Jak wybrać ubezpieczenie dla chorych na raka? Poradnik dla pacjentów i ich rodzin przy wyborze ubezpieczenia na wypadek nowotworu złośliwego
Statystyki zachorowań na raka nie są optymistyczne – zarówno w skali świata, jak i Polski. Nowotwory stanowią jedną z głównych przyczyn zgonów w XXI wieku i nazywane są chorobą cywilizacyjną o wielu obliczach. W Polsce co roku na raka umiera ponad 100 000 osób, co stanowi ponad 25 proc. zgonów. Wczesne wykrycie i kierunkowe leczenie nowotworów zwiększa szanse na wyleczenie czy choćby przedłużenie życia pacjentom. Czy można zapewnić sobie ochronę na wypadek takiej diagnozy?
Czym jest ubezpieczenie na raka?
Polisy mają na celu ochronę finansową przed wieloma sytuacjami. Jedną z nich jest zachorowanie na nowotwór złośliwy. Najczęściej taka polisa nie jest dostępna jako niezależne ubezpieczenie, ale dodatkowa umowa, rozszerzająca ochronę podstawową. Dotyczy ona zachorowania na nowotwory złośliwe, ale w wielu umowach ubezpieczenia na wypadek raka ochroną ubezpieczeniową będzie też objęte zachorowanie na niezłośliwego guza mózgu.
Czy ubezpieczenie na wypadek nowotworu jest elementem ubezpieczenia na życie?
Na ogół ubezpieczenie dla chorych na raka stanowi uzupełnienie czy też rozszerzenie zakresu polisy na życie. Mając ją, można zwiększyć swoją ochronę dzięki rozszerzeniu. Zakres ochrony, wynikającej z ubezpieczenia na raka, zależny jest od oferty i konkretnego wariantu polisy.
Co może obejmować polisa na raka?
Na ogół ubezpieczenie na nowotwór obejmuje takie świadczenia jak:
- odszkodowanie w przypadku zdiagnozowania choroby nowotworowej,
- świadczenie pokrywające koszty leczenia onkologicznego za granicą,
- dodatkowe konsultacje z lekarzami specjalistami,
- świadczenia z tytułu podjęcia leczenia specjalistycznego.
W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) powinieneś znaleźć dokładne informacje dotyczące oferty, zakresu ochrony, a także wyłączeń odpowiedzialności odszkodowawczej towarzystwa czy wysokości wsparcia finansowego. Zwróć uwagę na karencję w ubezpieczeniu - warto wiedzieć, że taka polisa będzie obejmowała jedynie przyszłe zachorowania a nie bieżące leczenie.
Ubezpieczenie na wypadek choroby nowotworowej ma za zadanie zapewnić Ci wypłatę świadczenia, jeśli zdiagnozowany zostanie u Ciebie rak. Może umożliwić Ci podjęcie leczenia za granicą, bez konieczności spożytkowania na ten cel własnych oszczędności czy organizowania zbiórek pieniędzy publicznie. Wszystko oczywiście zależy od tego, z jakiego pakietu ochrony skorzystasz.
Pieniądze wypłacone, np. z tytułu zdiagnozowania choroby onkologicznej, przeznaczyć będziesz mógł na cele dowolne – leczenie w Polsce, za granicą, nowatorskie zabiegi itp. Taka polisa na wypadek raka, w połączeniu z ubezpieczeniem zdrowotnym, umożliwi podjęcie leczenia na wysokim poziomie, w dowolnie wybranym ośrodku, w razie zachorowania na nowotwór.
Jak wybrać odpowiednią polisę z tytułu choroby nowotworowej?
Przy zakupie polisy na raka powinieneś zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:
- zakres ochrony, w tym przede wszystkim listę chorób objętych ubezpieczeniem,
- wysokość sumy ubezpieczenia,
- wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela.
Dobrze dopasowana polisa w razie zdiagnozowania raka powinna zapewniać Ci na wszelki wypadek świadczenie, jeśli okaże się, że zachorujesz na nowotwór.
Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie na wypadek zachorowania na raka
Czy ankieta medyczna wymagana jest zawsze przy zawarciu umowy ubezpieczenia na raka?
Zdarza się, że ubezpieczyciel wymaga od ubezpieczającego wypełnienia dodatkowej ankiety medycznej, w której zapyta o:
- wcześniejsze choroby przewlekłe,
- wcześniejsze choroby nowotworowe,
- przebyte operacje chirurgiczne,
- wcześniejsze hospitalizacje,
- aktualny stan zdrowia,
- przyjmowane używki.
Kto może ubezpieczyć się w ramach polisy na raka?
Wszystko zależy od indywidualnych wymagań stawianych przez ubezpieczyciela. Może on ograniczać wiek, w jakim możesz zawrzeć umowę ubezpieczenia na wypadek zachorowania na raka, np. do 50 czy 60 lat. Górna granica powinna być wskazana w OWU. Podobnie jest w przypadku prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, które również przydaje się w przypadku nowotworu.
Co obejmuje assistance medyczny przy polisie na raka?
W przypadku zachorowania na nowotwór, gdy możesz w parze z ubezpieczeniem na raka skorzystać z assistance medycznego, może on zapewniać dodatkowe świadczenia. Chodzi o takie jak wizyty domowe (lekarza i pielęgniarki), zabiegi pielęgniarskie, zorganizowanie rehabilitacji czy transport medyczny, a nawet pomoc domową po przebytej hospitalizacji, która może być konieczna, jeśli pacjent jest po chemioterapii.
Ile kosztuje ubezpieczenie na raka?
Koszt polisy na raka, czyli wysokość składki ubezpieczeniowej, uzależniona jest od zakresu ubezpieczenia, wysokości sumy ubezpieczenia oraz tego, w jakim jesteś wieku i jaki jest stan Twojego zdrowia.