Słowacja – jakie ubezpieczenie w Tatry Słowackie i ubezpieczenie turystyczne na Słowację?
Bliskość Słowacji, naszego południowego sąsiada, powoduje, że chętnie wyjeżdżamy tam na krótkie wycieczki albo pełnowymiarowe wakacje. Z uwagi na bardzo dobre warunki panujące w Tatrach Słowackich wielu miłośników sportów zimowych wybiera się tam na ferie. Jak zorganizować taki wyjazd? O czym nie należy zapominać i czy trzeba wykupić ubezpieczenie turystyczne?
Jak zaplanować wyjazd na Słowację i w Tatry Słowackie?
Słowacja to kraj o bogatej historii, zróżnicowanym krajobrazie, który na każdym kroku fascynuje i stwarza doskonałe warunki do wypoczynku – właściwie o każdej porze roku. Planowanie wakacji w tej części Europy nie wiąże się z tym, że musisz dopełniać formalności związanych z wyrobieniem paszportu. Wystarczy dowód osobisty, byś mógł przekroczyć granicę. Zresztą nie ma obecnie kontroli granicznych, ponieważ Słowacja znajduje się w strefie Schengen. Jedynie w momencie, gdy lecisz tam samolotem, obsługa lotniska i służba celna sprawdzi Twój dokument tożsamości – granicę przekroczysz mając paszport lub dowód osobisty.
Jak postępować na lotnisku w przypadku wyjazdu na Słowację? Tak jak przy każdym innym locie, a formalności do dopełnienia przy poszczególnych odprawach jest niewiele. Możesz też wygodnie dostać się do tego kraju autem, autobusem czy koleją. Podróżowanie samochodem po Europie może uwzględniać w programie wyjazdu właśnie Słowację. Być może nie będą to egzotyczne wakacje, jak na Karaibach, ale umożliwią zobaczenie pięknych miast i krajobrazów.
Polacy mogą podróżować do Słowacji i przebywać w tym kraju do 90 dni w dowolnym celu i nie muszą nigdzie rejestrować swojego pobytu.
Atrakcje Słowacji – co warto zobaczyć?
Słowacja zapewnia wiele miejsc wartych zobaczenia i atrakcji, z których mogą skorzystać turyści bez względu na wiek czy preferencje związane z wyjazdami zagranicznymi. To przede wszystkim Bratysława, czyli stolica położona nad Dunajem. Turyści mogą tu zwiedzić Zamek Bratysławski, rynek, Stary Ratusz czy katedrę św. Marcina lub Słowacki Teatr Narodowy oraz pałac prymasowski.
W Koszycach, czyli w drugim co do wielkości mieście na Słowacji, zapoznasz się z jego bogatą historią za pośrednictwem zachwycających zabytków, do których zalicza się katedrę św. Elżbiety, Słowacki Narodowy Teatr Muzyczny czy gotyckie zabudowania.
Nieopodal granicy z Polską znajduje się miejscowość Levoca, która wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Warto tu zobaczyć mury obronne miasta czy bazylikę Marii Panny na Mariańskiej Górze.
Prócz pięknych miast na Słowacji godne uwagi są atrakcje krajobrazowe i przyrodnicze. Na pierwszym miejscu są wśród nich Słowackie Tatry, stanowiące część Tatr Wysokich, najwyższego pasma górskiego w Karpatach. Góry te zapewniają liczne szlaki turystyczne o różnym poziomie trudności, niesamowite widoki i kryją słowackie jaskinie, na czele z Jaskinią Demianowską, Jaskinią Lodową i Jaskinią Wolności. W Słowackim Raju, słynącym z wąwozów, mostów wiszących wśród skał czy ekstremalnych tras widokowych, można zachwycić się pięknem przyrody. W Niskich Tatrach warto zobaczyć wodospad Skok, a w Górach Stolickich – Wodospad Kmetov.
Możesz wybrać się na Słowację na własną rękę – samochodem, koleją, ale i samolotem. Zobacz, jak spakować walizkę do samolotu, w zależności od tego, czy jest to bagaż podręczny – kabinowy, czy bagaż rejestrowany, nadawany podczas odprawy biletowo-bagażowej na lotnisku. Każda linia lotnicza może mieć inne wytyczne dotyczące wagi i rozmiaru walizki, zwłaszcza kabinowej. Jeśli przekroczysz wyznaczone limity, będziesz niestety musiał ponieść koszt nadbagażu.
Zamiast organizacji samodzielnie całego wyjazdu zastanów się nad wykupieniem zorganizowanej wycieczki na Słowację. To ważne, byś wiedział, jak sprawdzić biuro podróży, zanim dokonasz rezerwacji. Powinno zapewnić Ci nie tylko ciekawy program wyjazdu, ale też ubezpieczenie turystyczne. Zobacz, co ono obejmuje i jaką ma sumę ubezpieczenia, od której uzależniona jest wysokość ewentualnie wypłacanych świadczeń.
Kiedy jechać na Słowację?
Zimą, kiedy warunki narciarskie są dobre – sypie śnieg, temperatura z kolei utrzymuje się kilka stopni poniżej zera, na Słowację warto wybrać się na narty, snowboard czy po prostu po to, by pozjeżdżać na sankach z dziećmi. Od wiosny do jesieni Słowacja jest dobrym pomysłem na wędrówki piesze czy na zwiedzanie największych atrakcji.
Karta EKUZ na Słowacji
Na terytorium tego kraju możesz korzystać ze świadczeń medycznych na takich samych zasadach jak Słowacy w ramach karty EKUZ – Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jednak trzeba mieć świadomość ograniczeń, jakie ma EKUZ. Między innymi nie pokrywa ona kosztów transportu chorego do Polski. Z tego względu warto pomyśleć o tym, by wykupić ubezpieczenie wyjazdu za granicę, które ma szeroki zakres ochrony.
Ile kosztuje leczenie na Słowacji?
Samo leczenie nie jest bardzo kosztowne – koszty wizyt w prywatnych gabinetach są właściwie porównywalne do tych w Polsce. Jednak to nadal spore wydatki, których nie musisz ponosić, jeśli tylko wykupisz ubezpieczenie podróżne na Słowację. Jego koszty są zwykle niewspółmiernie niskie do korzyści, jakie możesz z jego tytułu odnieść.
Czy warto kupić ubezpieczenie turystyczne na wyjazd na Słowację?
Co prawda na terenie Słowacji korzystasz z usług publicznej służby zdrowia na takich samych zasadach jak obywatele tego kraju, na podstawie karty EKUZ, ale nie zapewnia ona m.in. świadczeń z zakresu rehabilitacji, odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, a już na pewno nie ma w zakresie jej ochrony ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, czyli OC w życiu prywatnym. To wszystko i wiele więcej uzyskasz w ramach prywatnego ubezpieczenia turystycznego.
Ubezpieczenie w Tatry Słowackie – uwaga na koszty ratownictwa!
Jednym z celów wyjazdów turystycznych Polaków i przedstawicieli innych narodowości na Słowację jest chęć skorzystania z uroków Tatr Słowackich. Aktywny wypoczynek w górach można uprawiać na szereg różnych sposobów. Może być to trekking, jazda na nartach czy snowboardzie, wspinaczka czy zwiedzanie jaskiń. W górach należy zachować zawsze najwyższą ostrożność. Wypadki zdarzają się nawet doświadczonym turystom, którzy wyruszają na szczyty ze świetnym ekwipunkiem.
O ile w polskich górach zawsze można liczyć na bezpłatną pomoc Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR), o tyle na Słowacji koszty ratownictwa mogą być wysokie, a turysta, który wymaga takiej pomocy, musi je pokryć we własnym zakresie.
Na Słowacji odpowiednikiem naszego GOPR-u jest Horska zachranna služba – Słowackie Górskie Pogotowie Ratunkowe. Za wszystkie przeprowadzane przez siebie akcje ratownicze pobiera opłaty. Pomoc medyczna jest bezpłatna. Za godzinę pracy ratownika w górach płaci się od 100 euro wzwyż.
Jeśli będziesz mieć odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, to koszty akcji poszukiwawczych i ratowniczych w Tatrach Słowackich pokryje ubezpieczyciel.
Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne w Tatry Słowackie i na Słowację?
Dodatkowe ubezpieczenie na wakacje na Słowacji i w Słowackich Tatrach może pomóc Ci w wielu sytuacjach. Gdzie wykupić ubezpieczenie na wyjazd za granicę? W UNIQA mamy dla Ciebie przygotowane ubezpieczenie podróży Supertravel. Polisa obejmuje:
- Uprawianie sportów amatorskich – ochrona dotyczy zaplanowanych lub niezaplanowanych amatorskich aktywności sportowych.
- Pokrycie kosztów akcji ratunkowej – poszukiwania, transportu do punktu opieki medycznej oraz udzielenie doraźnej pomocy.
- Ochronę w razie zaostrzenia chorób przewlekłych – ubezpieczenie do 100 proc. sumy ubezpieczenia kosztów leczenia, bez dodatkowej składki ubezpieczeniowej.
- Szkody pod wpływem alkoholu – dotyczy kosztów leczenia i ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków, ale nie obejmuje szkód z OC.
- Transport do Polski w medycznie uzasadnionych przypadkach.
- Pokrycie kosztów leczenia COVID-19, izolacji i kwarantanny.
- Ubezpieczenie kosztów leczenia i rehabilitacji.
Ubezpieczenie wykupisz online, a w kalkulatorze ubezpieczeniowym wyliczysz, ile będzie kosztować ochrona.
Polisa będzie ponadto obejmować ubezpieczenie bagażu, ubezpieczenie opóźnienia lotu czy odwołania lotu, a nawet assistance, który przyda się np. przy kradzieży dokumentów. Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za opóźniony lot czy odwołany lot. Odszkodowanie jest niezależne od tego, jakie może wypłacić Ci linia lotnicza.
Ciekawostki, o których warto wiedzieć, wyjeżdżając na Słowację
Słowacja to barwny, choć niewielki kraj. Ma zróżnicowaną rzeźbę terenu. Ścierają się tam różne kultury – bałkańska z bałtycką. Pierwotnie tereny Słowacji zamieszkane były przez plemiona Celtów. Według archeologów już w epoce żelaza tworzyli oni pierwsze osady. W słowackich Karpatach znaleźć można ponad 60 zabytkowych drewnianych kościołów, a najstarsze z nich pochodzą z przełomu XV i XVI wieku. Ponadto Słowacja ma przeszło 200 zamków, z najbardziej znanym jest ten w Cervenym Kamenu.