UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Najlepsze aplikacje w podróży - z jakimi apkami podróżniczymi warto podróżować? 10 najlepszych i przydatnych aplikacji dla podróżników

Obecnie podróżowanie jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Nie musisz już przemieszczać się z miejsca na miejsce z mapą w ręku czy też pytać napotkanych ludzi o drogę. Masz telefon, a w nim możesz zainstalować apki, które pomogą Ci w odnajdywaniu właściwej drogi wszędzie, gdziekolwiek się znajdziesz. Wbudowana nawigacja satelitarna ułatwia sprawę, ale nie jest to jedyna aplikacja, która przydaje się w trakcie podróży. Istnieje szereg innych, które przydają się już na etapie planowania wyjazdu. Przedstawiamy 10 przykładów takich aplikacji.

Najlepsze aplikacje w podróży

Aplikacje do rezerwacji biletów lotniczych - najlepsze aplikacje w podróży lotniczej i tanie loty

Połączenia lotnicze możesz rezerwować w serwisach przewoźników i apkach poszczególnych linii lotniczych, ale też skorzystać z aplikacji pośredników, np. Kayak. Wyszukasz dzięki niej połączenia lotnicze, ze wskazaniem np. na tanie loty z danego miasta. Służy ona również do rezerwacji hoteli czy wynajmowania aut.

Istnieje wiele innych alternatyw, jak eSky.pl, SkyScanner czy Kiwi. We wszystkich aplikacjach tego rodzaju można rezerwować bilety lotnicze, sprawdzać ceny i nie tylko. Przydać się może również wyszukiwarka lotów z przesiadkami, która pozwala czasem na obniżenie kosztów dojazdów do wybranych miejsc.

Aplikacje podróżnicze do rezerwacji noclegu – Airbnb czy Booking.com przy planowaniu podróży

Jedną z najczęściej wykorzystywanych przez podróżników aplikacji jest Airbnb. Umożliwia ona rezerwację mieszkań, pokoi, apartamentów, pensjonatów czy hoteli. Jej zaletą jest to, że istnieje w niej wiele miejsc do wynajęcia w każdej lokalizacji.

Nieco inny charakter ma aplikacja Booking.com. Ona również wykorzystywana jest do rezerwowania miejsc noclegowych, ale głównie w hotelach, choć i gospodarze prywatni, wynajmujący np. krótkoterminowo pokoje, dodają do niej swoje ogłoszenia. W aplikacji Booking.com znajdują się hotele na każdą kieszeń wraz z opiniami klientów.

Dużo szersze zastosowanie ma apka TripAdvisor, w której poza hotelem czy innym miejscem na nocleg można zarezerwować również lot, bilety autobusowe lub kolejowe czy kupić bilety na wybrane atrakcje. To także narzędzie często wykorzystywane przez podróżników do sprawdzania i rezerwacji restauracji. Od razu dowiadujesz się, czy warto wybrać dany lokal gastronomiczny, czy może lepiej omijać go szerokim łukiem, a wszystko dzięki tysiącom komentarzy, zdjęć z restauracji i barów. Aplikacja TripAdvisor ma wiele różnych, interesujących funkcji, prezentuje rzetelne recenzje oraz opinie o danym miejscu. Tworzona jest przez podróżników i dla podróżników.

Google Maps – nawigacja i mapy w telefonie

Wspominaliśmy już o tym, że absolutnym must have wśród aplikacji podróżniczych jest Google Maps. Bez konieczności kupowania i posiadania ze sobą mapy czy planu miasta można szybko się zlokalizować i wyznaczyć najlepszą drogę dotarcia do celu – samochodem, środkami komunikacji publicznej, pieszo czy np. na rowerze. W aplikacji tej bez trudu wyznacza się trasę z miejsca A do B, a nawet dodaje przystanki. Google Maps podaje zawsze najlepszą czy najszybszą trasę, która jest modyfikowana na podstawie docierających informacji np. o ruchu miejskim. Obsługa aplikacji jest intuicyjna i każdy sobie z nią poradzi.

Bliźniaczo podobną jest też Maps.me, która sprawdza się znakomicie np. w Korei Południowej. Google Maps działa również offline, ponieważ można korzystać ze zrzutów fragmentów map.

Aplikacje finansowe – Revolut i waluta docelowa przestaje mieć znaczenie

Podróżowanie wiąże się z ponoszeniem kosztów, ale niekoniecznie musisz płacić za przewalutowanie transakcji realizowanych z wykorzystaniem kart płatniczych. Możesz skorzystać z aplikacji finansowej, a właściwie z aplikacji płatniczej, jaką jest Revolut. Niezależnie, jaką walutą posługują się mieszkańcy danego kraju, to jeśli tylko możesz zapłacić bezgotówkowo, zrobisz to bez kosztów przewalutowania. Warto mieć taką aplikację wszędzie tam, gdzie takie płatności są mocno rozpowszechnione.

Wystarczy, że pobierzesz na swój telefon aplikację mobilną Revolut, następnie założysz tam konto, a potem będziesz mógł już dokonywać płatności w czasie podróży bez konieczności wymiany gotówki w kantorach czy w bankach. Konto doładowujesz w złotówkach i w razie potrzeby wymieniasz pożądaną kwotę na inną walutę.

Revolut ma ten atut, że apka ta dostarcza użytkownikom bardzo dobre kursy walut, dlatego po prostu opłaca się wymieniać gotówkę w ten sposób. Ponadto karta Revoluta może być podpięta pod usługi płatnicze, jak Google Pay, co otwiera drogę do dokonywania bezdotykowych transakcji.

Warto mieć dokumenty w telefonie - apka mObywatel

Dla polskich obywateli ważną aplikacją turystyczną może być rządowa apka mObywatel, dzięki której w swoim smartfonie masz dokumenty potwierdzające Twoją tożsamość albo prawo jazdy. Warto pamiętać, że do prawidłowego działania wymaga ona wpisania indywidualnie wybranego kodu. Musisz też mieć dostępu do internetu. mObywatel niestety nie działa w trybie offline.

Usługi transportowe – przydatny Uber, Bolt i wynajem hulajnóg

Podczas pobytu w danym mieście czy kraju można przemieszczać się pomiędzy różnymi punktami pieszo, rowerem czy wynajętym autem albo środkami komunikacji miejskiej. Łatwiej i wygodniej jest jednak wezwać taksówkę. To z drugiej strony droga opcja. Alternatywą będzie aplikacja do wzywania kierowców na wskazane miejsce, taka jak Uber czy Bolt. Aplikacja Uber na telefonie z podpiętą kartą płatniczą pozwala na zamówienie transportu w dowolne miejsce, a przy tym zapłacisz za przejazd mniej dzięki często rozdawanym kodom rabatowym czy zniżkom. W Bolcie dostępne są przy tym różne środki transportu, w tym hulajnogi. Wystarczy zaznaczyć pożądaną opcję w aplikacji.

Komunikatory mobilne – WhatsApp

W wielu miejscach na świecie do porozumiewania się ze współtowarzyszami podróży czy lokalnymi przewodnikami i organizatorami wycieczek fakultatywnych posłuży Ci komunikator WhatsApp. Wystarczy dostęp do internetu i taka aplikacja, by móc uniknąć naliczania wysokich opłat za połączenia głosowe i wysyłanie wiadomości tekstowych, naliczanych przez operatorów telefonii komórkowej.

Wyszukiwanie połączeń komunikacyjnych

Kiedy musisz pojechać np. z Wenecji do Mediolanu, z Paryża do Nicei czy z innego miasta do innego celu, możesz zarezerwować wygodny przejazd autokarem czy koleją, a ułatwią Ci to specjalne aplikacje dla podróżników, np. Trainline. Znajdziesz tam rozkłady jazdy pociągów i autobusów. Aplikacja służy do dokonania pełnej rezerwacji, a jej obsługa nikomu nie powinna sprawić problemu.

Wynajem pojazdów na godziny – Panek

Jeśli nie taksówka, pociąg czy autobus, możesz wynająć samochód na godziny, do czego np. w Polsce służą aplikację Panek oraz Traficar. W obu istnieje możliwość wynajęcia nawet na cały dzień albo np. na godzinę i pozostawienia go w wyznaczonych do tego miejscach w danym mieście.

Tłumacz Google

Na koniec wspomnieć trzeba o innej bardzo przydatnej aplikacji, która przydaje się w podróżach zagranicznych, zwłaszcza dla osób, które nie znają języka obcego. Choć angielski jest powszechnie znany przez przedstawicieli przynajmniej młodego pokolenia i wykorzystywany na całym świecie, to są jeszcze regiony, w których trudno się dogadać. Na przykład z takim problemem można spotkać się w Kalabrii we Włoszech, zwłaszcza poza największymi miastami.

Wówczas jak najbardziej przydaje się wsparcie w postaci aplikacji tłumaczącej zasłyszane czy zobaczone informacje w formie pisemnej. Wystarczy Ci Google Translate. To aplikacja, która pozwala szybko znaleźć odpowiednie słowa w języku obcym, przetłumaczyć całe zdania, a dzięki funkcji kamery w aplikacji można tłumaczyć np. menu w restauracjach z dowolnego języka na polski. Nie ma już problemu, jeśli na znakach informacyjnych w miejscach turystycznych nie ma informacji po polsku czy po angielsku. Wystarczy Google Translate, aby problem ten przestał istnieć. Trzeba zaznaczyć odpowiedni język, z jakiego chcesz tłumaczyć, i język docelowy. Dzięki aplikacji dla podróżujących tłumaczącej teksty i mowę można poczuć się pewniej nawet za granicą. 

Już od Już od 4,62 zł/dzień
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Dyrektor Działu Ubezpieczeń Turystycznych w UNIQA TU S.A.

Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od ponad 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych. Od 2009 w AXA TUiR S.A. na stanowisku Menedżera odpowiedzialnego za produkt i ocenę ryzyka. Obecnie Dyrektor Działu Ubezpieczeń Turystycznych UNIQA TU S.A. i odpowiada za sprzedaż, tworzenie produkt, ocenę ryzyka, rozwój sieci sprzedaży, relację z Polską Izbą Turystyki, uczestniczy również w komisji PIU dotyczącej ubezpieczeń turystycznych i gwarancji turystycznych. Bierze czynny udział w szkoleniach dla sieci agentów, Biur Podroży, spotkaniach branżowych, publikuje w prasie branżowej.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Ubezpieczenie bagażu podróżnego – ile kosztuje polisa, dlaczego warto ją mieć? Jaką ochronę wykupić dla bagażu zabieranego na urlop?

Zniszczony, zagubiony lub skradziony bagaż lotniczy potrafi zepsuć wymarzoną podróż i przysporzyć turystom sporo stresu. Nieprzyjemną sytuacją są również opóźnienia w transporcie. Chcąc uniknąć tego typu problemów i ochronić swój ekwipunek przed zagubieniem lub uszkodzeniem, warto przed wyjazdem wykupić dobre ubezpieczenie bagażu. Na czym to dokładnie polega? Jaka jest standardowa cena ubezpieczenia bagażu?

Czytaj dalej

Opłata klimatyczna — czym jest opłata klimatyczna i ile wynosi jej stawka?

Niezależnie od tego, czy wyjeżdżasz w góry, na Mazury czy nad morze, jedziesz do pięknego uzdrowiska w Polsce i za granicą, możesz spotkać się przy meldowaniu w hotelu lub pensjonacie z koniecznością uiszczenia opłaty klimatycznej. Czym ona jest i kto musi ją zapłacić? Czy obowiązują zwolnienia od opłaty klimatycznej?

Czytaj dalej

Jak samodzielnie zaplanować podróż?

Obecnie samodzielne planowanie podróży jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba pamiętać o paru istotnych sprawach. Jak zatem sprawnie zaplanować podróż, aby przyjemnie spędzić urlop i uniknąć przykrych niespodzianek? Oto garść porad i wskazówek, które mogą okazać się przydatne.

Czytaj dalej
para na wakacjach

Podróż dookoła świata – ile kosztuje, jakie ubezpieczenie wybrać?

Lubisz przygody i chcesz zwiedzać nawet najbardziej odległe zakątki naszego globu? Wycieczka dookoła świata jest fascynująca, ale wymaga specjalnych przygotowań. Ile czasu zarezerwować na taką wyprawę? Czy lepiej skorzystać z oferty touroperatora, czy może zorganizować wyjazd na własną rękę? Jakie ubezpieczenie wybrać, by jak najlepiej zabezpieczyć siebie i swój majątek podczas podróży? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym poradniku.

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,62 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat