Informacja o ataku hakerskim na firmę EuroCert.

Sprawdź szczegóły.
UNIQA ubezpieczenia online
Zaloguj

Ubezpieczenie
Życia i Zdrowia

Pakiet Ochronny, NNW dziecka,
Medycyna bez Granic i Telemedycyna

ubezpieczenie życia i zdrowia
Życie i Zdrowie
Ubezpieczenie Życia i Zdrowia
Potrzebujesz ubezpieczenia?
Sprawdź ofertę

Czas czytania:

Ubezpieczenie szkolne dla dzieci i młodzieży. Co obejmuje ubezpieczenie szkolne NNW i czy jest obowiązkowe? Jaki jest zakres ochrony dla Twojego dziecka?

Początek roku szkolnego wiąże się z dużymi kosztami dla rodziców. Lwią część domowego budżetu pochłaniają wydatki na książki, zeszyty i przybory szkolne. Koszty nie kończą się wraz z ich zakupem. Kolejnym wydatkiem może być ubezpieczenie dziecka, które chroni przed skutkami finansowymi różnych zdarzeń. Jego zakres obejmuje m.in. nieszczęśliwe wypadki. Czy jednak ubezpieczenie dziecka w szkole jest obowiązkowe? Czy rodzic może odmówić opłacania składek i co to oznacza dla pociechy?

CZY UBEZPIECZENIA SZKOLNE SĄ OBOWIĄZKOWE? CZY TRZEBA WYKUPIĆ POLISĘ NNW SZKOLNĄ?

Składka na ubezpieczenie szkolne to jeden z pierwszych wydatków, z jakim powinni się liczyć rodzice po rozpoczęciu roku szkolnego. Wiele szkół jeszcze kilka lat temu oferowało swoim uczniom grupowe ubezpieczenie NNW, a opiekun uiszczał wymaganą przez ubezpieczyciela składkę. Tymczasem wcale tak nie jest. NNW jest dobrowolne – niezależnie czy jest to polisa wykupiona na własną rękę, czy zaproponowana przez szkołę.

Czy wiesz, że…?

Szkoła nie może nakazać rodziców do zakupu ubezpieczenia w wybranym przez nią towarzystwie, a nawet do tego, aby dokonać zakupu polisy NNW w jakiejkolwiek formie. To decyzja rodzica. Co ważne, ubezpieczenie NNW szkolne można wykupić na własną rękę, bez udziału placówki edukacyjnej. Opiekun nie musi składać pisemnej rezygnacji, wyjaśniać swojej decyzji czy przedstawiać polisy wykupionej gdzie indziej. Szkoły nie pośredniczą już w zakupie ubezpieczenia dla dziecka. Obecnie szkoły w Polsce nie mają obowiązku ubezpieczania dzieci i młodzieży szkolnej odnastępstw nieszczęśliwych wypadków czy innych ryzyk . Jest to ubezpieczenie dobrowolne.

Uwaga!

Istnieją wyjątki od tej reguły. W przypadku organizowania wycieczki lub imprezy zagranicznej to szkoła ma obowiązek ubezpieczenia uczestników od następstw nieszczęśliwych wypadków. Polisa musi pokryć koszty leczenia, na co wskazuje paragraf 7a ust. 2 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 8 listopada 2001 roku w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki.

DLACZEGO WARTO KUPIĆ UBEZPIECZENIE DLA DZIECKA? JAKĄ OCHRONĘ ZAPEWNIA UBEZPIECZENIE W SZKOLE?

Rezygnacja ze szkolnego ubezpieczenia grupowego nie powinna być równoznaczna z rezygnacją z ochrony dziecka. Warto samodzielnie wykupić ubezpieczenie dziecka NNW. Taka polisa zapewnia odszkodowanie w przypadku nieszczęśliwego wypadku i innych ryzyk.

Indywidualna polisa NNW w UNIQA przynosi korzyści dla ubezpieczonych m.in. ochronę podczas wyczynowego uprawiania sportu, bez dodatkowej składki. Działa przez całą dobę, siedem dni w tygodniu przez okres trwania ochrony, również daje możliwość objęcia OC w życiu prywatnym młodzieży powyżej 13. roku życia.

JAK UBEZPIECZYĆ DZIECKO – W SZKOLE CZY POZA NIĄ?

Ubezpieczenie NNW uczniów to najczęściej polisa grupowa. W większości przypadków szkoły nie informują o dokładnym zakresie polisy i jej warunkach. Rodzice nie mają też wpływu na wykupiony wariant ochrony czy negocjacje warunków umowy. W efekcie dziecko jest chronione jedynie w podstawowym zakresie. Przekłada się to na skuteczność ochrony oraz wysokość wypłaconych odszkodowań.

Czy wiesz, że…?

Bardzo często podstawowy wariant ubezpieczeń szkolnych nie pokrywa nawet ułamka kosztów rehabilitacji czy poważniejszego leczenia. W praktyce nie spełnia więc swojego zadania. Można zatem powiedzieć, że to jedynie prowizoryczna ochrona. Co więcej, nie jest też dostosowana do indywidualnych potrzeb dziecka.

Korzystniej jest wybrać ubezpieczenie szkolne po uprzednim zapoznaniu się z ofertą towarzystw. Istnieje wiele wariantów takiej polisy. Aby podpisać umowę, nie trzeba nawet stawiać się w siedzibie ubezpieczyciela, bez problemu można skorzystać z ubezpieczenia NNW online.

UBEZPIECZENIE NNW INDYWIDUALNE – KTO MOŻE Z NIEGO SKORZYSTAĆ?

Szkolne NNW jest przeznaczone nie tylko dla uczniów szkoły podstawowej. Mogą z niego skorzystać:

  • dzieci w żłobkach i przedszkolach,
  • uczniowie szkół ponadpodstawowych,
  • uczniowie szkół specjalnych i sportowych,
  • uczniowie placówek opiekuńczo-wychowawczych,
  • studenci i doktoranci,
  • słuchacze placówek oświatowo-wychowawczych.

W przypadku ubezpieczeń grupowych kupowanych przez szkołę z ochrony korzystają również nauczyciele i pozostali pracownicy placówki.

KIEDY DZIAŁA UBEZPIECZENIE UCZNIA? KIEDY WYPŁACANE JEST ODSZKODOWANIE Z UBEZPIECZENIA SZKOLNEGO?

Czy ubezpieczenie szkolne obejmuje wypadki poza szkołą? Jednym z mitów jest to, że ochrona działa tylko w okresie roku szkolnego i wyłącznie na terenie placówki edukacyjnej. To duże niedopowiedzenie! Odszkodowanie NNW jest wypłacane, jeśli do nieszczęśliwego wypadku dojdzie w czasie zajęć lekcyjnych i dodatkowych, w drodze do i ze szkoły, na wycieczkach i obozach. Ochrona działa również w czasie wakacji letnich, ferii zimowych i świątecznych przerw od nauki, całodobowo w kraju i za granicą.

CO OBEJMUJE UBEZPIECZENIE SZKOLNE: ZAKRES OCHRONY Z UBEZPIECZENIA SZKOLNEGO NNW

Przedmiotem ubezpieczenia są następstwa nieszczęśliwych wypadków, polegające na uszkodzeniu ciała lub rozstroju zdrowia, powodujące uszkodzenia ciała lub śmierć Ubezpieczonego. Zapewnia więc wypłatę świadczeń w przypadku śmierci, wypadku, uszkodzenia ciała. Większość polis będzie zapewniać wypłatę świadczenia w następstwie uszkodzenia:

  • głowy,
  • narządu wzroku i słuchu,
  • szyi,
  • klatki piersiowej,
  • brzucha,
  • kręgosłupa,
  • narządów płciowych,
  • miednicy,
  • i najczęściej spotykanych urazów kończyn przy wypadku dziecka, czyli, np. złamania ręki, czy skręconej kostki.

Ubezpieczenie szkolne oferuje też pokrycie kosztów leczenia dziecka w następstwie nieszczęsliwego wypadku, jak również wypłatę swiadczenia Jeśli w trakcie trwania naszej ochrony po raz pierwszy zdiagno­zowano u Ubezpieczonego  nowotwór czy sepsę. NNW w UNIQA kwalifikuje te choroby jako poważne zachorowania. Odpowiedzi na pytanie, co obejmuje ubezpieczenie szkolne, nie da się jednoznacznie udzielić. Wszystko zależy od zakresu danej polisy. Dlatego też warto zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, aby dowiedzieć, kiedy będzie można skorzystać ze świadczeń w ramach szkolnego NNW dla dziecka.

UBEZPIECZENIE SZKOLNE: CO OBEJMUJE?

NNW online, wykupione indywidualnie a nie w pakiecie grupowym, obejmuje szereg dodatkowych zakresów ochrony. W UNIQA są to:

  • ubezpieczenie przed hejtem w sieci, dzięki któremu – w razie naruszenia dobrego imienia lub prawa do prywatności ubezpieczonego w sieci – pojawi się możliwość skorzystania z pomocy prawnej, specjalisty IT oraz konsultacji z psychologiem,
  • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym,
  • opieka plus – ubezpieczenie obejmujące świadczenia zdrowotne, takie jak telekonsultacje z lekarzem internistą, lekarzem rodzinnym lub pediatrą, diagnostykę laboratoryjną.

Ubezpieczenie szkolne NNW zapewnia w zależności od wybranego wariantu polisy:

  • zwrot kosztów za zniszczone lub uszkodzone okulary korekcyjne ubezpieczonego, jeśli w następstwie nieszczęśliwego wypadku dojdzie do uszkodzenia ciała, za które ubezpieczyciel przejmie odpowiedzialność;
  • pokrycie wydatków na nabycie protez czy zakup lub wypożyczenie środków pomocniczych w następstwie nieszczęśliwego wypadku;
  • pokrycie kosztów wizyty lekarskiej związanej z usunięciem kleszcza, badania kleszcza pod kątem nosicielstwa patogenów i antybiotykoterapii.

UBEZPIECZENIE SZKOLNE A POBYT W SZPITALU

Wielu rodziców zastanawia się, czy otrzymają odszkodowanie za pobyt dziecka w szpitalu. O tym, czy będzie to możliwe, mówią warunki umowy. Zazwyczaj w przypadku kilkudniowego pobytu, który jest wynikiem nieszczęśliwego wypadku, odszkodowanie jest wypłacane. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie zawsze tak będzie. Umowa z ubezpieczycielem warunkuje, czy i w jakich sytuacjach odszkodowanie za każdy dzień pobyt w szpitalu dziecka będzie przyznawane. Jak sama nazwa wskazuje, NNW dotyczy tylko nieszczęśliwych wypadków, czyli nagłych, niepożądanych zdarzeń wywołanych przyczyną zewnętrzną. Jednak w UNIQA rodzic otrzyma odszkodowanie także za pobyt w szpitalu, niebędący następstwem nieszczęśliwego wypadku, ale wypłata świadczenia jest możliwa dopiero w przypadku hospitalizacji trwającej co najmniej 5 dni.

UBEZPIECZENIE NNW DZIECKA: SKŁADKA CZYLI CENA POLISY NNW DLA DZIECKA

Ile kosztuje ubezpieczenie zapewniające bezpieczeństwo dziecka w różnym zakresie? Cena za NNW dziecka nie jest wysoka. Składki w UNIQA zaczynają się już od 44 złotych rocznie. Trzeba jednak pamiętać, że oferty NNW szkolnego różnią się sumą ubezpieczenia. Nie należy kierować się jedynie wysokością składki. Niska jest równoznaczna z bardzo małą sumą ubezpieczenia i możliwością ubiegania się o równie niskie świadczenie. Tanie ubezpieczenia szkolne oznaczają też znikomy zakres ochrony. Czasem warto więc zdecydować się na zwiększenie składki i dokupienie wariantów dodatkowych, np. ubezpieczenia od hejtu w internecie. Przy wyborze ubezpieczenia i zakupie polisy dla dziecka należy sprawdzić, co ubezpieczenie szkolne zapewnia, jaka jest suma ubezpieczenia i zakres NNW w szkole czy poza nią. Najważniejsza jest wszechstronna ochrona Twojej pociechy.

WYŁĄCZENIA ODPOWIEDZIALNOŚCI PRZY UBEZPIECZENIU NNW SZKOLNYM

Polisy na ubezpieczenie szkolne nie powinno się zawierać przed zapoznaniem się z włączeniami odpowiedzialności za nieszczęśliwe wypadki, szkody i zdarzenia. Wykluczenia to przypadki, kiedy ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania. Za co nie odpowiada ubezpieczyciel? Najczęściej w zakresie podstawowych wykluczeń znajdują się wypadki:

  • pod wpływem alkoholu,
  • z zamiarem popełnienia lub usiłowania popełnienia przestępstwa,
  • wynikające z udziału w bójkach (z wyłączeniem ochrony koniecznej),
  • nagłe choroby oraz te, które zostały zdiagnozowane przed datą objęcia ochrony ubezpieczeniowej, wady wrodzone.

ODSZKODOWANIE SZKOLNE: JAK JE UZYSKAĆ DLA SWOJEGO DZIECKA?

Odszkodowanie za złamanie ręki czy inny nieszczęśliwy wypadek wypłacane jest już po zaistnieniu zdarzenia, będącego przedmiotem ubezpieczenia. Otrzymuje się je niezależnie od tego, czy za ten wypadek uzyska się świadczenia pochodzące z innych polis. Odszkodowanie z NNW zależy od procentowego uszczerbku na zdrowiu. Pełne odszkodowanie wypłacane jest jedynie przy trwałym uszczerbku lub w sytuacji śmierci ubezpieczonego.

Czy wiesz, że…?

W przypadku wybicia palca czy skręcenia nogi, konieczne jest ustalenie przez komisję lekarską procentu uszczerbku na zdrowiu. Jest on orzekany na podstawie dokumentacji medycznej oraz tabeli OWU. Ubezpieczyciel wypłaca jedynie określony procent sumy ubezpieczenia odpowiadający procentowi uszczerbku.

O odszkodowanie NNW należy wystąpić do towarzystwa ubezpieczeń, z którym zawarło się umowę lub z którym umowę zawarła szkoła. Formularz szkody można wysłać online, listownie lub złożyć w oddziale towarzystwa. Szkodę zgłasza się na ogół pisemnie z wykorzystaniem odpowiedniego wzoru, który jest udostępniony na stronie WWW ubezpieczyciela. Dokument należy wypełnić, podając wszystkie informacje na temat zdarzenia, tj.

  • datę, okoliczności i przebieg zdarzenia,
  • dane osoby zgłaszającej,
  • numer polisy, z której zgłaszana jest szkoda,
  • dane poszkodowanego,
  • informację na temat następstw wypadku i przebiegu leczenia.

Termin zgłoszenia się po odszkodowanie z ubezpieczenia szkolnego jest określony w umowie. Uszczerbek na zdrowiu powinno się zgłaszać po zakończeniu leczenia, a w przypadku uszczerbku długotrwałego – po zakończeniu jego pierwszego etapu. Przesłane dokumenty są analizowane przez zakład ubezpieczeń, który informuje ubezpieczonego o postępach w procedowaniu.

Już od 44 zł /rok!
Ubezpieczenie szkolne
Oblicz składkę
Paweł Fidelus - autor artykułu to Menedżer ds. Produktów Życiowych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TUnŻ S.A.
Paweł Fidelus
Menedżer ds. Produktów Życiowych w Departamencie Rozwoju Produktów i Procesów UNIQA TUnŻ S.A.

Ukończył wydział Finanse i Bankowość Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie ze specjalizacją ubezpieczeniową. W ramach stypendium Socrates-Erasmus studiował również na Université Panthéon-Sorbonne (Sorbona) w Paryżu. Od ponad 15 lat związany jest z rynkiem ubezpieczeń. Początkowo w firmach assistance, następnie w PZU Życie S.A. oraz AXA Życie TU S.A. Pracował również w Ministerstwie Finansów. Obecnie w UNIQA TUnŻ S.A. odpowiada za tworzenie i utrzymanie wybranych ubezpieczeń na życie o charakterze indywidualnym.

Udostępnij poradę

Te porady mogą Cię zainteresować

Ubezpieczenie szkolne – co obejmuje ubezpieczenie NNW szkolne dla dzieci i młodzieży? Czy polisa dziecka jest obowiązkowa?

Wbrew powszechnemu przekonaniu ubezpieczenie ucznia, inaczej ubezpieczenie szkolne czy ubezpieczenie NNW szkolne dla uczniów i przedszkolaków, nie jest zaliczane do obowiązkowych. Jeszcze do niedawna podczas wrześniowych zebrań z rodzicami uczniów zbierane były zwykle składki na NNW dla dzieci. Obecnie już tak nie jest. Na ubezpieczeniu NNW dla dzieci nie warto oszczędzać, a już na pewno nie powinno się z niego rezygnować. To jednorazowy wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych w skali roku na…

Czytaj dalej

Ubezpieczenie dziecka w żłobku - co warto wiedzieć?

W 2022 roku na terenie całego kraju działało 5,3 tys. placówek opieki nad dziećmi w wieku do 3 lat, w tym 4,4 tys. żłobków, które zapewniały 206 tys. miejsc dla najmłodszych wychowanków. Jak informował Główny Urząd Statystyczny, 75 proc. z nich to placówki prywatne. Pracujący rodzice mogą zapisać dziecko do żłobka, by zapewnić mu należytą opiekę w czasie, kiedy oni nie mogą tego zrobić. Żywiołowe małe dzieci w żłobkach mogą łatwo ulec wypadkom – drobne otarcia czy siniaki to tylko niektóre…

Czytaj dalej

OC w życiu prywatnym a ubezpieczenie szkolne dziecka.

Większość rodziców decyduje się na ubezpieczenie grupowe w szkole dziecka. Zazwyczaj na pierwszym zebraniu otrzymuje informację o wysokości składki i na tym kończy się kwestia związana z zabezpieczeniem dziecka na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu szkolnym? Jaką ochronę zapewnia polisa OC w życiu prywatnym?

Czytaj dalej

Hejt w Internecie – czym jest i czy można się ubezpieczyć?

Coraz więcej osób prowadzi aktywną działalność w sieci. Social media, blogi czy inne ogólnodostępne platformy są pełne informacji o życiu prywatnym internautów. Dzielą się nimi zarówno celebryci, politycy, jak i osoby prywatne, które nie są znane z pierwszych stron gazet czy szklanych ekranów. Umieszczenie w sieci informacji o sobie i swoim życiu sprawia, że trzeba liczyć się z tym, że zostanie ono ocenione, skomentowane. W przypadku niektórych osób wypowiadanie się w sieci przekracza jednak…

Czytaj dalej
ubezpieczenie NNW - następstw nieszczęśliwych wypadków

Kompleksowe
ubezpieczenie życia i zdrowia

Zgłoś sprawę
online
Odnów polisę
Rozpocznij
czat