Podróż dookoła świata – ile trwa wyprawa, ubezpieczenie wycieczki | UNIQA
UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Czas czytania: 7 min. 33 sek.

Wyprawa dookoła świata – ile trwa i kosztuje podróż dookoła świata? Jakie ubezpieczenie wybrać na wycieczkę dookoła świata?

Podróże dookoła świata od wieków fascynowały kolejne pokolenia podróżników. Już Juliusz Verne opisał taką wyprawę w swojej książce p.t. „W 80 dni dookoła świata”. Jeśli i Ty lubisz przygody i chcesz zwiedzać nawet najbardziej odległe zakątki naszego globu, wyrusz w podróż na kraniec horyzontu. Fidżi, Nowa Zelandia, Samoa, a może inny kierunek? Chcesz zobaczyć na własne oczy operę w Sydney, most Golden Gate w San Francisco albo dzielnicę Manhattan w Nowym Jorku? Zwiedzanie jest fascynujące! Wycieczka dookoła świata może być jednak kosztowna. Zobacz, ile może potrwać i jak zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Stary kompas z otwartą pokrywką na tle mapy skarbów z narysowanym znakiem kręgu i krzyża, wskazującym na eksplorację i przygodę.

PODRÓŻ DOOKOŁA ŚWIATA Z BIUREM PODRÓŻY – CO OBEJMUJE CENA WYCIECZKI?

Niektóre biura podróży, chcąc urozmaicić swoją ofertę, oferują wycieczki do różnych, nawet najbardziej odległych, zakątków świata. Wyprawa z touroperatorem ma wiele zalet – nie musisz martwić się o wybór trasy, nocleg, organizację przelotów i zakup biletów lotniczych. Tym wszystkim zajmie się biuro podróży (travel agency). Jeśli skorzystasz z takiej oferty, zwiedzisz świat nawet w ciągu miesiąca. Program biura podróży zwykle obejmuje kilkanaście najbardziej atrakcyjnych turystycznie krajów, znajdujących się na kilku kontynentach. Ile trwa taka wycieczka? Przy okrojonym programie realne jest odbycie podróży w zaledwie 30 dni.

Uwaga!

Podróżowanie z touroperatorem ma także swoje wady. Pierwszą z nich jest cena – koszt takiej wycieczki zwykle jest znacznie wyższy niż w przypadku samodzielnej organizacji. Wszystko dlatego, że cena podróży zawiera również prowizję dla biura oraz koszty wynikające z wynagrodzenia dla przewodników czy rezydentów.

Drugą z wad jest mało elastyczny program wycieczki. Z reguły touroperator oferuje podróż dookoła świata w ramach jednej trasy, np. Stany Zjednoczone – Australia i Oceania – Azja Wschodnia, dlatego nie możesz wybrać, które kraje lub miasta chcesz zwiedzić. Możesz mieć problem ze znalezieniem oferty, która obejmuje, np. Amerykę Południową, Afrykę, Australię i Hongkong.

Na wyprawę dookoła świata z biurem podróży powinny zdecydować się osoby, które nie mają dużego doświadczenia w podróżowaniu lub też dysponują ograniczonym czasem i chcą zwiedzić jak najwięcej atrakcyjnych turystycznie miejsc. Wycieczki oferowane przez większość biur mają charakter wypoczynkowo-objazdowy. Dzięki temu znajdziesz zarówno czas na relaks, jak i zwiedzanie.

KOSZT WYCIECZKI DOOKOŁA ŚWIATA Z BIUREM PODRÓŻY I REJSU DOOKOŁA ŚWIATA

Ile kosztuje podróż dookoła świata z biurem podróży? To zależy od oferty. Można ją odbyć już za 10 250 euro, czyli około 44 tys. zł. W tej cenie zawierają się już koszty transportu, noclegów, opieka pilota, a także ubezpieczenie turystyczne. Nie znaczy to jednak, że to ostateczny koszt wycieczki.

Uwaga!

Musisz przygotować się na dodatkowe wydatki związane z wyżywieniem czy zakupem biletów wstępu, kosztami wiz oraz obowiązkową składką na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy.

Ciekawą propozycją może być rejs dookoła świata dużym wycieczkowcem. Taka podróż trwa nawet 4 miesiące (120 dni), czasem nieco krócej, a niekiedy nawet 200 dni. Pamiętaj, że rejs rozpoczyna się w jednym z europejskich portów, dlatego konieczne jest zarezerwowanie wylotu do miejsca docelowego samodzielnie. Ile kosztuje rejs statkiem wycieczkowym dookoła świata? Około 14 tys. euro i więcej.

SAMODZIELNA WYPRAWA DOOKOŁA ŚWIATA DLA DOŚWIADCZONYCH PODRÓŻNIKÓW – JAK ZAPLANOWAĆ PODRÓŻ?

Marzysz o wielkiej przygodzie? Największą swobodę w podróżowaniu zapewnia samodzielna organizacja wycieczki. W tym przypadku tylko od Ciebie zależy, jakie kraje zwiedzisz i ile dni pozostaniesz w wybranym miejscu. Możesz przemieszczać się w dowolnym kierunku: na wschód, zachód czy też w orientacji północ-południe, a także zwiedzić te lokalizacje, które nie są mocno skomercjalizowane, np. wspomniane Samoa i Fidżi. Dzięki temu łatwiej Ci będzie odkryć lokalną kulturę czy też skosztować regionalnego jedzenia.

Nie jesteś również uzależniony od konkretnego miejsca noclegu czy środka transportu. Wyprawa dookoła świata zorganizowana samodzielnie ma wiele innych zalet. Decydujesz, czy czas spędzisz na wypoczynku, czy też bardziej aktywnie. Taka opcja podróżowania jest również zwykle tańsza niż wycieczka dookoła świata z touroperatorem. Rezerwując bilety i hotele odpowiednio wcześniej, możesz zwiedzić świat nawet za 20 tys. zł!

O czym powinieneś wiedzieć, jeżeli chcesz podróżować dookoła świata? Przede wszystkim musisz dobrze zaplanować cały wyjazd. Wykonaj kilka kroków:

  • Sporządź listę miejsc, które chcesz zwiedzić – dzięki temu łatwiej Ci będzie ułożyć trasę wyprawy i zaplanować budżet. Wybierając destynacje, które warto odwiedzić, korzystaj z blogów podróżników. Odkryjesz przez to wiele miejsc mniej popularnych turystycznie, które jednak warto zobaczyć.
  • Określ, jaki jest cel podróży – czy zależy Ci przede wszystkim na wypoczynku, czy może wolisz spędzać czas bardziej aktywnie.
  • Ustal, ile dni możesz przeznaczyć na podróż – odpowiedź na to pytanie pozwoli Ci wybrać odpowiedni środek transportu. Najszybsza będzie podróż samolotem, ale jeśli masz więcej czasu, warto przemieszczać się również koleją, samochodem czy nawet na piechotę!
  • Wyznacz datę podróży – sprawdź, na jaką pogodę możesz liczyć. Jeśli zależy Ci na aktywnym wypoczynku, nie planuj wycieczki do Hongkongu, czy innych krajów azjatyckich, w porze deszczowej.
  • Sprawdź, do jakich krajów potrzebna jest wiza lub dodatkowe szczepienie – przeczytaj również ostrzeżenia na stronie MSZ. Znajdziesz w nich informacje, do jakich miejsc lepiej nie podróżować, np. ze względu na niestabilną sytuację polityczną czy ryzyko ataku terrorystycznego.
  • Przygotuj odpowiedni sprzęt – m.in. fotograficzny. Jeśli chcesz aktywnie spędzać czas, nie musisz brać ze sobą wszystkich sprzętów sportowych. Rower czy zestaw wspinaczkowy możesz przecież wypożyczyć na miejscu.
  • Spakuj się – pamiętaj, że im mniejszy bagaż, tym wygodniejsze podróżowanie.

BILET RTW – POMYSŁ NA SAMODZIELNĄ PODRÓŻ DOOKOŁA ŚWIATA W ROK

Jeśli planujesz samodzielną wyprawę, dobrym pomysłem może okazać się zakup biletu RTW (ang. Round The World). Taki bilet dostępny jest w ofercie stowarzyszeń lotniczych łączących różne linie współpracujące na międzynarodowych trasach. Należą do nich m.in. Star Alliance (26 linii lotniczych) Sky Team (15 przewoźników) czy Oneworld (13 linii lotniczych). Bilet RTW umożliwia odbycie kilkunastu przelotów w ciągu 12 miesięcy od daty zakupu. Pamiętaj jednak, że podróż może przebiegać tylko w jednym kierunku (a zatem bez zawracania). Oceany (Atlantycki i Spokojny) możesz przekroczyć tylko raz, co oznacza, że nie możesz cofnąć się na poprzedni kontynent. Zanim kupisz taki bilet, sprawdź też, ile mil możesz przemierzyć.

Czy wiesz że…?

Do najważniejszych zalet biletu RTW należą wysoka elastyczność i atrakcyjna cena. Pozwala on na dość dużą swobodę w zakresie konfigurowania trasy przelotu. Dzięki temu możesz zwiedzić te miejsca, na których zobaczeniu zależy Ci najbardziej. Twoja podróż nie musi też cały czas odbywać się samolotem. Mając bilet RTW, możesz wystartować z innego miejsca niż to, w którym poprzednio wylądowałeś. Może być ważny nawet 12 miesięcy i pozwalać na różne przesiadki.

Jeśli chcesz kupić taki bilet, dobrze przemyśl trasę podróży. Pamiętaj, że jego cena zależy m.in. od liczby międzylądowań oraz długości trasy, na której odbywa się przelot. Najtańsze bilety tego rodzaju, zarezerwowane z dużym wyprzedzeniem, kupisz już za mniej niż 2000 euro, ale będzie to bilet oferowany z mniejszą liczbą przystanków, o określonej liczbie mil czy kilometrów do przebycia. Droższe są bilety "szyte na miarę".

Im dłuższa trasa, tym więcej zapłacisz. Przeważnie jednak koszt zakupu biletu RTW jest o około 30% niższy niż cena biletów kupowanych na każdy lot oddzielnie. Zanim zamówisz je, przemyśl też, ile czasu zamierzasz spędzić w konkretnym miejscu. Niekiedy zmiana daty przelotu lub portu lotniczego może być niemożliwa lub wiązać się z dodatkową opłatą. Aby podróż dookoła świata w 30 dni (albo dłużej) przebiegała sprawnie, warto skorzystać ze specjalnego planera udostępnianego przez linie lotnicze oferujące bilet RTW. Taki planer pozwala nie tylko ułożyć podróż, lecz także zamówić bilet online.

JAK PLANOWAĆ BUDŻET PODRÓŻY DOOKOŁA ŚWIATA?

Podróżowanie wiąże się z różnymi wydatkami. Największą część stanowią przeloty i zakwaterowanie. Ceny noclegów w poszczególnych krajach mogą znacząco się różnić. Wiele zależy także od tego, w jakich miejscach zdecydujesz się nocować.

Jeśli chcesz spać w hotelach, przygotuj się na wyższe wydatki niż wtedy, gdy zdecydujesz się na noclegi w wieloosobowych pokojach w hostelach czy pod namiotem. Istotą pozycję w budżecie zajmuje także wyżywienie. Nawet jeśli planujesz wyprawę dookoła świata z biurem podróży, w planie wydatków musisz uwzględnić tę pozycję.

Takie wycieczki prawie nigdy nie są oferowane w wariancie all inclusive. Dolicz również opłaty za rozrywkę. Ta kategoria obejmuje, np. koszt zakupu biletów wstępu do ciekawych turystycznie miejsc lub wypożyczenia sprzętu sportowego. W swoim budżecie koniecznie zaplanuj sobie rezerwę. Ile powinna wynosić? Najlepiej, aby jej wartość stanowiła ok. 5-10% kosztu wycieczki. To absolutne minimum, aby nie zostać zaskoczonym przez różne nieprzewidziane sytuacje.

PODRÓŻE PO ŚWIECIE – JAKIE UBEZPIECZENIE NA PODRÓŻ DOOKOŁA ŚWIATA?

Jeżeli planujesz daleką podróż, nie rezygnuj z ubezpieczenia. Dodatkowa ochrona może Ci się przydać w najmniej przewidywalnych sytuacjach i zabezpieczyć Cię przed dodatkowymi, nieplanowanymi kosztami. Jeżeli wyprawa dookoła świata jest organizowana przez biuro podróży, ubezpieczenie turystyczne jest zazwyczaj wliczone w cenę wycieczki. Organizatorzy zawierają na rzecz podróżnych umowy ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia, zgodnie z art. 42 ust. 7 ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych.

Uwaga!

Nie zwalnia Cię to jednak z obowiązku sprawdzenia, jaki zakres ochrony zapewnia dana polisa. Najczęściej jest ona podstawowym ubezpieczeniem turystycznym, obejmującym jedynie ubezpieczenie NNW i koszty leczenia za granicą, w ramach stosunkowo niskiej sumy ubezpieczenia, zgodnej z ustaloną sumą gwarancyjną z ustawy o imprezach turystycznych. Jeśli zależy Ci na wyższej sumie ubezpieczeniowej czy chcesz dodatkowo zabezpieczyć swój bagaż, pomyśl o rozszerzeniu ochrony.

Gdy podróż planujesz samodzielnie, ubezpieczenie turystyczne wykup we własnym zakresie. Przeanalizuj, jaki jest limit sumy gwarantowanej obowiązującej w przypadku kosztów leczenia w poszczególnych krajach.

Warto wybrać również taką polisę, która zapewnia ochronę NNW czy OC. Ten drugi wariant przyda Ci się, gdy nieumyślnie spowodujesz szkody, np. w hotelu. Niektóre towarzystwa w ramach polisy przeznaczonej dla turystów zapewniają także ochronę bagażu czy sprzętu sportowego. Wyprawę dookoła globu planuje się przez wiele miesięcy i może się zdarzyć, że z jakiegoś etapu podróży będziesz musiał zrezygnować. Przed zakupem polisy warto zatem sprawdzić, czy towarzystwo przewiduje zwrot kosztów wynikających z rezygnacji.

Wiele przykrych niespodzianek może Cię spotkać również na miejscu. Dlatego najrozsądniej wybrać polisę zapewniającą dodatkowe wsparcie – Assistance, a także ubezpieczenie gotówki, którą wypłacisz z bankomatu.

Na co jeszcze zwracać uwagę, zapewniając ochronę na czas wyjazdu na własną rękę? Pamiętaj, że podczas podróży dookoła świata odwiedzisz różne kraje. Sprawdź, czy w danym państwie, do którego się wybierasz, polisa także obowiązuje, a jej zakres nie ulega zmianie. Przeanalizuj, jakie ryzyka są objęte ochroną. Jeśli zakres, który zapewnia podstawowa polisa, nie jest wystarczający, dopytaj o rozszerzenia. Szczegóły polisy i informacje o wyłączeniach znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Sprawdź również sumy ubezpieczenia i porównaj je z kosztami leczenia w danym kraju. Jeśli wybierasz się do państw, w których opieka medyczna jest droga, warto wykupić polisę z wyższą sumą ubezpieczenia.

Ubezpieczenie turystyczne nie musi być drogie. Najtańszą propozycję znajdziesz już w cenie 4,62 złotych za dzień. Chcesz zamówić polisę turystyczną online? Możesz to zrobić, korzystając z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Aplikacja na podstawie podanych przez Ciebie parametrów wyliczy kwotę składki. Wycenę poznasz od razu, a polisę opłacisz przez internet.

Uwaga!

Przeanalizuj w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, do jakich świadczeń będziesz mieć prawo i jakie są wyłączenia odpowiedzialności odszkodowawczej towarzystwa.

UBEZPIECZENIE MIESZKANIA I DOMU NA CZAS PODRÓŻY DOOKOŁA ŚWIATA

Podróż dookoła świata trwa przynajmniej kilka tygodni. Właśnie dlatego warto pomyśleć także o swoim mieszkaniu. Najlepszą ochronę zapewnia ubezpieczenie nieruchomości z rozszerzeniem na wyposażenie mieszkania. Dzięki niemu masz pewność, że Twój majątek będzie chroniony, np. przed kradzieżą z włamaniem.

Czy wiesz, że…?

Nie zawsze jednak wybór takiej polisy jest konieczny, jeżeli chcesz zabezpieczyć mieszkanie na czas swojej nieobecności. W naszym towarzystwie polisę możesz rozszerzyć o ubezpieczenie mienia, które pozostawiasz w domu.

Już od Już od 4,62 zł/dzień
Potrzebujesz ubezpieczenia podróży?
Oblicz składkę

Udostępnij poradę

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat