Wiza do Kanady – jak ją uzyskać? Ile kosztuje? Czym jest eTA?
Kanada jest jednym z największych krajów na świecie. Ma zróżnicowaną rzeźbę terenu i wiele miejsc wartych zobaczenia. To nie tylko duże miasta, jak Ottawa, Toronto czy Quebec, ale też wysokie góry, rzeki i jeziora czy przede wszystkim wodospad Niagara, położony na granicy Kanady i USA. Wyjazd do Kanady można przeznaczyć na poznawanie tego cudownego kraju, ale najpierw trzeba wiedzieć, jakie są zasady wjazdu dla obywateli Polski. Czy wiza do Kanady jest wymagana?
Zasady wjazdu do Kanady – jak podróżować do tego kraju?
Podstawowym dokumentem podróży, który powinieneś mieć ze sobą na wyjazd do Kanady, jest paszport. Może być to ważny paszport biometryczny lub tymczasowy. Nie możesz przekroczyć kanadyjskiej granicy na podstawie polskiego dowodu osobistego. Dokument musi być ważny i akceptowany przez Immigration, Refugees and Citizenship Canada. Jego ważność powinna być co najmniej taka, jak maksymalna długość pobytu w Kanadzie.
Czy potrzebna jest wiza do Kanady? Jak autoryzować wjazd na teren kanadyjski?
Nie ma potrzeby, byś wyrabiał wizę do Kanady, o ile podróż ma charakter biznesowy lub turystyczny, a planowany pobyt potrwa maksymalnie 6 miesięcy. Nie oznacza to jednocześnie, że nie musisz dopełniać żadnych formalności w związku z wyjazdem. Potrzebujesz ważnej Elektronicznej Autoryzacji Podróży.
Natomiast wiza musi być wyrobiona, jeśli jedziesz do Kanady w ramach:
- Programu Praca i Nauka – zanim złożysz wniosek o zezwolenie na pracę lub naukę czy o wpis do rejestru gości, sprawdź ważność dokumentu podróży, ponieważ ta informacja wpływa na ustalenie maksymalnej długości Twojego pobytu w Kanadzie.
- Express Entry – sprawdź przy tym, czy ważność paszportu upływa w ciągu 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku o pobyt stały. Możesz ubiegać się o wizę do Kanady za pośrednictwem programu Express Entry. Zostanie ona zamieszczona przez kanadyjską administrację w dokumencie podróży - musisz mieć w nim co najmniej 1 wolną stronę.
eTA – czyli elektroniczna autoryzacja podróży na pobyt w Kanadzie
W przypadku dotarcia do Kanady drogą lotniczą każdy obywatel Polski musi mieć eTA, czyli wspomnianą Elektroniczną Autoryzację Podróży (electronic travel authorization). Potrzebna jest ona także po to, by móc podróżować tranzytem przez kanadyjskie lotniska.
Elektroniczna Autoryzacja Podróży wymagana jest od obywateli tych krajów, które są jednocześnie zwolnione z obowiązku wizowego, a osoby te przybywają do Kanady drogą lotniczą. eTA jest połączona elektronicznie z Twoim paszportem. Będzie ważna przez okres nieprzekraczający 5 lat lub do czasu, aż wygaśnie ważność Twojego paszportu. Jeśli będziesz potrzebował nowego paszportu, jednocześnie musisz uzyskać nową eTA.
Na podstawie eTA możesz wielokrotnie przyjeżdżać do Kanady, na pobyty nieprzekraczające każdorazowo pół roku.
Po przylocie do Kanady licz się z tym, że funkcjonariusz kontroli granicznej sprawdzi Twój paszport lub inne dokumenty podróży. Odbędzie z Tobą rozmowę, w czasie której powinieneś go przekonać, że masz prawo wjazdu.
Jak złożyć wniosek o eTA? Jak ubiegać się o eTA?
Jak otrzymać eTA? O eTA ubiegać się możesz wyłącznie na oficjalnej stronie internetowej Rządu Kanady – canada.ca. Wystarczy przy tym wypełnić formularz elektroniczny, co zajmie kilka minut. Większość osób wnioskujących dostaje potwierdzenie wydania drogą mailową w ciągu kilku minut od aplikacji, ale może się zdarzyć, że rozpatrzenie wniosku potrwa do kilku dni, a Ty zostaniesz poproszony o przesłanie dodatkowych dokumentów.
By móc wyrobić eTA i wypełnić formularz online, potrzebujesz paszportu, swojej karty kredytowej oraz adresu mailowego.
Bezpieczeństwo turysty na terenie Kanady
Oficjalnie, zgodnie z komunikatem na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, w Kanadzie obowiązuje trzeci stopień zagrożenia terrorystycznego w pięciostopniowej skali. Utrzymuje się na niezmienionym poziomie od dekady. Poczujesz się tam bezpiecznie. O porządek dbają funkcjonariusze policji.
Pamiętaj jednak, by zawsze dbać o maksymalizację swojego bezpieczeństwa, zwłaszcza podczas wyjazdów zagranicznych. Zanim zastanowisz się nad tym, co będziesz zwiedzać i gdzie pojedziesz w pierwszej kolejności, przemyśl kwestię ubezpieczenia turystycznego. O ile do Kanady wybierasz się z touroperatorem, o tyle wraz z umową o imprezę otrzymujesz podstawowe ubezpieczenie podróżne. Ma ono jednak zwykle wąski zakres, ograniczający się do pokrycia kosztów leczenia w podróży i niskiej sumy ubezpieczenia dla NNW – następstw nieszczęśliwych wypadków.
Prywatne ubezpieczenie turystyczne przyniesie Ci znacznie więcej korzyści, tak na wszelki wypadek. W UNIQA mamy kilka wariantów polisy na wyjazdy w różne części świata. Obejmują one w ramach jednego ubezpieczenia turystycznego choroby przewlekłe i ich zaostrzenie, ubezpieczenie bagażu lotniczego czy ubezpieczenie opóźnionego lotu. Odszkodowanie w takich wypadkach otrzymujesz w krótkim czasie, a jego wysokość uzależniona jest od ustalonej z nami sumy ubezpieczenia. Otrzymujesz też wsparcie w trudnych sytuacjach, do jakich może dojść w podróży, w ramach podróżnego assistance. Jeśli na przykład preferujesz płatność kartą za granicą i w wyniku np. kradzieży stracisz swoją kartę, możesz od razu zadzwonić do naszego centrum alarmowego działającego całą dobę, a konsultant pomoże m.in. w zablokowaniu konta osobistego, co umożliwi zmniejszenie ryzyka wyczyszczenia konta przez złodziei.
Najczęściej zadawane pytania
Ile kosztuje wiza do Kanady z Polski?
Wiza turystyczna zwykle nie jest Ci potrzebna na wjazd do Kanady, ale eTA już tak. Kosztuje 7 dolarów kanadyjskich za osobę.
Jak uzyskać wizę do Kanady?
Wizę do Kanady uzyskasz m.in. w programie Praca i Nauka. Natomiast eTA zdobędziesz jedynie online, na oficjalnej stronie internetowej Rządu Kanady – na www.canada.ca.
Jak załatwić eTA do Kanady?
Wystarczy, że wypełnisz wniosek elektroniczny na stronie rządowej Kanady. Podaj właściwy numer paszportu, aby nie mieć problemów z wjazdem.
Po wydaniu eTA będziesz mieć połączone je z elektronicznym paszportem wykorzystanym przy składaniu wniosku. Musisz mieć ten paszport ze sobą, kiedy wsiądziesz na pokład samolotu lecącego do Kanady. Personel linii lotniczych zeskanuje Twój paszport i potwierdzi na tej podstawie, czy masz ważną eTA. Jeśli tak nie jest, nie wejdziesz do samolotu.