Informacja o ataku hakerskim na firmę EuroCert.

Sprawdź szczegóły.
UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Poznaj 5 najlepszych kierunków na wakacje samochodem – wakacje z dojazdem własnym w 2023 roku

Dane CBOS z 2022 roku pokazały, że Polacy często wybierają własny lub wynajęty samochód jako środek transportu na wakacje. Na początku ubiegłego roku ponad połowa, 56 proc. dorosłych Polaków, deklarowała, że chce wyjechać w celach wypoczynkowych lub turystycznych na co najmniej dwa dni, a w przeważającej liczbie przypadków – autem. Gdzie pojechać na wakacje własnym pojazdem? Jakie kierunki są najbardziej popularne i jak przygotować się do takiego wyjazdu?

5 najlepszych kierunków na wakacje samochodem

5 najlepszych kierunków na wakacje samochodem

Raport „Wyjazdy Wypoczynkowe Polaków w 2021 roku i plany na rok 2022” pokazał, że Polacy udają się często na wakacje – zarówno w kraju, jak i za granicę – własnym samochodem. Samolot jest bardziej komfortowym środkiem transportu, ale wczasy samolotowe zwykle są droższe. Badanie automarket.pl z 2022 roku to potwierdza. Aż 42,5 proc. respondentów deklarowało wówczas, że w wakacyjną podróż wyruszy swoim autem. Podkreślało przy tym, że ceni sobie dużą elastyczność, niezależność i mobilność, jaką daje podróż samochodem na wczasy z dojazdem własnym.

Jeśli wakacje spędzamy w kraju, to z reguły swoim samochodem jedziemy nad polskie morze, do takich kurortów jak Gdynia, Gdańsk i Sopot, Władysławowo, Łeba, Mielno czy Świnoujście lub Jastarnia albo Hel. Wielu Polaków wybiera wypoczynek w polskich górach, zwłaszcza w Beskidach, Bieszczadach czy w Tatrach. Jednak są i tacy, którzy wolą wypoczynek na żaglach, a do tego najlepiej nadają się Mazury.

W przypadku planowania wyjazdów zagranicznych na wakacje własnym samochodem na ogół są to takie kierunki jak:

  • Chorwacja,
  • Włochy,
  • Słowacja i Czechy,
  • Węgry – Balaton,
  • Bułgaria lub Albania.

Chorwacja na czele stawki wakacji samochodem

To bodajże najczęściej i najchętniej wybierane kierunki, wśród których Chorwacja zdecydowanie przoduje. Od lat zajmuje pierwsze miejsca wśród rankingów kierunków wakacyjnych Polaków, głównie z uwagi na stosunkowo niewielką odległość od Polski – około 1000 km, jeśli chodzi o wypoczynek np. w Splicie, ale można wybrać jeszcze bliższe kierunki wakacyjnych wojaży.

Czechy i Słowacja z dojazdem własnym

Do Czech i na Słowację jest na tyle blisko, że można tam dojechać samochodem nie tylko na tygodniowy urlop, ale nawet na szybką, weekendową wycieczkę. Morawski Kras, winnice na południu kraju, przepiękna Praga i Brno, słowackie zamki to tylko jedne z wielu atrakcji, jakie warto ująć w swoim planie przy organizacji wakacji w Czechach czy na Słowacji z dojazdem własnym.

Włochy i podróż autem na wakacje z dojazdem własnym

Spragnieni słońca i doskonałych warunków do wypoczywania polscy turyści mogą wybrać także Włochy. Bogactwo zabytków, piękne, piaszczyste plaże, a przy tym znakomite warunki do wypoczynku stwarza np. Bibione, położone w niewielkiej odległości od Wenecji, Werony czy Padwy. Dojechać tam można z Polski nawet w mniej niż 12 godzin.

Czy warto wybrać Węgry na urlop?

Samochodem na wakacje można także jechać na Węgry, np. nad jezioro Balaton. To wyjątkowo malowniczy region, pełen hoteli i pensjonatów. Samo jezioro jest stosunkowo płytkie daleko od brzegu, dlatego wypoczynek z dziećmi będzie bezpieczny. Podczas pobytu nad Balatonem można wsiąść w samochód i pojechać na zwiedzanie stolicy Węgier – Budapesztu.

Bułgaria czy Albania – co wybrać i gdzie wygodniej podróżować?

Dla tych, którzy nie boją się dalekich wyjazdów samochodem, polecany jest wybór Bułgarii czy Albanii. Podobna odległość dzieli od najważniejszych kurortów nadmorskich, jak Złote Piaski i Słoneczny Brzeg w Bułgarii czy Durres w Albanii od polskiej granicy w Cieszynie.

Podróżowanie samochodem na wakacje – jakie powinno być wyposażenie samochodu?

Nie tylko przy dalekich wyjazdach, jak do Bułgarii czy Albanii, ale nawet na krótkich, krajowych dystansach warto zadbać o dobre przygotowanie swojego auta. Obowiązkowe dla odpowiedzialnego kierowcy powinno być umówienie się z zaufanym mechanikiem na przegląd techniczny. Trzeba sprawdzić m.in. poziom oleju i pozostałych płynów eksploatacyjnych, sprawność hamulców czy też wycieraczek. W drodze trzeba mieć lewarek i zapasowe koło albo zestaw naprawczy, bo awaria ogumienia może zdarzyć się w praktyce wszędzie.

Na wyposażeniu samochodu musi być trójkąt ostrzegawczy, kamizelki odblaskowe czy też apteczka i gaśnica. Choć w wielu państwach wymogi dotyczące wyposażenia auta mogą być inne niż w Polsce, to kierowcy z naszego kraju muszą stosować się w pierwszej kolejności do wymogów krajowych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wziąć ze sobą chociażby apteczkę do samochodu, choć w Polsce nie ma takiego wymogu.

Ubezpieczenie na wakacje samochodem

Na wyjazdy zagraniczne samochodem warto jest się także ubezpieczyć. Obowiązkowe jest ubezpieczenie OC czy Zielona Karta, jeśli wybierasz się do krajów, gdzie nie wystarczy polska polisa OC. Prócz tego możesz zapewnić sobie większy komfort wyjazdu, jeśli wykupisz dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne – AC, NNW czy assistance, dla zagwarantowania sobie i pasażerom pomocy, jeśli zajdzie taka konieczność. Na miejscu zaś przyda się ubezpieczenie turystyczne, które kupisz w naszym towarzystwie.

Już od Już od 4,62 zł/dzień
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Dyrektor Działu Ubezpieczeń Turystycznych w UNIQA TU S.A.

Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od ponad 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych. Od 2009 w AXA TUiR S.A. na stanowisku Menedżera odpowiedzialnego za produkt i ocenę ryzyka. Obecnie Dyrektor Działu Ubezpieczeń Turystycznych UNIQA TU S.A. i odpowiada za sprzedaż, tworzenie produkt, ocenę ryzyka, rozwój sieci sprzedaży, relację z Polską Izbą Turystyki, uczestniczy również w komisji PIU dotyczącej ubezpieczeń turystycznych i gwarancji turystycznych. Bierze czynny udział w szkoleniach dla sieci agentów, Biur Podroży, spotkaniach branżowych, publikuje w prasie branżowej.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Choroba w trakcie urlopu wypoczynkowego pracownika - czy choroba na urlopie przerywa go? Czy wymagane jest zwolnienie lekarskie?

Podstawowym uprawnieniem wynikającym z Kodeksu pracy jest prawo do nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Jego celem jest odpoczynek i regeneracja sił pracownika. To, w jaki sposób spędzasz swój urlop od pracy, zależy tylko od Ciebie. Równie dobrze możesz wyjechać za miasto, na wakacje za granicę, ale i remontować mieszkanie. Co stanie się, jeśli zachorujesz w czasie urlopu wypoczynkowego? Jak to wygląda z punktu widzenia Kodeksu pracy? Czy choroba przerywa urlop wypoczynkowy? Jak chronić się…

Czytaj dalej

Planujesz podróż samochodem po Europie? Pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym na wakacje autem!

Wyjazd na urlop własnym samochodem zapewnia niezależność i daje możliwość szybkiego przemieszczania się. Jeśli lubisz podróżować autem, być może dobrym pomysłem dla Ciebie będzie road trip po Starym Kontynencie, czyli po prostu wycieczka po Europie samochodem. Zanim jednak rozpoczniesz taką wyprawę, dowiedz się o czym pamiętać i co zabrać w podróż.

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,62 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat