UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Jak włączyć roaming w telefonie? Jak korzystać z roamingu zagranicznego?

Wyjeżdżasz za granicę i chcesz korzystać ze swojego telefonu komórkowego tam, gdzie się udajesz? Zwróć uwagę na koszty, jakie operator Twojej sieci naliczy Ci za wykonywanie i odbieranie połączeń za granicą, wysyłanie i odbieranie wiadomości – tekstowych czy też graficznych. Pierwszym krokiem będzie jednak włączenie roamingu. Jak to zrobić?

Jak włączyć roaming w telefonie

Czym jest roaming w telefonie? Co to za usługa?

Roaming umożliwia wykorzystanie sieci innego operatora niż macierzysty, czyli ten, z którym masz podpisaną umowę abonamentową lub z którego karty sim korzystasz. Operator zapewnia łączność jedynie w granicach Polski, a już wyjazd na ferie czy wakacje za granicą oznacza, że potrzebujesz roamingu, by nie musieć kupować karty sim lokalnego operatora, choć w niektórych państwach, np. w najtańszych krajach świata do życia, nie narazi Cię to na wysokie koszty.

Jedziesz na narty? Powinno Cię interesować ubezpieczenie narciarskie w Polsce albo ubezpieczenie bagażu lotniczego i kosztów leczenia w miejscu, do którego udajesz się na urlop. Jednak roaming również jest tym, na co trzeba zwrócić uwagę.

To nie to samo, co rozmowy międzynarodowe. Roaming jest usługą działającą poza granicami kraju, czyli np. uaktywnia się, kiedy jedziesz do Niemiec czy do Czech i dzwonisz do Polski. Rozmowy międzynarodowe to usługa, kiedy to działająca na terenie naszego kraju komórka pozwala Ci na dzwonienie z Polski za granicę. Roaming międzynarodowy polega na korzystaniu z zagranicznej infrastruktury innych operatorów GSM. Po przekroczeniu granicy ze swoim telefonem, z włączonym roamingiem, pakiety i usługi, z których korzystałeś w Polsce, mogą zostać ograniczone. Wiązać się to może m.in. z mniejszą liczbą minut udostępnianą na rozmowy czy z mniejszą liczbą bezpłatnych SMS-ów. Najważniejsze może być to, że korzystasz z mniejszego pakietu danych internetowych. Za przekroczenie przyznanego limitu danych mobilnych musisz ponieść opłatę. Możesz też aktywować w niektórych przypadkach dodatkowe, tańsze pakiety, np. na terenie UE.

Jeśli jedziesz na bezpieczne ferie czy wakacje, pozostawaj w kontakcie z bliskimi lub służbami, a do tego posłuży Ci za granicą aktywna usługa roamingu w telefonie komórkowym.

Jak włączyć roaming w telefonie?

W zależności od tego, jakie są ustawienia telefonu, roaming może, ale nie musi włączać się w sposób automatyczny. Można to sprawdzić w zakładce ustawienia, następnie Wi-Fi i Sieć, a później Sim i Sieć. Po kliknięciu suwaka w sekcji Roaming możesz trwale włączyć usługę. Jeśli suwak ten znajduje się w pozycji włączonej, roaming pozostaje aktywny, dopóki go nie dezaktywujesz. Taki tryb włączania jest właściwy dla telefonów z systemem Android.

Usługa roamingu w iPhone

Nieco inaczej niż w komórkach z Androidem wygląda włączenie roamingu w iPhonie, czyli w smartfonach Apple. Trzeba odblokować telefon, przejść do Ustawień i Sieci komórkowej. Następnie należy przesunąć suwak w polu Roaming danych do pozycji włączonej.

Jak włączyć roaming w Plusie?

Usługę roamingu w sieci Plus można włączyć, ale i wyłączyć w serwisie internetowym iPlus, w zakładce „Usługi”. Da się to zrobić także w aplikacji mobilnej w smartfonie – logowanie do tej aplikacji jest możliwe za pomocą indywidualnie wybranego hasła.

Możesz włączyć i wyłączyć roaming w Plusie, posługując się krótkimi kodami. Na klawiaturze telefonu wpisujesz:

  • Kod *101*11*01# – włączenie roamingu w Plusie,
  • Kod *101*00*01# - wyłączenie roamingu w Plusie.

Włączenie czy wyłączenie jeszcze na terenie Polski jest bezpłatne.

Jak włączyć roaming w Play?

Sieć Play ma domyślnie włączone usługi roamingowe, ale ma zablokowany roaming danych za granicą. Jego odblokowanie będzie wymagało nawiązania kontaktu z Obsługą Klienta, np. na infolinii.

Jak włączyć roaming w Orange?

Po zalogowaniu się do konta klienta na stronie orange.pl, by włączyć roaming, trzeba wejść w sekcję „Pakiety i usługi” i tam oznaczyć odpowiednią opcję. Można to zrobić także wysyłając SMS o treść: „AKT ROAMING” na numer 80 179. By wyłączyć usługę, trzeba na numer 80 179 wysłać wiadomość tekstową o treści „REZ ROAMING”.

Trzecim sposobem włączenia roamingu w telefonie Orange jest zadzwonienie na infolinię 510100100 dla klientów indywidualnych lub 510600600 dla biznesowych. Po weryfikacji tożsamości roaming zostanie włączony.

Jak włączyć roaming w T-Mobile?

W T-Mobile roaming jest domyślnie aktywny – włączony na terenie krajów członkowskich Unii Europejskiej. By aktywować go ręcznie, można zadzwonić na infolinię pod numer *9602. Można to zrobić ponadto w aplikacji mobilnej i w serwisie elektronicznym T-Mobile.

Jak wyłączyć roaming?

Wyłączenie roamingu w Twoim smartfonie polega na przesunięciu suwaka w ustawieniach telefonu i sieci komórkowej. Powinien on być wówczas w pozycji wyłączonej.

Już od Już od 4,62 zł/dzień
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Dyrektor Działu Ubezpieczeń Turystycznych w UNIQA TU S.A.

Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od ponad 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych. Od 2009 w AXA TUiR S.A. na stanowisku Menedżera odpowiedzialnego za produkt i ocenę ryzyka. Obecnie Dyrektor Działu Ubezpieczeń Turystycznych UNIQA TU S.A. i odpowiada za sprzedaż, tworzenie produkt, ocenę ryzyka, rozwój sieci sprzedaży, relację z Polską Izbą Turystyki, uczestniczy również w komisji PIU dotyczącej ubezpieczeń turystycznych i gwarancji turystycznych. Bierze czynny udział w szkoleniach dla sieci agentów, Biur Podroży, spotkaniach branżowych, publikuje w prasie branżowej.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Jak płacić kartą za granicą? Czy taniej jest korzystać z karty czy płacić za granicą gotówką? Sprawdź, jak uniknąć dodatkowych opłat na zagranicznych wakacjach!

Jeszcze w 2017 roku Deutsche Bank informował, że preferowanym sposobem płatności podczas zagranicznych urlopów wśród Polaków pozostawała gotówka zakupiona w polskim kantorze. Była ona wskazywana jako najwygodniejsza forma płacenia, choć jej popularność malała z roku na rok. Niemal 25 proc. Polaków na zagranicznych wakacjach woli sięgnąć po kartę kredytową, a 20 proc. w tym samym celu posługiwało się kartą debetową. Trend ten z roku na rok się pogłębia na korzyść rozliczeń bezgotówkowych. Jak…

Czytaj dalej

Ubezpieczenie podróży służbowej – koszt i zakres ubezpieczenia na delegację zagraniczną

Nie tylko turysta może wymagać leczenia w czasie wojaży. Pracownik w podróży służbowej także może się rozchorować albo doznać wypadku. Jeśli do tego dojdzie, zatrudniający będzie mieć kłopot związany z jego absencją, ale i tym, kto pokryje koszty leczenia pracownika przebywającego na delegacji, zwłaszcza jeśli wykonuje on polecenie pracy za granicą. Ceny pomocy zdrowotnej różnią się w zależności od naszego celu podróży. Można pokusić się o stwierdzenie, że im dalej się udajemy, tym bardziej…

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,62 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę