Wiza do UK – jak ją uzyskać i gdzie złożyć wniosek wizowy jako obywatel UE? Ile kosztuje wiza do Anglii?
W latach 2018-2019 grupa mieszkających na Wyspach Brytyjskich Polaków była najliczniejszą wśród wszystkich polskich emigrantów i wynosiła 550 tys. osób. Z czasem ich liczba zaczęła się zmniejszać. Jeśli chcesz jechać do UK z wizytą do rodziny, zobaczyć Londyn i jego liczne atrakcje albo spróbować swoich sił w pracy na Wyspach, sprawdź, jakie są zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii po wystąpieniu tego kraju z Unii Europejskiej. Czy potrzebna jest wiza do UK?
Podróże do UK po brexicie
Kiedy oficjalnie Wielka Brytania znalazła się poza wspólnotą Unii Europejskiej, czyli dokonała brexitu, przestały obowiązywać dotychczasowe zasady wjazdu obcokrajowców. Nie ma już mowy o swobodzie przekraczania granicy pomiędzy krajami UE, w tym Polską i Anglią. Co się zmieniło i jakich dokumentów będziesz potrzebować, chcąc wybrać się do UK?
Jakie dokumenty potrzebne są do wyjazdu do Wielkiej Brytanii? Paszport czy dowód osobisty?
Jeszcze do niedawna na Wyspy Brytyjskie obywatel UE, mógł wjechać na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Obecnie jednak dokumentem, który uprawnia Cię do wjazdu na teren UK, jest już tylko ważny paszport.
Wyjątkiem od reguły są osoby, które złożyły na dowodzie osobistym aplikacje o przyznanie statusu osoby osiedlonej lub mając taki status, wprowadziły dane dowodu osobistego do systemu UKVI. Inni do przekroczenia brytyjskiej granicy muszą okazać paszport – biometryczny lub tymczasowy.
Nie ma jednak wskazanej minimalnej ważności paszportu - dokumentu podróży – przyjmuje się więc, że powinien on być ważny na cały okres Twojego pobytu w UK.
Czy potrzebna jest wiza do UK?
Wiza do UK w pewnych przypadkach będzie niezbędna. Bez niej mogą przyjechać wszystkie te osoby, które mają status osoby osiedlonej lub też osoby przyjeżdżające na wakacje do Wielkiej Brytanii w celach turystycznych. Wizyty np. u rodziny także mogą być zwolnione z pozyskania wizy do Wielkiej Brytanii. Jednak funkcjonariusze Straży Granicznej za każdym razem oceniają cel na podstawie przedstawianych przez Ciebie informacji i dokumentów, w tym przede wszystkim tych dotyczących częstotliwości wcześniejszych przyjazdów, ich celu oraz długości.
Po 1 stycznia 2021 roku osoby, które chciałyby na terenie UK podjąć pracę lub przyjeżdżają na Wyspy w celach zawodowych, gdzie wyjazd trwa dłużej niż 6 miesięcy bądź chcą podjąć naukę, muszą mieć wizę przed przyjazdem.
Podsumowując, Polacy nie są objęci obowiązkiem wizowym, czyli korzystają z ruchu bezwizowego, w przypadku wyjazdów turystycznych oraz biznesowych poniżej 6 miesięcy. Tymczasem największe państwa Europy poza Wielką Brytanią nie wymagają żadnych wiz, a ruch na granicy odbywa się bez kontroli, w ramach strefy Schengen.
Jak uzyskać wizę do Anglii?
Procedura uzyskania wizy do Wielkiej Brytanii czy Anglii, wymaga dopełnienia wielu formalności. Musisz przede wszystkim wiedzieć, o jaką będziesz aplikował. Istnieje kilka rodzajów takich wiz:
- Turystyczna – przeznaczona dla osób wyjeżdżających do Wielkiej Brytanii w celach turystycznych, których pobyt na miejscu ma trwać dłużej niż 6 miesięcy.
- Biznesowa – dla osób wybierających się na Wyspy Brytyjskie w celach związanych z konferencjami, spotkaniami biznesowymi czy targami, objętych obowiązkiem wizowym.
- Studencka – wiza dla osób rozpoczynających naukę w Wielkiej Brytanii.
- Pracownicza – dla osób chcących pracować w Wielkiej Brytanii, które mają już ofertę angielskiego pracodawcy – np. Skilled Worker visa dla wykwalifikowanych pracowników.
- Rodzinna – dla osób, które mają członków najbliższej rodziny w Wielkiej Brytanii.
Co ciekawe, wizę pracowniczą do UK wydaje się na podstawie punktowego systemu imigracyjnego. By ją otrzymać, musisz zdobyć łącznie 70 punktów.
W celu ubiegania się o wizę do UK musisz wypełnić wniosek oraz okazać ksero paszportu. W przypadku wiz pracowniczych czy związanych z nauką w Wielkiej Brytanii jest o wiele więcej dokumentów do złożenia. Jeśli planujesz podróż dookoła świata, a jednym z przystanków jest UK, to przy pobycie krótszym niż 6 miesięcy wiza nie będzie wymagana.
Ile kosztuje wiza do Anglii? Opłaty za złożenie wniosku o wizę
W zależności od rodzaju wizy i jej okresu ważności inna jest cena. W przypadku związanych z pobytem w UK powyżej 6 miesięcy, z jednokrotnym lub wielokrotnym przekraczaniem granicy, koszt to 139 EUR. Wiza na dwa lata kosztuje 524 EUR, a na 5 lat – 935 EUR. Odpowiednia dla studentów z ważnością do 11 miesięcy to wydatek 242 EUR.
Czy Polacy potrzebują ETA do UK?
W United Kingdom działa cyfrowy system zezwoleń na podróż – UK ETA – Electronic Travel Authorization. Umożliwia on brytyjskiemu rządowi lepszą kontrolę i nadzór nad osobami, które wjeżdżają do kraju, oraz ułatwia identyfikację potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa. ETA to część szerszej rządowej inicjatywy cyfryzacji granic. Ma ona zastąpić brytyjski system wiz.
ETA jest elektronicznym dokumentem dla obcokrajowców, którzy nie potrzebują wizy, aby wjechać do Wielkiej Brytanii np. w celach turystycznych. Polacy jadący na wakacje do UK bez wizy muszą mieć ETA.
Ile trwa wyrobienie wizy do Wielkiej Brytanii?
Czas oczekiwania na wyrobienie wizy do UK może być różny. Zwykle czekasz około 3 dni na wyznaczenie spotkania w Biurze Podawczym, a następnie nawet około 30 dni roboczych na decyzję o wydaniu.
Czy potrzebne jest Ci ubezpieczenie na wyjazd do Wielkiej Brytanii?
W czasie swojego pobytu w UK możesz potrzebować pomocy medycznej, np. w wyniku nagłego zachorowania czy wypadku. Jeśli masz kartę ubezpieczenia zdrowotnego EKUZ, na tej podstawie otrzymasz pomoc w publicznej placówce służby zdrowia w Wielkiej Brytanii bezpłatnie. Jednak znacznie szerszym zakresem ochrony możesz zostać objęty w przypadku zdecydowania się na prywatne ubezpieczenie turystyczne.