UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Wiza do Indii – jak ją uzyskać online? Ile kosztuje indyjska wiza turystyczna?

Indie są najludniejszym państwem na świecie i siódmym największym pod względem powierzchni. Stolicą Republiki Indii jest New Delhi, ale największe i najbardziej zaludnione miasto w Indiach to Mumbaj (Bombaj). Turyści zachwycają się wielobarwnością i kulturą indyjską. Często odwiedzają tutejsze rezerwaty przyrody i parki narodowe. Jeśli wybierasz się na wczasy do Indii, sprawdź warunki wjazdu i zasady wizowe.

Zasady wjazdu do Indii – wymagane dokumenty

Dokumentem niezbędnym do przekroczenia granicy jest paszport. Nie może być to przy tym paszport tymczasowy czy też dowód osobisty, nawet jeśli jest to dowód tymczasowy dla dziecka. Cena braku ważnego paszportu przy przekraczaniu granicy indyjskiej to niestety brak pozwolenia na wjazd do kraju.

Paszport musi być ważny przez minimum 6 miesięcy od daty wjazdu, by służby celne go zaakceptowały.

Czy potrzebna jest wiza do Indii?

Turysta będący obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej, który udaje się do Indii, musi wyrobić wizę indyjską. W przypadku gdy planujesz taki wyjazd, jesteś automatycznie objęty obowiązkiem wizowym. Przebywanie na terenie Indii bez ważnej wizy traktowane jest jako poważne wykroczenie. Cudzoziemcy, którzy zostaną złapani na tym, na okres prowadzonego dochodzenia będą podlegać zatrzymaniu w areszcie.

Prócz tego w przypadku wyjazdu do Sikkim, Arunaćal Pradeś, Nagaland, Manipur, Mizoram oraz na archipelag Andamanów i Nikobarów potrzebujesz jeszcze specjalnego zezwolenia dotyczącego wjazdu. Wydawane jest ono za pośrednictwem biur rejestracji cudzoziemców lub przez przedstawicielstwa stanowe.

Jak ubiegać się o wydanie indyjskiej wizy?

W zależności od tego, w jakiej kategorii ubiegasz się o wydanie wizy, do Twojej dyspozycji będą dwie drogi jej uzyskania. Całą procedurę możesz zrealizować online w takich kategoriach jak:

  • turystyka,
  • biznes,
  • udział w konferencjach,
  • udział w leczeniu.

Natomiast przy ubieganiu się o wizę do Indii w innych kategoriach potrzebne będzie nawiązanie kontaktu z przedstawicielstwem dyplomatycznym tego kraju w Warszawie. W ten sposób możesz uzyskać wizę turystyczną czy wizę biznesową, obie ważne przez 6 miesięcy, z tym że wiza turystyczna daje prawo pobytu w Indiach na 90 dni, a wiza biznesowa – 180 dni.

Czy można złożyć wniosek wizowy online?

Najpopularniejszym rodzajem wizy w Indiach jest e-Wiza, która łączy cele turystyczne i biznesowe. Aby otrzymać e-Wizę do Indii, ważną przez 30 dni od jej uzyskania, musisz złożyć wniosek online, wraz ze skanem paszportu, zdjęciem paszportowym oraz potwierdzeniem lotu i rezerwacji zakwaterowania na miejscu.

Przy wypełnieniu formularza zgłoszeniowego online wnioskodawca powinien wydrukować wypełniony dokument i podpisać go. Może złożyć też kopię fizyczną wniosku wraz z dokumentami w Centrum Aplikacji – IVAC.

E-wiza do Indii to eTA – Electronic Travel Authorization – elektroniczne pozwolenie na wjazd. Wysyłana jest na maila. Może być niekiedy wystawiana na dłuższy czas – 365 dni lub nawet 5 lat, ale musisz złożyć o nią specjalny wniosek.

Bezpieczeństwo turysty w Indiach

Indie kuszą swoimi wielowiekowymi zabytkami, cudownymi krajobrazami i orientalną kulturą. Dlatego wielu turystów decyduje się na podróż w to miejsce w celach turystycznych. Bez względu na to, czy na urlop wybierasz najdroższy kraj w Europie, czy tani, w innej części świata, pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym z szerokim zakresem ochrony.

W przypadku wyjazdu z biurem podróży podstawowe ubezpieczenie masz już w cenie wycieczki, ale przy samodzielnych wakacjach w Indiach trzeba pomyśleć z odpowiednim wyprzedzeniem o posiadaniu polisy turystycznej. W UNIQA w ramach jednego ubezpieczenia masz nie tylko pokrycie kosztów leczenia, NNW czy OC w życiu prywatnym, ale i ubezpieczenie bagażu czy ubezpieczenie odwołania lotu. Zwróć uwagę na to, że polisa obejmuje także zdarzenia po alkoholu czy ubezpieczenie na wypadek choroby przewlekłej i jej zaostrzenia na wakacjach.

Przed wyjazdem do Indii sprawdź komunikaty na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W kwietniu 2024 roku MSZ odradzało podróże, które nie są konieczne, do indyjskiego stanu Dżammu i Kaszmir, poza regionem Ladakh, z uwagi na zagrożenie terrorystyczne i niebezpieczeństwo starć ze służbami porządkowymi.

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Jak zdobyć wizę do Indii?

e-Wizę do Indii uzyskasz w trybie online za pośrednictwem strony indianvisaonline.gov.in/evisa/tvoa.html. Musisz wypełnić stosowny wniosek i dołączyć do niego wymagane dokumenty.

W przypadku wizy turystycznej czy biznesowej musisz złożyć w ambasadzie Indii w Polsce formularz wniosku. Powinieneś okazać też swój paszport i rezerwację zakwaterowania czy potwierdzenie lotu. Dla wizy biznesowej wymagane jest też zaproszenie od firmy indyjskiej.

Jeśli zaś chodzi o wizę studencką, potrzebne będą:

  • akceptacja uczelni indyjskiej,
  • list motywacyjny,
  • potwierdzenie finansowe,
  • skan paszportu,
  • zdjęcie paszportowe.

Ile kosztuje e-wiza?

W zależności od celu i długości podróży do Indii opłaty wizowe będą nieco inne. Na łączny koszt wyrobienia dokumentu składają się:

  • opłata rządowa,
  • opłata za przetwarzanie wniosku,
  • opłata za usługę.

Jedynie 10 USD kosztuje wiza na 30 dni, kiedy podróż odbywa się w terminie od kwietnia do czerwca. Już 25 USD zapłacisz, jeśli wyjazd planujesz w okresie od lipca do marca. Aż 40 dolarów amerykańskich kosztuje wiza na 365 dni, a 80 USD – na 5 lat.

Czy do przesiadki w Indiach potrzebna jest wiza?

Nie, nie ma takiej potrzeby. Tranzytowa podróż przez Indie, nawet wtedy, gdy wywołuje konieczność krótkotrwałego pobytu na terytorium tego kraju, nie powoduje potrzeby wyrabiania wizy.

Gdzie kupić wizę?

Wizę kupisz online na stronie rządowej lub też umówisz się na wizytę w ambasadzie w Warszawie, w Polsce. Możesz też posłużyć się usługą pośrednika w pozyskiwaniu wizy.

Już od Już od 4,62 zł/dzień
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Dyrektor Działu Ubezpieczeń Turystycznych w UNIQA TU S.A.

Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od ponad 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych. Od 2009 w AXA TUiR S.A. na stanowisku Menedżera odpowiedzialnego za produkt i ocenę ryzyka. Obecnie Dyrektor Działu Ubezpieczeń Turystycznych UNIQA TU S.A. i odpowiada za sprzedaż, tworzenie produkt, ocenę ryzyka, rozwój sieci sprzedaży, relację z Polską Izbą Turystyki, uczestniczy również w komisji PIU dotyczącej ubezpieczeń turystycznych i gwarancji turystycznych. Bierze czynny udział w szkoleniach dla sieci agentów, Biur Podroży, spotkaniach branżowych, publikuje w prasie branżowej.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Wiza do Chin – jak ją uzyskać? Ile kosztuje wiza turystyczna do Chin – ChRL?

Chiny, czyli Państwo Środka, to ciekawa destynacja turystyczna, którą wybiera coraz więcej Polaków. Chcemy odkrywać atrakcje tego kraju, na czele z Wielkim Murem Chińskim, tajemniczą terakotową Armią chroniącą miejsce pochówku dawnych cesarzy czy też Zakazanym Miastem. Chińska Republika Ludowa ma wiele do zaoferowania, ale jednocześnie ma wygórowane wymagania dotyczące przekraczania granicy tego kraju. Zobacz, czy potrzebujesz wizy do Chin.

Czytaj dalej

Wiza do Wietnamu – jak ją uzyskać, ile kosztuje? Czy istnieje e-wiza do Wietnamu?

Egzotyczne wakacje w Wietnamie są Twoim marzeniem? Chcesz zobaczyć kolorowe targi na wodzie, piękne krajobrazy delty Mekongu i rzeki Czerwonej. A może zamierzasz odpoczywać na piaszczystych plażach otoczonych tropikalną roślinnością? Nie zapominaj też o zabytkach Wietnamu. Wymienione walory turystyczne z pewnością skłaniają coraz więcej turystów do wizyty w tym kraju. Najwięcej przyjezdnych pochodzi z Chin czy Korei Południowej oraz Japonii. Jednak i z Polski organizowane są wycieczki do…

Czytaj dalej

Wiza do Australii – jak ją uzyskać online? Ile kosztuje? Jakie są rodzaje wiz australijskich?

Daleka Australia jest niesamowitym krajem – osobnym kontynentem, który kusi turystów pod względem swojej różnorodności przyrodniczej i kulturowej. Znajdują się tam zarówno lasy deszczowe, jak i wspaniałe miasta - Melbourne czy Sydney, ale i czerwone pustynie, bezkresne przestrzenie, a u wybrzeży – niezwykłe rafy koralowe. Wybierasz się na wakacje do Australii? Zobacz, jakie są zasady wjazdu do tego kraju i czy potrzebujesz wizy.

Czytaj dalej

Wiza do Egiptu – jak ją uzyskać? Gdzie złożyć wniosek wizowy? Ile kosztuje? Co warto wiedzieć?

Egipt zalicza się do najbardziej popularnych kierunków urlopowych dla Europejczyków. Ma wiele atutów – wielowiekowe zabytki, cudowne kurorty, ciepłe morze i rafy koralowe, które stanowią gratkę dla miłośników nurkowania. W 2010 roku Egipt gościł rekordowe 14,7 mln turystów, a tylko w kwietniu 2023 roku do Kraju Faraonów przyjechało 1,35 mln turystów. Jeśli i Ty planujesz jechać do tego kraju, by wygrzewać się w słońcu, oglądać podwodną faunę i florę lub odwiedzić Gizę, by podziwiać piramidy,…

Czytaj dalej

Jak przygotować się do wyjazdu do USA? Czy potrzebna jest wiza? Co zmieniło się po przystąpieniu Polski do programu ruchu bezwizowego?

Przy wyjazdach zagranicznych konieczne jest posiadanie dokumentów tożsamości pozwalających na przekroczenie granicy - w przypadku wycieczki do Stanów Zjednoczonych jest nim paszport. Do niedawna jeszcze wymagane było, by każdy Polak wyjeżdżający do USA miał ważną wizę. Czy nadal obowiązują? Sprawdź, jakich formalności musisz dopełnić, by legalnie podróżować do USA. Jakie przepisy celne obowiązują?

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,62 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat