwa zaliczona do grona sportów ekstremalnych. Polega ona na wykonywaniu zjazdów na nartach ze stoku poza wyznaczonymi trasami, co już samo w sobie powoduje, że adrenalina szybciej krąży w żyłach. Jednak jeszcze jeden element decyduje o tym, że heliskiing to sport dla odważnych. Otóż narciarz jest transportowany na miejsce rozpoczęcia zjazdu helikopterem (śmigłowcem na szczyt), najczęściej w asyście licencjonowanego przewodnika.

Z pewnością zjazd po dzikich stokach górskich (nazywany freeride) i transport na miejsce helikopterem będzie ekscytującą przygodą dla fanów sportów zimowych. Narciarze uprawiać mogą heliskiing, z kolei snowboardziści – heliboarding. To najbardziej ekstremalne odmiany kolejno narciarstwa i snowboardingu.

Pierwsze znane nam zjazdy heliskiingowe miały miejsce w Europie już w latach 60. XX wieku, głównie we Francji i w Szwajcarii. Z kolei za „ojca” heliskiingu uważany jest austriacki przewodnik Hans Gmoser, który dostarczał w latach 50. XX wieku narciarzy do Assiniboine Lodge w Kolumbii Brytyjskiej. W 1965 roku założył pierwszą firmę – Canadian Mountain Holidays, która zajmowała się organizacją wypraw w celu heliskiingu.

Zasady organizacji zjazdów heliskiing

Z uwagi na wysokie ryzyko towarzyszące uprawianiu sportu ekstremalnego, jakim jest heliskiing, takie zjazdy mogą być organizowane wyłącznie pod ścisłym nadzorem mających odpowiednie licencje przewodników alpejskich. To na ich barkach spoczywa obowiązek zapewnienia narciarzom należytego poziomu bezpieczeństwa, choć trudno wszystko przewidzieć, zwłaszcza że wiele czynników pozostaje poza kontrolą przewodnika i narciarza.

Zanim narciarz wraz z przewodnikiem wyruszy na zjazd typu heliskiing, musi zostać zaopatrzony w obowiązkowe wyposażenie lawinowe, takie jak:

  • detektor,
  • sonda lawinowa,
  • łopata,
  • plecak z poduszką powietrzną ABS.

Na ogół heliskiing uprawia się w 4-osobowych grupach, którym towarzyszy przewodnik, doskonale rozpoznający rodzaje śniegów i zabezpieczający zjazdy narciarskie. Grupa liczy więc pięć osób - składa się z 4 narciarzy i przewodnika.

Gdzie można uprawiać heliskiing w Europie?

W Polsce heliskiing nie jest popularny i rzadko kiedy jest uprawiany. Osoby zainteresowane tą formą narciarstwa powinny wybrać się np. do Szwajcarii, Włoch, Hiszpanii, Gruzji czy do Kanady i na Alaskę w USA. Odpowiednim miejscem na to, by móc spróbować swoich sił w heliskiingu, jest wybranie się do Francji do La Rosiere, gdzie odbywa się jeden z ważniejszych wyjazdów dla zaawansowanych w tej dyscyplinie - SnowShow Helicamp. Ekstremalni narciarze mogą uprawiać heliskiing u podnóża Mont Blanc. Muszą jedynie czekać na odpowiednie warunki pogodowe.

Natomiast z uwagi na obowiązujące w Austrii przepisy przeciwlawinowe oraz dotyczące ochrony przyrody heliskiing jest zakazany w tym kraju.

Jak przygotować się do heliskiingu? Pamiętaj o ubezpieczeniu dla narciarzy ekstremalnych

Heliskiing to aktywność dla wybranych. Trzeba być wytrawnym, doświadczonym narciarzem, który nie boi się nowych wyzwań, a przy tym ma odpowiedni budżet na opłacenie wyprawy. Mile widziane jest odbycie szkolenia lawinowego. Narciarz powinien mieć też odpowiedni sprzęt, tj. narty do freeride`u – szersze od zwykłych, a także specjalne buty zjazdowe z odpowiednim wiązaniem oraz kijki z szerszym talerzykiem.

Dla bezpieczeństwa osób uprawiających heliskiing muszą one jeździć w kasku, w goglach, z żółwiem narciarskim zabezpieczającym plecy i głowę. Muszą też mieć mocne i nieprzemakalne rękawice czy maskę chroniącą nos i usta od puchu śnieżnego.

Jeśli dojdzie do wypadku, musisz liczyć się z tym, że uprawiając heliskiing, nie będziesz mógł skorzystać np. z ubezpieczenia kosztów leczenia z tytułu standardowego ubezpieczenia turystycznego. Powinieneś dokupić do takiej polisy dodatkowe ubezpieczenie obejmujące ryzyko związane z uprawianiem sportów ekstremalnych czy sportów wysokiego ryzyka. 

Już od Już od 4,62 zł/dzień
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Dyrektor Działu Ubezpieczeń Turystycznych w UNIQA TU S.A.

Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od ponad 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych. Od 2009 w AXA TUiR S.A. na stanowisku Menedżera odpowiedzialnego za produkt i ocenę ryzyka. Obecnie Dyrektor Działu Ubezpieczeń Turystycznych UNIQA TU S.A. i odpowiada za sprzedaż, tworzenie produkt, ocenę ryzyka, rozwój sieci sprzedaży, relację z Polską Izbą Turystyki, uczestniczy również w komisji PIU dotyczącej ubezpieczeń turystycznych i gwarancji turystycznych. Bierze czynny udział w szkoleniach dla sieci agentów, Biur Podroży, spotkaniach branżowych, publikuje w prasie branżowej.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Typowe wypadki na stoku narciarskim - jakie zdarzają się najczęściej na nartach i snowboardzie?

Wyjazd na narty to znakomity sposób na aktywny wypoczynek w górach. Jednak trzeba liczyć się z tym, że może dojść do wypadku przy zjazdach ze stoku na nartach czy snowboardzie. Jakie urazy zdarzają się najczęściej? Jak się przed nimi ustrzec?

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,62 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat