UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Jak wygląda kontrola bezpieczeństwa na lotnisku? Jak sprawnie przejść odprawę i kontrolę osobistą?

Osoby, które po raz pierwszy wybierają się na wakacje samolotem, lecą w podróż biznesową, albo na weekend na przykład do jednej z europejskich stolic, poczują się nieco pewniej na lotnisku, jeśli będą wiedziały, jakie procedury będą tam realizowane. Zobacz, jak wygląda kontrola na lotnisku?

Odprawa biletowo-bagażowa – sprawdź, na czym polega?

Pierwszym krokiem, jaki musisz wykonać po przyjściu do hali odlotów na lotnisku wylotowym, jest sprawdzenie na tablicy odlotów, kiedy odbywa się lot samolotem. Krok po kroku ustalisz też, które stanowiska odprawy biletowo-bagażowej obsługują podróżnych. Udaj się do nich ze swoim bagażem rejestrowanym wówczas, gdy nie masz karty pokładowej albo lecisz na wakacje charterem, wraz z biurem podróży.

Warto w każdym przypadku zastanowić się nad opcją wykupienia ubezpieczenia turystycznego na własną rękę, nawet mimo zapewnienia polisy przez biuro podróży. W UNIQA korzystać możesz z ubezpieczenia podróżnego, obejmującego np. możliwość wypłaty za opóźniony lot odszkodowania.

Na stanowisku odprawy na lotnisku zostaną skontrolowane Twoje dokumenty, w tym paszport czy dowód osobisty, w zależności od tego, jaki dokument jest akceptowany do przekroczenia granicy danego kraju. Przy odprawie biletowo-bagażowej nadajesz bagaże rejestrowane, które są ważone i obklejane. Po uzyskaniu karty pokładowej udajesz się na stanowiska kontroli celnej, tj. kontroli bezpieczeństwa na lotnisku.

Kontrola bezpieczeństwa na lotnisku

W tym miejscu ponownie sprawdzana jest Twoja karta pokładowa i dokument podróży. Jeśli wszystko się zgadza, jesteś poddawany kontroli bezpieczeństwa. Tablice informacyjne oraz pracownicy lotniska wraz ze służbami celnymi informują turystów, jakie przedmioty absolutnie nie mogą znaleźć się w bagażu podręcznym. Najlepiej sprawdzić wcześniej, jak spakować walizkę do samolotu, by przy kontroli bezpieczeństwa nie wyrzucać niczego do kosza.

Podczas tej kontroli musisz przejść przez bramki do wykrywania metalu. Jeśli wykryją jego obecność, zostaniesz poddany kontroli osobistej. Może się zdarzyć i tak, że zostaniesz skontrolowany pod kątem obecności śladów prochu na dłoniach i ubraniu. To rutynowa, wybiórczo stosowana procedura.

Kontrola bagażu podręcznego

Do samolotu możesz wnieść przedmiot osobisty, jak torebka damska czy plecak, ale i bagaż podręczny, nazywany bagażem kabinowym, za który niektóre tanie linie lotnicze każą sobie płacić dodatkowo. Bagaż podręczny, przedmioty osobiste, wszelka elektronika i tym podobne rzeczy muszą zostać poddane kontroli bezpieczeństwa. Wkładasz urządzenia elektroniczne do specjalnych pojemników, wraz z okryciem wierzchnim i przedmiotami metalowymi.

Do osobnej plastikowej torby musisz wyjąć z bagażu podręcznego płyny, jakie bierzesz ze sobą na pokład. Muszą one znajdować się w osobnych pojemnikach - buteleczkach o maksymalnej pojemności 100 ml. Przewóz większych butelek jest zabroniony. Następnie płyny, laptop, tablet, kurtka, czy zegarek i klucze, wraz z torebką, plecakiem czy walizką kabinową są umieszczane na taśmie, która wprowadza je do urządzenia prześwietlającego ich zawartość. Jeśli cokolwiek budzi wątpliwości służb celnych, bagaż może być dodatkowo sprawdzany.

Kontrola pasażerów przed odlotem

Przed samym odlotem, czyli już po zakupach w strefie bezcłowej, pracownicy lotniska i danych linii lotniczych mogą poprosić o umieszczenie walizki kabinowej czy przedmiotu osobistego w specjalnych koszach. Jeśli nie mieszczą się w nich, przyjdzie Ci dopłacić za nadbagaż.

Pamiętaj, ile litrów alkoholu można przewieźć samolotem. Jako że może być kupowany w atrakcyjnych cenach w sklepach strefy bezcłowej, wielu turystów korzysta z takiej oferty. Zbyt duża ilość alkoholu w bagażu może być kłopotliwa i spowodować, że na lotnisku docelowym turysta zostanie obciążony karą finansową. 

Już od Już od 4,62 zł/dzień
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Dyrektor Działu Ubezpieczeń Turystycznych w UNIQA TU S.A.

Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od ponad 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych. Od 2009 w AXA TUiR S.A. na stanowisku Menedżera odpowiedzialnego za produkt i ocenę ryzyka. Obecnie Dyrektor Działu Ubezpieczeń Turystycznych UNIQA TU S.A. i odpowiada za sprzedaż, tworzenie produkt, ocenę ryzyka, rozwój sieci sprzedaży, relację z Polską Izbą Turystyki, uczestniczy również w komisji PIU dotyczącej ubezpieczeń turystycznych i gwarancji turystycznych. Bierze czynny udział w szkoleniach dla sieci agentów, Biur Podroży, spotkaniach branżowych, publikuje w prasie branżowej.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Strach przed lataniem (awiofobia) – jak radzić sobie z lękiem przed lataniem samolotem?

Nawet co drugi z nas według badań przeprowadzonych przez Instytut Badania Opinii Publicznej odczuwa niepokój podczas lotu samolotem, a około 30 proc. czuje rzeczywisty lęk przed korzystaniem z takiego środka transportu. Dane pokazują więc, że strach przed lataniem podziela wielu z nas. Jak go pokonać? Czy jest to możliwe?

Czytaj dalej

Karta pokładowa – czym jest? Jak przy odprawie działa mobilna karta pokładowa?

Pierwszy lot samolotem może być stresujący. Warto przed wylotem wiedzieć, jak zachować się na lotnisku i o czym koniecznie trzeba pamiętać. Kluczowa jest odprawa pasażera, dokonywana na podstawie przedstawionych dokumentów. Należy do nich karta pokładowa. Czym ona jest i jak ją uzyskać?

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,62 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę