Wada ukryta samochodu – czym jest, jakie prawa ma kupujący?
Wielu kierowców decyduje się na zakup pojazdu z rynku wtórnego. Trzeba zdawać sobie jednak sprawę, że wiąże się to z pewnym ryzykiem. Zdarza się bowiem, że samochody używane mają wady ukryte, o których sprzedający nas nie powiadomił. Czym jest wada ukryta samochodu? Ile jest czasu na zwrot zakupionego auta w przypadku jej wykrycia?
Tuning samochodu a ubezpieczenie OC i AC
Jeżeli zdecydowałeś się na ulepszenie swojego auta, to powinieneś wiedzieć, że wszelkie zmiany trzeba zgłosić ubezpieczycielowi. W przeciwnym wypadku możesz spodziewać się niższego odszkodowania po wystąpieniu szkody. Tuning samochodu ma znaczenie zarówno w przypadku polisy OC, jak i AC. Wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z ubezpieczeniem i tuningowaniem samochodów.
Porysowana szyba w aucie – polerowanie czy wymiana?
Porysowana szyba w aucie obniża komfort jazdy i nie prezentuje się dobrze. Może wynikać z wieloletniej eksploatacji, zbyt intensywnego skrobania oszronionej szyby zimą lub być skutkiem uderzeń drobnych kamieni i piasku, np. podczas jazdy autostradą. Wielu kierowców zadaje sobie pytanie, co zrobić z porysowaną szybą w samochodzie – polerować czy wymienić na nową? Jak niewielkim kosztem pozbyć się rys na szybie?
Gaśnica do samochodu – jaką wybrać?
Gaśnica do samochodu to obowiązkowy element wyposażenia pojazdu osobowego. Ten niezastąpiony gadżet pozwala stłumić ogień w zarodku i uchronić auto przed całkowitym spaleniem. Wielu kierowców zastanawia się, jaką gaśnicę samochodową kupić. Jaka jest standardowa cena gaśnicy samochodowej?
Kierowanie ruchem przez policjanta – jak odczytywać jego sygnały?
Jako kierowcy zwracamy przede wszystkim uwagę na znaki drogowe i sygnalizację świetlną. Tymczasem równie ważna jest znajomość sygnałów dawanych przez policjanta. Kierowanie ruchem przez policjanta może zostać zastosowane w wielu różnych sytuacjach związanych ze zmianą organizacji ruchu lub awarią sygnalizacji świetlnej. Jak odczytywać gesty kierującego ruchem? Przypominamy obowiązujące przepisy.
Amortyzacja samochodu osobowego - jak zamortyzować auto?
Prowadzenie działalności gospodarczej bez samochodu jest bardzo często niemożliwe. Dlatego przedsiębiorcy decydują się na kupno pojazdu na firmę lub wprowadzenie prywatnego auta do ewidencji środków trwałych. Wiąże się to z określonymi formalnościami i możliwością amortyzowania auta. Jednak dla dokonywania odpisów amortyzacyjnych od samochodu osobowego na gruncie prowadzonej działalności gospodarczej niezbędne będzie jego ujęcie w ewidencji środków trwałych. Na czym polega amortyzacja samochodu…
Jak wyrobić kartę kierowcy – do czego jest potrzebna?
Żeby móc prowadzić pojazd, taki jak np. samochód, należy posiadać uprawnienia, czyli prawo jazdy odpowiedniej kategorii. Nie w każdym przypadku wystarczy to jednak do tego, żeby móc kierować danym autem. Kierowcy, którzy jeżdżą autami wyposażonymi w tachograf, muszą również posiadać dokument o nazwie karta kierowcy. Do czego on służy?
Rodzaj nadwozia – jak wpływa na wysokość polisy OC?
Przy wyliczaniu składki na ubezpieczenie OC pojazdów ubezpieczyciel bierze pod uwagę wiele czynników. Znaczenie ma m.in. to, jaki samochód zostanie objęty ochroną. Liczą się: marka, model, pojemność silnika, a często nawet aktualny i prognozowany przebieg. Czy na wysokość składki wpływa również rodzaj nadwozia? Co oznacza ten termin? Jakie są typy nadwozi samochodów?
Wartość rezydualna samochodu – czym jest, od czego zależy?
Przymierzając się do kupna pojazdu, bierzemy pod uwagę wiele kwestii. Znaczenie ma dla nas cena auta, pojemność bagażnika, jego wymiary, kolor karoserii, liczba siedzeń i nie tylko, ale nie wszyscy pamiętają o wartości rezydualnej. Co to oznacza i dlaczego powinno być to istotne dla każdego, kto chce dobrze wybrać samochód?
Spalanie paliwa – jak poprawnie obliczyć średnie zużycie paliwa? Kalkulator spalania paliwa
Zużycie paliwa jest jednym z najwyższych kosztów użytkowania pojazdu. To, ile ono wynosi, zależy od wielu czynników m.in. stylu jazdy czy wieku auta. Jeśli przymierzasz się do zakupu samochodu, spalanie może być jednym z kryteriów wyboru. Jak obliczyć, ile wynosi?
Podatek od wzbogacenia – ile wynosi, kiedy należy go zapłacić?
Nabycie nieruchomości czy samochodu wiąże się najczęściej z dużym wydatkiem. Niestety, zapłacenie ustalonej ze sprzedającym ceny to nie koniec kosztów, które towarzyszą transakcji. Kolejnym obciążeniem finansowym jest podatek od wzbogacenia. W jakich przypadkach należy go zapłacić? Kiedy można go uniknąć?
Odpowiedzialność cywilna – czym jest, jakie są jej rodzaje?
Każde nasze zachowanie niesie za sobą pewne konsekwencje. W niektórych przypadkach może okazać się, że wyrządziliśmy szkodę osobie trzeciej. Za takie zdarzenia ponosimy odpowiedzialność cywilną. Jakie są rodzaje odpowiedzialności cywilnej? I co to właściwie oznacza? Jakie są rodzaje odpowiedzialności cywilnej? I co to właściwie oznacza?
Instalacja LPG a ubezpieczenie OC – jak wpłynie na wysokość składki?
Na koszt użytkowania samochodu znacząco rzutować mogą wydatki na paliwo, ale to oczywiście zależy od kilku czynników. Ważna jest liczba przejeżdżanych miesięcznie/rocznie kilometrów, parametry posiadanego pojazdu czy to, w jaki sposób jest eksploatowany. Na opłaty wpływa również to, jakiego paliwa używamy. Oszczędności przynosi instalacja LPG. Czy jednak zawsze się to opłaca? Jak zasilanie auta gazem przekłada się na cenę ubezpieczenia OC?
Umowa zamiany samochodu zamiast kupna pojazdu. Jaki jest wzór umowy? Czy trzeba zapłacić podatek?
Najczęściej właścicielami nowego samochodu stajemy się na podstawie umowy sprzedaży. Od momentu kiedy zapłacimy za pojazd, należy on do nas. Istnieje jednak inny, mniej popularny, ale jak najbardziej dostępny sposób na to, aby zostać właścicielem innego auta. Mowa o zamianie samochodu. Kto może z tego skorzystać i jakie wiążą się z tym formalności? Czy niesie to za sobą obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego czy PCC? Jak taka zamiana wpłynie na ubezpieczenie OC auta?
Rzecznik Finansowy– kim jest, jak może nam pomóc?
Rzecznik Finansowy, to urząd państwowy, którego zadaniem jest m.in. reprezentowanie ubezpieczonych, ubezpieczających, uprawnionych z umów ubezpieczenia i nie tylko. Kiedy można się do niego zwrócić i z jakimi sprawami? Co jeszcze warto wiedzieć o Rzeczniku Finansowym?
Wymiana koła – kiedy można liczyć na pomoc ubezpieczyciela?
Z koniecznością wymiany koła, prędzej czy później, spotyka się niemal każdy kierowca. Ważne, żeby być przygotowanym na taką sytuację i posiadać przy sobie wszystkie niezbędne do tego narzędzia. Czy samodzielna wymiana koła jest trudna? Czy można poradzić sobie z tym zadaniem bez pomocy mechanika albo drugiej osoby? Co trzeba zrobić, żeby dokonać wymiany?
Nieużywany samochód – co z ubezpieczeniem OC?
Każdy posiadacz auta musi obowiązkowo zawrzeć umowę komunikacyjnego ubezpieczenia OC. Co należy zrobić, jeśli jednak samochód stoi nieużywany w garażu? Czy w takim przypadku również korzystanie z ochrony ubezpieczeniowej jest obligatoryjne? Czy można uniknąć w takiej sytuacji opłacania składki na OC? Czy brak ubezpieczenia OC nieużywanego samochodu może się wiązać z nałożeniem kary na posiadacza pojazdu?
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu OC bez zniżek?
Ubezpieczyciele wyliczają wysokość składki za OC danego pojazdu, biorąc pod uwagę wiele czynników. Z czasem posiadacze aut mogą płacić za ochronę coraz mniej, o ile historia przebiegu ubezpieczenia jest pozytywna. Co, jeśli jednak nie masz żadnej historii i dopiero pierwszy raz ubezpieczasz pojazd? Czy musisz się liczyć z wysoką składką na OC?
Zwyżki OC – do ilu lat obowiązuje zwyżka za wiek za ubezpieczenie OC? Jak młody kierowca ma sprawdzić, ile będzie kosztować jego ubezpieczenie?
Towarzystwo ubezpieczeniowe, wyliczając wysokość składki na komunikacyjne ubezpieczenie OC, bierze pod uwagę wiele czynników. Jak na koszt ochrony wpływa wiek posiadacza pojazdu? Czy młody kierowca musi się liczyć z wyższą ceną ubezpieczenia? Zostanie mu naliczona zwyżka za wiek?
Wycena szkody auta – jak wyliczane jest odszkodowanie z OC?
Jesteś poszkodowanym w zdarzeniu drogowym? W takim przypadku najczęściej należy ci się odszkodowanie z ubezpieczenia OC sprawcy. Żeby jednak je otrzymać, najpierw musisz zgłosić szkodę do ubezpieczyciela, który następnie ustali, jakie świadczenie ci przysługuje. Jak wyliczane jest odszkodowanie z OC? Od czego zależy jego wysokość?
Wypadek komunikacyjny – jak przebiega wypłata odszkodowania?
Jesteś poszkodowanym w wypadku komunikacyjnym? W takim przypadku najczęściej należy ci się odszkodowanie z OC sprawcy. Co musisz zrobić, żeby uzyskać świadczenie? Podpowiemy ci, co zrobić krok po kroku i o jakie odszkodowanie możesz się ubiegać.
Kim jest ubezpieczyciel – za co jest odpowiedzialny?
Kiedy chcemy kupić ubezpieczenie, dobrze jest zapoznać się z ofertą firm, które dają możliwość skorzystania z takiej ochrony. Tylko kim w zasadzie jest ubezpieczyciel? Jakie musi spełnić warunki, żeby móc zawierać z klientami umowy? Kto może być ubezpieczającym?
Młody kierowca – jakie ma uprawnienia i obowiązki?
Zakup pierwszego pojazdu jest ważnym krokiem dla każdego kierowcy. Jednak poza przyjemnością wynikającą z jazdy własnym autem, trzeba liczyć się również z kosztami m.in. obowiązkowego ubezpieczenia OC. Niestety, ale OC dla młodego kierowcy może być stosunkowo drogie. Z jakiego powodu? Kogo określa się mianem młodego kierowcy?
Współwłasność samochodu a ubezpieczenie OC
Pojazd może stanowić własność jednej osoby, ale równie dobrze prawa do niego może mieć wiele osób. Jeśli tak jest, to nieco inne są obowiązki związane z dopełnianiem formalności. Współwłasność samochodu oznacza również, że odpowiedzialność za szkody wyrządzone pojazdem spoczywa nie tylko na jednym posiadaczu pojazdu. Co warto o tym wiedzieć?
Brak ciągłości OC – czym może skutkować?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, każdy pojazd mechaniczny musi posiadać aktualne ubezpieczenie OC. Nawet za jednodniową zwłokę właścicielowi samochodu grozi kara finansowa, nałożona przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Nie ma tutaj żadnego znaczenia przyczyna braku ciągłości OC. Czy można się odwołać od kary za brak ciągłości ubezpieczenia pojazdu osobowego?
Ubezpieczenie OC graniczne – ile kosztuje, kiedy należy je wykupić?
Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego musi obowiązkowo zawrzeć umowę komunikacyjnego ubezpieczenia OC. Nie może dopuścić nawet do jednego dnia przerwy w ochronie, gdyż jakakolwiek zwłoka jest już podstawą do nałożenia kary przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Czy jednak takie ubezpieczenie działa tylko w Polsce? Czy ochrona obowiązuje również za granicą? Czym jest ubezpieczenie graniczne i w jakich przypadkach należy posiadać taką polisę?
Kalkulator OC bez podawania danych osobowych – jak działa?
Żeby sprawdzić, ile zapłacisz za ubezpieczenie OC, możesz skorzystać z kalkulatora. Po wpisaniu wymaganych danych, szybko poznasz cenę za ochronę. Jakie informacje będą niezbędne? Czy dostępny jest kalkulator OC bez podawania danych osobowych? Od czego ubezpieczyciele uzależniają wysokość składki na OC?
Rodzaje ubezpieczeń – które należy, a które warto wykupić?
Ubezpieczenia można podzielić na kilka grup, biorąc pod uwagę m.in. zakres ochrony, obowiązek korzystania i nie tylko. Posiadanie danej polisy powoduje, że w przypadkach określonych w ogólnych warunkach ubezpieczenia możesz otrzymać świadczenie od zakładu ubezpieczeń. Które ubezpieczenia warto wykupić, a które obowiązkowo powinieneś posiadać?
Brak przeglądu technicznego a ubezpieczenie OC i AC – czy polisa zadziała? Jaka jest kara za brak przeglądu w 2024 roku?
Przegląd samochodu, czyli badanie techniczne, to obowiązek każdego kierowcy. To, jak często trzeba je wykonywać, zależy od wieku auta, jego rodzaju czy zastosowania. Czy brak ważnego przeglądu wiąże się z ryzykiem nałożenia kary na właściciela? Jakie mogą być konsekwencje w przypadku kolizji?
Winiety – kiedy należy je mieć, gdzie można kupić winiety w Polsce? Gdzie obowiązują takie opłaty drogowe?
Wybierasz się w podróż samochodem poza granice Polski? Zanim to zrobisz, sprawdź, w których krajach potrzebne Ci będą winiety. Upewnij się, ile kosztują i gdzie możesz je kupić. W których państwach nie musisz uiszczać dodatkowych opłat za przejazd?
Materiały mają charakter informacyjny i marketingowy oraz nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego.
Ubezpieczenie OC już od 321 zł/rok. Składka została wyliczona 19.02.2024 r. dla kierowcy z Łopuszna, w wieku 47 lat, jeżdżącego samochodem TOYOTA-Auris 1.6 MR`13 E5-Premium z silnikiem 1598 cm3 z 2013 roku. W cenie została uwzględniona 15-proc. zniżka za zakup online. Twoja indywidualna cena może się różnić od podanej w reklamie.