UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Pierwszy lot samolotem – jak się do niego przygotować? Jak wygląda odprawa podczas podróży samolotem?

Ponad 50 mln pasażerów obsłużyły w 2023 roku polskie porty lotnicze. Latamy coraz więcej, ale nadal nie brakuje osób, dla których podróż samolotem jeszcze przed nimi. Jak przygotować się na pierwszy lot? Jakie kroki przedsięwziąć, by odbył się bez zakłóceń i by szczęśliwie dotrzeć do celu?

Pierwszy lot samolotem

Pierwszy lot samolotem – o czym pamiętać?

Strach przed lataniem towarzyszy zarówno tym osobom, które już leciały, jak i tym, które dopiero wejdą na pokład samolotu po raz pierwszy. Jednak zdarza się, że pierwsze doświadczenia z tą formą transportu powodują, że przestajemy się bać. Obawa towarzyszy temu, co nieznane. Dlatego im więcej będziesz wiedzieć o lataniu, tym mniejszy strach będziesz odczuwać.

Lot samolotem potraktuj tak, jak podróżowanie każdym innym środkiem transportu – autokarem, pociągiem czy samochodem.

Po pierwsze – wybierz kierunek, w którym chcesz lecieć, i kup bilety lotnicze. Do wyboru masz właściwie dwa ich typy – bilety na lot czarterowy albo na loty rejsowe, organizowane przez poszczególne linie.

Pierwsza podróż samolotem - rejsowe czy czarterowe linie lotnicze?

Loty czarterowe są organizowane przez touroperatorów, którzy wynajmują samolot od linii lotniczych (czarterują go), by zapewnić swoim turystom przelot do miejsca, w którym znajduje się hotel i świadczone będą wszystkie inne usługi turystyczne. Biura podróży niekiedy sprzedają bilety na loty czarterowe, jeśli na kilka dni przed wylotem okazuje się, że samolot nie będzie pełny. Dzięki temu minimalizują ponoszone przez siebie koszty, a Ty po prostu możesz skorzystać z oferty na bardzo atrakcyjnych warunkach. Takich okazji na tanie bilety lotnicze szukaj na stronach biur podróży, np. r.pl dla Rainbow czy itaka.pl dla biura Itaka.

Prócz tego zawsze możesz kupić bilety na loty rejsowe. To regularne połączenia lotnicze, dzięki którym da się zorganizować choćby podróż dookoła świata samolotem. Z pewnością w takim wypadku będzie to wycieczka z wieloma przesiadkami. Pamiętaj, że jadąc z przesiadką "na jednym bilecie", masz właściwie gwarancję kontynuowania lotu, nawet jeśli na pierwszym czy kolejnym odcinku wystąpią opóźnienia. Gwarantują to linie lotnicze, od których kupujesz bilet. Inaczej jest, jeśli masz do czynienia z przesiadką na własne ryzyko, a na dodatek czasu jest mało. W takim przypadku warto mieć ubezpieczenie obejmujące opóźnienie lotu czy ryzyko jego odwołania. Mamy je w swojej ofercie.

Loty rejsowe organizowane są przez różne linie lotnicze, w tym te najtańsze, jak Ryanair czy Wizz Air. Gwarantują one podstawowy zakres usług w ramach ceny biletu. Droższe linie zapewniają w cenie np. bagaż podręczny czy przekąski i napoje na pokładzie. Zwróć uwagę na zakres usług, z jakich będziesz mógł korzystać, już podczas kupowania biletów. Regularne linie w przeciwieństwie do czarterowych mogą zaoferować loty m.in. w klasie ekonomicznej, biznesowej czy prestiżowej pierwszej klasie.

Pierwszy raz na lotnisku – jak wyglądają odprawy?

Kiedy już masz kupione bilety, to najczęściej na 2 godziny przed planowaną godziną odlotu samolotu powinieneś stawić się przy stanowisku odprawy biletowo-bagażowej. Obecnie w przypadku biletów na trasach rejsowych nie trzeba podchodzić do takiej odprawy, jeśli nie masz bagażu rejestrowanego, nadawanego do luku bagażowego, a jedynie bagaż podręczny. Bilet z kolei może mieć postać kodu QR na ekranie smartfona, by bramki przy odprawie bezpieczeństwa otworzyły się przed Tobą i żebyś mógł rozpocząć procedurę formalną odprawy. Kod QR wraz z elektroniczną kartą pokładową są podstawą do tego, byś mógł odbyć lot samolotem. Odprawa jest koniecznością.

Jeśli jednak masz bagaż rejestrowany lub lecisz na wycieczkę z biurem podróży lotem czarterowym, to udaj się po przybyciu na lotnisko do stanowiska odprawy biletowo-bagażowej w odpowiednim terminalu. Sprawdzisz takie informacje na tablicy odlotów (departures). Na elektronicznej tablicy odczytasz:

  • numer lotu,
  • numer terminalu,
  • planowany czas odlotu,
  • nazwę linii lotniczej,
  • docelowe lotnisko,
  • numer stanowiska do odprawy.

Udajesz się do stanowiska odprawy i pokazujesz dokument podróży – może być to paszport lub dowód osobisty, jeśli lecisz np. do jednego z krajów Unii Europejskiej lub krajów strefy Schengen. Jeśli masz w ręce bilet lotniczy, także on będzie podstawą nadania bagażu rejestrowanego.

Pracownik lotniska sprawdzi Twoje dane personalne i skontroluje, czy jesteś na liście pasażerów. Poprosi Cię o położenie bagażu na taśmę, zważy walizkę i naklei na nią nalepkę, dzięki której trafi on do odpowiedniego samolotu, a później na taśmę bagażową w docelowym porcie lotniczym. Otrzymasz kartę pokładową i będziesz mógł udać się na odprawę bezpieczeństwa.

Taka odprawa jest konieczna na wszystkich lotniskach cywilnych, dla wszystkich pasażerów bez wyjątku. Polega na tym, że pracownik lotniska skanuje Twoją kartę pokładową i kieruje do kontroli bezpieczeństwa. Musisz położyć w specjalnych pojemnikach swój bagaż podręczny czy przedmioty osobiste, wyjąć z kieszeni metalowe rzeczy i elektroniczne urządzenia. Do osobnej, zapinanej torebki foliowej wkładasz płyny przewożone w bagażu podręcznym, ale nie mogą one mieć jednorazowo więcej niż 100 ml pojemności. W bagażu tym nie możesz mieć żadnych niebezpiecznych przedmiotów i niedozwolonych substancji.

Bagaż zostanie prześwietlony, a Ty przejdziesz przez bramki bezpieczeństwa wykrywające metalowe przedmioty. Może się zdarzyć, że zostaniesz przy tym poddany kontroli osobistej dokonywanej przez funkcjonariusza służby celnej, jeśli zajdzie taka konieczność. Następnie po przejściu kontroli bezpieczeństwa poczekasz w strefie bezcłowej na moment, aż bramki odprawy zostaną otwarte – tzw. gate. Na tablicy odlotów znajdziesz, które będą to bramki. Po sprawdzeniu karty pokładowej i paszportu lub dowodu osobistego zostaniesz przepuszczony do samolotu. Do maszyny dojdziesz specjalnym rękawem lub zostaniesz dowieziony autobusem lotniskowym. Pozostaje znaleźć swoje miejsce, usiąść i poczekać na wylot.

Jak spakować się na podróż samolotem – bagaż podręczny, przedmiot osobisty i bagaż rejestrowany

Pamiętaj o przygotowaniu wszystkich rzeczy na wyjazd. Jak spakować walizkę do samolotu, która pojedzie z Tobą w kabinie? To bagaż podręczny, który nie może zawierać żadnych substancji niedozwolonych czy przedmiotów niebezpiecznych. Najlepiej doczytaj w regulaminie lotniska lub linii lotniczych, co może się znaleźć w takiej walizce, a czego absolutnie nie powinno w niej być.

Uwaga! Przedmiot osobisty, jak plecak czy damska torebka, podobnie jak bagaż podręczny, tzw. walizka kabinowa, muszą mieć odpowiednie wymiary i wagę. Restrykcyjne zasady obowiązują przy tym, jeśli lecisz tanią linią lotniczą. Za nadbagaż niestety będziesz musiał zapłacić.

Jeśli chodzi o bagaż rejestrowany, również obowiązują limity wagi i wielkości walizek, jakie mogą lecieć z Tobą samolotem. Zwykle to 20-25 kg, a dla bagażu podręcznego 8-10 kg.

Na lotnisku bezwzględnie stosuj się do poleceń wydawanych przez pracowników obsługi. Korzystaj z informacji dla pasażerów i wykonuj instrukcje wydawane przez strażników granicznych.

Już od Już od 4,62 zł/dzień
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Dyrektor Działu Ubezpieczeń Turystycznych w UNIQA TU S.A.

Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od ponad 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych. Od 2009 w AXA TUiR S.A. na stanowisku Menedżera odpowiedzialnego za produkt i ocenę ryzyka. Obecnie Dyrektor Działu Ubezpieczeń Turystycznych UNIQA TU S.A. i odpowiada za sprzedaż, tworzenie produkt, ocenę ryzyka, rozwój sieci sprzedaży, relację z Polską Izbą Turystyki, uczestniczy również w komisji PIU dotyczącej ubezpieczeń turystycznych i gwarancji turystycznych. Bierze czynny udział w szkoleniach dla sieci agentów, Biur Podroży, spotkaniach branżowych, publikuje w prasie branżowej.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Strach przed lataniem (awiofobia) – jak radzić sobie z lękiem przed lataniem samolotem?

Nawet co drugi z nas według badań przeprowadzonych przez Instytut Badania Opinii Publicznej odczuwa niepokój podczas lotu samolotem, a około 30 proc. czuje rzeczywisty lęk przed korzystaniem z takiego środka transportu. Dane pokazują więc, że strach przed lataniem podziela wielu z nas. Jak go pokonać? Czy jest to możliwe?

Czytaj dalej

Karta pokładowa – czym jest? Jak przy odprawie działa mobilna karta pokładowa?

Pierwszy lot samolotem może być stresujący. Warto przed wylotem wiedzieć, jak zachować się na lotnisku i o czym koniecznie trzeba pamiętać. Kluczowa jest odprawa pasażera, dokonywana na podstawie przedstawionych dokumentów. Należy do nich karta pokładowa. Czym ona jest i jak ją uzyskać?

Czytaj dalej

Stany Zjednoczone USA – co warto wiedzieć o ubezpieczeniu turystycznym do USA

Wiele osób marzy o tym, by wyjechać za ocean, do Stanów Zjednoczonych – zobaczyć Florydę, Miami, Kalifornię albo Waszyngton czy Wielki Kanion. Marzeniem jest także przemierzenie wzdłuż i wszerz Stanów wynajętym samochodem. Wycieczki zorganizowane i wakacje w USA na własną rękę wymagają odpowiedniej organizacji. Trzeba załatwić kilka formalności. Czy wizy do USA są jeszcze wymagane dla Polaków? Sprawdź, jak wygląda kwestia ubezpieczenia turystycznego na wyjazd do tego kraju.

Czytaj dalej

Wyjazd do Wielkiej Brytanii po brexicie. Jakie towary możemy wziąć do samolotu podczas podróży do Wielkiej Brytanii?

Wiele osób podróżujących do Wielkiej Brytanii traktuje ją nadal jako część Unii Europejskiej, choć brexit, czyli wyjście tego kraju ze struktur unijnych, miał miejsce już w 2021 roku. Do końca 2020 roku trwał okres przejściowy. Od stycznia 2021 roku należy jednak posługiwać się aktualnie obowiązującymi, docelowymi przepisami. W związku z Porozumieniem z dnia 24 grudnia 2020 roku i decyzją o tymczasowym stosowaniu Umowy o handlu o współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii…

Czytaj dalej
kobieta pakuje walizkę na podróż samolotem

Jak spakować się do samolotu? W jaki sposób spakować bagaż rejestrowany i bagaż podręczny?

W ramach przygotowania do wakacji, na które wybierasz się samolotem, musisz się spakować. Dla wielu turystów jest to najmniej lubiany etap organizacji wczasów. Jednak nie sposób go uniknąć. Jeśli będziesz wiedzieć, jak spakować walizkę na lot samolotem, możesz to zrobić szybko i uniknąć problemów w porcie lotniczym. Zobacz, jak to wykonać i spakować bagaż podręczny czy rejestrowany.

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,62 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę