Informacja o ataku hakerskim na firmę EuroCert.

Sprawdź szczegóły.
UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Jak wygląda odprawa na lotnisku przed odlotem krok po kroku?

Wybierasz się w podróż samolotem? Będzie to Twój pierwszy lot? Możesz odczuwać stres przed wzbiciem się w powietrze. Dobrze wszystko zaplanuj, aby zmniejszyć to poczucie. Sprawdź, jak wygląda odprawa w porcie lotniczym, którą przechodzisz, zanim jeszcze wejdziesz na pokład samolotu. Czeka Cię też kontrola bezpieczeństwa na lotnisku, przy której musisz okazać dokumenty. Zobacz, jak nadać bagaż i jakie jego rodzaje możesz zabrać ze sobą.

Jak wygląda odprawa na lotnisku przed odlotem

Co robić po kolei na lotnisku? Jak przejść odprawy krok po kroku?

W pierwszej kolejności udaj się do hali wylotów w odpowiednim terminalu. Informację, z jakiego wylatujesz, powinieneś mieć na bilecie, w aplikacji linii lotniczych czy pośrednika sprzedającego Ci bilety. Ewentualnie w aplikacji biura podróży bądź w wiadomości od niego.

Uwaga!

Możesz w prosty sposób monitorować informacje o odlotach. Na terenie terminala znajdują się monitory systemu informacyjnego (FIDS), na których da się sprawdzić odloty i przyloty oraz numer stanowiska odprawy. Skieruj się właśnie do odprawy wyznaczonej dla danego przewoźnika lub rejsu. Informacje o numerze check-in właściwym dla Ciebie możesz uzyskać w punkcie na lotnisku lub telefonicznie, dzwoniąc pod numer informacji lotniskowej.
Kiedy już będziesz znać numer lotu, musisz udać się kolejno na właściwe odprawy:

  • odprawę biletowo-bagażową – przy odpowiednim stanowisku w porcie lotniczym, tzw. check in, zostaną sprawdzone Twoje dokumenty i nadasz bagaż rejestrowany;
  • kontrolę bezpieczeństwa – obejmującą m.in. prześwietlenie bagażu podręcznego;
  • kontrolę dokumentów i kart pokładowych przed odlotem.

Zobacz teraz, jak to wygląda w praktyce. Wiedza ta z pewnością ułatwi Ci przygotowanie się do odprawy na lotnisku i zwiększy Twoją pewność siebie, jeśli lecisz po raz pierwszy.

Rodzaje odpraw na lotnisku przed wejściem do samolotu

Nie masz możliwości wsiąść do samolotu rejsowego czy czarterowego, jeśli uprzednio nie przejdziesz kilku kontroli. Wszystkie określane są mianem odprawy, która jest obowiązkowym etapem formalnym przed odbyciem zaplanowanego lotu. Nie wystarczy, że stawisz się na lotnisku o odpowiedniej godzinie czy będziesz mieć w ręce bilet lotniczy. Podczas odprawy generowana jest karta pokładowa, na której znajdziesz informacje np. o tym, jaki jest numer lotu lub przypisane Ci miejsce w samolocie.

Istnieją dwa podstawowe rodzaje odpraw lotniczych:

  • odprawa na lotnisku,
  • odprawa w trybie online.

Podstawową formą jest odprawa na lotnisku, z pomocą pracowników. Po dotarciu na miejsce musisz udać się do stanowiska odprawy biletowo-bagażowej lub do automatu, który służy do samodzielnej odprawy. Jeśli chodzi o stanowisko odpraw lotniczych, to musisz wybrać takie, które przypisane jest do Twojego lotu.

Na ile przed odlotem odbywa się odprawa? Zwykle na dwie godziny przed planowaną godziną wylotu takie stanowisko lub stanowiska odprawy są otwierane. Możesz do nich podejść, okazać dokument tożsamości lub paszport, umowę z biurem podróży czy też po prostu bilety lotnicze. Następnie po wstępnej weryfikacji pracownik lotniska wydrukuje dla Ciebie kartę pokładową.

Uwaga!

Możesz skorzystać w wielu przypadkach z automatycznych kiosków do odprawy online (self check-in). To automaty do odprawy pasażerskiej, które po wpisaniu wymaganych informacji wydrukują Ci kartę pokładową. Jest niezbędna do przejścia przez kontrolę bezpieczeństwa. Przy stanowiskach samodzielnej odprawy musisz postępować zgodnie z instrukcjami, które pojawiają się na ekranie. Dane zawarte w karcie pokładowej muszą być zgodne z tymi, które widnieją w dokumencie tożsamości, jakim się posługujesz.

Jak wygląda odprawa online?

Coraz bardziej popularną formą odprawy lotniskowej jest odprawa online. Wypełniasz wówczas, najczęściej na stronie wybranego przewoźnika, specjalny formularz elektroniczny, podając swoje dane. Następnie generowana jest karta pokładowa, którą możesz wydrukować i zabrać ze sobą na lotnisko, zapisać ją w pamięci smartfona lub innego urządzenia mobilnego oraz okazać przy bramkach kontroli bezpieczeństwa.

Czy wiesz, że…?

Niektóre budżetowe linie lotnicze, jak Wizz Air czy easyJet i Ryanair, pobierają dodatkową opłatę za dokonanie odprawy na lotnisku? Możesz zaoszczędzić, jeśli zrobisz to online. Najczęściej na co najmniej 2-3 godziny przed wylotem, a częściej nawet na kilkanaście dni przed nim, możesz odprawić się w sieci.

Jak odprawić się przez internet? Musisz wykonać kilka kroków:

  • Wejdź na stronę internetową przewoźnika (linii lotniczej).
  • Odszukaj zakładkę odprawa online lub online check-in.
  • Wpisz do elektronicznego formularza numer rezerwacji lub numer biletu lotniczego oraz dane osobowe odprawianego pasażera – imię i nazwisko.
  • Potwierdź identyfikację i wybierz miejsce na pokładzie samolotu (usługa ta zwykle jest dodatkowo płatna).
  • Potwierdź odprawę i wybierz dogodny sposób otrzymania karty pokładowej – w formie elektronicznej, do wydrukowania, wiadomości SMS, w formie wiadomości mailowej lub pobrania dokumentu na telefon.

Co robić na lotnisku po odprawie online? Możesz od razu udać się do kontroli bezpieczeństwa, jeśli nie nadajesz bagażu rejestrowanego lub do stanowiska jego nadania.

Co z bagażem na lotnisku – bagaż rejestrowany i bagaż podręczny

Linie lotnicze wyróżniają z reguły dwa rodzaje bagażu:

  • Bagaż rejestrowany – walizka czy kilka walizek, które oddawane są przy odprawie biletowo-bagażowej do luku bagażowego.
  • Bagaż podręczny – zabierany przez podróżnego na pokład samolotu. Pamiętaj o tym, by sprawdzić dopuszczalne wymiary u danego przewoźnika. Uzależnione są od wewnętrznych ustaleń linii lotniczych. Bagaż podręczny umieszczasz albo pod fotelem, albo w schowku pod sufitem samolotu.

Czy wiesz, że…?

Coraz częściej linie lotnicze bez dodatkowych opłat pozwalają jedynie wnieść na pokład bagaż podręczny w formie niewielkiej torebki damskiej, plecaka lub torby na laptopa. Za dodatkowy w postaci walizki kabinowej lub rejestrowany trzeba już zapłacić. Wysokość opłaty zależy od poszczególnych przewoźników.

Po odbiorze karty pokładowej przychodzi czas na nadanie bagażu rejestrowanego. Robisz to przy tym samym stanowisku, przy którym się odprawiasz. Numer bagażu znajdzie się na Twojej karcie pokładowej.

Uwaga!

Podczas nadawania bagażu zostanie on zważony. Jeśli jest zbyt duży lub zbyt ciężki niż wytyczne linii lotniczych w tym zakresie, dodatkowo za niego zapłacisz – to opłata za nadbagaż, czyli za nadprogramowe kilogramy.

Po umieszczeniu na walizkach odpowiednich naklejek, otrzymasz potwierdzenie nadania bagażu rejestrowanego, który będzie przewożony w luku.

Ze sobą na pokład zabierasz jedynie tzw. przedmiot osobisty oraz bagaż podręczny, jeśli jest on w cenie biletu lub za niego osobno zapłaciłeś.

Ważne!

Musisz wiedzieć też, czego nie możesz przewozić podczas lotu. Udaj się do punktu informacyjnego na lotnisku, a najlepiej przeczytaj wcześniej na stronie przewoźnika obsługującego rejs, czego nie możesz zabrać. Co trzeba wyjąć z bagażu podręcznego przy odprawie? Do takich rzeczy zaliczyć należy ostre przedmioty, np. nóż czy metalowy pilniczek do paznokci, ale i pojemniki z płynami o pojemności większej niż 100 ml jeden.

Kontrola bezpieczeństwa na lotnisku – krok po kroku

Ważnym punktem odprawy na lotnisku jest kontrola bezpieczeństwa, do której udajesz się po odprawie biletowo-bagażowej (chyba że odprawiałeś się online i masz już kartę pokładową). To etap, którego nie sposób pominąć. Obejmuje on kontrolę dokumentu tożsamości, karty pokładowej, a także prześwietlenie bagażu podręcznego i samego podróżnego.

Kiedy już nadałeś bagaż, udaj się do stanowiska kontroli bezpieczeństwa. Weź ze sobą bagaż podręczny i rzeczy osobiste. Połóż bagaż tego rodzaju na specjalnej taśmie, w plastikowym pojemniku. Zostanie on prześwietlony. Musisz wyjąć do pojemnika wszystkie metalowe przedmioty, które masz przy sobie lub na sobie, a także telefon komórkowy, aparat fotograficzny, laptop, netbook czy tablet oraz płynne produkty, które powinny znaleźć się w osobnej, zamykanej na zamek torbie.

Przejdź przez skanującą bramkę wykrywającą obecność metalu. Jeśli wyda ona dźwięk ostrzegawczy, zostaniesz poddany kontroli osobistej (manualnej) przez funkcjonariusza straży granicznej. Odprawa przed lotem może wymagać, żebyś zdjął okrycie wierzchnie, a nawet buty.

Odbierz wszystkie swoje rzeczy z pojemników po prześwietleniu, spakuj je i udaj się do strefy bezcłowej, gdzie będziesz czekać na swój lot.

Czym jest kontrola dokumentów? Odprawa przed lotem

Po otwarciu bramki odlotów (gate) udajesz się w wyznaczone miejsce i okazujesz swój dokument tożsamości oraz kartę pokładową. Etap ten określany jest mianem kontroli dokumentów, czy boarding. Następnie pasażerowie udają się do samolotu przez rękaw lub autobusem przez płytę lotniska.

Pamiętaj, że formalności na lotnisku mogą zająć sporo czasu, dlatego staw się w porcie lotniczym z odpowiednio dużym wyprzedzeniem. Obecnie to około 2 godziny przed wylotem, ale w czasie pandemii COVID-19 były to nawet 3 godziny.

Na wypadek opóźnienia lotu dobrym pomysłem jest posiadanie polisy dla podróżnych. Możesz wykupić w UNIQA odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, w tym obejmujące bagaż.

Już od Już od 4,62 zł/dzień
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Dyrektor Działu Ubezpieczeń Turystycznych w UNIQA TU S.A.

Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od ponad 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych. Od 2009 w AXA TUiR S.A. na stanowisku Menedżera odpowiedzialnego za produkt i ocenę ryzyka. Obecnie Dyrektor Działu Ubezpieczeń Turystycznych UNIQA TU S.A. i odpowiada za sprzedaż, tworzenie produkt, ocenę ryzyka, rozwój sieci sprzedaży, relację z Polską Izbą Turystyki, uczestniczy również w komisji PIU dotyczącej ubezpieczeń turystycznych i gwarancji turystycznych. Bierze czynny udział w szkoleniach dla sieci agentów, Biur Podroży, spotkaniach branżowych, publikuje w prasie branżowej.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Jakie wybrać ubezpieczenie turystyczne do Japonii?

Podróż do Japonii to jedyne w swoim rodzaju przeżycie i moc niezapomnianych wrażeń. Odmienna kultura, fantastyczna kuchnia, bajeczne krajobrazy i liczne udogodnienia dla turystów – to tylko niektóre powody, dla których warto odwiedzić Kraj Kwitnącej Wiśni. Nie powinno się przy tym zapomnieć o zakupie odpowiedniego ubezpieczenia, które zapewni ochronę w wielu sytuacjach.

Czytaj dalej

Ubezpieczenie turystyczne do Włoch – jakie wybrać?

Wyborna kuchnia, imponujące zabytki, bajeczne krajobrazy i piękna pogoda – powodów, dla których warto zdecydować się na urlop we Włoszech, jest naprawdę sporo. To jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych na świecie. Pamiętaj, aby na wyjazd kupić ubezpieczenie, dzięki któremu będziesz podróżować ze spokojną głową.

Czytaj dalej

Jak wygląda odprawa na lotnisku? Ile trwa odprawa przed odlotem?

Pierwsza podróż samolotem może być stresująca, ale właściwe przygotowanie do niej i zdobycie wszystkich informacji dotyczących tego, jak wygląda odprawa biletowo-bagażowa czy kontrola bezpieczeństwa przed odlotem pozwoli Ci poczuć się pewniej. Sprawdź razem z nami, jak zachować się na lotnisku i dlaczego trzeba stawić się w odpowiednim porcie lotniczym zwykle na dwie godziny przed planowaną godziną wylotu. Czy naprawdę odprawa trwa aż tak długo?

Czytaj dalej

Jak przygotować się do wyjazdu do USA? Czy potrzebna jest wiza? Co zmieniło się po przystąpieniu Polski do programu ruchu bezwizowego?

Przy wyjazdach zagranicznych konieczne jest posiadanie dokumentów tożsamości pozwalających na przekroczenie granicy - w przypadku wycieczki do Stanów Zjednoczonych jest nim paszport. Do niedawna jeszcze wymagane było, by każdy Polak wyjeżdżający do USA miał ważną wizę. Czy nadal obowiązują? Sprawdź, jakich formalności musisz dopełnić, by legalnie podróżować do USA. Jakie przepisy celne obowiązują?

Czytaj dalej
kobieta pakuje walizkę na podróż samolotem

Jak spakować się do samolotu? W jaki sposób spakować bagaż rejestrowany i bagaż podręczny?

W ramach przygotowania do wakacji, na które wybierasz się samolotem, musisz się spakować. Dla wielu turystów jest to najmniej lubiany etap organizacji wczasów. Jednak nie sposób go uniknąć. Jeśli będziesz wiedzieć, jak spakować walizkę na lot samolotem, możesz to zrobić szybko i uniknąć problemów w porcie lotniczym. Zobacz, jak to wykonać i spakować bagaż podręczny czy rejestrowany.

Czytaj dalej

Odszkodowanie za opóźniony lot i odwołany lot - kiedy przysługuje pasażerowi zwrot, jak ubiegać się o rekompensatę?

Odwołany lot może skutecznie popsuć wakacje i zmienić plany. W takiej sytuacji klient linii lotniczych powinien pamiętać o przysługującym mu świadczeniu. Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jak uzyskać odszkodowanie za odwołany lot oraz kiedy linie lotnicze mogą odmówić wypłacenia rekompensaty.

Odwołane loty są niestety często spotykanym zjawiskiem na całym świecie. AirHelp, czyli największa na świecie firma pomagająca pasażerom linii lotniczych w egzekwowaniu ich praw, wskazuje, że za…

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,62 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat