Ubezpieczenie dziecka w żłobku - co warto wiedzieć?
W 2022 roku na terenie całego kraju działało 5,3 tys. placówek opieki nad dziećmi w wieku do 3 lat, w tym 4,4 tys. żłobków, które zapewniały 206 tys. miejsc dla najmłodszych wychowanków. Jak informował Główny Urząd Statystyczny, 75 proc. z nich to placówki prywatne. Pracujący rodzice mogą zapisać dziecko do żłobka, by zapewnić mu należytą opiekę w czasie, kiedy oni nie mogą tego zrobić. Żywiołowe małe dzieci w żłobkach mogą łatwo ulec wypadkom – drobne otarcia czy siniaki to tylko niektóre urazy, jakie mogą się zdarzyć. Warto więc pomyśleć o ubezpieczeniu dla dziecka w żłobku. Czy jest ono obowiązkowe?
Ubezpieczenie NNW dla dziecka w żłobku – czy jest obowiązkowe?
Maluchy są żywiołowe, poznają świat wszystkimi zmysłami. Uczą się chodzić, siadać, a także poruszać się. Niejednokrotnie przewracają się i mogą zrobić sobie krzywdę. Chociażby z tego względu warto zastanowić się nad możliwością wykupienia dla swojego dziecka ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków. NNW w żłobku tak naprawdę może się bardzo przydać. Nie jest to ubezpieczenie zaliczane do grona polis obowiązkowych, ale zapewnia wsparcie finansowe w wielu nieprzyjemnych sytuacjach, do jakich może dojść.
Standardowe ubezpieczenie dziecka w żłobku w ramach polisy NNW obejmuje wypłatę świadczenia w przypadku, gdy w okresie trwania ochrony pociecha dozna uszkodzenia ciała będącego następstwem nieszczęśliwego wypadku lub dojdzie do śmierci dziecka. Każde towarzystwo przy oferowaniu polisy NNW dla dzieci w żłobku lub w przedszkolu może swobodnie kształtować warunki umowy, które powinny być udostępnione klientowi w dokumencie Ogólne Warunki Ubezpieczenia.
Co obejmuje ubezpieczenie NNW dziecka w żłobku? Kiedy można uzyskać odszkodowanie?
Nie ma jednego, zawsze stosowanego zakresu ochrony w ramach ubezpieczenia NNW w żłobku dla dziecka. W zakres ochrony np. w UNIQA wchodzą sytuacje, które związane są z chorobą dziecka lub nieszczęśliwym wypadkiem, jak pobyt w szpitalu czy zwrot poniesionych kosztów leczenia w następstwie NW. Rodzice mogą liczyć na wsparcie finansowe z ubezpieczenia NNW dziecka w żłobku czy w przedszkolu również wówczas, gdy u dziecka zdiagnozowane będzie poważne zachorowanie.
Jeśli w okresie trwania ochrony z NNW w żłobku dziecko ulegnie wypadkowi, rodzic może liczyć na zwrot poniesionych kosztów leczenia w następstwie nieszczęśliwego wypadku odszkodowania. Ubezpieczyciel zapewnia:
- pobyt w szpitalu,
- badania, zabiegi ambulatoryjne, operacje,
- rehabilitację,
- wizyty lekarskie,
- transport medyczny Ubezpieczonego do szpitala, ambulatorium.
Przy konieczności hospitalizacji dziecka jego rodzice czy opiekunowie otrzymują świadczenie finansowe za każdy dzień pobytu dziecka w szpitalu.
Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy ubezpieczenia NNW dla dzieci w żłobku czy przedszkolu?
Przy zawieraniu umowy ubezpieczenia NNW dla dziecka w żłobku trzeba przede wszystkim wybrać odpowiedni wariant polisy. Warto kierować się przy tym zapewnionym przez firmę ubezpieczeniową zakresem ochrony. Nie powinieneś podejmować decyzji jedynie pod kątem wysokości składki. Zwróć uwagę za to na:
- definicję nieszczęśliwego wypadku jakie zdarzenia obejmuje,
- poważnego zachorowania dziecka – jakie choroby obejmuje ubezpieczenie,
- to, ile wynosi suma ubezpieczenia,
- to, ile wynosi karencja w ubezpieczeniu,
- to, jakie świadczenia przysługują ubezpieczonemu,
- to, czy ubezpieczenie obejmuje pobyt dziecka w szpitalu – w wyniku wypadku nieszczęśliwego wypadku lub choroby.
Ponadto oferowana polisa NNW może obejmować dodatkowe świadczenia opiekuńcze czy pomoc w organizacji konsultacji lekarskich i zabiegów rehabilitacyjnych.