UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Jak przygotować się do wyjazdu do USA? Czy potrzebna jest wiza? Co zmieniło się po przystąpieniu Polski do programu ruchu bezwizowego?

Przy wyjazdach zagranicznych konieczne jest posiadanie dokumentów tożsamości pozwalających na przekroczenie granicy - w przypadku wycieczki do Stanów Zjednoczonych jest nim paszport. Do niedawna jeszcze wymagane było, by każdy Polak wyjeżdżający do USA miał ważną wizę. Czy nadal obowiązują? Sprawdź, jakich formalności musisz dopełnić, by legalnie podróżować do USA. Jakie przepisy celne obowiązują?

Jak przygotować się do wyjazdu do USA

FORMALNOŚCI ZWIĄZANE Z WYJAZDEM DO STANÓW ZJEDNOCZONYCH

Podstawą do przekroczenia granicy USA jest posiadanie ważnego paszportu biometrycznego. Nie wystarczy, że będziesz mieć ze sobą paszport tymczasowy czy polski dowód osobisty lub tymczasowy dowód osobisty. Paszport tymczasowy nie pozwoli Ci na uzyskanie wizy lub ESTA. Natomiast taki dokument może okazać się wystarczający, gdy w zwykłym paszporcie masz ważną wizę, ale stracił on już ważność. Paszport tymczasowy pozwoli Ci opuścić USA, jeśli podczas podróży np. straciłeś dokument czy został skradziony.

Co z wizą? Czy konieczne jest wyrobienie wizy amerykańskiej? Nie jest już wymagana, z uwagi na program bezwizowy, jeśli planowany pobyt na terytorium Stanów Zjednoczonych nie przekracza 90 dni.

Bardzo ważna jest natomiast ESTA – Elektroniczny System Autoryzacji Podróży, z języka angielskiego Electronic System for Travel Authorization. Jedynie posiadacze wiz turystycznych czy biznesowych nie muszą rejestrować ESTA, a mogą na podstawie posiadanej wizy w celach turystycznych lub biznesowych odbywać podróż do Stanów.

USA BEZ WIZY - PODRÓŻOWANIE PO USA W RAMACH RUCHU BEZWIZOWEGO

Z dniem 30 września 2019 roku Polska i USA ostatecznie dopełniły warunków wszystkich podpisanych uprzednio umów dwustronnych, które dotyczyły bezpieczeństwa. Ponadto odsetek odmów wizowych kategorii B1/B2 spadł do wymaganego poziomu. Dzięki temu Polska mogła zostać zakwalifikowana do nominacji do amerykańskiego Programu Ruchu Bezwizowego – Visa Waiver Program, w skrócie VWP.

Przekłada się to dla osób podróżujących z Polski do USA na to, że nie są już wymagane wizy przy podróżach w celach biznesowych czy turystycznych. Ruch bezwizowy z USA obowiązuje od 11 listopada 2019 roku. Jednak brak wizy nie oznacza, że wystarczy paszport, by móc skutecznie przekroczyć amerykańską granicę. Konieczne jest uzyskanie zezwolenia za pośrednictwem ESTA. Podróżni powinni postarać się o to na co najmniej 72 godziny przed wyjazdem. Zaleca to Amerykańska Służba Celna i Ochrony Granic, ponieważ autoryzacja ESTA dokonywana może być z opóźnieniem.

Dodatkowo osoby podróżujące bez wiz muszą mieć paszport z chipem do odczytu komputerowego oraz uzyskać zezwolenie wjazdu w systemie ESTA. Trzeba za to zapłacić – od 14 do 21 dolarów. Upoważniać będzie on do wielokrotnego podróżowania do Stanów Zjednoczonych przez okres kolejnych dwóch lat – jednorazowo nie dłużej niż 90 dni. Przedłużenie pobytu nie jest możliwe.

Ruch bezwizowy z USA dostępny będzie dla podróżnych, którzy docierają lotami komercyjnymi lub statkami. Specjalne zasady dotyczą wjazdu przez granicę lądową, autem lub pieszo. Podróż samochodem do USA wymagać będzie także posiadania międzynarodowego prawa jazdy.

Przy dłuższych pobytach wizy nadal są wymagane, a opłata w ich przypadku wynosi od 160 USD do 265 USD. Podróżujący mogą wtedy przebywać na terenie USA przez 6 miesięcy, choć długość pobytu zawsze zależna jest od decyzji podejmowanej przez oficera imigracyjnego na granicy USA.

SPRAWDŹ, JAK DŁUGO MUSI BYĆ WAŻNY PASZPORT NA WYCIECZKĘ DO USA?

Podstawowym dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy Stanów Zjednoczonych jest paszport. Powinien on być ważny w dniu przyjazdu do USA, ale też musi zachować ważność przez cały czas Twojego pobytu na terenie Stanów Zjednoczonych. Paszport jest podstawowym dokumentem identyfikacyjnym turysty, wykorzystywanym np. przy meldowaniu się w hotelach czy przy wypożyczaniu samochodów.

Konieczne jest posiadanie przy tym paszportu biometrycznego. Wszystko dlatego, że musi on być zgody z programem Visa Waiver dla osób podróżujących do USA na ESTA. Aby przystąpić do samej rejestracji ESTA, paszport nie musi być aktualny przez minimum 6 miesięcy, jeśli ESTA wypełnia osoba z polskim obywatelstwem. Co ciekawe, przepis o ważności został zniesiony w 2019 roku.

Nadal można wyjechać do USA na podstawie wizy turystycznej. Jeśli znajduje się ona w paszporcie, który stracił ważność, ale turysta ma przy sobie ważny dokument bez wizy, przekroczy granicę w USA, przedstawiając urzędnikowi na lotnisku oba dokumenty. Wbije on wówczas ważną wizę w drugim paszporcie – adnotację VIOPP – Visa in other passport.

Jeśli Twój paszport jest nieważny, musisz wyrobić przed wylotem do Stanów nowy dokument. Wystarczy w tym celu umówić się online na wizytę w urzędzie paszportowym albo przyjść osobiście do niego i złożyć wniosek o nowy paszport. Ile się czeka? Około 30 dni, ale może to też zająć mniej czasu. Warto zadbać z odpowiednim wyprzedzeniem o wyrobienie paszportu.

WYJAZD DO USA - NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA. JAK ZAREJESTROWAĆ SIĘ W ESTA?

Podróżni wybierający się do USA, powinni skorzystać z oficjalnej strony ESTA – www.esta.cbp.dhs.gov, by móc otrzymać stosowne, wymagane zezwolenie. Nie każdy może na to liczyć. Z reguły zezwolenia wjazdu w systemie ESTA nie będzie mogła otrzymać osoba, której poprzednio odmówiono wydania wizy lub w przeszłości miała problemy mogące wpłynąć na prawo do jej otrzymania, np. wyrok sądowy lub złamanie prawa imigracyjnego USA.

Odmowa rejestracji wniosku ESTA to nie koniec marzeń o podróży do Ameryki. Możesz ubiegać się o wizę amerykańską w ambasadzie lub konsulacie USA.

PRACA W USA - CZY POTRZEBNA JEST WIZA? CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA

Podjęcie pracy w USA albo uczestnictwo w programach dla studentów: Summer Work Travel Program i w innych programach wymiany i praktyk wymagać będzie ubiegania się o wizę J-1. To wiza wymiany. Trzeba złożyć wniosek o taką wizę obowiązującą np. dla studentów. Nie jest to stricte wyjazd w celach turystycznych, stąd też wiza nadal obowiązuje, a nie tylko zezwolenie ESTA.

Przy planowaniu wyjazdu do pracy tymczasowej, należy uzyskać wizę nieimigracyjną. Wniosek wymaga uiszczenia opłaty MRV i odbycia rozmowy kwalifikacyjnej w Sekcji Konsularnej Ambasady Amerykańskiej w Warszawie i Konsulacie Generalnym w Krakowie. Wizy pracownicze mają kategorie H, L, O, P i R.

Żacy potrzebują do wjazdu do USA i odbywania na terytorium amerykańskim nauki wiz studenckich – kategorii F i M.

Każda osoba, która chce osiedlić się w USA, również z zamiarem podjęcia pracy, powinna postarać się o wizę imigracyjną. Trzeba w tym celu posiadać petycję imigracyjną zatwierdzoną przez Urząd Imigracyjny USCIS, a złożoną w ramach łączenia rodzin lub przez przyszłego pracodawcę. Wizy imigracyjne, zgodnie z prawem obowiązującym w Stanach Zjednoczonych, są wydawane w czterech kategoriach:

  • wiza pracownicza,
  • wiza w ramach Programu Wizowego DV – przy losowaniu tzw. Zielonej Karty,
  • wiza dla członków najbliższej rodziny obywatela USA i inne wizy rodzinne,
  • wiza dla specjalnych kategorii imigrantów.

Do ubiegania się o wizę pracowniczą, pozwalającą na pobyt stały i podjęcie pracy w USA, trzeba odbyć rozmowę w konsulacie lub ambasadzie. Do jej wydania potrzebne są:

  • paszport,
  • formularz w wersji papierowej,
  • potwierdzenie wniesienia stosownej opłaty,
  • petycja o wizę pracowniczą zatwierdzona przez urząd imigracyjny,
  • aktualne zdjęcie,
  • dokumenty potwierdzające kwalifikacje pracownicze,
  • referencje zawodowe.

Załatwienie wszystkich opisanych, wymaganych formalności związanych wyjazdem do USA za pracą jest czasochłonne i może zająć nawet kilka miesięcy.

UBEZPIECZENIE NA PODRÓŻ DO USA

Pamiętaj, że przy wyjeździe do USA nie będziesz objęty bezpłatną opieką zdrowotną, jak np. w krajach europejskich dzięki karcie EKUZ. Karta EKUZ działa jedynie w Europie i w krajach EFTA. Rozważnie jest wykupić ubezpieczenie turystyczne na pobyt w USA. Koszty leczenia są tam bardzo wysokie – nawet zwykła wizyta u internisty pociągnie za sobą wydatek około 100 dolarów lub więcej. Dlatego przy kupowaniu ubezpieczenia turystycznego na pobyt w Stanach Zjednoczonych najlepiej zdecydować się na wysoką sumę ubezpieczenia sięgającą co najmniej równowartości 750 000 zł. Leczenie może być bardzo kosztowne, a ubezpieczenie podróżne powinno to uwzględniać. 

Już od Już od 4,62 zł/dzień
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Dyrektor Działu Ubezpieczeń Turystycznych w UNIQA TU S.A.

Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od ponad 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych. Od 2009 w AXA TUiR S.A. na stanowisku Menedżera odpowiedzialnego za produkt i ocenę ryzyka. Obecnie Dyrektor Działu Ubezpieczeń Turystycznych UNIQA TU S.A. i odpowiada za sprzedaż, tworzenie produkt, ocenę ryzyka, rozwój sieci sprzedaży, relację z Polską Izbą Turystyki, uczestniczy również w komisji PIU dotyczącej ubezpieczeń turystycznych i gwarancji turystycznych. Bierze czynny udział w szkoleniach dla sieci agentów, Biur Podroży, spotkaniach branżowych, publikuje w prasie branżowej.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Jak wygląda odprawa na lotnisku przed odlotem krok po kroku?

Wybierasz się w podróż samolotem? Będzie to Twój pierwszy lot? Możesz odczuwać stres przed wzbiciem się w powietrze. Dobrze wszystko zaplanuj, aby zmniejszyć to poczucie. Sprawdź, jak wygląda odprawa w porcie lotniczym, którą przechodzisz, zanim jeszcze wejdziesz na pokład samolotu. Czeka Cię też kontrola bezpieczeństwa na lotnisku, przy której musisz okazać dokumenty. Zobacz, jak nadać bagaż i jakie jego rodzaje możesz zabrać ze sobą.

Czytaj dalej

Wiza do Omanu – jak ją uzyskać: w ambasadzie czy online? Ile kosztuje wiza turystyczna?

Oman jest egzotycznym kierunkiem wyjazdów turystycznych, który pojawił się w ofercie polskich biur podróży stosunkowo niedawno. Od kilku lat Polacy mogą wyjeżdżać do kurortu Salalah bądź Muskatu (stolicy kraju). Czy możesz udać się Omanu bez wizy? Sprawdź, jakie zasady wjazdu obowiązują w tym kraju.

Czytaj dalej

Wiza do Polski dla obcokrajowca – jak ją uzyskać? Ile kosztuje?

O wizę do Polski cudzoziemcy ubiegają się z różnych powodów – najczęściej po to, aby legalnie pracować i mieszkać na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jak przedstawiają się kwestie związane z pobytem obcokrajowców? Gdzie złożyć wniosek o wydanie wizy?

Czytaj dalej

Wiza do Meksyku – jak ją uzyskać? Ile kosztuje? Jakie są przepisy wjazdowe do Meksyku?

Turystyka jest bardzo ważną gałęzią gospodarki Meksyku. Podróżni chętnie odwiedzają ten kraj z uwagi na doskonałą pogodę, świetne kurorty wypoczynkowe, ciepłe morze czy wielowiekowe zabytki, na czele z pozostałościami po kulturze Azteków. Jeśli i Ty wybierasz się do Meksyku na urlop, dowiedz się, jakich dokumentów potrzebujesz.

Czytaj dalej

Wiza do Anglii na wyjazd turystyczny – jak ją uzyskać? Ile kosztuje wiza do UK? Wyjazd do Wielkiej Brytanii po Brexicie

Z dniem 31 stycznia 2020 roku Wielka Brytania oficjalnie opuściła struktury Unii Europejskiej, przestając być jednocześnie jej członkiem. Jeszcze do 1 stycznia 2021 roku trwał tzw. okres przejściowy związany z tzw. Brexitem. Obecnie obowiązują już jedynie oficjalne zasady wjazdu na terytorium brytyjskie, a więc również do Anglii. Czy przy wyjeździe turystycznym do Anglii musisz mieć wizę turystyczną?

Czytaj dalej

Wiza humanitarna – jak ją uzyskać Ile kosztuje Czy cudzoziemiec z Białorusi uzyskuje na jej podstawie zezwolenie na pobyt czasowy na terenie Rzeczypospolitej Polskiej

Wiza jest specyficznym dokumentem wymaganym w wielu krajach do wjazdu na dane terytorium czy pobyt na jego obszarze przez określony czas. Jednym z jej rodzajów jest wiza humanitarna. Sprawdź, jak wygląda procedura jej uzyskania i czy jej otrzymanie jest równoznaczne z uzyskaniem zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce.

Czytaj dalej

Wiza do Kanady dla Ukraińców – jak ją uzyskać? Ile kosztuje?

Wojna w Ukrainie trwa od 22 lutego 2022 roku. Od początku inwazji Rosji setki tysięcy Ukraińców uciekało ze swojej ojczyzny. Wielu dotarło do Polski i osiedliło się jako uchodźcy wojenni. Inni wybrali dalsze kierunki emigracji, np. Kanadę. Jak wyglądają przepisy wizowe dla Ukraińców przyjeżdżających za ocean?

Czytaj dalej

Wiza do Polski – jak ją uzyskać? Ile kosztuje wydanie wizy i gdzie złożyć wniosek o wydanie wizy krajowej dla cudzoziemca?

Główny Urząd Statystyczny podaje, że w I półroczu 2023 roku z turystycznych obiektów noclegowych w Polsce skorzystało 16,4 mln osób, co daje o niemal 12 proc. wyższy wynik niż w analogicznym okresie 2022 roku. Spośród nich 19,2 proc., czyli 3,2 mln osób to podróżni zagraniczni, głównie z Europy, ale i spoza Starego Kontynentu. Niektórzy do wjazdu do Polski potrzebują uzyskać wizę. Jak ją otrzymać? Jakie są rodzaje wiz do Polski i z jakim kosztem wiąże się ich wyrobienie? Czy jadąc na wycieczkę…

Czytaj dalej

Wiza do UK – jak ją uzyskać i gdzie złożyć wniosek wizowy jako obywatel UE? Ile kosztuje wiza do Anglii?

W latach 2018-2019 grupa mieszkających na Wyspach Brytyjskich Polaków była najliczniejszą wśród wszystkich polskich emigrantów i wynosiła 550 tys. osób. Z czasem ich liczba zaczęła się zmniejszać. Jeśli chcesz jechać do UK z wizytą do rodziny, zobaczyć Londyn i jego liczne atrakcje albo spróbować swoich sił w pracy na Wyspach, sprawdź, jakie są zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii po wystąpieniu tego kraju z Unii Europejskiej. Czy potrzebna jest wiza do UK?

Czytaj dalej

Wiza do Indii – jak ją uzyskać online? Ile kosztuje indyjska wiza turystyczna?

Indie są najludniejszym państwem na świecie i siódmym największym pod względem powierzchni. Stolicą Republiki Indii jest New Delhi, ale największe i najbardziej zaludnione miasto w Indiach to Mumbaj (Bombaj). Turyści zachwycają się wielobarwnością i kulturą indyjską. Często odwiedzają tutejsze rezerwaty przyrody i parki narodowe. Jeśli wybierasz się na wczasy do Indii, sprawdź warunki wjazdu i zasady wizowe.

Czytaj dalej

Wiza do Kanady – jak ją uzyskać? Ile kosztuje? Czym jest eTA?

Kanada jest jednym z największych krajów na świecie. Ma zróżnicowaną rzeźbę terenu i wiele miejsc wartych zobaczenia. To nie tylko duże miasta, jak Ottawa, Toronto czy Quebec, ale też wysokie góry, rzeki i jeziora czy przede wszystkim wodospad Niagara, położony na granicy Kanady i USA. Wyjazd do Kanady można przeznaczyć na poznawanie tego cudownego kraju, ale najpierw trzeba wiedzieć, jakie są zasady wjazdu dla obywateli Polski. Czy wiza do Kanady jest wymagana?

Czytaj dalej

Wiza do Egiptu – jak ją uzyskać? Gdzie złożyć wniosek wizowy? Ile kosztuje? Co warto wiedzieć?

Egipt zalicza się do najbardziej popularnych kierunków urlopowych dla Europejczyków. Ma wiele atutów – wielowiekowe zabytki, cudowne kurorty, ciepłe morze i rafy koralowe, które stanowią gratkę dla miłośników nurkowania. W 2010 roku Egipt gościł rekordowe 14,7 mln turystów, a tylko w kwietniu 2023 roku do Kraju Faraonów przyjechało 1,35 mln turystów. Jeśli i Ty planujesz jechać do tego kraju, by wygrzewać się w słońcu, oglądać podwodną faunę i florę lub odwiedzić Gizę, by podziwiać piramidy,…

Czytaj dalej

Stany Zjednoczone USA – co warto wiedzieć o ubezpieczeniu turystycznym do USA

Wiele osób marzy o tym, by wyjechać za ocean, do Stanów Zjednoczonych – zobaczyć Florydę, Miami, Kalifornię albo Waszyngton czy Wielki Kanion. Marzeniem jest także przemierzenie wzdłuż i wszerz Stanów wynajętym samochodem. Wycieczki zorganizowane i wakacje w USA na własną rękę wymagają odpowiedniej organizacji. Trzeba załatwić kilka formalności. Czy wizy do USA są jeszcze wymagane dla Polaków? Sprawdź, jak wygląda kwestia ubezpieczenia turystycznego na wyjazd do tego kraju.

Czytaj dalej
kobieta pakuje walizkę na podróż samolotem

Jak spakować się do samolotu? W jaki sposób spakować bagaż rejestrowany i bagaż podręczny?

W ramach przygotowania do wakacji, na które wybierasz się samolotem, musisz się spakować. Dla wielu turystów jest to najmniej lubiany etap organizacji wczasów. Jednak nie sposób go uniknąć. Jeśli będziesz wiedzieć, jak spakować walizkę na lot samolotem, możesz to zrobić szybko i uniknąć problemów w porcie lotniczym. Zobacz, jak to wykonać i spakować bagaż podręczny czy rejestrowany.

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,62 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat