Przewóz leków samolotem – jak je spakować? Czy można przewozić leki w bagażu podręcznym i rejestrowanym?
Choroby przewlekłe czy aktualny stan chorobowy wymuszają na Tobie przyjmowanie określonych leków? Nie musi to oznaczać, że musisz zrezygnować z planów wyjazdów zagranicznych samolotem. Jednak przed wakacjami zapoznaj się z zasadami przewozu leków.
Czym jest bagaż podręczny i rejestrowany do samolotu?
Zasadniczo definicja bagażu w samolocie obejmuje bagaż rejestrowany i bagaż podręczny, a oprócz tego tzw. przedmiot osobisty, którym zwykle jest torebka czy plecak. Kiedy spakujesz bagaże do samolotu, sprawdź, czy mają odpowiednie wymiary i wagę. Każda linia lotnicza może mieć nieco inne wytyczne w tym zakresie, zwłaszcza jeśli chodzi o pakowanie bagażu podręcznego.
Bagaż rejestrowany jest nadawany do luku bagażowego, przy stanowisku odprawy biletowo-bagażowej, gdzie jest ważony i obklejany tak, by dotarł do właściwego samolotu, a następnie na taśmę bagażową na lotnisku docelowym. W tanich liniach najczęściej trzeba za niego dodatkowo zapłacić.
Bagaż podręczny również bywa płatny, ale w droższych liniach rejsowych może być wliczony w cenę biletu lotniczego. To bagaż kabinowy, który zabierasz ze sobą na pokład samolotu i umieszczasz w schowku nad głową.
Torebkę lub plecak, czyli przedmiot osobisty, musisz mieć takiej wielkości, która pozwala na to, by umieścić go pod siedzeniem przed sobą.
Pojawić się może pytanie: w który bagażu zapakować swoje leki, zwłaszcza te, które przyjmujesz na choroby przewlekłe?
Czy można przewozić leki w samolocie? Czy można mieć leki przy sobie?
Jeśli podróżujesz samolotem, nie musisz martwić się o to, że nie będziesz mógł ze sobą zabrać leków na pokład samolotu. Dozwolone jest przewożenie zarówno ogólnodostępnych, jak i tych wydawanych na receptę. Jednak musisz mieć świadomość, że w niektórych krajach zabronione jest wwożenie leków przeciwbólowych czy na przeziębienie. Jeśli zdarzy Ci się zachorować na wyjeździe, nie musisz mieć leków ze sobą. Kupisz je na miejscu, a w przypadku gdy masz ubezpieczenie turystyczne na wyjazd zagraniczny, to możesz uzyskać za nie zwrot, w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia.
Czy karta EKUZ zapewnia darmowe leki?
Karta EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – najczęściej nie zapewnia darmowych leków. Daje ona prawo do korzystania z publicznej służby zdrowia na takich samych zasadach, jak obywatele danego europejskiego kraju. W całej Unii Europejskiej i w krajach EFTA EKUZ działa tak samo, ale to prywatne ubezpieczenie podróżne daje pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji czy właśnie leków za granicą.
Urządzając więc wyjazd zagraniczny zimą czy latem, pamiętaj o rozważeniu korzyści, jakie daje ubezpieczenie turystyczne w UNIQA. Dzięki temu zadośćuczynisz zasadom bezpiecznych ferii czy wakacji.
Czy wymagane jest zaświadczenie od lekarza o konieczności przyjmowania leków na receptę przez turystę?
Niekoniecznie służby celne zapytają Cię o jakiekolwiek przewożone przez Ciebie leki w bagażu podręcznym czy po prostu ze sobą, ale może się to zdarzyć. Możesz zostać poproszony o potwierdzenie autentyczności medykamentów, jakie masz ze sobą. Przedstawisz wtedy zaświadczenie lekarskie czy receptę na lekarstwa. W czasie kontroli bezpieczeństwa lekarstwa płynne, jak syropy czy krople do oczu, powinny być przewożone w butelkach o pojemności do 100 ml, umieszczanych w zapinanej, przeźroczystej torebce.
Jak spakować leki w bagażu podręcznym?
Najlepiej, by leki przewozić w oryginalnych opakowaniach, a nie np. podzielone na konkretne dawki na każdy dzień. Właśnie w bagażu podręcznym, a nie rejestrowanym, możesz umieścić leki wydawane na receptę, ogólnodostępne i płyny do dezynfekcji, ale o stężeniu alkoholu poniżej 70 proc., a także płyny do soczewek kontaktowych i roztwory soli fizjologicznej. Pamiętaj o zasadach pakowania leków na podróż i naszykuj na nie przeźroczystą torebkę do bagażu podręcznego w samolocie.