Jakie dokumenty są potrzebne do zawarcia umowy ubezpieczenia?
Przed zakupem ubezpieczenia samochodu warto przygotować komplet niezbędnych dokumentów. Wśród nich należy wymienić: dowód rejestracyjny, prawo jazdy, obecną polisę oraz umowę sprzedaży samochodu. Bez tego typu dokumentów towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić sprzedaży polisy.
Ubezpieczenie OC samochodu kupionego za granicą
Właściciel samochodu kupionego za granicą powinien go ubezpieczyć najpóźniej 30. dni od daty sprowadzenia pojazdu do Polski. W innym przypadku na kierowcę może zostać nałożona wysoka kara finansowa. Samochód kupiony za granicą można ubezpieczyć jeszcze przed zarejestrowaniem go w Polsce.
Czym są ubezpieczenia komunikacyjne?
Ubezpieczenia komunikacyjne są formą zabezpieczenia finansów właścicieli pojazdów mechanicznych. Są one normowane przez przepisy prawne. W Polsce obowiązkowym typem takiego ubezpieczenia są polisy OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Poszczególne typy ubezpieczeń różnią się przede wszystkim zakresem ochrony. Warto sprawdzić, co obejmuje m.in. ubezpieczenie autocasco czy ubezpieczenie NNW dla kierowcy i pasażerów pojazdu.
Zakup nowego pojazdu a wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC
Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC można złożyć w przypadku zbliżającego się końca umowy oraz przy zakupie nowego samochodu. Tego typu dokument powinien zawierać wszystkie niezbędne informacje, w tym, m.in.: dane pojazdu oraz nazwę i adres towarzystwa ubezpieczeniowego.
Ubezpieczenia OC, AC, NNW i assistance – jak wygląda pełna ochrona auta?
Pełen pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych składa się z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej właściciela pojazdu (OC), Autocasco (AC), z ubezpieczenia następstw od nieszczęśliwych wypadków oraz assistance. Podstawę stanowi pakiet OC i AC. Do tego można również dokupić ubezpieczenie opon.
Zmiany na polisie – jak ich dokonać?
Dowiedz się, jak dokonać zmian w polisie. Sprawdź, jak ustalić wartość samochodu, kogo można określić mianem „młodego kierowcy”, jak dodać do polisy drugiego kierowcę? W tej sekcji znajdziesz wiele przydatnych informacji, dotyczących zmian w polisie.
Użytkowanie auta a ubezpieczenie OC i AC
Wysokość ubezpieczenia OC i AC uzależniona jest przede wszystkim od modelu i wieku pojazdu. Oprócz tego wpływ na nią ma także miejsce parkowania pojazdu w nocy, sposób użytkowania samochodu oraz miejsce zamieszkania kierowcy. Przy obliczaniu szacunkowej wysokości ubezpieczenia warto skorzystać z kalkulatorów online.
Co obejmuje ubezpieczenie OC samochodu?
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) samochodu obejmuje przede wszystkim rekompensatę szkód, powstałych w wyniku spowodowania kolizji lub wypadku drogowego. Dotyczy to zarówno szkód osobowych, jak i materialnych. Co istotne, polisa OC przypisana jest do konkretnego samochodu, a nie do jego właściciela.
Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu w Polsce - ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych
Zarówno w Polsce, jak i na terenie całej UE obowiązuje nakaz wykupu polisy od odpowiedzialności cywilnej (OC) właścicieli pojazdów mechanicznych. Nie dostosowanie się do tego wiąże się z wysokimi karami finansowymi. Obowiązek ten dotyczy również właścicieli pojazdów nieużywanych.
Wypowiedzenie umowy OC - jak złożyć wypowiedzenie OC? Kiedy możliwe jest wypowiedzenie umowy OC auta?
Umowę ubezpieczenia OC można wypowiedzieć m.in. w przypadku zbliżającej się utraty ważności polisy. Takie prawo ma również kierowca, który nabył używany samochód, oraz kierowca wyrejestrowujący swój pojazd w związku ze złomowaniem. W celu wypowiedzenia umowy należy złożyć odpowiedni wniosek, zawierający m.in. dane samochodu oraz numer polisy. Sprawdź, jak wygląda wzór wypowiedzenia polisy OC i w jakich dokładnie możesz odstąpić od zawartej umowy OC.
Kary za brak ubezpieczenia OC
Niewykupienie polisy ubezpieczeniowej OC wiąże się z karami finansowymi, których wysokość uzależniona jest od typu pojazdu oraz okresu przerwy w ubezpieczeniu. Kierowca samochodu ciężarowego zapłaci więcej od właściciela osobówki. W przypadku spowodowania kolizji lub wypadku drogowego w czasie takiej przerwy do kary doliczane są opłaty za likwidacje szkody.
Wypłata odszkodowania z OC sprawcy
Wypłatę odszkodowania z OC sprawcy wypadku drogowego można uzyskać już po miesiącu. W tym celu należy przekazać ubezpieczycielowi niezbędne dane do wniosku o likwidację szkody oraz skontaktować się z rzeczoznawcą. W przypadku kolizji odszkodowanie można uzyskać poprzez bezpośrednią likwidację szkody.
Czym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)?
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) właścicieli pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Jego celem jest zabezpieczenie poszkodowanych, którzy ponieśli szkodę w zdarzeniu drogowym, np. w wypadku lub kolizji. Standardowa wersja tego ubezpieczenia zapewnia ochronę przez 12 miesięcy, ale dostępne jest również krótkoterminowe OC, z którego możesz skorzystać tylko w wybranych przypadkach.
Materiały mają charakter informacyjny i marketingowy oraz nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego.
Ubezpieczenie OC już od 321 zł/rok. Składka została wyliczona 19.02.2024 r. dla kierowcy z Łopuszna, w wieku 47 lat, jeżdżącego samochodem TOYOTA-Auris 1.6 MR`13 E5-Premium z silnikiem 1598 cm3 z 2013 roku. W cenie została uwzględniona 15-proc. zniżka za zakup online. Twoja indywidualna cena może się różnić od podanej w reklamie.