UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania:

Wiza do Rosji – jak ją uzyskać? Ile kosztuje?

Rosja to pod wieloma względami interesujący kraj, ale po dokonaniu agresji na Ukrainę w dniu 24 lutego 2022 r. całkowicie straciła na znaczeniu jako kierunek turystyczny. Niemniej warto wiedzieć, jak wyglądają kwestie związane z wjazdem na terytorium Federacji Rosyjskiej oraz uzyskaniem wizy. O czym muszą pamiętać podróżni z Polski?

Wiza do Rosji

Czy Polacy mogą pojechać do Rosji?

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza rodakom jakiekolwiek wyjazdy na terytorium Rosji. Ma to oczywiście związek z wojną na Ukrainie – zwłaszcza że Polska została uznana przez władze rosyjskie na za państwo nieprzyjazne. Wszystkim obywatelom polskim, którzy wciąż pozostają w tym kraju, resort zaleca jak najszybsze opuszczenie go. Trzeba się liczyć z tym, że w razie drastycznego pogorszenia sytuacji bezpieczeństwa wiążącego się np. z zamknięciem granic wyjazd z Rosji będzie bardzo utrudniony lub wręcz niemożliwy.

Jak informuje portal gov.pl, liczebność personelu dyplomatyczno-konsularnego RP w Rosji została mocno zredukowana, co w praktyce oznacza dokładnie tyle, że opcji w zakresie udzielenia obywatelom polskim pomocy konsularnej są w tej chwili znacząco ograniczone. Ambasada RP w Moskwie funkcjonuje, a informacji konsularnych udzielane za pośrednictwem poczty elektronicznej. Należy pamiętać również o tym, że jeśli ktoś posiada podwójne obywatelstwo, jest w świetle rosyjskiego prawa obywatelem tylko i wyłącznie Federacji Rosyjskiej. Jest to o tyle istotna informacja, że: po pierwsze – władze rosyjskie mogą zabronić takiej osobie opuszczenia terytorium Rosji, a po drugie – może ona dostać wezwanie do wojska.

Czy można wjechać do Rosji w 2024 roku?

Obywatele polscy nie mają oficjalnego zakazu wjazdu do Rosji, w związku z czym teoretycznie jest to możliwe. Niemniej z racji na prowadzone przez Federację Rosyjską działania wojenne na Ukrainie, które Polska potępia, jest to wysoce ryzykowne posunięcie. Pobyt w Rosji nie jest obecnie bezpieczny, więc najrozsądniej plany podróży w te strony odłożyć na czas bliżej nieokreślony. Sytuacja w tym kraju jest nieprzewidywalna.

Jak teraz jechać do Rosji?

Granice Rosji są otwarte dla turystyki. Istnieją jednak spore utrudnienia, ponieważ bezpośrednie połączenia lotnicze między Polską i Rosją zostały zawieszone i nie zanosi się na to, aby ten stan rzeczy miał prędko ulec zmianie. W transporcie kolejowym także są znaczne ograniczenia. Z niektórych państw europejskich można się dostać do Federacji Rosyjskiej samolotem. Na dobrą sprawę najszybszym środkiem transportu jest samochód, niemniej w omawianym kontekście rodzi się pytanie: czy warto w ogóle się tam fatygować?

Odsetek turystów odwiedzających Rosję jest aktualnie znikomy. Jedną z istotniejszych przesłanek przemawiających na korzyść zaniechania podróży jest ogromny problem z dostępem do środków płatniczych ulokowanych w Polsce, np. obecnie w Rosji nie da się płacić polskimi kartami płatniczymi, a płacenie kartą za granicą to jednak wygoda. Do tego dochodzą jeszcze inne kwestie jak arbitralne zatrzymania czy przeszukiwania telefonów komórkowych.

Jak dostać wizę do Rosji?

Dokumentami uprawniającymi do przekroczenia rosyjskiej granicy są paszport lub paszport tymczasowy – muszą być one ważne minimum pół roku od dnia planowanego opuszczenia terytorium Federacji Rosyjskiej. Dowód osobisty takiego prawa nie daje, aczkolwiek nie zaszkodzi zabrać go ze sobą. To, jak długo czeka się na dowód, zależy od konkretnego urzędu i liczby wniosków – zwykle jest to ok. 1. miesiąca. Ponadto obywatele Rzeczypospolitej Polskiej są objęci obowiązkiem wizowym. Wizy wydawane są przez rosyjskie urzędy konsularne na terytorium Polski.

Jak podaje MSZ na swojej stronie, dostępnych jest kilka rodzajów wiz, w zależności od celu planowanego pobytu. Są to wizy: turystyczne, biznesowe, pracownicze, służbowe, studenckie, prywatne, tranzytowe, dla dziennikarzy, dla krewnych obywateli Rosji, a także dla osób odwiedzających groby krewnych oraz wyjeżdżających w celach sportowych, kulturalnych lub naukowych. Podobnie jak np. w przypadku wizy do Stanów, omawiane dokumenty wydawane są zarówno w formie tradycyjnej, jak i elektronicznej. Wizy elektroniczne są jednorazowe, a wnioskować o nie można nie wcześniej niż 40 dni i nie później niż 4 dni przed przewidywaną datą wjazdu do Rosji. Opłata konsularna to 40 USD, a czas rozpatrzenia wniosku wynosi do 4 dni roboczych. Ważność wizy to 60 dni od dnia wydania.

Karta migracyjna na pobyt w Rosji i obowiązek meldunkowy

Cudzoziemcy – w tym Polacy – wjeżdżający do Rosji są zobligowani do uzyskania i wypełnienia karty migracyjnej. Ważne, aby znajdujące się na niej informacje były zgodne z informacjami zawartymi w wizie oraz paszporcie. Blankiety karty migracyjnej są wydawane obcokrajowcom bezpłatnie przez urzędników kontroli granicznej lub przedstawicieli organizacji świadczących usługi transportowe na rzecz osób wjeżdżających na terytorium Federacji Rosyjskiej. Paszport i kartę migracyjną trzeba mieć zawsze przy sobie, aby okazać je w razie kontroli. Karta jest również potrzebna podczas rejestracji w miejscu pobytu. Przy wyjeździe z Rosji należy ją oddać osobom urzędowym władz granicznych na punkcie kontrolnym granicy państwowej Federacji Rosyjskiej. W sytuacji gdy dojdzie do zgubienia karty migracyjnej, konieczne jest zgłoszenie tego faktu w ciągu 3. dni w najbliższym urzędzie migracyjnym w celu wyrobienia jej duplikatu.

Cudzoziemcy, którzy na terytorium Rosji przebywają dłużej niż 7 dni, muszą być zameldowani w miejscu pobytu w organie terytorialnym Federacyjnej Służby Migracyjnej Rosji. Obowiązek meldunkowy spoczywa na stronie goszczącej, a więc np. na rodzinie, hotelu czy uczelni. Jeżeli czas trwania pobytu przekracza okres, na który została wydana wiza rosyjska, obcokrajowiec ma prawo ubiegać się o zgodę na pobyt czasowy lub stały. Obywatele polscy, którzy mają zezwolenie na pobyt czasowy lub kartę stałego pobytu na terenie Rosji, mogą wjeżdżać, przebywać i wyjeżdżać z Rosji na ich podstawie oraz na podstawie ważnego dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Przy tej okazji warto jeszcze wspomnieć, że przy wjeździe na terytorium Federacji Rosyjskiej nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego ani określonej kwoty pieniędzy. Nie ma też już żadnych wymogów wjazdowych związanych z COVID-19.

Czy do Rosji potrzebne jest ubezpieczenie?

Cudzoziemcy, którzy po terytorium Rosji poruszają się samochodem, muszą mieć OC. Istnieje opcja wykupienia go u jednego z agentów ubezpieczeniowych działających w rejonie przejść granicznych. Oprócz tego obcokrajowcy są zobowiązani do posiadania ubezpieczenia zdrowotnego na kwotę 30000 EUR ważnego przez cały okres pobytu. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wykupienie polisy zapewniającej kompleksową ochronę i zawierającej nie tylko ubezpieczenie KL, ale także inne elementy takie jak m.in. assistance na wyjazd, NNW, ubezpieczenie bagażu, transport medyczny do Polski.

Koszty leczenia w Rosji do niskich nie należą, a ceny usług medycznych znacząco poszły w górę po wybuchu wojny. Wynika to z trudności w pozyskaniu różnych niezbędnych środków – ma to naturalnie związek z rozmaitymi sankcjami nałożonymi na Rosję.

Podróżny nie jest zobligowany do wykonania szczepień przed wyjazdem do Federacji Rosyjskiej, niemniej zalecane są szczepienia przeciwko takim chorobom jak: dyfteryt, tężec, gruźlica, żółtaczka typu A i B oraz chorobom wywołanym przez ukąszenia kleszczy. W tej sprawie należy skontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub lekarzem specjalistą ds. medycyny tropikalnej. W Rosji występuje zagrożenie AIDS, gruźlicą oraz chorobami układu pokarmowego.

Wyjazd do Rosji – o tym pamiętaj!

Polski resort spraw zagranicznych zaleca, aby przed każdym wyjazdem zagranicznym, w tym także do Rosji, zarejestrować się w systemie Odyseusz. W razie wystąpienia nadzwyczajnych sytuacji MSZ może wówczas szybko nawiązać kontakt z podróżnym.

Już od Już od 4,62 zł/dzień
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę
Magdalena Oszczak - autor artykułu to Menedżer Zespołu Ubezpieczeń Turystycznych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów w UNIQA
Magdalena Oszczak
Dyrektor Działu Ubezpieczeń Turystycznych w UNIQA TU S.A.

Ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowe Studnia w Katedrze Ubezpieczeń Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od ponad 20 lat związana jest z rynkiem ubezpieczeń turystycznych. Początki swojego doświadczenia zdobywała w Towarzystwie Ubezpieczeń Gerling Polska na stanowisku Głównego Specjalisty, następnie z Towarzystwie Ubezpieczeń Signal Iduna S.A. na stanowisku Zastępcy Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Turystycznych i Osobowych. Od 2009 w AXA TUiR S.A. na stanowisku Menedżera odpowiedzialnego za produkt i ocenę ryzyka. Obecnie Dyrektor Działu Ubezpieczeń Turystycznych UNIQA TU S.A. i odpowiada za sprzedaż, tworzenie produkt, ocenę ryzyka, rozwój sieci sprzedaży, relację z Polską Izbą Turystyki, uczestniczy również w komisji PIU dotyczącej ubezpieczeń turystycznych i gwarancji turystycznych. Bierze czynny udział w szkoleniach dla sieci agentów, Biur Podroży, spotkaniach branżowych, publikuje w prasie branżowej.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Wiza do Arabii Saudyjskiej – jak ją uzyskać? Ile kosztuje taki dokument?

Egzotyczna i bajecznie bogata Arabia Saudyjska może być ciekawym celem wyjazdu turystycznego. Musisz mieć jednak świadomość ograniczeń związanych z podróżą i pobytem w tym muzułmańskim kraju. Sprawdź, jakie dokumenty podróżne powinieneś mieć ze sobą. Czy do wjazdu do Arabii Saudyjskiej potrzebujesz wizy?

Czytaj dalej

Wiza do Chin – jak ją uzyskać? Ile kosztuje wiza turystyczna do Chin – ChRL?

Chiny, czyli Państwo Środka, to ciekawa destynacja turystyczna, którą wybiera coraz więcej Polaków. Chcemy odkrywać atrakcje tego kraju, na czele z Wielkim Murem Chińskim, tajemniczą terakotową Armią chroniącą miejsce pochówku dawnych cesarzy czy też Zakazanym Miastem. Chińska Republika Ludowa ma wiele do zaoferowania, ale jednocześnie ma wygórowane wymagania dotyczące przekraczania granicy tego kraju. Zobacz, czy potrzebujesz wizy do Chin.

Czytaj dalej
Polecany

Już od 4,62 zł /dzień!

Ubezpieczenie
podróży

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat