UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Strach przed lataniem (awiofobia) – jak radzić sobie z lękiem przed lataniem samolotem?

Nawet co drugi z nas według badań przeprowadzonych przez Instytut Badania Opinii Publicznej odczuwa niepokój podczas lotu samolotem, a około 30 proc. czuje rzeczywisty lęk przed korzystaniem z takiego środka transportu. Dane pokazują więc, że strach przed lataniem podziela wielu z nas. Jak go pokonać? Czy jest to możliwe?

Czym jest awiofobia?

Fobia to pewien wyolbrzymiony strach przed czymś lub kimś, co normalnie nie wywoływałoby takiej reakcji. Najczęściej opiera się na błędnej ocenie poziomu zagrożenia. W odpowiedzi na zaistniałą sytuację u osoby mającej fobię uaktywnia się niekontrolowana reakcja organizmu, która rzutuje na samopoczucie.

Jedną z fobii jest awiofobia, nazywana również aerofobią. To lęk przed lataniem samolotem, który towarzyszy wielu z nas. Nie sposób wówczas podróżować samolotem, ponieważ fobia to nie jedynie dyskomfort, ale poważny problem lękowy. Osoba mająca awiofobię, może doświadczać wielu przykrych objawów.

Skąd bierze się strach przed lataniem?

Psycholodzy wyjaśniają, że u podstawy awiofobii leży to, że w samolocie nie mamy kontroli nad sytuacją. Musimy oddać swoje bezpieczeństwo w ręce pilota i zaufać załodze. Lęk przed lataniem związany może być z tym, że znajdujemy się w zamkniętej przestrzeni, w dużej odległości od ziemi, i nie mamy możliwości swobodnego wydostania się z samolotu – przynajmniej w bezpieczny sposób. Umysł osoby odczuwającej lęk przed lotem rejestruje też obawy przed turbulencjami, które właściwie nie zagrażają bezpieczeństwu lotu, ale mogą być rzeczywiście nieprzyjemne i powodować, że wyciągamy błędne wnioski z docierających do nas bodźców.

Statystyki dotyczące latania samolotem i wypadków

W rzeczywistości samolot i latanie to najbezpieczniejsza forma transportu. Szansa na uczestniczenie w wypadku lotniczym szacowana jest na 1:11 000 000, czyli o 200 razy mniej niż w przypadku podróży samochodem.

Objawy lęku przed lataniem

Jeśli cierpisz na fobię przed lataniem i ogarnia Cię niepokój na długo przed tym, niż jest odprawa na lotnisku – na samą myśl o podróży samolotem robi Ci się niedobrze, to jedne z objawów awiofobii. Wśród innych symptomów strachu zwykle wymienia się:

  • nudności,
  • wzmożoną potliwość,
  • wzmożone napięcie mięśniowe,
  • przyspieszony oddech,
  • zawroty głowy.

Zdarza się, że takie objawy pojawiają się już przy wjeździe na lotnisko czy przy wejściu na pokład samolotu, a kończą się po chwili od wylądowania. Dlatego trzeba znaleźć metodę na to, jak oswoić się z lotem samolotem – krok po kroku. Możesz dowiedzieć się i przeczytać nasze porady przy przełamywaniu lęku w przypadku strachu przed lataniem.

Jak pokonać strach przed lataniem samolotem?

Jednym ze sposobów na to, by pokonać strach przed lataniem, jest spożycie alkoholu. Jednak, jak mówią specjaliści, to najgorsza z możliwych opcji. Alkohol nie jest dobrym środkiem na regulowanie emocji, a nawet może potęgować lęk. Stan po spożyciu szybko mija, a przy dłuższych lotach trudno jest go stale utrzymywać. Pasażerowie często szukają odpowiedzi na pytanie, ile litrów alkoholu można przewieźć samolotem. Musisz jednak wiedzieć, że podczas lotu nie możesz zazwyczaj spożywać trunków nabytych poza pokładem np. zabranych z domu.

Lepiej jednak znaleźć inną metodę na pokonanie lęku przed lataniem. Nie jest dobrym wyjściem unikanie go. W dzisiejszych czasach staje się to powoli niemożliwe, zwłaszcza gdy planujesz wakacje za granicą w odległym kraju. Lot jest niezbędny, by się tam dostać.

Przy poszukiwaniu informacji o tym, jak spakować walizkę do samolotu, co zabrać, poszukaj rozwiązań dla osób bojących się latać. Niektórzy decydują się przyjąć środki, które ułatwiają przespanie całej podróży.

Dobrym sposobem walki z lękiem jest uzyskanie wsparcia osoby bliskiej, która będzie Ci towarzyszyła przez cały czas i uspokajała. Jej spokój może udzielić się i Tobie. Przypomni ona w czasie ataku paniki na pokładzie samolotu o tym, byś oddychał równomiernie, zajmie rozmową, która odwróci Twoją uwagę od odgłosów dochodzących z zewnątrz. Możesz też założyć na uszy słuchawki i puścić ulubioną muzykę czy melodie relaksacyjne.

Jeśli natomiast lęk przed lataniem jest bardzo silny i nie jesteś w stanie przemóc się choćby na tyle, by udać się na lotnisko, a co dopiero wejść na pokład samolotu, możesz wybrać się do specjalisty. Psychoterapia może pozwolić Ci na całkowite pozbycie się awiofobii, choć może ona potrwać nawet kilka miesięcy. Terapeuci zalecają przy tym terapię poznawczo-behawioralną.

Unikaj picia kawy przed lotem. Dobrze się wyśpij, zjedz lekki posiłek i przyjedź na lotnisko wcześniej. Samo uczestniczenie w odprawie biletowo-bagażowej i kontroli bezpieczeństwa może być źródłem stresu. Zapoznaj się więc wcześniej ze wszelkimi procedurami i oczekiwaniami co do wymiarów bagażu.

Kiedy przełamiesz lęk przed lataniem, nie pozostanie nic innego, jak rezerwować wakacje lotnicze. Dla własnego komfortu zadbaj nie tylko o dobre samopoczucie, ale i o spokojną głowę – możesz wykupić prywatne ubezpieczenie turystyczne, które zapewni Ci wypłatę świadczenia np. w razie opóźnionego lotu, refundację kosztów rezygnacji z wyjazdu czy za zgubienie bagażu.

Już od Już od 4,62 zł/dzień
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Dyrektor Działu Ubezpieczeń Turystycznych w UNIQA TU S.A.

Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od ponad 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych. Od 2009 w AXA TUiR S.A. na stanowisku Menedżera odpowiedzialnego za produkt i ocenę ryzyka. Obecnie Dyrektor Działu Ubezpieczeń Turystycznych UNIQA TU S.A. i odpowiada za sprzedaż, tworzenie produkt, ocenę ryzyka, rozwój sieci sprzedaży, relację z Polską Izbą Turystyki, uczestniczy również w komisji PIU dotyczącej ubezpieczeń turystycznych i gwarancji turystycznych. Bierze czynny udział w szkoleniach dla sieci agentów, Biur Podroży, spotkaniach branżowych, publikuje w prasie branżowej.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Jak wygląda kontrola bezpieczeństwa na lotnisku? Jak sprawnie przejść odprawę i kontrolę osobistą?

Osoby, które po raz pierwszy wybierają się na wakacje samolotem, lecą w podróż biznesową, albo na weekend na przykład do jednej z europejskich stolic, poczują się nieco pewniej na lotnisku, jeśli będą wiedziały, jakie procedury będą tam realizowane. Zobacz, jak wygląda kontrola na lotnisku?

Czytaj dalej

Pierwszy lot samolotem – jak się do niego przygotować? Jak wygląda odprawa podczas podróży samolotem?

Ponad 50 mln pasażerów obsłużyły w 2023 roku polskie porty lotnicze. Latamy coraz więcej, ale nadal nie brakuje osób, dla których podróż samolotem jeszcze przed nimi. Jak przygotować się na pierwszy lot? Jakie kroki przedsięwziąć, by odbył się bez zakłóceń i by szczęśliwie dotrzeć do celu?

Czytaj dalej
kobieta pakuje walizkę na podróż samolotem

Jak spakować się do samolotu? W jaki sposób spakować bagaż rejestrowany i bagaż podręczny?

W ramach przygotowania do wakacji, na które wybierasz się samolotem, musisz się spakować. Dla wielu turystów jest to najmniej lubiany etap organizacji wczasów. Jednak nie sposób go uniknąć. Jeśli będziesz wiedzieć, jak spakować walizkę na lot samolotem, możesz to zrobić szybko i uniknąć problemów w porcie lotniczym. Zobacz, jak to wykonać i spakować bagaż podręczny czy rejestrowany.

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,62 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat