UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Karta pokładowa – czym jest? Jak przy odprawie działa mobilna karta pokładowa?

Pierwszy lot samolotem może być stresujący. Warto przed wylotem wiedzieć, jak zachować się na lotnisku i o czym koniecznie trzeba pamiętać. Kluczowa jest odprawa pasażera, dokonywana na podstawie przedstawionych dokumentów. Należy do nich karta pokładowa. Czym ona jest i jak ją uzyskać?

Odprawa biletowo-bagażowa i kontrola bezpieczeństwa na lotnisku

Każda osoba wylatująca w dowolnym kierunku musi przejść odprawę na lotnisku. Z uwagi na to, że często trwa ona dość długo i możliwe są kolejki przy stanowiskach odpraw, zaleca się obecność na lotnisku co najmniej na 2 godziny przed planowanym wylotem. To czas, w którym przejdziesz odprawy i kontrole.

Pierwszym krokiem na lotnisku jest odprawa biletowo-bagażowa. Na tablicy odlotów wyszukaj swój lot i sprawdź, na których stanowiskach możesz się odprawić. Zostaniesz poproszony o okazanie dokumentu podróży – dowodu osobistego lub paszportu w przypadku lotu czarterowego, organizowanego z biurem podróży, lub biletu czy karty pokładowej, jeśli lecisz lotem rejsowym.

Przy stanowisku odprawy biletowo-bagażowej możesz odprawić się, jeśli masz bagaż rejestrowy i nadajesz go do luku bagażowego. W przypadku gdy lecisz tanimi liniami i odprawiłeś się online, a przy tym nie nadajesz bagażu do luku, możesz od razu iść do kontroli bezpieczeństwa z mobilną kartą pokładową w smartfonie lub z kartą, którą wcześniej wydrukowałeś. Taka karta zostanie Ci wydana również przy odprawie, jeśli lecisz czarterem lub wcześniej nie odprawiłeś się samodzielnie. Pamiętaj o tym, by spakować się w odpowiedni sposób do bagażu podręcznego – nie wszystko możesz w nim ze sobą zabrać. Zobacz, jak spakować walizkę do samolotu.

Czym jest karta pokładowa?

Wspominana już karta pokładowa to w pewnym sensie Twój bilet lotniczy. Uzyskasz ją po odprawie online dokonywanej samodzielnie, przez komputer lub aplikację mobilną danych linii lotniczych. Kartę pokładową otrzymasz także podczas odprawy przed lotem na lotnisku, ale może to być dodatkowo płatne.
Na karcie pokładowej znajdują się takie istotne dane jak:

  • trasa lotu – z oznaczeniem lotniska wylotowego i docelowego,
  • godzina odlotu,
  • numer lotu,
  • imię i nazwisko pasażera,
  • numer miejsca w samolocie,
  • numer gate – bramki wylotu, przez którą przechodzisz przed samym odlotem.

Niestety, ale zdarza się, że godzina odlotu podana na karcie pokładowej jest z różnych powodów przekraczana przez linie lotnicze. Możesz wykupić ubezpieczenie w UNIQA i zapewnić sobie w przypadku opóźnienia samolotu odszkodowanie. Wystarczy, że wybierzesz ubezpieczenie turystyczne obowiązujące w Europie i na świecie. Obejmuje zakresem ochrony cały zadeklarowany czas podróży i pobytu na wczasach. Nie jest to więc jedynie ubezpieczenie na przelot samolotem.

Mobilna karta pokładowa w smartfonie – czy jest honorowana?

Karta pokładowa nie musi mieć postaci papierowej, dlatego nie trzeba jej drukować, jeśli masz ją w wersji mobilnej. Mobilna karta pokładowa powinna mieć kod QR, który skanujesz przy kontroli bezpieczeństwa i przy bramce wylotowej. Wystarczy, że masz kartę pokładową mobilną w smartfonie lub na tablecie, aby była ona honorowana.

Tylko w przypadku niektórych linii lotniczych czy lotnisk może pojawić się konieczność okazania papierowej karty pokładowej. Jeśli nie masz pewności, czy lotnisko, na które się udajesz, akceptuje je w wersji cyfrowej, lepiej wcześniej pobierz kartę i wydrukuj ją.

Wejście na pokład samolotu

Kiedy przechodzisz przez ostatnią bramkę wylotową, prowadzącą do rękawa samolotu lub do drzwi, skąd autobus lotniskowy dowiezie Cię do samolotu, musisz okazać swoja kartę pokładową i dokument tożsamości. Karta uprawnia do wejścia na pokład. 

Już od Już od 4,62 zł/dzień
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Dyrektor Działu Ubezpieczeń Turystycznych w UNIQA TU S.A.

Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od ponad 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych. Od 2009 w AXA TUiR S.A. na stanowisku Menedżera odpowiedzialnego za produkt i ocenę ryzyka. Obecnie Dyrektor Działu Ubezpieczeń Turystycznych UNIQA TU S.A. i odpowiada za sprzedaż, tworzenie produkt, ocenę ryzyka, rozwój sieci sprzedaży, relację z Polską Izbą Turystyki, uczestniczy również w komisji PIU dotyczącej ubezpieczeń turystycznych i gwarancji turystycznych. Bierze czynny udział w szkoleniach dla sieci agentów, Biur Podroży, spotkaniach branżowych, publikuje w prasie branżowej.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Jak wygląda kontrola bezpieczeństwa na lotnisku? Jak sprawnie przejść odprawę i kontrolę osobistą?

Osoby, które po raz pierwszy wybierają się na wakacje samolotem, lecą w podróż biznesową, albo na weekend na przykład do jednej z europejskich stolic, poczują się nieco pewniej na lotnisku, jeśli będą wiedziały, jakie procedury będą tam realizowane. Zobacz, jak wygląda kontrola na lotnisku?

Czytaj dalej

Pierwszy lot samolotem – jak się do niego przygotować? Jak wygląda odprawa podczas podróży samolotem?

Ponad 50 mln pasażerów obsłużyły w 2023 roku polskie porty lotnicze. Latamy coraz więcej, ale nadal nie brakuje osób, dla których podróż samolotem jeszcze przed nimi. Jak przygotować się na pierwszy lot? Jakie kroki przedsięwziąć, by odbył się bez zakłóceń i by szczęśliwie dotrzeć do celu?

Czytaj dalej

Wyjazd do Wielkiej Brytanii po brexicie. Jakie towary możemy wziąć do samolotu podczas podróży do Wielkiej Brytanii?

Wiele osób podróżujących do Wielkiej Brytanii traktuje ją nadal jako część Unii Europejskiej, choć brexit, czyli wyjście tego kraju ze struktur unijnych, miał miejsce już w 2021 roku. Do końca 2020 roku trwał okres przejściowy. Od stycznia 2021 roku należy jednak posługiwać się aktualnie obowiązującymi, docelowymi przepisami. W związku z Porozumieniem z dnia 24 grudnia 2020 roku i decyzją o tymczasowym stosowaniu Umowy o handlu o współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii…

Czytaj dalej
kobieta pakuje walizkę na podróż samolotem

Jak spakować się do samolotu? W jaki sposób spakować bagaż rejestrowany i bagaż podręczny?

W ramach przygotowania do wakacji, na które wybierasz się samolotem, musisz się spakować. Dla wielu turystów jest to najmniej lubiany etap organizacji wczasów. Jednak nie sposób go uniknąć. Jeśli będziesz wiedzieć, jak spakować walizkę na lot samolotem, możesz to zrobić szybko i uniknąć problemów w porcie lotniczym. Zobacz, jak to wykonać i spakować bagaż podręczny czy rejestrowany.

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,62 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat