Rezygnacja z wycieczki a zwrot zaliczki czy zadatku. Czy biuro podróży zwraca przedpłatę w przypadku odwołania udziału w imprezie turystycznej?
W wielu biurach podróży można rezerwować wyjazdy turystyczne w ofercie first minute, czyli na długo przed planowanym urlopem. Trudno przewidzieć, czy rzeczywiście będziesz w stanie uczestniczyć w imprezie, skoro kupujesz ją nawet na rok wcześniej. Nagła choroba, wypadek czy ważne wydarzenie w życiu, mogą spowodować, że nie będziesz w stanie skorzystać z wyjazdu. Czy biuro podróży umożliwia w takim przypadku rezygnację z wycieczki i oddaje dokonaną przedpłatę – zaliczkę czy zadatek? Zobacz, jak wygląda to w praktyce i czy można ubezpieczyć się od rezygnacji z wyjazdu.
Co robi biuro podróży w przypadku rezygnacji z wyjazdu? Czy wpłacona zaliczka wraz z umową przepada?
Warto wiedzieć, jakie są prawa turysty w przypadku rezygnacji z wykupionej wycieczki. Czy w takiej sytuacji da się odzyskać zaliczkę? Biura podróży zazwyczaj nie zwrócą Ci całości przedpłaty. Najczęściej potrącają z niej ustaloną w umowie sumę z tytułu kosztów rezygnacji. Wysokość tej kwoty będzie uzależniona od indywidualnych ustaleń z touroperatorem.
Umowa podpisana z biurem podróży stanowi podstawę do dochodzenia wzajemnych roszczeń stron – turysty i touroperatora. Jeśli chcesz zrezygnować z wyjazdu, zwykle masz do tego pełne prawo w dowolnym momencie. Nikt przecież nie może zmusić Cię, abyś stawił się w miejscu zbiórki czy na lotnisku i pojechał na zarezerwowany urlop.
Uwaga!
Nie oznacza to jednocześnie, że biuro zwróci Ci pieniądze, które wpłaciłeś z tytułu rezerwacji. Rezygnacja z wycieczki zazwyczaj nie jest bezpłatna. Prawie zawsze musisz ponieść pewne koszty.
Czy zaliczka za wczasy jest zwrotna? Zwykle nie w całości. Zasada stosowana w większości biur podróży jest taka, że im wcześniej turysta zdecyduje się na rezygnację, tym mniej na niej straci. Analogicznie: odwołanie uczestnictwa w imprezie na przysłowiową ostatnią chwilę spowoduje, że wpłacona kwota może całkowicie przepaść.
Biura podróży mają logiczne uzasadnienie dla takiego stanu rzeczy. Jeśli, np. na 30 dni przed planowanym wyjazdem turysta zrezygnuje z niego, mają szansę na znalezienie kogoś na jego miejsce. Szanse te maleją jednak z każdym dniem.
Jakie są koszty rezygnacji z wyjazdu turystycznego? Ile kosztuje rezygnacja z wycieczki?
Przechodząc do sedna sprawy: na jakie koszty rezygnacji z wyjazdu powinieneś się przygotować? Najprawdopodobniej nawet przy wczesnej rezygnacji możesz nie odzyskać całej kwoty. Koszty mogą różnić się w zależności od biura.
Czy wiesz, że…?
Na ogół biuro pozwala swoim klientom na odstąpienie od umowy zawartej z nim w każdym czasie (oczywiście, przed rozpoczęciem imprezy). Jest to zgodne z art. 47 ustawy z dnia 24 listopada 2017 roku o imprezach turystycznych i powiązanych usługach. Na mocy tego samego artykułu podróżny może zostać zobowiązany do uiszczenia odpowiedniej i uzasadnionej opłaty za odstąpienie od umowy o udział w imprezie na rzecz organizatora.
Jeśli w umowie nie znajdą się postanowienia dotyczące wysokości opłat tego rodzaju, to odpowiadać może cenie imprezy pomniejszonej o zaoszczędzone koszty lub wpływy z tytułu alternatywnego wykorzystania danych usług turystycznych.
Uwaga!
Nie musisz podawać żadnego powodu rezygnacji z wyjazdu. Jednak w zależności od tego, na ile dni przed datą podróży poinformujesz touroperatora o swojej decyzji, licz się z pobraniem odpowiedniej opłaty. W przypadku rezygnacji z wyjazdu na 40-50 dni przed datą podróży biuro pobierze jedynie opłatę manipulacyjną w wysokości kilkuset złotych od osoby. Jeśli jest to rezygnacja na 1 dzień przed wyjazdem lub mniej, możesz stracić nawet 90 proc. ceny imprezy. Kiedy zaliczka nie podlega zwrotowi? Jeśli zrywasz umowę o usługi turystyczne w krótkim czasie przed planowanym dniem wyjazdu.
Kiedy można odstąpić od wyjazdu turystycznego bez kosztów rezygnacji? Warto wiedzieć!
Ustawa o imprezach turystycznych wskazuje, że są sytuacje, w których pomimo odwołania przez Ciebie udziału w wyjeździe nie poniesiesz żadnych opłat. Będzie to miało miejsce w przypadku wystąpienia nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności w miejscu docelowym lub jego najbliższym sąsiedztwie, które mają znaczący wpływ na realizację imprezy lub przewóz podróżnych do miejsca docelowego. Wówczas możesz żądać wyłącznie zwrotu wpłat dokonanych z tytułu wyjazdu. Nie będzie Ci w żadnym takim przypadku przysługiwało odszkodowanie lub zadośćuczynienie.
Odwołanie imprezy turystycznej a odzyskanie przez turystę pieniędzy za wczasy
Może się zdarzyć, że to biuro podróży zdecyduje się na odwołanie zaplanowanego wyjazdu. To bardzo rzadka sytuacja, ale możliwa, np. wskutek zaistnienia nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności. W praktyce może to oznaczać niemal wszystko, np. wybuch konfliktu zbrojnego, upadek hotelu, w którym miałeś spędzić urlop, czy odwołanie imprezy przez bankructwo touroperatora.
Czy wiesz, że…?
W razie odwołania wycieczki jej organizator zobowiązany jest zwrócić turystom uiszczoną przez nich zapłatę i opłaty, a termin na dokonanie takiego zwrotu wynosi zwykle 14 dni od dnia tego odwołania. W szczególnych przypadkach podróżnik ma prawo domagać się od biura podróży odszkodowania lub zadośćuczynienia, ale każdy trzeba analizować indywidualnie.
Klient biura podróży, które odwołało wyjazd turystyczny, może też otrzymać propozycję uczestnictwa w innej imprezie zastępczej. Musi ona jednak oferować taki sam lub wyższy standard niż pierwotnie zarezerwowana. Wówczas nie trzeba wypłacać żadnego odszkodowania.
Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z wyjazdu turystycznego
Jak widać, na późnej rezygnacji z wyjazdu turystycznego można stracić dużo pieniędzy, bez względu na wskazany powód. Czy hotel może nie zwrócić zaliczki, którą wpłaciłeś, ale nie przyjechałeś na pobyt? Tak, zwłaszcza wtedy, gdy nie poinformujesz go o tym fakcie lub zrobisz to, np. na dzień przed planowanym przybyciem na miejsce.
Wszystkie koszty rezygnacji z wyjazdu turystycznego, biletów lotniczych i autokarowych czy rezerwacji hoteli, mogą Ci zostać zwrócone, jeśli wykupisz wcześniej odpowiednie ubezpieczenie. Powinno ono uwzględniać takie ryzyka jak:
- rezygnacja z imprezy turystycznej,
- rezygnacja z biletu lotniczego,
- anulowanie rezerwacji samochodu w docelowym miejscu pobytu, już w trakcie podróży,
- rezygnacja z dokonanej rezerwacji noclegu.
Ochroną ubezpieczeniową można również objąć ryzyko przerwania podróży – gdzie z powodów wymienionych w OWU ubezpieczony może przerwać podróż i otrzymać zwrot za niewykorzystane świadczenia związane z koniecznością wcześniejszego powrotu do kraju.
W przypadku rezygnacji z różnych rezerwacji dokonanych na czas podróży możesz skorzystać z ubezpieczenia kosztów rezygnacji z wycieczki, ale musisz mieć solidny powód.
Możliwe powody rezygnacji z wyjazdu turystycznego objęte ochroną ubezpieczeniową
Wykupienie w towarzystwie ubezpieczenia kosztów rezygnacji pozwoli na odzyskanie sumy straconej na odwołanie wyjazdu. Musisz jednak wiedzieć, że zwrot zostanie dokonany przez ubezpieczyciela tylko w sytuacjach wskazanych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Zwykle są to:
- nagłe zachorowanie nierokujące wyzdrowienia do czasu planowanego wyjazdu,
- nieszczęśliwy wypadek, zgon jednego z uczestników podróży lub ich bliskich,
- kradzież dokumentów tożsamości (dowodu osobistego, paszportu) lub wizy wyjazdowej,
- utrata pracy przez ubezpieczonego lub osobę towarzyszącą,
- zdarzenia losowe w miejscu zamieszkania (np. pożar, zalanie, włamanie do mieszkania),
- komplikacje związane z ciążą,
- egzamin poprawkowy na uczelni wyższej,
- wezwanie do obowiązkowego stawienia się przed sądem,
- wyznaczenie terminu pobytu w sanatorium w ramach NFZ,
- wyznaczenie przez pracodawcę daty rozpoczęcia pracy przez uczestnika w terminie obejmującym podróż.
Istnieje wiele sytuacji, w których możesz skorzystać z wykupionego ubezpieczenia rezygnacji z podróży. Zakup powinieneś poprzedzić sprawdzeniem, jakie przyczyny mogą być podstawą do uzyskania świadczenia z polisy. Wszystkie muszą być wyszczególnione w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
W razie wystąpienia takich okoliczności i konieczności rezygnacji z wyjazdu ubezpieczyciel pokrywa koszty wpłacone na imprezę turystyczną w biurze podróży. Wypłaci zwrot poniesionych wydatków z tytułu rezygnacji z zaplanowanej wycieczki zgodnie z zapisami w umowie.
Zwrot pieniędzy w przypadku rezygnacji z wyjazdu turystycznego jest gwarantowany w sytuacjach wskazanych w umowie. Istnieje więc sposób na to, jak uzyskać zwrot środków za wakacje, które z Twojego powodu nie doszły do skutku.
Uwaga! Wiesz czym się różni zaliczka i zadatek na imprezę turystyczną? Kiedy jest dokonywany zwrot zaliczki i zadatku w przypadku rezygnacji z rezerwacji?
Przy rezerwacji hotelu czy całej imprezy turystycznej zwykle wymagana jest przedpłata. Może mieć ona postać zaliczki lub zadatku. W przypadku normalnego wykonania usługi taka przedpłata jest zaliczana na poczet pełnej ceny imprezy turystycznej. Jednak inaczej jest, jeśli chodzi o odwołanie wyjazdu. Jeśli to z winy klienta nie dojdzie do tego, straci zadatek. Jeżeli jednak to hotel czy biuro podróży odwoła wyjazd, konsument odzyska zadatek w podwójnej wysokości. Pełni on więc funkcję odszkodowawczą dla każdej ze stron. Zaliczka natomiast w przypadku, gdy nie dojdzie do imprezy turystycznej, zwracana jest klientowi w takiej wysokości, w jakiej ją wpłacił.
Wyłączenia z ochrony ubezpieczeniowej polisy rezygnacji z wyjazdu
W zależności od ubezpieczyciela tzw. wyłączenia ochrony mogą się od siebie nieco różnić. Nie wszystkie koszty rezygnacji z wyjazdu znajdą się w zakresie polisy, co oznacza, że ubezpieczyciel nie zapewni w 100 proc. pokrycia kosztów. Bardzo często do zdarzeń wyłączonych z odpowiedzialności zalicza się:
- ataki terrorystyczne,
- klęski żywiołowe w miejscu docelowym podróży,
- epidemie w kraju, do którego wykupiliśmy wycieczkę,
- upadłość touroperatora,
- anulowanie wycieczki przez jej organizatora,
- nasilenie choroby przewlekłej ubezpieczonego lub osoby bliskiej (to ryzyko można rozszerzyć poprzez wykupienie stosownej zwyżki składki z tytułu zaostrzenia chorób przewlekłych).
W okresie pandemii nie wszystkie ubezpieczenia obejmowały ryzyko zachorowania w podróży na COVID-19 i koszty rezygnacji z wyjazdu z tego tytułu. Niektórzy ubezpieczyciele zapewniali pokrycie niezbędnych kosztów, np. kwarantanny czy izolacji ubezpieczonego lub dzieci współuczestnika podróży. Ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu mogło zostać wykorzystane już wówczas, gdy nie rozpoczęła się jeszcze podróż i nie mogła się ona rozpocząć z uwagi na brak perspektyw na wyzdrowienie.
Cena ubezpieczenia rezygnacji z podróży – ile kosztuje takie ubezpieczenie?
Cena ubezpieczenia rezygnacji z wyjazdu turystycznego może być zróżnicowana. Wysokość składki będzie się różnić w zależności od wybranego wariantu, kosztu wycieczki i biletów lotniczych czy liczby ubezpieczonych osób. Jedna polisa może bowiem obejmować nie tylko głównego ubezpieczonego, ale też jego dzieci czy osoby bliskie lub współuczestnika podróży czy potomstwo współuczestnika. Tak więc trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.
Można jednak obliczyć orientacyjny koszt ubezpieczenia rezygnacji z wyjazdu za pomocą dostępnych w sieci kalkulatorów podróży. Koszt w UNIQA wynosi już od 30 zł za 1000 zł kosztów podróży.
Podsumowując: pamiętaj, że ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży zadziała tylko wówczas, gdy przyczyną odwołania wycieczki będzie jeden z punktów wymienionych w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Przed zawarciem umowy musisz więc dokładnie zapoznać się z jej zapisami W przeciwnym razie nie masz co liczyć na zwrot zadatku czy zaliczki. Może Cię czekać przykra niespodzianka. Miej też świadomość, że o ile zwykłą polisę można wykupić nawet w dniu wylotu, o tyle ubezpieczenie turystyczne od rezygnacji z podróży lub jej przerwania powinno być kupione niezwłocznie po zakupie imprezy turystycznej, biletu lotniczego czy dokonania rezerwacji noclegu.