Ubezpieczenie na życie dla rodziny - na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Polisa rodzinna jest formą ubezpieczenia na życie, które obejmuje ochroną członków najbliższej rodziny. Pozwala zabezpieczyć się od następstw nieszczęśliwych wypadków, a także zapewnia wsparcie finansowe w przypadku, gdy ktoś z najbliższych poważnie zachoruje. Sprawdź, jak działa ubezpieczenie rodzinne i na co zwracać uwagę podczas wyboru polisy.
Ubezpieczenie rodzinne a polisa na życie – różnice
Typowe ubezpieczenie na życie to rodzaj polisy, dzięki której wskazani przez Ciebie uposażeni otrzymają odszkodowanie w przypadku Twojej śmierci. Nieco szerszy charakter ma z kolei polisa rodzinna. Pozwala objąć ochroną także innych członków rodziny, a w tym małżonka (partnera), dzieci, rodziców czy teściów. Uposażeni wskazani w umowie ubezpieczenia otrzymają odszkodowanie, jeżeli nastąpi śmierć właściciela polisy, z kolei właściciel polisy otrzyma rekompensatę za śmierć członka rodziny, który został objęty ubezpieczeniem.
W niektórych towarzystwach zakres ochrony można rozszerzyć o dodatkowe warianty. Decydując się np. na rodzinne ubezpieczenie NNW, odszkodowanie można otrzymać także za trwały uszczerbek ubezpieczonego na zdrowiu w następstwie nieszczęśliwego wypadku. Z kolei rodzinne ubezpieczenie zdrowotne pozwala uzyskać odszkodowanie za pobyt w szpitalu, a także zapewnia dostęp do podstawowej i specjalistycznej opieki lekarskiej oraz wielu różnych badań diagnostycznych.
Ubezpieczenie rodzinne można niekiedy uzupełnić o dodatkowe produkty o charakterze inwestycyjnym. Polisa tego rodzaju pozwala odkładać kapitał, który po zakończeniu umowy będzie można przekazać, np. dzieciom rozpoczynającym samodzielne życie.
Rodzinne ubezpieczenie na życie – kiedy warto kupić polisę?
Polisę rodzinną warto posiadać wtedy, gdy chcemy nie tylko zabezpieczyć swoją rodzinę na wypadek naszej śmierci, lecz także siebie w przypadku śmierci najbliższych. Zakup ubezpieczenia rodzinnego jest z reguły bardziej opłacalny niż kupowanie ubezpieczenia na życie osobno dla kilku osób. Trzeba jednak pamiętać, że najwyższa suma ubezpieczenia obowiązuje w przypadku śmierci posiadacza polisy, zaś niższa, gdy umrze ubezpieczony członek rodziny. Jeżeli zależy nam na uzyskaniu wyższego odszkodowania za śmierć małżonka, ale też chcemy, by nasz życiowy partner otrzymał rekompensatę za naszą śmierć, rozsądnym pomysłem będzie zakup dwóch osobnych polis na życie.
Osoby, które kupują ubezpieczenie rodzinne, podobnie jak posiadacze indywidualnych polis, mogą wskazać jednego lub kilku uposażonych, którzy uzyskają odszkodowanie. Jeżeli rekompensata ma zostać wypłacona kilku osobom, należy wskazać ich procentowy udział w sumie ubezpieczenia.
Czy każdy podlega ochronie? Co z formalnościami?
Zaletą tego ubezpieczenia rodzinnego jest przede wszystkim to, że zazwyczaj są nim objęci różni członkowie rodziny. Umowę może zawrzeć każdy, kto ukończył 18 lat i nie ma jeszcze 58 lat. Ochrona działa aż do 67 roku życia. Zainteresowany ubezpieczeniem nie musi się ponadto martwić tym, że może nie spełnić wymagań związanych z zatrudnieniem. Chronimy również osoby, które nie mają stałego źródła dochodu. Jest to polisa dla każdego.
Jak i gdzie kupić polisę?
Zakres ubezpieczenia, jego wartość, a także cena, jaką trzeba będzie zapłacić za składkę, mogą różnić się w poszczególnych towarzystwach. Dlatego warto przeanalizować oferty dostępne na rynku i wybrać tę najlepszą dla nas. Z reguły ubezpieczyciele oferują dodatkowe zniżki, jeżeli posiadamy już inne produkty ubezpieczeniowe w danym towarzystwie, a także gdy decydujemy się na zakup polisy przez internet.
Osoby, które chcą kupić ubezpieczenie rodzinne, mogą to zrobić na kilka sposobów:
- online, korzystając z formularza znajdującego się na stronie internetowej ubezpieczyciela,
- kontaktując się z agentem ubezpieczeniowym,
- w oddziale towarzystwa ubezpieczeniowego.
Przed zakupem polisy przez internet warto wyliczyć wysokość składki, korzystając z kalkulatora ubezpieczeń. Modyfikując za jego pomocą parametry ubezpieczenia, będziemy w stanie dobrać polisę dopasowaną do naszych potrzeb.
Rodzinna polisa na życie – jak znaleźć najlepszą ofertę?
Chcesz kupić rodzinne ubezpieczenie na życie? Szukając polisy, musisz zwrócić uwagę na kilka szczegółów oferty. W pierwszej kolejności sprawdź liczbę osób, które można objąć ochroną. Niektórzy ubezpieczyciele proponują polisy, w ramach których można ubezpieczyć nawet 10 osób, podczas gdy inni pozwalają dopisać do umowy ubezpieczenia tylko członków najbliższej rodziny (np. małżonka i dzieci). Drugą ważną kwestią jest wiek osób ubezpieczonych. Ma to szczególnie duże znaczenie, jeżeli chcesz objąć ubezpieczeniem także swoich rodziców. Zdarza się, że z polisy wyłączone są osoby, które ukończyły 65 lub 70 lat. Taki limit zazwyczaj nie obowiązuje w przypadku dzieci, które z ochrony mogą korzystać już od dnia narodzin.
Jeżeli szukasz odpowiedniej polisy, sprawdź, jakie obowiązują w niej limity sumy ubezpieczenia. Mogą się różnić w zależności od wieku ubezpieczonego oraz stopnia pokrewieństwa z posiadaczem polisy. Wyższe odszkodowanie otrzymasz z reguły w przypadku śmierci małżonka, a niższe, gdy zmarłym będzie Twój teść. Suma ubezpieczenia może się także znacząco różnić, jeżeli przedmiotem odszkodowania jest trwały uszczerbek na zdrowiu. Posiadacz polisy z reguły objęty jest wyższą ochroną niż pozostali członkowie rodziny, którzy zostali dopisani do polisy.
Przed podpisaniem umowy sprawdź, jakie obowiązują w niej wyłączenia odpowiedzialności. Tym terminem określa się sytuacje, gdy ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania. Takie wyłączenia mogą dotyczyć np. śmierci ubezpieczonego w wyniku samobójstwa lub doznania uszczerbku na zdrowiu w następstwie wyczynowego uprawiania sportu. Ostatnią kwestią są umowy dodatkowe. Niekiedy podstawową polisę warto rozszerzyć o dodatkowe opcje, np. rodzinne pakiety medyczne. W ich ramach ubezpieczyciel zapewni pomoc medyczną, a także wypłaci rekompensatę, np. za poniesione koszty wizyt lekarskich czy pobyt w szpitalu.