UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie
Życia i Zdrowia

Pakiet Ochronny, NNW dziecka,
Medycyna bez Granic i Telemedycyna

ubezpieczenie życia i zdrowia
Życie i Zdrowie
Ubezpieczenie Życia i Zdrowia
Potrzebujesz ubezpieczenia?
Sprawdź ofertę

Czas czytania:

Ubezpieczenie na życie dla małżeństw: poradnik dla par planujących wspólną przyszłość. Ubezpieczenie na życie i zdrowie dla par

Głównym atutem oferty ubezpieczenia na życie lub ubezpieczenia na życie i zdrowie dla małżonków jest zwykle korzystniejsza cena w porównaniu z polisą indywidualną. Zakres ochrony może być szeroki przy atrakcyjnej składce. Jak wygląda to w praktyce? Jakie zdarzenia może objąć ubezpieczenie na życie i zdrowie dla par?

Ubezpieczenie na życie dla małżeństw: poradnik dla par planujących wspólną przyszłość. Ubezpieczenie na życie i zdrowie dla par

Na czym polega ubezpieczenie na życie dla małżeństw?

Podstawowe ubezpieczenie indywidualne na życie jest zaliczane do grona ubezpieczeń osobowych, chroniących daną osobę. Nie musisz korzystać z takiej polisy. Przyniesie Ci ona jednak wiele korzyści, zwłaszcza w trudnych chwilach.

Jeśli żyjesz w małżeństwie, możesz kupić ubezpieczenie na życie ze współmałżonkiem. Mąż i żona zostają wówczas objęci ochroną z tytułu jednej polisy. Co ciekawe, na rynku ubezpieczeniowym można znaleźć warianty polis nie tylko dla małżeństw, ale i ubezpieczeń na życie dla par, które nie są w związku małżeńskim.

Najczęściej ubezpieczenie na życie dla małżeństw jest produktem funkcjonującym w ramach tzw. otwartych ubezpieczeń grupowych.

Indywidualna polisa na życie czy polisa dla małżeństw? Co wybrać?

Pojawia się uzasadnione pytanie – czy lepiej wybrać indywidualną polisę na życie czy jednak podjąć decyzję o wspólnym ubezpieczeniu dla małżonków? Polisa dla dwojga, obejmująca życie i zdrowie obu osób, jest dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy żyją wspólnie, a ze względu na rodzaj i charakter wykonywanej pracy nie mają możliwości dołączenia do polisy grupowej. Możliwe, że oferta proponowana w zakładzie pracy jest mniej atrakcyjna od tej, jaką możesz uzyskać w ramach ubezpieczenia małżonków.

Atutem ubezpieczenia na życie dla małżonków jest też cena. Składka jest bowiem niższa niż suma składek na ubezpieczenia indywidualne. Po prostu możesz zaoszczędzić na takiej decyzji.

Ubezpieczenie dla małżeństw – na co zwrócić uwagę przy zawieraniu umowy i zakupie polisy na życie dla małżeństw?

Zakres ochrony i suma ubezpieczenia mogą być dopasowane do indywidualnych potrzeb. W zakresie ubezpieczenia w polisie na życie i zdrowie dla małżonków mogą znajdować się takie zdarzenia jak:

  • śmierć małżonka lub osoby towarzyszącej,
  • zgon w następstwie nieszczęśliwych wypadków,
  • zgon w następstwie ubezpieczenia przy pracy,
  • zgon ubezpieczonego w wypadku komunikacyjnym,
  • doznanie trwałego uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego w następstwie nieszczęśliwego wypadku,
  • poważne zachorowanie ubezpieczonego,
  • operacja chirurgiczna,
  • pobyt w szpitalu ubezpieczonego,
  • zgon małżonka lub partnera w następstwie nieszczęśliwego wypadku itp.

Co ciekawe, w przypadku śmierci ubezpieczonego w wyniku NNW, ubezpieczyciel będzie zwykle musiał wypłacić wyższą kwotę świadczenia z ubezpieczenia życia niż przy zgonie z przyczyn naturalnych.

Jeśli polisa dotyczy także ubezpieczenia zdrowotnego, należy sprawdzić koniecznie, do jakich świadczeń macie prawo i w jakich placówkach zdrowia możecie skorzystać z polisy. Najczęściej ubezpieczyciele oferują dostęp do lekarza pierwszego kontaktu, kilku specjalistów czy też badań kontrolnych i specjalistycznych. Zakup ubezpieczenia na życie i zdrowie w wersji rodzinnej polisy powinien być poprzedzony skontrolowaniem wszystkich możliwych świadczeń.

Zanim podpiszesz jakąkolwiek umowę z ubezpieczycielem, dokładnie zapoznaj się z warunkami ochrony. Sprawdź wysokość sumy ubezpieczeniowej, czyli kwoty, jaką otrzymasz z ubezpieczenia, np. na wypadek zgonu współmałżonka. Zwróć także uwagę na wyłączenia odpowiedzialności w polisie – powinny one zostać wyszczególnione w OWU. To sytuacje, w których ubezpieczyciel zgodnie z postanowieniami zawartymi w takim dokumencie, będzie mógł Ci odmówić wypłaty świadczenia.

Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie na życie dla dwojga

W jakim wieku można przystąpić do polisy na życie dla małżonków?

Aby wykupić polisę na życie dla par, musisz być osobą pełnoletnią. Obowiązują przy tym pewne limity wiekowe – ubezpieczyciel może na przykład określić, że górną granicą wieku dla par będzie 65 lat.

Czy obie osoby w ramach polisy małżeńskiej mają taką samą ochronę ubezpieczeniową?

Niekoniecznie. Zakres ochrony dla głównego ubezpieczonego może być szerszy niż w przypadku osoby towarzyszącej w polisie. Nie zawsze tak się dzieje, dlatego warto zweryfikować tę kwestię w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. W niektórych przypadkach można uzyskać wsparcie finansowe przy wielu różnych zdarzeniach, jeśli zdecydujesz się rozszerzyć ochronę. Wysokość składki w takim przypadku wzrośnie.

Czy ubezpieczenie małżonków zawsze jest tylko na dwie osoby?

Niekoniecznie, ponieważ oprócz męża/żony, czy partnera/partnerki, czasami można włączyć w ochronę także, np. rodziców czy dzieci.

Ubezpieczenie Życia i Zdrowia
Potrzebujesz ubezpieczenia?
Sprawdź ofertę

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Czy można mieć kilka polis na życie?

Z ubezpieczeniami jest tak, że nie zawsze dużo polis oznacza dużo pieniędzy po zajściu zdarzeń określonych umową. Polisy trzeba kupować z głową, gdyż mają one zapewnić odpowiedni poziom ochrony, a nie spowodować obciążenie budżetu domowego niepotrzebnymi składkami. Możemy kupować tyle ubezpieczeń, ile nam się podoba, ale na wielką kumulację odszkodowań nie zawsze możemy liczyć. Warto wiedzieć, na jakim poziomie możemy spodziewać się świadczeń.

Czytaj dalej

Jakie najlepsze ubezpieczenie na życie wybrać - na co zwracać uwagę, co obejmuje? Ile kosztuje ubezpieczenie na życie?

Polisa na życie należy do bardzo popularnych produktów ubezpieczeniowych. Wybór odpowiedniej pozwala zabezpieczyć siebie i rodzinę przed skutkami nieprzewidzianych różnych zdarzeń. Czym się kierować przy wyborze? O czym warto pamiętać?

Czytaj dalej
ubezpieczenie NNW - następstw nieszczęśliwych wypadków

Kompleksowe
ubezpieczenie życia i zdrowia

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat