UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Brak paszportu oraz nieważny dowód – co zrobić, gdy paszport straci ważność? Ile trzeba czekać na nowy paszport czy dowód w urzędzie?

W ramach planowania wakacyjnych wojaży czy wyjazdów zagranicznych w ciągu roku konieczne jest sprawdzenie ważności dokumentów podróży. Jednak z różnych względów – zapominalstwa, niedopatrzenia czy z uwagi na spontaniczną organizację urlopu może się okazać tuż przed wylotem czy podróżą samochodem za granicę, że Twój paszport jest nieważny. Co zrobić w takiej sytuacji?

Ile trzeba czekać na nowy paszport czy dowód w urzędzie

Paszport jako najważniejszy dokument podróży - jakie dokumenty będą potrzebne do przekroczenia granicy?

Jednym z najważniejszych dokumentów turysty jest oczywiście paszport. To dokument, który potwierdza Twoją tożsamość i obywatelstwo. Jest wymagany przy kontroli na lotnisku albo przy przekraczaniu granic. By móc podróżować do wielu różnych krajów, trzeba mieć ważny paszport. Wyjątkiem od reguły są państwa należące do strefy Schengen, do których Polacy mogą wjechać na podstawie dowodu osobistego.

Co zrobić, gdy paszport stracił ważność? Ile trwa wydanie paszportu w urzędzie?

Jeśli przed planowanym wyjazdem zagranicznym okaże się, że Twój paszport stracił ważność lub wkrótce go straci, przez co nie zdążysz wrócić z wakacji, musisz zadbać o wyrobienie nowego dokumentu.

By móc się o niego ubiegać, złóż wizytę w urzędzie wojewódzkim albo w konsulacie. Indywidualnie o paszport mogą ubiegać się osoby, które ukończyły 18 lat. Nieletni składają wniosek z rodzicami.

Przy wyrabianiu paszportu w urzędzie potrzebne będą:

  • wniosek o wydanie paszportu – można go otrzymać w każdym punkcie paszportowym;
  • jedno kolorowe, aktualne zdjęcie – fotografia spełniająca określone warunki musi być zrobiona nie wcześniej niż na 6 miesięcy przed złożeniem wniosku paszportowego;
  • dowód opłaty za paszport – można dołączyć potwierdzenie przelewu lub wpłaty, a w wielu urzędach możliwe jest dokonanie płatności na miejscu, w kasie;
  • dokumenty potwierdzające prawo do ulgi albo całkowite zwolnienie z opłat – jeśli masz możliwość skorzystania z nich;
  • ważny dokument tożsamości – np. dowód osobisty lub paszport;
  • skrócony lub zupełny odpis polskiego aktu małżeństwa – w przypadku zmiany nazwiska po ślubie za granicą.

Osoby w wieku powyżej 12 lat muszą liczyć się z tym, że przy składaniu wniosku o paszport w urzędzie będą musiały oddać swoje odciski palców. To konieczność przy wyrabianiu paszportu biometrycznego.

Na wyrobienie paszportu trzeba niestety poczekać – urząd ma maksymalnie 30 dni na wyrobienie dokumentu od chwili złożenia wniosku, ale z reguły paszport jest gotowy po około 14 dniach. Ważność paszportu wynosi zwykle 10 lat. Dokument paszportowy dziecka może być aktualny krócej - 5 lat.

Jak wyrobić szybciej nowy paszport?

Brak ważnego paszportu i konieczność oczekiwania na niego nawet 30 dni mogą pokrzyżować Twoje wyjazdowe plany. Jeśli z jakiś uzasadnionych względów potrzebujesz tego dokumentu szybciej, wówczas możesz wyrobić paszport tymczasowy, który w przeciwieństwie do zwykłego, mającego ważność 10 lat, jest aktualny przez 12 miesięcy.

Co ciekawe, np. na lotnisku w Warszawie, na Okęciu, można już wyrobić paszport tymczasowy od ręki dla każdego podróżnego, który wylatuje z Warszawy i okazało się, że jego dokument stracił ważność. Musisz posiadać ważny dokument, by przekroczyć granice, a paszport tymczasowy Ci na to pozwoli.

Brak ważnego paszportu – czy dowód osobisty wystarczy?

Wybierając się do krajów Unii Europejskiej czy do jednego z państw, które znajdują się w strefie Schengen, wcale nie trzeba mieć ważnego paszportu. Wystarczy aktualny dowód osobisty. Jeśli i on stracił ważność, to czas oczekiwania na nowy dokument najczęściej jest krótszy niż potrzebny na wyrobienie paszportu. Możesz złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego w urzędzie przy utracie jego ważności. Już po kilku dniach zostanie on wydany.

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży a brak paszportu oraz nieważny dowód

Wydawać by się mogło, że wykupienie ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z podróży powoduje, że nawet przy nieważnym paszporcie można odzyskać wpłacone na wycieczkę czy rezerwację biletów lotniczych pieniądze. Jednak taka polisa jest zabezpieczeniem przed ponoszeniem kosztów związanych z anulowaniem umowy z biura podróży lub przerwaniem imprezy turystycznej w czasie jej trwania. Muszą pojawić się ważne, niezależne od podróżnego przyczyny odwołania zaplanowanej i wykupionej wycieczki, by ubezpieczyciel zwrócił pieniądze w takim przypadku.

Najczęściej jednak w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia znajduje się zapis, że ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży dotyczy takich sytuacji, jak nagłe zachorowanie, nieszczęśliwy wypadek czy np. kradzież dokumentów. Jeśli doszło do ostatniego ze zdarzeń, zgłoś utratę paszportu lub dowodu osobistego, aby móc skorzystać ze świadczeń z ubezpieczenia. 

Już od Już od 4,62 zł/dzień
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Dyrektor Działu Ubezpieczeń Turystycznych w UNIQA TU S.A.

Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od ponad 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych. Od 2009 w AXA TUiR S.A. na stanowisku Menedżera odpowiedzialnego za produkt i ocenę ryzyka. Obecnie Dyrektor Działu Ubezpieczeń Turystycznych UNIQA TU S.A. i odpowiada za sprzedaż, tworzenie produkt, ocenę ryzyka, rozwój sieci sprzedaży, relację z Polską Izbą Turystyki, uczestniczy również w komisji PIU dotyczącej ubezpieczeń turystycznych i gwarancji turystycznych. Bierze czynny udział w szkoleniach dla sieci agentów, Biur Podroży, spotkaniach branżowych, publikuje w prasie branżowej.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Czy do Turcji potrzebny jest paszport? Zasady wjazdu do Turcji w 2024 roku

Ministerstwo Kultury i Turystyki Turcji opublikowało statystyki dotyczące przyjezdnych. W 2023 roku padł rekord - kraj odwiedziło aż 56,7 mln turystów. Wśród nich było aż 1,5 mln Polaków. Jakie zasady wjazdu do Turcji obowiązują w 2024 roku? Czy potrzebujesz paszportu, czy wystarczy dowód osobisty?

Czytaj dalej

Czy do Turcji potrzebny jest paszport? Zasady wjazdu do Turcji w 2024 roku

Ministerstwo Kultury i Turystyki Turcji opublikowało statystyki dotyczące przyjezdnych. W 2023 roku padł rekord - kraj odwiedziło aż 56,7 mln turystów. Wśród nich było aż 1,5 mln Polaków. Jakie zasady wjazdu do Turcji obowiązują w 2024 roku? Czy potrzebujesz paszportu, czy wystarczy dowód osobisty?

Czytaj dalej

Wymiana dowodu osobistego po terminie – czy grożą nam konsekwencje?

Dowód osobisty jest dokumentem stwierdzającym tożsamość danej osoby i potwierdzającym jej obywatelstwo. Termin jego ważności w Polsce wynosi 10 lat. Co dzieje się w sytuacji, gdy wniosek o wydanie nowego dowodu został złożony po terminie i masz nieaktualny dokument?

Czytaj dalej

Gdzie wyrobić paszport? Punkt paszportowy w urzędzie wojewódzkim

W ramach wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej i sukcesywnie poszerzanej strefy Schengen obywatele krajów wspólnoty mogą podróżować wygodnie za okazaniem dowodu tożsamości, np. dowodu osobistego. Jednak poza Schengen do przekroczenia granicy konieczne jest posiadanie paszportu. Zobacz, gdzie wyrobić ten dokument.

Czytaj dalej

Ile kosztuje wyrobienie paszportu – opłata za wyrobienie paszportu wnoszona w paszportowym urzędzie wojewódzkim

Podstawowym dokumentem podróży zagranicznej jest paszport. Pozwala na potwierdzenie Twojej tożsamości i jest wymagany np. w czasie wyjazdów na wakacje czy ferie poza granice Unii Europejskiej i strefy Schengen. Sprawdź, jak wyrobić paszport dla siebie i dziecka oraz jaka jest wysokość opłat wnoszonych do urzędu, które są związane z całą procedurą.

Czytaj dalej

Dowód tymczasowy - kto może wyrobić dowód tymczasowy? Czy to dokument dowodu osobistego dla dziecka?

Dowód osobisty jest podstawowym dokumentem tożsamości w Polsce. Możesz wylegitymować się nim w urzędach czy w bankach. Pozwala na wyjazdy zagraniczne do krajów strefy Schengen, które nie wymagają paszportu od turystów czy osób przyjeżdżających w celach biznesowych. Rodzajem dowodu osobistego jest dowód tymczasowy. Sprawdź, czym on jest i dla kogo może zostać wyrobiony.

Czytaj dalej

Jak wyrobić paszport? Jak krok po kroku przebiega wyrobienie paszportu?

Paszport jest podstawowym dokumentem potwierdzającym tożsamość posiadacza i wykorzystywany jest podczas wielu podróży zagranicznych. Nie do wszystkich krajów, nawet w Europie, można wjechać wyłącznie na dowód osobisty. Dokument ten wystarczy w przypadku krajów strefy Schengen. Na przykład obecnie, jeśli wybierasz się na krótką wycieczkę czy dłuższy pobyt na Wyspach Brytyjskich, musisz mieć przy sobie ważny paszport. Ponadto w wielu krajach konieczne jest, by był ważny przez co najmniej 6…

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,62 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę