Informacja o ataku hakerskim na firmę EuroCert.

Sprawdź szczegóły.
UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie
Życia i Zdrowia

Pakiet Ochronny, NNW dziecka,
Medycyna bez Granic i Telemedycyna

ubezpieczenie życia i zdrowia
Życie i Zdrowie
Ubezpieczenie Życia i Zdrowia
Potrzebujesz ubezpieczenia?
Sprawdź ofertę

Czas czytania:

Jakie ubezpieczenie dla rowerzysty — jak działa, co obejmuje ubezpieczenie roweru?

Regularna jazda jednośladem wspaniale wpływa na zdrowie, sylwetkę i dobre samopoczucie, a w dodatku pozwala zaoszczędzić czas, który stracilibyśmy w korkach. Jednak w czasie takiej aktywności nietrudno o kolizję z nieostrożnym kierowcą. Z drugiej strony - wypadki, w których winę ponosi rowerzysta, też nie należą do rzadkości. A to, co najbardziej niepokoi posiadaczy jednośladów, to kradzieże rowerów. Dlatego warto wykupić odpowiednią polisę, która ochroni rowerzystę od konsekwencji różnych zdarzeń. Podpowiadamy, jakie ubezpieczenie rowerzysty warto posiadać, zanim wsiądziemy na dwa kółka.

mężczyzna na rowerze

RODZAJE UBEZPIECZEŃ DLA ROWERZYSTY

Ubezpieczenia, które może wykupić rowerzysta, aby czuć się bezpiecznie na drodze to:

  • OC w życiu prywatnym,
  • casco roweru, tzw. rowerowe AC,
  • NNW dla rowerzysty (ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków),
  • ubezpieczenia rowerowe assistance.

Niekiedy poszczególne ubezpieczenia można kupić osobno, ale coraz częściej są oferowane w pakiecie. Czasami ubezpieczenie rowerzysty stanowi rozszerzenie do ubezpieczenia nieruchomości, OC w życiu prywatnym lub ubezpieczenia turystycznego.

UBEZPIECZENIE OC ROWERZYSTY

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym to najważniejsze, jakie powinien wykupić rowerzysta, chociaż rzadko doceniane przez właścicieli jednośladów. Może je wykupić kto korzysta z roweru, nie trzeba być jego właścicielem. Jeśli na przykład często jeździsz takimi pojazdami z miejskiej wypożyczalni, również powinieneś zadbać o polisę OC w życiu prywatnym.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla rowerzysty oznacza, że jeśli podczas jazdy spowodujemy wypadek i ucierpią w nim osoby trzecie, polisa pokryje ich straty. W przypadku gdy rowerzysta nie posiada OC, wszystkie koszty musi pokryć z własnej kieszeni. Ubezpieczenie OC na rower jest bardzo ważne, ponieważ wypadki z winy rowerzysty zdarzają się stosunkowo często, a szkody wyrządzone podczas kolizji mogą być kosztowne.

Zdarzenia, przed których kosztami może chronić ubezpieczenie OC rowerzysty:

  • potrącenie pieszego,
  • zderzenie z innym rowerzystą,
  • uszkodzenie samochodu, np. zarysowanie karoserii.

Jednak trzeba mieć świadomość, że takie ubezpieczenie Twojego roweru nie zadziała w przypadku kradzieży. Nie uzyskasz także odszkodowania, jeśli dojdzie do uszkodzenia roweru i uszczerbku na zdrowiu, a sprawcą zdarzenia będziesz Ty sam.

UBEZPIECZENIE ROWERZYSTY A POLISA MIESZKANIOWA

Inaczej mają się sprawy w przypadku ubezpieczenia roweru od kradzieży z piwnicy. Jeśli mamy wykupione odpowiednie ubezpieczenie mieszkania, które obejmuje garaż i piwnicę, a zakres ochrony dotyczy również kradzieży, to nie powinniśmy się niczym martwić. Zazwyczaj maksymalna kwota odszkodowania za skradziony rower będzie wynosiła około 10-20% sumy ubezpieczenia mieszkania. Pamiętajmy jednak, że towarzystwo nie wypłaci środków, jeśli pomieszczenie, w którym znajduje się jednoślad, nie będzie odpowiednio zabezpieczone. Czasami nawet wymagane jest zamontowanie dwóch zamków. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziemy w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) interesującej nas polisy.

UBEZPIECZENIE NNW ROWERZYSTY

Nawet najbardziej spokojna jazda na rowerze niesie ze sobą ryzyko kontuzji. Uszkodzenia ciała wiążą się ze stratami finansowymi: mamy ograniczoną zdolność do pracy i potrzebujemy rehabilitacji. Dlatego, wsiadając na jednoślad, warto posiadać także polisę od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Takie ubezpieczenie może zapewnić rowerzyście, np.:

  • zwrot kosztów leczenia,
  • zwrot kosztów rehabilitacji,
  • świadczenie z tytułu pobytu w szpitalu,
  • zwrot kosztów poniesionych na operację plastyczną.

UBEZPIECZENIE ROWERZYSTY ASSISTANCE

Na rynku ubezpieczeniowym można również spotkać się z assistance rowerowym. Takie rozwiązanie wybierane jest najczęściej przez osoby, które rowerem pokonują naprawdę duże dystanse, a nawet podróżują za granicę. Dzięki ubezpieczeniu assistance rowerzyści mogą liczyć na:

  • dostęp do infolinii medycznej,
  • transport roweru w razie awarii,
  • rower zastępczy,
  • zwrot pieniędzy za naprawę.

UBEZPIECZENIE ROWERZYSTY - NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Wybierając ubezpieczenie rowerzysty, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • zakres ochrony - sprawdź w OWU, za jakie zdarzenia i straty otrzymasz odszkodowanie, wybierz polisę, która najbardziej odpowiada Twoim potrzebom,
  • sumę ubezpieczenia - ubezpieczenie powinno zapewnić wypłatę odszkodowania adekwatną do poniesionej szkody,
  • sposób określenia uszczerbku na zdrowiu po wypadku,
  • okres ubezpieczenia - jeśli jeździsz rowerem tylko w okresie wiosenno-letnim lub wakacyjnym, wybierz polisę krótkookresową; z drugiej jednak strony, jeśli chcesz ochronić jednoślad przed kradzieżą, to przyda Ci się ubezpieczenie na cały rok.

KIEDY UBEZPIECZENIE ROWERU MOŻE NIE ZADZIAŁAĆ?

Gdy:

  • kierujesz rowerem pod wpływem alkoholu lub substancji odurzających,
  • szkodę wyrządzisz umyślnie,
  • jeździsz rowerem wyczynowo i w warunkach ekstremalnych (chyba, że dokupisz taką opcję do swojego ubezpieczenia rowerzysty)*,
  • dokonano kradzieży roweru bez rabunku.

*W przypadku uprawiania kolarstwa wyczynowego potrzebna jest specjalna polisa dla sportowców.

ILE KOSZTUJE UBEZPIECZENIE ROWERU?

Odpowiedź na pytanie, ile kosztuje ubezpieczenie roweru, nie jest jednoznaczna. Cena zależy m.in. od sumy ubezpieczenia, wartości jednośladu, wieku oraz sposobu użytkowania. Jeśli zdecydujesz się na wykupienie kilku osobnych polis, np. OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie NNW i ubezpieczenie roweru od kradzieży, cena może być wyższa niż ubezpieczenie rowerzysty w ramach specjalnego pakietu. Warto jednak rozważyć różne opcje, a przed zakupem polisy zapoznać się dokładnie z OWU.

Ubezpieczenie Życia i Zdrowia
Potrzebujesz ubezpieczenia?
Sprawdź ofertę
Paweł Fidelus - autor artykułu to Menedżer ds. Produktów Życiowych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TUnŻ S.A.
Paweł Fidelus
Menedżer ds. Produktów Życiowych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TUnŻ S.A.

Ukończył wydział Finanse i Bankowość Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie ze specjalizacją ubezpieczeniową. W ramach stypendium Socrates-Erasmus studiował również na Université Panthéon-Sorbonne (Sorbona) w Paryżu. Od ponad 15 lat związany jest z rynkiem ubezpieczeń. Początkowo w firmach assistance, następnie w PZU Życie S.A. oraz AXA Życie TU S.A. Pracował również w Ministerstwie Finansów. Obecnie w UNIQA TUnŻ S.A. odpowiada za tworzenie i utrzymanie wybranych ubezpieczeń na życie o charakterze indywidualnym.

Udostępnij poradę

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat