Karta pokładowa – czym jest? Jak przy odprawie działa mobilna karta pokładowa?
Pierwszy lot samolotem może być stresujący. Warto przed wylotem wiedzieć, jak zachować się na lotnisku i o czym koniecznie trzeba pamiętać. Kluczowa jest odprawa pasażera, dokonywana na podstawie przedstawionych dokumentów. Należy do nich karta pokładowa. Czym ona jest i jak ją uzyskać?
Odprawa biletowo-bagażowa i kontrola bezpieczeństwa na lotnisku
Każda osoba wylatująca w dowolnym kierunku musi przejść odprawę na lotnisku. Z uwagi na to, że często trwa ona dość długo i możliwe są kolejki przy stanowiskach odpraw, zaleca się obecność na lotnisku co najmniej na 2 godziny przed planowanym wylotem. To czas, w którym przejdziesz odprawy i kontrole.
Pierwszym krokiem na lotnisku jest odprawa biletowo-bagażowa. Na tablicy odlotów wyszukaj swój lot i sprawdź, na których stanowiskach możesz się odprawić. Zostaniesz poproszony o okazanie dokumentu podróży – dowodu osobistego lub paszportu w przypadku lotu czarterowego, organizowanego z biurem podróży, lub biletu czy karty pokładowej, jeśli lecisz lotem rejsowym.
Przy stanowisku odprawy biletowo-bagażowej możesz odprawić się, jeśli masz bagaż rejestrowy i nadajesz go do luku bagażowego. W przypadku gdy lecisz tanimi liniami i odprawiłeś się online, a przy tym nie nadajesz bagażu do luku, możesz od razu iść do kontroli bezpieczeństwa z mobilną kartą pokładową w smartfonie lub z kartą, którą wcześniej wydrukowałeś. Taka karta zostanie Ci wydana również przy odprawie, jeśli lecisz czarterem lub wcześniej nie odprawiłeś się samodzielnie. Pamiętaj o tym, by spakować się w odpowiedni sposób do bagażu podręcznego – nie wszystko możesz w nim ze sobą zabrać. Zobacz, jak spakować walizkę do samolotu.
Czym jest karta pokładowa?
Wspominana już karta pokładowa to w pewnym sensie Twój bilet lotniczy. Uzyskasz ją po odprawie online dokonywanej samodzielnie, przez komputer lub aplikację mobilną danych linii lotniczych. Kartę pokładową otrzymasz także podczas odprawy przed lotem na lotnisku, ale może to być dodatkowo płatne.
Na karcie pokładowej znajdują się takie istotne dane jak:
- trasa lotu – z oznaczeniem lotniska wylotowego i docelowego,
- godzina odlotu,
- numer lotu,
- imię i nazwisko pasażera,
- numer miejsca w samolocie,
- numer gate – bramki wylotu, przez którą przechodzisz przed samym odlotem.
Niestety, ale zdarza się, że godzina odlotu podana na karcie pokładowej jest z różnych powodów przekraczana przez linie lotnicze. Możesz wykupić ubezpieczenie w UNIQA i zapewnić sobie w przypadku opóźnienia samolotu odszkodowanie. Wystarczy, że wybierzesz ubezpieczenie turystyczne obowiązujące w Europie i na świecie. Obejmuje zakresem ochrony cały zadeklarowany czas podróży i pobytu na wczasach. Nie jest to więc jedynie ubezpieczenie na przelot samolotem.
Mobilna karta pokładowa w smartfonie – czy jest honorowana?
Karta pokładowa nie musi mieć postaci papierowej, dlatego nie trzeba jej drukować, jeśli masz ją w wersji mobilnej. Mobilna karta pokładowa powinna mieć kod QR, który skanujesz przy kontroli bezpieczeństwa i przy bramce wylotowej. Wystarczy, że masz kartę pokładową mobilną w smartfonie lub na tablecie, aby była ona honorowana.
Tylko w przypadku niektórych linii lotniczych czy lotnisk może pojawić się konieczność okazania papierowej karty pokładowej. Jeśli nie masz pewności, czy lotnisko, na które się udajesz, akceptuje je w wersji cyfrowej, lepiej wcześniej pobierz kartę i wydrukuj ją.
Wejście na pokład samolotu
Kiedy przechodzisz przez ostatnią bramkę wylotową, prowadzącą do rękawa samolotu lub do drzwi, skąd autobus lotniskowy dowiezie Cię do samolotu, musisz okazać swoja kartę pokładową i dokument tożsamości. Karta uprawnia do wejścia na pokład.