Wiza do Omanu – jak ją uzyskać: w ambasadzie czy online? Ile kosztuje wiza turystyczna?
Oman jest egzotycznym kierunkiem wyjazdów turystycznych, który pojawił się w ofercie polskich biur podróży stosunkowo niedawno. Od kilku lat Polacy mogą wyjeżdżać do kurortu Salalah bądź Muskatu (stolicy kraju). Czy możesz udać się Omanu bez wizy? Sprawdź, jakie zasady wjazdu obowiązują w tym kraju.
Czy Polacy potrzebują wizy do Omanu? Czy istnieje obowiązek wizowy w Sułtanacie Omanu?
Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych obywatele polscy, którzy chcą odwiedzić Oman w celach turystycznych i pozostać w tym kraju na okres nieprzekraczający 14 dni, są zwolnieni z obowiązku wizowego. Oznacza to, że krótkoterminowe wakacje nie muszą być poprzedzone wnioskowaniem o wizę w Ambasadzie Sułtanatu Omanu w Berlinie, która jest kompetentna w sprawach dotyczących Polski, czy staraniem się o wizę online. Otrzymujesz wizę „on arrival”.
Przed podróżą do Omanu przygotuj:
- potwierdzenie rezerwacji hotelu w Omanie,
- dowód ubezpieczenia zdrowotnego,
- bilet powrotny do kraju.
Niewykluczone, że będziesz musiał okazać takie dokumenty podczas kontroli paszportowej.
Jeśli z kolei planujesz pozostać w Omanie dłużej niż dwa tygodnie, lub nie jedziesz tam w celach turystycznych, musisz uzyskać wcześniej wizę.
Jak uzyskać wizę do Omanu? Ubiegaj się o nią w Ambasadzie lub online
Uzyskanie wizy do Omanu jest możliwe we wspominanej już Ambasadzie Sułtanatu Omanu w Berlinie lub przez portal gov.pl na stronie: www.rop.gov.om/english/visaservices_mainpage.html (tak jak w przypadku dokumentów wjazdowych do Stanów Zjednoczonych). Wszystkie formalności związane z tym,
jak dostać wizę do USA lub do Omanu, załatwisz online.Wnioskowanie o e-wizę turystyczną do Omanu online jest wygodne. W celu jej otrzymania złóż wniosek wizowy przez internet. W przypadku wyboru trybu online musisz:
- Wejść na oficjalną, rządową stronę Omanu.
- Wypełnić formularz wniosku online, podać wszystkie wymagane informacje, takie jak: dane osobowe, narodowość, data i miejsce urodzenia, adres, numer paszportu i data planowanej podróży.
- Przygotować wymagane dokumenty niezbędne do złożenia wniosku wizowego, w tym kopię ważnego paszportu, swoje aktualne zdjęcie, dowód rezerwacji lotu powrotnego z Omanu, rezerwację miejsca noclegowego oraz zaproszenie od sponsora z Omanu, jeśli dotyczy.
- Uiścić opłatę wizową online – wybierz opcję płatności akceptowaną na oficjalnej stronie internetowej. Wysokość opłat różni się w zależności od długości pobytu i narodowości.
- Złożyć wniosek i czekać na potwierdzenie, że został on przyjęty.
Czas oczekiwania na odpowiedź i na wizę do Omanu wynosi zwykle kilka dni. Zwróć uwagę, że e-wiza jest przeznaczona dla wizyt w celach turystycznych i biznesowych. Taka wiza turystyczna jednokrotnego wjazdu ważna jest 90 dni od daty jej wydania i umożliwia pobyt przez 30 dni. Opłata konsularna wynosi w jej przypadku 20 riali omańskich (OMR).
Możesz uzyskać:
- Wizę jednokrotnego wjazdu – uprawnia ona do jednomiesięcznego pobytu. Można przedłużyć jednokrotnie pobyt o kolejne 30 dni (w tym celu udajesz się na posterunek miejscowej policji).
- Jednoroczne wizy wielokrotne – uprawniają do wielu 3-tygodniowych pobytów, pod warunkiem że między wyjazdem, a kolejnym wjazdem upłynie okres co najmniej 3 tygodni.
- Wizę pracowniczą lub kartę pobytu tzw. residence card – uprawnia do pobytu długoterminowego.
Osoby, które przyjeżdżają do Omanu w celu wykonywania pracy na dłużej, powinni ustalić z pracodawcą zasady planowanego pobytu na wizie pracowniczej lub karcie pobytu. Pracownik musi wówczas mieć omańskiego sponsora pobytu. Odpowiedzialny jest on za nadzorowanie procedury związanej z legalizacją pobytu obcokrajowca na terenie Omanu. Sponsorem może być:
- osoba indywidualna,
- kontrahent,
- lokalny pracodawca.
Uwaga! Jeśli będziesz przebywać w Omanie dłużej niż wskazany okres legalnego pobytu na wizie, licz się z nałożeniem na Ciebie kary finansowej.
Czy wizę turystyczną do Omanu można kupić na lotnisku? Sprawdź to!
Jeśli chodzi o maksymalnie dwutygodniowy pobyt w celach turystycznych, to nie musisz wykonywać żadnych czynności przed przylotem na wakacje. Na lotnisku dostaniesz bezpłatnie wizę, która zostanie wbita do paszportu.
Na pieczątce znajdują się następujące informacje:
- Sułtanat Omanu,
- Visit visa only,
- data wjazdu,
- data wygaśnięcia wizy.
Przy wylatywaniu do kraju dostaniesz kolejną pieczątkę, obok wbitej wizy, z datą wyjazdu.
Dla niektórych podróżnych Oman oferuje wizy po przylocie, jeśli spełniają określone warunki. Na lotnisku, bez konieczności wcześniejszego składania wniosku, możesz uzyskać wizę, o ile spełniasz kryteria kwalifikowalności, które obejmują m.in. narodowość, miejsce zamieszkania w danym kraju, posiadanie ważnej wizy pobytowej do tego kraju i nie tylko. Sprawdź przed podróżą na oficjalnej, rządowej stronie omańskiej, czy spełniasz je w całości i możesz ubiegać się o ten typ wizy.
Czy do Omanu potrzebny jest paszport? Zasady wjazdu i wymagane dokumenty
Paszport jest dokumentem podróży, który musisz mieć ze sobą podczas podróży do Omanu, bez względu na to czy udajesz się do tego kraju drogą lotniczą, czy morską, albo przez inny kraj, np. Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Honorowane są przy tym paszporty biometryczne (paszporty tymczasowe - jedynie przy wyjeździe z Omanu). Przy wizie jednokrotnej, Twój dokument musi być ważny przez minimum 6 miesięcy, licząc od daty uzyskania wizy. Natomiast przy wizie wielokrotnej paszport powinien być aktualny minimum 1 rok. Sprawdź zatem przed wyjazdem ważność Twojego dokumentu i ważność paszportu dziecka. Nie masz potrzeby składania wniosku o dowód tymczasowy czy paszport tymczasowy, ponieważ tylko właściwy paszport będzie akceptowalny przy wjeździe.
Oprócz dokumentów podróży w postaci paszportu czy wizy pamiętaj o zabezpieczeniu siebie i bliskich, z którymi podróżujesz, przed ponoszeniem dodatkowych kosztów, np. leczenia, transportu medycznego czy wizyt lekarskich. Wykup zatem ubezpieczenie turystyczne, które będzie obejmowało interesujące Cię zdarzenia. W UNIQA możesz wybrać polisę turystyczną na wyjazd do Omanu obejmującą m.in. ubezpieczenie opóźnienia lotu czy ubezpieczenie bagażu.