Wiza do Jordanii – jak ją uzyskać? Ile kosztuje?
Jordania to państwo ze stolicą w Ammanie, położone w Azji, w regionie Bliskiego Wschodu. Jest coraz chętniej odwiedzane przez Polaków pragnących poznawać inne kultury. Znajdują się tu światowej klasy obiekty historyczne i kulturalne ze słynną Petrą na czele. Baza turystyczna jest tu znakomicie rozwinięta, a główny ośrodek turystyczny stanowi Akaba.
Czy można teraz lecieć do Jordanii?
Każdego, kto chce podziwiać fantastyczną Petrę czy rafę koralową w Akabie, a także odkrywać w Jordanii inne fascynujące miejsca i delektować się specjałami tutejszej kuchni, na pewno się ucieszy informacja, że turyści zagraniczni mogą podróżować tam bez obowiązku poddawania się kwarantannie. Nie ma już wymogów wjazdowych związanych z COVID-19.
Jak dostać się do Jordanii?
Zniesienie obostrzeń to niewątpliwie pozytywna wiadomość dla podróżnych, ale jest też i tak niezbyt dobra. Otóż wraz z początkiem grudnia 2023 r. przewoźnicy komercyjni wstrzymali do odwołania wszystkie bezpośrednie połączenia lotnicze z Polską, Chodzi tutaj o rejsy:
- Ryanair: połączenia Amman – Warszawa Modlin, Amman – Kraków i Amman – Poznań,
- Wizzair: połączenia Akaba – Katowice i Akaba – Warszawa Okęcie.
Nie wiadomo, kiedy połączenia te zostaną przywrócone. Miało to nastąpić w połowie stycznia 2024 r., ale tak się jednak nie stało. Niektóre osoby decydują się na wjazd do Jordanii przy okazji pobytu w Egipcie. Są też inne możliwości, a chodzi o loty z przesiadkami, np. z Bułgarii, Niemiec czy Włoch.
Czy podróż do Jordanii jest bezpieczna?
Z racji na geograficzne położenie Jordanii turyści często mają wątpliwości związane z bezpieczeństwem. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca, aby w związku z wydarzeniami w Strefie Gazy zachować szczególną ostrożność i unikać wszelkich zgromadzeń oraz demonstracji politycznych odbywających się na terenie całego kraju. Z założenia są to zgromadzenia w większości pokojowe, aczkolwiek mogą przybrać niespodziewany przebieg. Lepiej nie przebywać w pobliżu przedstawicielstw dyplomatycznych w Ammanie ze szczególnym wskazaniem na ambasady USA i Izraela. W samej Jordanii sytuacja polityczna oraz dotycząca bezpieczeństwa jest stabilna. Warto ponadto brać poprawkę na zmienną funkcjonalność przejść granicznych na Moście Króla Husajna, w Akabie oraz Jordan River – władze podają komunikaty o godzinach ich otwarcia.
Jordania zalicza się do tych krajów na świecie, gdzie zagrożenie przestępczością jest niskie. Oczywiście nie zwalnia to z obowiązku bycia czujnym, bo można np. paść ofiarą kieszonkowca. Trzeba także pamiętać o różnicach kulturowych. Niektóre zachowania, które nam wydają się zupełnie błahe, np. jazdę taksówką na przednim siedzeniu pasażera, mieszkańcy Jordanii mogą odbierać jako zachętę do dalszych kontaktów. Nie wolno poza tym zapomnieć, że Haszymidzkie Królestwo Jordanii to kraj islamski – dominującą religią jest tu sunnizm, będący jednym z trzech głównych odłamów islamu. Szereg różnic kulturowych ma swoje korzenie właśnie w religii.
Wjazd i pobyt w Jordanii – wymagane dokumenty
Dokumentem podróży, które uprawnia do przekroczenia jordańskiej granicy, jest paszport – również tymczasowy. Jego ważność musi wynosić co najmniej 6 miesięcy. Oprócz tego obywatele Polski planujący wyjazd do Jordanii, objęci są obowiązkiem wizowym. Jak informuje portal gov.pl, od 19 marca 2023 r. wnioski o wydanie wiz pobytowych przyjmowane są wyłącznie w formie elektronicznej. Wydawane są wizy jedno- oraz wielokrotnego wjazdu uprawniające do pobytu na terytorium Jordanii w okresie od 1. miesiąca do 5. lat. Stosowny wniosek można złożyć za pośrednictwem:
- aplikacji mobilnej Jordanian Ministry of Interior (MOI) lub
- strony internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego (eservices.moi.gov.jo).
Obywatele Unii Europejskiej w dalszym ciągu mogą starać się o wizę pobytową, która daje prawo do jednokrotnego wjazdu na międzynarodowych przejściach granicznych Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego. Opłata za taką wizę wynosi 40 JOD (ok. 230 zł). Dokumenty tego typu wydawane są na okres jednego miesiąca, ale jest możliwość przedłużenia do 3. miesięcy.
Ile kosztuje Jordan Pass?
Władze Jordanii proponują turystom wykupienie wizy połączonej z biletem wstępu do głównych atrakcji turystycznych kraju. Bilet ten nosi nazwę Jordan Pass i zawiera bilety wstępu do ponad 40. atrakcji na terenie kraju. Co więcej, w skład Jordan Pass wchodzi także opłata wizowa.
Nie zwalnia ona jednak z opłaty wyjazdowej wynoszącej 10 JOD - dotyczy ona osób opuszczających Jordanię drogą lądową lub morską. Bilet jest ważny przez 12 miesięcy. Gwarantuje jednorazowy dostęp do wybranych atrakcji. Wyjątek stanowi tutaj Petra – Jordan Pass uprawnia do jednego, dwóch lub trzech dni zwiedzania. W zależności od wybranego wariantu za bilet trzeba zapłacić od 70 do 80 JOD. Jest on zaopatrzony w spersonalizowany kod. Istnieje co prawda specjalna aplikacja obsługująca Jordan Pass, ale zaleca się posiadanie wersji drukowanej, gdyż nie we wszystkich miejscach w Jordanii dostępne są czytniki. Bilet zawiera imię i nazwisko właściciela oraz numer paszportu.
Po dokonaniu zakupu nie wchodzi w rachubę modyfikacja Jordan Pass, więc np. w razie podania błędnych danych trzeba kupować standardowe bilety wstępu. Uwaga: w Jordan Pass zaopatrz się koniecznie przed wjazdem do Jordanii, ponieważ inaczej nie zaoszczędzisz na wizie. Zakup biletu najbardziej opłaca się wówczas, gdy nastawiasz się głównie na zwiedzanie i nie zamierzasz omijać Petry.
Czy do Ammanu potrzebna jest wiza?
Co do zasady obywatele Polski przyjeżdżający do Jordanii podlegają obowiązkowi posiadania wizy. Opłaty da się uniknąć, ale pod pewnym warunkiem. Podróżni, którzy lądują w Ammanie i w ciągu 48 h dotrą do Akaby, mogą wjechać na terytorium Jordanii za darmo. Akaba to specjalna strefa ekonomiczna. Po dotarciu w to miejsce w określonym czasie trzeba się udać do biura wizowego ASEZA. Jeżeli nie pojawisz się tam w 48. godzin, to przy wyjeździe z Jordanii poniesiesz całą opłatę wizową plus do tego 1,50 JOD za każdy dzień pobytu.
Czy do Jordanii potrzebne jest ubezpieczenie turystyczne?
Posiadanie ubezpieczenia turystycznego przez podróżnych udających się do Jordanii nie jest obowiązkowe, ale bez odpowiedniej polisy wydatki na ewentualne leczenie trzeba ponieść z własnej kieszeni. W jordańskich miastach – ze wskazaniem na stolicę – opieka medyczna stoi na dość wysokim poziomie. Za wizytę u lekarza należy zapłacić od 30 do 50 JOD, a pobyt w szpitalu kosztuje od 15 do 80 JOD za jeden dzień.
Opłaty za usługi medyczne i zastosowane leki są naliczane oddzielnie. Bez stosownych środków finansowych lub ubezpieczenia pacjent nie skorzysta z opieki medycznej. Jeżeli ktoś zamierza przebywać w Jordanii dłużej niż 3 miesiące, będzie zobligowany do wykonania na miejscu badań lekarskich. Warto zwrócić uwagę, aby polisa obejmowała nie tylko koszty leczenia czy transportu medycznego do Polski, ale też takie elementy jak m.in. ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży, ubezpieczenie bagażu, OC w życiu prywatnym, NNW.
Wybierasz się do Jordanii? O tym pamiętaj!
Przed podróżą do Jordanii sprawdź koniecznie:
- ważność swojego paszportu,
- jaki bagaż do samolotu – wytyczne znajdziesz na stronie internetowej swojego przewoźnika,
- ile wcześniej na lotnisku – procedury na lotniskach względem osób wybierających się do Jordanii nie różnią się od procedur obowiązujących przy innych rejsach, a na lotnisku najlepiej się pojawić na 2-3 godziny przed odlotem,
- czy Twój tour operator to sprawdzona firma, która figuruje w rejestrze organizatorów turystyki i przetwarza dane klientów w dozwolonym zakresie.
Do Jordanii nie wolno przywozić lornetek i lunet o znacznym zbliżeniu. Między miastami najwygodniej poruszać się prywatnymi liniami autobusowymi. W miastach nie ma problemu z akceptowaniem kart kredytowych i płatniczych, ale lepiej mieć trochę gotówki przy sobie. Podróżnych nie obowiązują żadne szczepienia ochronne. Trzeba liczyć się z ryzykiem zatruć pokarmowych.