Wiza do Dubaju – jak uzyskać? Ile kosztuje wiza do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA)? Czy do wjazdu do ZEA wystarczy paszport?
Najwyższy budynek świata, największa galeria handlowa, stok narciarski na pustyni, do tego sztuczne wyspy i ultra nowoczesne muzea – to wszystko i wiele więcej można znaleźć w Dubaju. Czy wyjazd do największego miasta Zjednoczonych Emiratów Arabskich wymaga od Polaków posiadania wizy?
Czy potrzebna jest wiza do Dubaju?
Nie ma obowiązku wyrobienia wizy do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, choć taka oczywiście istnieje. Wizę do Dubaju otrzymasz w formie elektronicznej podczas przekraczania granicy, np. na lotnisku. Ważna jest przez 90 dni. Osoby, które chciałyby pozostać tam dłużej, powinny skontaktować się z lokalną jednostką urzędu imigracyjnego w celu uzyskania informacji o liście wymaganych dokumentów potrzebnych do zarejestrowania dłuższego pobytu. W przypadku krótkiego (do 90 dni) wystarczy zgłosić się do stanowiska imigracyjnego na Międzynarodowym Porcie Lotniczym w Dubaju, gdzie obsługa wbije do paszportu 90-dniową wizę. Umożliwia ona wielokrotny wjazd na terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Ile kosztuje wiza do emiratów?
Wiza turystyczna do Dubaju, pozwalająca na miesięczny pobyt na miejscu, jest bezpłatna dla polskich obywateli. Możesz ubiegać się o nią z wyprzedzeniem, jeżeli 90-dniowa wiza do ZEA, wystawiana w chwili przylotu, została w pełni wykorzystana. Wówczas za turystyczną, 30-dniową wizę na jeden wjazd zapłacisz 90 USD z możliwością wydłużenia za 230 USD.
Co potrzebne, aby pojechać do Dubaju?
Podstawowym dokumentem podróży jest paszport ważny przez co najmniej 6 miesięcy, licząc od daty wjazdu na teren ZEA. Nie może być to przy tym paszport tymczasowy. Ile się czeka na wyrobienie paszportu biometrycznego akceptowanego w ZEA? Od 2 do 4 tygodni, w zależności od obłożenia punktów paszportowych.
Co istotne, do Dubaju warto wykupić prywatne ubezpieczenie turystyczne. Co prawda, jeśli jedziesz do ZEA z biurem podróży, w cenie wycieczki musisz mieć podstawową polisę turystyczną, ale z niską sumą ubezpieczenia. Pamiętać należy, że zabiegi medyczne (zwłaszcza te poważniejsze), pobyt w szpitalu czy zorganizowanie specjalistycznego transportu medycznego do kraju, generują wysokie koszty. Zdarza się też, że realizacja usługi medycznej musi być poprzedzona wcześniejszym wniesieniem opłaty lub dokonania zaliczki w gotówce, z własnej kieszeni. Z tych względów zaleca się wykupienie prywatnego ubezpieczenia turystycznego na urlop w Dubaju z wysoką sumą ubezpieczenia.
Ubezpieczenie Supertravel w UNIQA zapewnia turyście szeroki zakres ochrony, łącznie z ryzykiem uprawiania sportów ekstremalnych czy z ubezpieczeniem bagażu i lotu.
Co trzeba wziąć do Dubaju?
Jeśli nie satysfakcjonuje Cię pogoda w ciepłych krajach w Europie i chcesz jechać na Półwysep Arabski, do gorącego Dubaju, dowiedz się wcześniej, jak spakować walizkę do samolotu do tego kraju. Pamiętaj o ograniczeniach w przywożeniu na terytorium emiratów napojów alkoholowych. Na miejscu działają sklepy monopolowe dla turystów, z których skorzystasz bez narażania się na kary.
Poza tym pamiętaj, że za wwożenie i rozprowadzanie narkotyków i substancji psychotropowych, obowiązują wysokie kary, łącznie z więzieniem, a nawet karą śmierci.
Dubaj jest stosunkowo drogim miejscem, ale co ciekawe, możesz znaleźć restauracje, w których obowiązują tak niskie ceny, jak w najtańszym kraju w Europie. Wybór jest przy tym szeroki. Ceny podawane są w AED, czyli w dirhamach Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Do ZEA koniecznie trzeba wziąć krem z wysokim filtrem SPF 50+, z uwagi na silną ekspozycję słoneczną. Przyda się każda ochrona przeciwsłoneczna - nawet w zimie.