UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Ubezpieczenie turystyczne do Gruzji – jakie kupić?

Gruzja to coraz popularniejszy punkt na turystycznej mapie Europy. Każdy, kto lubi podróżować i odkrywać nowe miejsca, zdecydowanie powinien wziąć ten kierunek pod uwagę. Decydując się na wyjazd, warto wybrać ubezpieczenie odpowiadające konkretnym potrzebom i oczekiwaniom.

Gruzja

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Gruzji?

Gruzja położona jest na pograniczu Europy i Azji, w Kaukazie Południowym. Ma dostęp do Morza Czarnego, a na jej terytorium panuje klimat podzwrotnikowy. Tutejsza gospodarka rozwija się bardzo dynamicznie, co rzutuje również na branżę turystyczną. Sytuacja jest co prawda daleka od ideału, aczkolwiek z każdym kolejnym rokiem rośnie liczba przybywających tu podróżnych. Przyjeżdżają, aby podziwiać krajobrazy, które zapierają dech w piersiach, czy rozkoszować się w gruzińskiej kuchni. Jej klasyki takie jak np. chaczapuri czy chinkali zyskały międzynarodową sławę.

Aby przekroczyć granicę Gruzji, musisz posiadać ważny dowód osobisty lub paszport (może być to też paszport tymczasowy). Polskie MSZ radzi, żeby zabrać ze sobą oba te dokumenty, przy czym nie należy trzymać ich w tym samym miejscu. Uwaga: wjazd tylko na dowodzie osobistym dotyczy jedynie lotu bezpośredniego z Polski oraz innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Bez względu na to, w jakim celu odwiedzasz Gruzję, nie masz obowiązku wyrabiania wizy. Polscy obywatele mogą wjechać do tego kraju w ruchu bezwizowym oraz przebywać na jej terenie do 365 dni. Nie podlegają wówczas obowiązkowi meldunkowemu.

Obecnie w Gruzji obowiązuje drugi (z czterech) stopień zagrożenia terrorystycznego. W praktyce oznacza to, że prawdopodobieństwo zamachu terrorystycznego jest w opinii lokalnych władz umiarkowane. Resort spraw zagranicznych odradza wszelkie wyprawy do terytoriów okupowanych Abchazji i Regionu Cchinwali (Osetii Południowej). Absolutnie nie wolno podejmować jakichkolwiek prób wjazdu do Gruzji z terytorium Federacji Rosyjskiej przez Abchazję lub Osetię Południową, albowiem zgodnie z prawem gruzińskim jest to nielegalne i podlega karze pozbawienia wolności lub grzywny. Ponadto stanowczo odradzane jest przekraczanie linii administracyjnych separatystycznych terytoriów z obszarów kontrolowanych przez władze Gruzji.

Co się natomiast tyczy przestępczości pospolitej, to w dalszym ciągu jest ona niższa aniżeli w wielu krajach Europy Zachodniej, co naturalnie nie zwalnia z zachowania czujności i ostrożności. Cudzoziemcy narażeni są głównie na drobne kradzieże. W Gruzji nie funkcjonuje ratownictwo górskie, będące odpowiednikiem naszego GOPR-u. Nieszczęśliwe wypadki nie należą tam niestety do rzadkości.

Co warto zobaczyć w Gruzji?

Nawet jeśli preferujesz typowo egzotyczne wakacje, Gruzja z całą pewnością Cię zachwyci. To idealny kierunek na podróże samochodem po Europie. Znajduje się tu wiele interesujących miejsc, które warto zwiedzić. Na tej długiej liście są m.in.:

  • Tbilisi

To stolica i zarazem największe gruzińskie miasto. Godne uwagi jest tu w szczególności stare miasto, gdzie można zobaczyć np. liczne zabytki sakralne, stary budynek parlamentu, Park Europejski, pomnik króla Wachtanga Gorgosalego i Most Pokoju. Ze wzgórza Mtatsminda rozciąga się fantastyczny widok nie tylko na miasto, ale i na góry Kaukazu. Tbilisi to także świetna baza wypadowa.

  • Wardzia

Jedyne w swoim rodzaju skalne miasto, którego początki sięgają XII w. Obecnie jest ono objęte ochroną. Najłatwiej dostać się tu można autem lub autobusem, który każdego dnia odjeżdża w te strony miasta Achalkalaki.

  • Cminda Sameba

Klasztor Świętej Trójcy jest ikoną Gruzji, a przy tym jedną z najczęściej fotografowanych budowli, jakie znajdują się w tej części świata. Został wybudowany w XIV w. na wysokości 2170 m n.p.m, u stóp Kazbeku. Dojechać tu można samochodem lub konno albo pieszo.

  • Kazbek

Jest to góra położona na granicy Gruzji z Rosją, we wschodniej części centralnego Kaukazu. Jej wysokość wynosi 5054 m n.p.m. Dla wielbicieli turystyki wysokogórskiej jest ona istną mekką. Sezon wspinaczkowy w wyższych partiach zaczyna się zwykle w maju i trwa do pierwszej połowy października.

  • Swanetia

To wysokogórski region Gruzji ze stolicą w Zugdidi. Wyróżnia się specyficzną kulturą oraz średniowieczną architekturą, jakiej nie da się zobaczyć nigdzie indziej na świecie. Region dzieli się na Swanetię Dolną i Górną. Górna Swanetia jest w całości wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kachetia

Jest to region we wschodniej części kraju ze stolicą w Telawi. Największymi tutejszymi atrakcjami są: kompleks monastyrów Dawid Garedża, monastyr Alawerdi, miasto-forteca Udżarma, a także słynące z malowniczych widoków miasteczko Sighnaghi.

  • Upliscyche

To kolejne w niniejszym zestawieniu skalne miasto figurujące na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się w odległości ok. 10 km na wschód od Gori.

  • Mccheta

To dawna stolica Gruzji posiadająca status miasta-muzeum wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W mieście tym zobaczysz najstarsze i najważniejsze prawosławne świątynie w kraju.

  • Zamek Chertwisi

Obiekt znajduje się na trasie z Achalciche do Wardzi. Jest niezmiernie oryginalną atrakcją turystyczną, wzbudzającą niemałe zainteresowanie.

  • Batumi

To znany kurort położony na wybrzeżu Morza Czarnego, mający status uzdrowiska. Podziwiać tutaj można m.in. turecki meczet, eklektyczną zabudowę willową z przełomu XIX i XX w., Park Przymorski, synagogę, delfinarium oraz ogród botaniczny.

  • Kutaisi

Jest to miasto znajdujące się w zachodniej części Gruzji, jedno z najstarszych w kraju.

Na kiedy zaplanować podróż do Gruzji?

Na wycieczkę do Gruzji warto wybrać się bez względu na parę roku. Niemniej sezon turystyczny trwa od czerwca do połowy września. Najwyższe temperatury, średnio 25 st. C, przypadają na lipiec i sierpień. Najchłodniej jest w styczniu, kiedy termometry pokazują przeciętnie 1 st. C.

Jak wygląda opieka medyczna w Gruzji?

Każdy, kto planuje wakacje w Gruzji, musi brać poprawkę na to, że opieka medyczna w tym kraju stoi na niskim poziomie. Turyści powinni być przygotowani na pokrycie kosztów leczenia z własnej kieszeni. W dużych miastach działają prywatne placówki medyczne oferujące możliwość hospitalizacji. Wizyta w takiej klinice kosztuje ok. 30-40 EUR. Przed wyjazdem warto kupić polisę obowiązkowo zawierającą ubezpieczenie kosztów leczenia.

Czy EKUZ działa jako ubezpieczenie w Gruzji?

Karta EKUZ to cieszące się ogromną popularnością europejskie ubezpieczenie turystyczne uprawniające do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii. Ponieważ Gruzja nie należy do UE, wspomniany dokument Ci się tu nie przyda. Bez odpowiedniej ochrony ubezpieczeniowej we własnym zakresie pokryjesz wszystkie wydatki na leczenie bez możliwości uzyskania zwrotu tych wydatków.

Ubezpieczenie turystyczne do Gruzji z biura podróży – czy wystarczy?

Jeśli turysta wybiera się na wycieczkę z biurem podróży, jej cena zawiera koszt ubezpieczenia. Zakres ogranicza się jednak do NNW (ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków), kosztów leczenia i ubezpieczenia bagażu. Podróżny nie wybiera sam ubezpieczyciela. Suma ubezpieczenia jest niska, nie ma zatem co liczyć na wysokie świadczenie. Z kolei odszkodowanie za opóźniony lot czy skradzione dokumenty, a także w wielu innych przypadkach, w ogóle nie przysługuje. Polisa z biura podróży nie jest też zbyt skuteczna jako ubezpieczenie na wyjazd za granicę. Zwykle bowiem może pokryć jedynie korzystanie z podstawowych świadczeń. Najrozsądniej jest nabyć dodatkowe ubezpieczenie na wakacje.

Jakie ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Gruzji będzie najlepsze?

Przy wyborze podróżnego ubezpieczenia do Gruzji nie należy kierować się jedynie ceną polisy. Niezwykle istotnymi przesłankami decydującymi o jej zakupie są zakres ochrony i sumy ubezpieczenia, które powinny w pełni pokrywać koszty związane m.in. z leczeniem etc. Jeżeli zastanawiasz się, gdzie wykupić ubezpieczenie na wyjazd za granicę, polecamy Twojej uwadze pakiet Supertravel, który w UNIQA przygotowaliśmy właśnie z myślą o Tobie. Obejmuje on m.in.:

  • koszty leczenia
  • sporty amatorskie – ochrona ta odnosi się do zaplanowanych lub niezaplanowanych amatorskich aktywności sportowych,
  • koszty akcji ratunkowej – poszukiwania, transportu do punktu opieki medycznej i udzielenie doraźnej pomocy,
  • koszty leczenia w razie zaostrzenia chorób przewlekłych,
  • szkody pod wpływem alkoholu (w ramach KL i NNW),
  • koszty transportu medycznego do Polski w medycznie uzasadnionych przypadkach,
  • koszty leczenia COVID-19, izolacji i kwarantanny.

Ubezpieczenie kupisz online. W dobrej polisie nie powinno zabraknąć np. OC w życiu prywatnym czy assistance, które przyda się w razie kradzież dokumentów i w razie innych zdarzeń. Z taką polisą nie musisz się też martwić, czy za opóźnienie lub odwołanie lotu otrzymasz rekompensatę, ponieważ obejmuje ona ubezpieczenie opóźnienia lotu. Również za odwołany lot odszkodowanie się należy. Polisę da się rozszerzyć o sporty wysokiego ryzyka czy inne elementy, które z racji na charakter wypoczynku są Ci potrzebne.

To musisz sprawdzić, zanim wyjedziesz na wypoczynek do Gruzji!

Przed wyjazdem koniecznie sprawdź:

·         jak sprawdzić biuro podróży – wybieraj tylko sprawdzone, renomowane firmy,
·         jak spakować walizkę do samolotu – zapoznaj się z wytycznymi, jakie znajdziesz na stronie swojego przewoźnika.
·         jak postępować na lotnisku – procedury dla osób wylatujących do Gruzji są takie same, jak w przypadku lotów do innych krajów.

Zniżka -15%
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TU S.A.

Od 13 lat pracuje w UNIQA TU S.A. (dawniej AXA Ubezpieczenia TUiR S.A.) i odpowiada za tworzenie produktu, ocenę ryzyka, nadzór nad likwidacją szkód linii travel. Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń  Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować
Jak sprawdzić biuro podróży przed wyjazdem na wakacje czy zakupem wycieczki

Jak sprawdzić biuro podróży przed wyjazdem na wakacje czy zakupem wycieczki? Sprawdź rejestr organizatorów turystyki

W styczniu 2019 roku upadło w Polsce biuro podróży Net Holiday, które początkowo informowało klientów o czasowym wstrzymaniu sprzedaży, a później ogłosiło bankructwo. W ślad za nim poszły mniejsze firmy, jak Mediterraneum czy Steja Travel. W tym samym roku, 25 września, zawiadomienie o niewypłacalności złożył zarząd Neckermanna. Dwa dni później zbankrutował Thomas Cook, co wstrząsnęło rynkiem turystycznym. Jeszcze wcześniej, bo w 2012 roku, upadłość ogłaszały m.in. Sky Club, Alba Tour, Atena,…

Czytaj dalej

Rezygnacja z wycieczki a zwrot zaliczki czy zadatku. Czy biuro podróży zwraca przedpłatę przy odwołaniu udziału w imprezie turystycznej?

W wielu biurach podróży można rezerwować wyjazdy turystyczne w ofercie first minute, czyli na długo przed planowanym wyjazdem czy wylotem. Trudno przewidzieć, czy rzeczywiście będziemy w stanie uczestniczyć w imprezie, skoro kupujemy ją nawet na rok przed urlopem. Nagła choroba, wypadek czy ważne wydarzenie w życiu turysty mogą spowodować, że nie będzie on w stanie skorzystać z wyjazdu. Czy biuro podróży umożliwia rezygnację z wycieczki i oddaje dokonaną przedpłatę – zaliczkę czy zadatek?…

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,20 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę