UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Wiza do Kanady dla Ukraińców – jak ją uzyskać? Ile kosztuje?

Wojna w Ukrainie trwa od 22 lutego 2022 roku. Od początku inwazji Rosji setki tysięcy Ukraińców uciekało ze swojej ojczyzny. Wielu dotarło do Polski i osiedliło się jako uchodźcy wojenni. Inni wybrali dalsze kierunki emigracji, np. Kanadę. Jak wyglądają przepisy wizowe dla Ukraińców przyjeżdżających za ocean?

Wiza do Kanady dla Ukraińców

Ukraińcy w Kanadzie – statystyki migracyjne

Od początku wojny do listopada 2023 roku do Kanady przybyło 210 tys. Ukraińców uciekających przed wojną. The Canadian Press, na podstawie danych Ministerstwa imigracji oraz Operation Ukraine Safe Haven (ośrodka koordynującego pomoc dla przybywających do Kanady Ukraińców), szacowało, że do końca marca 2024 roku do tego kraju mogło dotrzeć kolejne 90 tys. osób z Ukrainy. Do tego czasu żyło tam 1,3 mln Kanadyjczyków ukraińskiego pochodzenia. Kanada nadal spodziewa się powiększania grona społeczności ukraińskiej na swoim terytorium.

Co więcej, część zawiera w Kanadzie związek małżeński. W takim przypadku może być konieczna wymiana paszportu po ślubie.

Przepisy wizowe dla Ukraińców w Kanadzie – czy potrzebna jest wiza do Kanady?

Już w lutym 2022 roku, kiedy świat obiegła informacja o agresji zbrojnej Rosji na Ukrainie, rząd Kanady zdecydował się na wprowadzenie daleko idących ułatwień dla uchodźców wojennych. Uprościł wydawanie trzyletnich wiz oraz przyznawanie pomocy Ukraińcom i członkom ich rodzin. Do 31 marca 2024 roku skończył się program pozwalający na wydawanie w uproszczony sposób trzyletnich wiz do Kanady dla Ukraińców, w ramach którego dodatkowo przyznawano pomoc dla osób uciekających przed wojną.

Mowa tu o programie CUAET (Canada – Ukraina Authorization for Emergency Travel). Ukraińcy i członkowie ich rodzin, niezależnie od narodowości poszczególnych osób, mogli uzyskać zgodę na pobyt w Kanadzie przez trzy lata i zezwolenie na pracę, oraz pomoc na miejscu. Program ten zakończył się w sobotę 15 lipca 2023 roku. Kanada wydała od marca 2022 do początku 2024 roku prawie 936,3 tys. wiz na 1,2 mln wniosków.

Po wygaszeniu programu pomocowego Ukraińcy nadal mogą emigrować do Kanady. Aby to zrobić, potrzebują wiz. Istnieją dwa rodzaje tych dokumentów:

  • Wiza turystyczna – dająca prawo do pobytu na terytorium Kanady przez 6 miesięcy (w ramach programu CUAET były to trzy lata),
  • Kanadyjskie pozwolenie na pracę – umożliwia znalezienie pracy w Kanadzie w krótkim okresie, można ubiegać się o nie w ramach jednego wniosku wizowego.

Niezależnie od obranej drogi dotarcia na terytorium Kanady obywatele Ukrainy potrzebują do tego celu wizy.

Ukraińcy mogą ubiegać się o uzyskanie wizy pracowniczej, jeżeli chcą wyjechać na stałe i tam pracować. Realizowane są różne programy pracownicze, w tym:

  • Temporary Foreign Worker Program (TFWP) – dla tymczasowych pracowników zagranicznych, który obejmuje różne sektory gospodarki;
  • Interational Experiece Canada (IEC) – program umożliwiający młodym osobom, w wieku od 18 do 35 lat, pracę i podróżowanie w Kanadzie przez jakiś czas;
  • Provincial Nomiee Program (PNP) – program dla pracowników, którzy otrzymują skierowanie do danej pracy od konkretnej prowincji w Kanadzie i chcą zostać w tym kraju na stałe.

Niezależnie od tego, w którym programie Ukrainiec chce wziąć udział, musi mieć wizę pracowniczą.

Jak uzyskać wizę dla Ukraińca?

Aby otrzymać wizę do Kanady, konieczne jest złożenie wniosku wizowego w centrum składania wniosków. Takie instytucje znajdują się także na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Do wniosku dołącza się zdjęcie oraz pobierane są odciski palców.

Do wniosku o wizę pracowniczą na wyjazd służbowy czy do pracy w Kanadzie zwykle Ukrainiec musi dołączyć:

  • umowę o pracę,
  • rekomendacje,
  • certyfikaty zawodowe,
  • paszport.

Czy wizy dla Ukraińców są przedłużone?

Po tym jak zakończono program ułatwiający uzyskanie wizy przez Ukraińców przyjeżdżających do Kanady z dniem 31 marca 2024 roku, nie uruchomiono jeszcze nowego programu pomocowego.

Wyjazd Ukraińca do Kanady

Obecnie, kiedy nie są realizowane programy pomocowe dla Ukraińców, ich wyjazd do Kanady powinien być poprzedzony wyrobieniem wizy. Warto jest pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym, które pozwoli na uzyskanie wszechstronnej ochrony na miejscu i w czasie podróży. Przykładowo, ubezpieczenie zapewnić może świadczenie rekompensacyjne, jeśli zdarzy się odwołanie lotu lub dojdzie do zaginięcia bagażu. Ubezpieczenie może gwarantować też assistace za granicą.

Udając się w podróż lotniczą do Kanady, każdy przechodzi odprawę na lotnisku krok po kroku. Sprawdzane są przy tym paszport i wiza. 

Już od Już od 4,62 zł/dzień
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Wiza do Kanady – jak ją uzyskać? Ile kosztuje? Czym jest eTA?

Kanada jest jednym z największych krajów na świecie. Ma zróżnicowaną rzeźbę terenu i wiele miejsc wartych zobaczenia. To nie tylko duże miasta, jak Ottawa, Toronto czy Quebec, ale też wysokie góry, rzeki i jeziora czy przede wszystkim wodospad Niagara, położony na granicy Kanady i USA. Wyjazd do Kanady można przeznaczyć na poznawanie tego cudownego kraju, ale najpierw trzeba wiedzieć, jakie są zasady wjazdu dla obywateli Polski. Czy wiza do Kanady jest wymagana?

Czytaj dalej

Jak przygotować się do wyjazdu do USA? Czy potrzebna jest wiza? Co zmieniło się po przystąpieniu Polski do programu ruchu bezwizowego?

Przy wyjazdach zagranicznych konieczne jest posiadanie dokumentów tożsamości pozwalających na przekroczenie granicy - w przypadku wycieczki do Stanów Zjednoczonych jest nim paszport. Do niedawna jeszcze wymagane było, by każdy Polak wyjeżdżający do USA miał ważną wizę. Czy nadal obowiązują? Sprawdź, jakich formalności musisz dopełnić, by legalnie podróżować do USA. Jakie przepisy celne obowiązują?

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,62 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat