UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Przewóz leków samolotem – jak je spakować? Czy można przewozić leki w bagażu podręcznym i rejestrowanym?

Choroby przewlekłe czy aktualny stan chorobowy wymuszają na Tobie przyjmowanie określonych leków? Nie musi to oznaczać, że musisz zrezygnować z planów wyjazdów zagranicznych samolotem. Jednak przed wakacjami zapoznaj się z zasadami przewozu leków.

Czym jest bagaż podręczny i rejestrowany do samolotu?

Zasadniczo definicja bagażu w samolocie obejmuje bagaż rejestrowany i bagaż podręczny, a oprócz tego tzw. przedmiot osobisty, którym zwykle jest torebka czy plecak. Kiedy spakujesz bagaże do samolotu, sprawdź, czy mają odpowiednie wymiary i wagę. Każda linia lotnicza może mieć nieco inne wytyczne w tym zakresie, zwłaszcza jeśli chodzi o pakowanie bagażu podręcznego.

Bagaż rejestrowany jest nadawany do luku bagażowego, przy stanowisku odprawy biletowo-bagażowej, gdzie jest ważony i obklejany tak, by dotarł do właściwego samolotu, a następnie na taśmę bagażową na lotnisku docelowym. W tanich liniach najczęściej trzeba za niego dodatkowo zapłacić.

Bagaż podręczny również bywa płatny, ale w droższych liniach rejsowych może być wliczony w cenę biletu lotniczego. To bagaż kabinowy, który zabierasz ze sobą na pokład samolotu i umieszczasz w schowku nad głową.

Torebkę lub plecak, czyli przedmiot osobisty, musisz mieć takiej wielkości, która pozwala na to, by umieścić go pod siedzeniem przed sobą.

Pojawić się może pytanie: w który bagażu zapakować swoje leki, zwłaszcza te, które przyjmujesz na choroby przewlekłe?

Czy można przewozić leki w samolocie? Czy można mieć leki przy sobie?

Jeśli podróżujesz samolotem, nie musisz martwić się o to, że nie będziesz mógł ze sobą zabrać leków na pokład samolotu. Dozwolone jest przewożenie zarówno ogólnodostępnych, jak i tych wydawanych na receptę. Jednak musisz mieć świadomość, że w niektórych krajach zabronione jest wwożenie leków przeciwbólowych czy na przeziębienie. Jeśli zdarzy Ci się zachorować na wyjeździe, nie musisz mieć leków ze sobą. Kupisz je na miejscu, a w przypadku gdy masz ubezpieczenie turystyczne na wyjazd zagraniczny, to możesz uzyskać za nie zwrot, w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia.

Czy karta EKUZ zapewnia darmowe leki?

Karta EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – najczęściej nie zapewnia darmowych leków. Daje ona prawo do korzystania z publicznej służby zdrowia na takich samych zasadach, jak obywatele danego europejskiego kraju. W całej Unii Europejskiej i w krajach EFTA EKUZ działa tak samo, ale to prywatne ubezpieczenie podróżne daje pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji czy właśnie leków za granicą.

Urządzając więc wyjazd zagraniczny zimą czy latem, pamiętaj o rozważeniu korzyści, jakie daje ubezpieczenie turystyczne w UNIQA. Dzięki temu zadośćuczynisz zasadom bezpiecznych ferii czy wakacji.

Czy wymagane jest zaświadczenie od lekarza o konieczności przyjmowania leków na receptę przez turystę?

Niekoniecznie służby celne zapytają Cię o jakiekolwiek przewożone przez Ciebie leki w bagażu podręcznym czy po prostu ze sobą, ale może się to zdarzyć. Możesz zostać poproszony o potwierdzenie autentyczności medykamentów, jakie masz ze sobą. Przedstawisz wtedy zaświadczenie lekarskie czy receptę na lekarstwa. W czasie kontroli bezpieczeństwa lekarstwa płynne, jak syropy czy krople do oczu, powinny być przewożone w butelkach o pojemności do 100 ml, umieszczanych w zapinanej, przeźroczystej torebce.

Jak spakować leki w bagażu podręcznym?

Najlepiej, by leki przewozić w oryginalnych opakowaniach, a nie np. podzielone na konkretne dawki na każdy dzień. Właśnie w bagażu podręcznym, a nie rejestrowanym, możesz umieścić leki wydawane na receptę, ogólnodostępne i płyny do dezynfekcji, ale o stężeniu alkoholu poniżej 70 proc., a także płyny do soczewek kontaktowych i roztwory soli fizjologicznej. Pamiętaj o zasadach pakowania leków na podróż i naszykuj na nie przeźroczystą torebkę do bagażu podręcznego w samolocie.

Już od Już od 4,62 zł/dzień
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Dyrektor Działu Ubezpieczeń Turystycznych w UNIQA TU S.A.

Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od ponad 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych. Od 2009 w AXA TUiR S.A. na stanowisku Menedżera odpowiedzialnego za produkt i ocenę ryzyka. Obecnie Dyrektor Działu Ubezpieczeń Turystycznych UNIQA TU S.A. i odpowiada za sprzedaż, tworzenie produkt, ocenę ryzyka, rozwój sieci sprzedaży, relację z Polską Izbą Turystyki, uczestniczy również w komisji PIU dotyczącej ubezpieczeń turystycznych i gwarancji turystycznych. Bierze czynny udział w szkoleniach dla sieci agentów, Biur Podroży, spotkaniach branżowych, publikuje w prasie branżowej.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Ubezpieczenie bagażu podróżnego – ile kosztuje polisa, dlaczego warto ją mieć? Jaką ochronę wykupić dla bagażu zabieranego na urlop?

Zniszczony, zagubiony lub skradziony bagaż lotniczy potrafi zepsuć wymarzoną podróż i przysporzyć turystom sporo stresu. Nieprzyjemną sytuacją są również opóźnienia w transporcie. Chcąc uniknąć tego typu problemów i ochronić swój ekwipunek przed zagubieniem lub uszkodzeniem, warto przed wyjazdem wykupić dobre ubezpieczenie bagażu. Na czym to dokładnie polega? Jaka jest standardowa cena ubezpieczenia bagażu?

Czytaj dalej
kobieta pakuje walizkę na podróż samolotem

Jak spakować się do samolotu? W jaki sposób spakować bagaż rejestrowany i bagaż podręczny?

W ramach przygotowania do wakacji, na które wybierasz się samolotem, musisz się spakować. Dla wielu turystów jest to najmniej lubiany etap organizacji wczasów. Jednak nie sposób go uniknąć. Jeśli będziesz wiedzieć, jak spakować walizkę na lot samolotem, możesz to zrobić szybko i uniknąć problemów w porcie lotniczym. Zobacz, jak to wykonać i spakować bagaż podręczny czy rejestrowany.

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,62 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę